Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczenie subwoofera aktywnego na 2xTDA7294 i ARN 312-00/8

19 Lip 2004 11:26 4510 18
  • Poziom 16  
    Mam taki problem ze sub spisuje sie calkiem niezle jak jest sygnal, lecz gdy go nie ma slychac dosc dokuczliwe buczenie, ze az mi uszy zatyka patrzalem co moze byc tego przyczyna, i tak jak wyjme kabel z gniazda przy subie to milknie buczenie, ale jak dotkne chocby palcem same gniazda to znow buczy, kabel mam zrobiony na duzy jack mono i popinam go pod wyjscie sluchawkowe do amplitunera, jak z kolei wyjme kabel z amlitunera to jak dotkne palcem czesc - kanał + to buczenie sie znacznie zwieksza, zas jak dotkne masę to buczenie sie scisza, a jak przytkne koncowke duzego jacka mono czyli mase do kaloryfera to milknie prawie wogole te dokuczliwe buczenie, w czym moze byc problem? czy to przez brak uziemienia? a moze gdzies indziej tkwi blad, zaznaczam ze wzmacniacz skladal fachowiec i sam wzmacniacz ma bardzo niski poziom szumow, blagam o pomoc :cry:
  • Poziom 31  
    moze to zalezec od samej filtracji zasilacza, a czy wstawiales jakies potencjometry na sygnal liniowy?
  • Poziom 24  
    Skoro po dotknięciu masy coś buczy to chyba tej masy nie ma w ogóle.

Podłączyłeś ją do czincza?
  • Poziom 17  
    odłącz filtr i podłącz się bezpośrednio do wmacniacza - zobacz czy wtedy buczy
  • Poziom 16  
    wlasnie chyba panowie macie racje, ze masy wogole nie ma, na zalaczonym zdjeciu jest pokazany moj przewod łączący suba z amplitunerem, jak całkowicie go odłacze od suba to jest spoko, ale jak juz mowilem jesli dotkne palcem gniazda przy subie, to buczenie sie lekko nasila, a strasznie sie dzieje jak wloze normalnie kabel do suba i do amplitunera, blagam pomozcie, jesli nie ma masy, jak mam ja wyprowadzic? gdzie ja podlaczyc, dziekuje z gory za pomoc

aha zasilacz jest na trafo chyba 150W, a kondensatory filtrujace to 2x 10000uF, ale mysle ze to chyba nie w tym lezy problem, gdyz sam wzmacniacz bez sygnalu nie emituje prawie wogole buczenia, dopiero jak dotkne kabel, lub go podlacze
  • Poziom 15  
    miałem to samo - dużo pomogło zamknięcie wzmacniacza w metalowej obudowie podłączonej do masy :) (uważaj na radiator TDA - ma ujemne napięcie o ile nie ma separacji galwanicznej)
  • Poziom 16  
    ale powiedzcie prosze co z masa przy wejsciu do suba, gdzie mam ja podlaczyc? do sieci przewod jest podlaczony tylko 2 przewodami, bez uziemienia, moze podlaczyc mase pod kaloryfer? czy to raczej nic nie da? pomocy!!!
  • Poziom 17  
    nie no do kaloryfera to nie podłączaj - to jakas paranoja. Jeżeli ciągniesz mono sygnał z amplitunera to powinieneś mieć 2 żyły w kablu. masa, i któryś kanał. (kanały nie mogą być ze soba zwarte we wtyczce) Sprawdź czy któryś z nich w gnieździe w subie nie styka się z masą, czy masa nie jest zamieniona w kablu z sygnałem, czy w subie masa nie idzie jako sygnał do wzmacniacza a sygnał do masy.
  • Poziom 16  
    o kurde johny chyba trafiles w sedno sprawy, bo mam przy wtyczce do suba zmostkowane 2 kanaly, hmmm... wiec to chyba tutaj lezy pies pogrzebany, dziekuje za pomoc, rozdziele je i puszcze tylko jeden :( chociaz skoro uzywam jacka mono to przeciez one i tak sie mostkują w gniezdzie sluchawkowym, co za roznica gdzie? ale mimo wszystko sproboje je odseparowac, kurde ale caly czas nie daje mi spokoju ten kaloryfer, normalnie jak go dotkne to niemal zero buczenia, cichutki subwoofer gdy nie ma sygnalu, :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z tego co widze to masz przewód sygnałowy zrobiony z kabla od głośnika. Przecież to ordynarna prowizorka, żeby nie powiedizeć bardziej dosadnie. Zacznij więc od zrobienia/kupienia przewodu z PRAWDZIWEGO zdarznia, ekranowanego, dobrze polutowanego we wtykach, bo to też sztuka. Dopiero później szukaj dalej. A kaloryfer służy do ogrzewania...
  • Poziom 17  
    że jak dotykasz kaloryfera to przestaje buczec - ja sie nie dziwie, w końcu kaloryfer ma prawie zerowy potencjał, a tak swoją drogą to tak jak pisze Błażej - zacznij od ekranowanego kabla bo na głośnikowym to straszne będziesz miał zakłócenia
  • Poziom 16  
    no dobrze, moge zmienic kabel, ale powiedzcie na jaki, bo nie sadze abym kupil gdzies taki kabel z duzym jackiem po jednej stronie i tym estradowym gniazdem po drugiej, wiec moze powiecie chociaz jakiego przewodu szukac? i czy jack ma byc mono czy stereo? czy mozna mostkowac kanały? bo przeciez jack mono z samej swojej budowy odrazu je mostkuje, tak wiec moze zrobic kabel na jacku stereo i jakims konkretnym przewodzie, ale jakiego mam szukac, dzieki za rady
  • Poziom 17  
    kup kabel dwużyłowy z ekranem, jacka stereo, w subie oba kanały połączysz ze soba poprzez rezysory na początek daj 20k, a kabel normalny stereo z tego zrób
  • Poziom 32  
    lewar81 napisał:
    bo przeciez jack mono z samej swojej budowy odrazu je mostkuje

Oj chyba nie bardzo.
    Nic się nie mostkuje a juz na pewno nie poprzez zwarcie prawego do GND.
  • Poziom 16  
    johny ale mam jeszcze jedno pytanie, sugerujesz by kupic normalny kabel 2 zylowy ekranowany i piszesz by zrobic z niego normalny stereo, wiec jak mam poprowadzic sygnal, 2 zylami puscic prawy i lewy kanal a ekarnem mase?? czy cos nie tak zrozumialem, a moze kupic 3 zylowy ekranowany?

---->CKsrv
    oczywiscie zwracam Ci honor, w przypadku mono jacka wyglada ze mostkuje sie jeden kanal i masa nie zas 2 kanaly, jak myslalem, wiec chyba wlasnie dlatego mi buczy, bo zle polutowalem kable, najpierw sproboje przelutowac na stereo a pozniej najwyzej wymienie kabel
  • Poziom 17  
    tak - ekranem puść mase
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Siemka Adam, juz chyba doszedlem w czym tkwi problem, nie do konca w kablu bo te buczenie moim zdaniem jest zbyt znaczące, powiem tak, uswiadomil mnie mojej kobiety kuzyn (elektryk) ze masa na jacku nie jest jako ta ostatnia czesc (jakby główka) tylko ta pierwsza, zas kolejne dwie to kanaly, ja myslalem ze ostatnia to masa a 2 pierwsze to kanaly, myslalem tak poniewaz patrzac na jacka mono i stereo wywnioskowalem ze roznia sie jedynie tym ze mostkuje sie w nich kanaly (dlatego pierwsza czesc jest dluzsza w mono jacku, zas w stereo jest podzielona na 2 czesci) niestety teraz juz wiem ze nie mialem racji, ale przeciez dobrze wszystko polutowane zadnych zwarc itp, wiec gdzie problem?? Problem w tym ze jak wsadzam wtyczke do amplitunera, to wtedy zamiast kanał (pierwszy (lewy chyba) ze wzmaka) do kanału (w subie) jest masa i jeden kanał (ze wzmaka) do kanału, a zamiast masa do masy jest kanał (drugi (prawy chyba) ze wzmaka) do masy, tak wiec jutro robie nowy kabel, mam nadzieje ze sie zmieni dzieki za sugestie panowie,

ps Adam_85 czemu masz nowe konto? co sie stalo z tamtym?

ps -takie sugestie prosze na GG albo PW!!

3molo
  • Poziom 16  
    hurrraaa.... udalo mi sie naprawic, juz nic nie buczy i wcale nie zmienialem kabla, , jest teraz znacznie lepiej, czysty bass az uszy zatyka i wszystko drzy, glownie chodzilo o zla wtyczke do gniazda stereo i zamiane masy z kanalem, ale juz wszystko jest dobrze, dziekuje wszystkim za pomoc, pozdrawiam