Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik poziomu węgla w zasobniku przy piecu

Robilis 20 Jan 2010 16:16 17876 27
 • #1
  Robilis
  Level 12  
  Szukam rozwiązania najbardziej skutecznego. Mam piec z podajnikiem na eko-groszek.
  mam podłączone czujniki temperatur, obrotu wału, pracy pomp i silnika podajnika (wizualizacja na PC + zdalne sterowanie). brakuje mi info o poziomie eko-groszku w pojemniku. Jak można rozwiązać ten problem dość prosto i tanio. myślałem o czujniku radarowym od góry. trzeba wziąć pod uwagę zapylenie i kosz na dole się zwęża co powoduje powstawanie małego leja. Może ma ktoś jakiś pomysł. :idea::idea:
 • #2
  peloks
  Level 27  
  A może kilka stalowych elektrod od izolowanych od pojemnika zamocowanych na odpowiednich wysokościach a pojemnik to to baza pomiaru wiadomo że węgiel przewodzi , gorzej z drewnem.
  To chyba najtańszy i najprostszy sposób.
  Pozdrawiam
 • #3
  MELP
  Level 15  
  Witam!
  Proponuję zastosować ultradźwiękowy czujnik odległości, ale nie wiem jak dokładny jest ich pomiar odległości. Pozostaje jeszcze problem odbić od ścian pojemnika.
 • #4
  jazda_gazda
  Level 19  
  Utradźwiękowy jest bardzo dokładny ale ceny odstraszają. Wszystko zależy od materiału i kształtu zbiornika i oczywiście od medium jakie monitoruje. Jaki sygnał chcesz otrzymać?
 • #6
  pcichomski
  Level 16  
  Jeśli nie potrzebujesz znać dokładnego poziomu, a tylko monitorować, że zapas groszku się kończy - może wystarczy zwykły fotoczujnik zamontowany poprzecznie tak by przez jakieś otwory w zasypniku (oczywiście osłonięte jakąś pleksą) "prześwietlał" poziom minimalny. Robiłem kiedyś coś takiego w dozowniku granulatu do wtryskarki - działało niezawodnie. Jest kwestia tylko zapewnienia względnej czystości szybek osłaniających.

  Pozdrawiam
 • #7
  mija2
  Level 16  
  witam
  najprościej zamontować czujnik pojemnościowy
  można go tak ustawić że nawet jak będzie mocno zapylony to i tak będzie prawidłowo działał
  sprawdza sie to bezbłędnie przy materiałach sypkich ,np żyta ,trociny, itp
 • #8
  jazda_gazda
  Level 19  
  Co do pojemnościowych i barier to nie jestem przekonany.Kiedyś testowałem coś takiego na sypkich materiałach i często się oklejały a nie o to chodzi żeby je kontrolować:) Teraz powszechnie stosuje czujniki mechaniczne UVT (na obrotowej osi zamocowana łopatka)
 • #9
  agaudio
  Level 21  
  Jeżeli jest slimak typowy i wiadomo ile wagowo wchodzi do kosza grochu suchego bo taki musi byc to na 5 obrotów slimaka ubywa 1 kg ,dać to do roboty procesorowi i sprawa załatwiona.
 • #10
  asher
  Level 17  
  Widziałem podobne czujniki mechaniczne na taśmociągach. Służyły do detekcji zatorów. Prosta konstrukcja mechaniczna na zasadzie wspomnianej łopatki lub odchylanego klina. Elektrycznie jeszcze prostsze bo potrzebujesz jedynie jakiegoś styku, który będzie się zwierał po opadnięciu łopatki. (w zasadzie można nawet wykonać coś takiego własnoręcznie)
  Jedyna trudność będzie polegała na zamontowaniu dwóch czy trzech sztuk we wnętrzu zasobnika.
 • #11
  Informacja
  Level 18  
  Można umieścić w pobliżu zsypu czujnik nacisku, wytarowany w taki sposób, aby np odmierzał dwa poziomy.
  Niski (np sygnalizowany diodą) i zmniejszajacy ciepło, ale nie wyłączający pieca, i bardzo niski, przy poziomie nie zapewniającym pracy pieca.
  Czujniki takie można wykonać samemu na bazie przycisków (mikroprzycisków) z dźwignią przedłużoną, i odpowiednio wyważoną np zagiętą sprężynującą blaszką. Węgiel lub pył również wywierają ciśnienie.
  Należy tylko pamiętać, aby przyciski umieścić pod mocną elastyczną membraną, która nie pozwoli na dostanie się do układu sygnalizacyjnego zanieczyszczeń.
 • #12
  gts1991
  User under supervision
  Czemu nie dać fotokomórek? tylko pozostaje problem brudzenia się ich od pyłu albo pojemnościowe czujki powinny dać sobie rade... :)
 • #13
  Robilis
  Level 12  
  widzę duże zainteresowanie. będę testował różne sposoby przez was podane - na pewno napisze a nawet więcej może uda mi się to zwizualizować i podać w internecie. podam linka tutaj. podoba mi się wypowiedź


  "Jeżeli jest ślimak typowy i wiadomo ile wagowo wchodzi do kosza grochu suchego bo taki musi być to na 5 obrotów ślimaka ubywa 1 kg ,dać to do roboty procesorowi i sprawa załatwiona"

  najmniej inwazyjny sposób - czy skuteczny? przetestuje. Podpięty będzie komputer i zarejestruje całą pracę- sam jestem ciekaw co wyjdzie.
  Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły piszcie.
 • #14
  Informacja
  Level 18  
  fotokomórki itp wykryją najwyższy punkt węgla w zasobniku. Analiza siły nacisku, przełącznikiem ze sprężyną ( :) ) lub tensometrem z wagi za 15 zł to najtańsze rozwiązanie. Dodatkowo można mieć jeszcze piękny wyświetlacz, który będzie pokazywał ilość węgla w umownej jednostce. PTP
  Prosto tanio i przyjemnie.
 • #15
  DonQuijote88
  Level 14  
  Skoro już idziemy za ciosem to można by zastosować czujnik IR taki jak stosuje się w robotyce np Sharpa z serii G2PD, ma liniowy stosunek napięcia do odległości, zakres jest kwestią doboru odpowiedniego modelu (datasheet). Cena ok 50-55zł. Zamocowanie np pod rantem pojemnika od strony zawiasów. Od czasu do czasu wypadałoby też przetrzeć jakąś szmatką, bo eko-groszek lubi pylić.
 • #16
  Jasiek33
  Level 12  
  Ciekawy temat... Myślę, że najlepszy byłby tensometr, umieszczony pod wspornikiem zbiornika (zakładam, że Twój piec ma tak właśnie skonstruowany zbiornik). Czujnik tensometryczny nie wymaga przemieszczeń wymagających elastycznego zamocowania pieca - przemieszczenia wykrywane przez taki czujnik to ułamki milimetra (jeśli nie mikrometry). No i łatwo ten sygnał obrobić.
 • #17
  Pittt
  Level 32  
  agaudio wrote:
  Jeżeli jest slimak typowy i wiadomo ile wagowo wchodzi do kosza grochu suchego bo taki musi byc to na 5 obrotów slimaka ubywa 1 kg ,dać to do roboty procesorowi i sprawa załatwiona.


  O ile się wsad nie zawiesi bedzie ok.

  A może zaadoptować samochodowe czujniki parkowania ? Też ultradźwięki, i jak tanio.
 • #18
  cranky
  Level 26  
  Z doświadczenia wiem że przy węglu (pył nawet) doskonale sprawdzają sie czujniki pojemnościowe. Głowica czujnika nie może daleko wystawać poza ścianke leja, wtedy nie ma problemów z zawieszaniem się masy. Ze względu na koszt to raczej jako krańcówka niż monitorowanie poziomu (kilka czujników).

  Może lepiej monitorować prąd podajnika ślimakowego - duży - zator, -mały - brak węgla (+ zwłoka/ uśednienie)?
 • #19
  Zdunek 25
  Level 15  
  Ja wykonałem tak zwany wskaźnik, u góry w zbiorniku otwór tulejka w nią plastikowa
  rurka na końcu rurki stopa by nie zapadała się w węglu oczywiście nie dochodzi do
  ślimaka.Na rurce umieściłbym styki z inną rezystancją lub listę ze zmienną opornością
 • #20
  Robilis
  Level 12  
  witam
  w tej chwili mam podpięty czujnik obrotu wału podajnika. zlicza impulsy(1obr/1 impuls) - na wyświetlaczu w przedpokoju pokazuje stan % zasypu podajnika podajnika.

  Oczywiście w obecnych warunkach nie uruchamiam pieca bo mamy lato - czekam na chłodniejsze warunki i wytaruje wskaźnik impulsowy na cały zasobnik. Wynik pokazuje w %

  100% - 140kg i w dół (zobaczymy ile obrotów zliczy dochodząc do opróżnienia całego zasobnika) i po kilku zasypach ustalę tolerancje pomyłki %

  mam ustalony alarm przy 20% że trzeba pomyśleć o nowym zasypie.
  i przy 10% że trzeba ruszyć się z tyłkiem aby piec nie wygasł (powiadamianie przez sms). O efektach będę informował na forum.

  Jeszcze opracowuje " tzw zastępczy sterownik" (pomijam sterowniki z całkowaniem itp) - a polega to na tym że po przetestowaniu działania podajnika (rejestracja na danych na kompie) chcę rozszerzyć o kolejne czujniki na nadmuchu (wentylator) (zał /wył - czas działania), temperatury we/wy z pieca, temperatury zew i w domu, praca pomp obiegowych. po takiej rejestracji można będzie napisać mały programik i w razie gdyby oryginalny sterownik odmówił posłuszeństwa będę mógł w każdej chwili przejść na sterowanie z kompa a w przyszłości z mikrokontrolera połączonego z kartą gsm do powiadamiania o stanach alarmowych - ważne w mroźną zimę - aby nie dopuścić do zamarzania instalacji. A to można wpiąć te dane na stronie wwww.. i jeżeli masz dostęp do internetu a jesteś daleko od domu możesz zobaczyć co się dzieje w domu, i jak masz dobrego sąsiada to na miejscu na pewno ci pomoże żeby nie doszło do tragedii w domku. Jeżeli masz przeciek, cos ci zalewa - tracisz na ciśnieniu - dostajesz informacje na komórkę i od razu możesz coś robić, jak masz elektro--zawory - to po prostu zamknąć instalacje że by dalej się nie lało , jest wiele możliwości. Postaram się bliżej sezonu grzewczego coś napisać na ten temat. Na chwilę obecną nie zamykamy wątku. Jeżeli ktoś ma jakiś propozycje i przemyślenia na ww dodatkowe funkcje pieca to proszę pisać.:idea:
 • #21
  YR1
  Level 24  
  Robiłem coś takiego na tensometrze. Mieszadło w betoniarni jest obarte na belce tensometrycznej, elektronika nie robi pomiaru masy ale ilości. Wtrakcie kalibracji urządzenia zadałem pewną ilość próbek o jednakowej masie, póżniej wystarczy powiedzieć elektronice po ilu dawkach stycznik ma zamknąć i po problemie.
  Pozdrawiam
 • #23
  gniesiob
  Level 12  
  Witam
  Jeżeli będę dysponował wolnym czasem to wykonam wskaźnik poziomu oparty na dwóch wyłącznikach krańcowych
  jeden załączający przy 1/2 zbiornika oraz drugi załączający przy 1 / 4 zbiornika.
  Wyłączniki krańcowe umocuję wewnątrz u góry zbiornika i doczepię do nich ciężarki na uwięzi.
  Spadek poziomu węgla powoduje opadanie sondy i w rezultacie załączenie lub wyłączenie krańcówki.
  Przed zasypaniem opału sondy należy wyjąć ze zbiornika, po zasypie należy umieścić je na powierzchni nasypanego materiału.
  Może rozwiązanie toporne, ale proste i skuteczne, układ prosty i skuteczny.
  Sygnalizacja dwustopniowa w domu może być zrealizowana na 3 przewodach lub 2 przewodach łącząc jeden z wyłączników poprzez dodatkowy rezystor.

  pozdrawiam
 • #24
  Wieslaw Bicz

  Level 18  
  DanyS wrote:
  Witam kolegów.
  A może by tak zastosować czujnik ultradźwiękowy .
  Dość tanio można go nabyć w firmie:

  http://nettigo.pl/product/Ultradzwiekowy-czuj...losci-LV-MaxSonar-EZ1-%5BMB1010%5D,mxb-lv-ez1

  polecam obejrzeć też inne o większej dokładności,

  może najlepszym rozwiązaniem byłby czujnik od parkowania samochodu

  - na pewno nie miał by wpływ kuż, wilgoć itp.

  Pozdrawiam Daniel


  Ten czujnik się nie nadaje, bo szybko się zabrudzi. Takie do parkowania owszem. Ponieważ jednak węgiel nie tworzy równej powierzchni, sprawa jest bardziej skomplikowana. Czujnik ultradźwiękowy sprawdzi się na pewno,a le podejrzewam, że nie w wersji prostej.
 • #26
  Wieslaw Bicz

  Level 18  
  balone wrote:
  Zabuduj coś takiego : http://www.pl.endress.com/#product/FMR244

  ale za ta cenę kupisz kolejny piec :)


  Czujnik poziomu w tym wypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo nie można oczekiwać, że węgiel będzie się układał równo.

  Czujniki wagowe, albo też takie, które mierzą pustą przestrzeń są znacznie lepszym rozwiązaniem.

  Kiedyś była tu dyskusja o pomiarze poziomu wypełnienia kubła ze śmieciami. Jest to podobny problem. Sugerowałem tam czujnik, który mierzyłby objętość zajętą przez śmieci. To byłoby też tutaj najlepsze rozwiązanie. Wagowe też oczywiście ma sens.
 • #27
  skiks
  Level 2  
  Proponuję mechaniczny czujnik poziomu,sprawdza się idealnie w materiałach sypkich.Potrzebny będzie Ci silniczek do rożna, sprężynka,mikrowyłącznik,
  kawałek pręta fi6 na oś i do mocowania sprężynki,kawałek blaszki na łopatkę,
  łożysko oraz blacha grubości 3mm na której będziesz to budował.
  Jak to działa? Jeśli nie ma w zbiorniku żadnego materiału to silniczek swobodnie
  okręca oś zakończoną łopatką w momencie gdy dostanie się jakiś surowiec pod łopatkę blokuje się os natomiast silniczek okręca się do momentu aż nie odłączy napięcia mikrowyłacznik,który poda jednocześnie informację,że zbiornik jest pełen.Natomiast przy opróżnianiu sprężynka odciąga silniczek i jeśli łopatka nie natrafi na żaden opór to silniczek swobodnie się kręci imasz info że zbiornik jest pusty.


  rys poglądowy:https://obrazki.elektroda.pl/1566220200_1326921274.jpg
 • #28
  Wieslaw Bicz

  Level 18  
  To już lepszy byłby czujnik takiego typu, jaki kiedyś ponoć stosowano w piecach hutniczych, czyli ciężarek na łańcuchu, przymocowany do wyłącznika o dużym oporze mechanicznym. przy załadunku węgla należy go położyć na wierzchu. Kiedy węgiel osiągnie wystarczająco niski poziom, ciążarek zwiśnie i uruchomi wyłącznik. Należy tylko dobrać odpowiednio parametry wyłącznika i ciężarek.