Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

POSITIV20, uwagi praktyczne

20 Sty 2010 17:33 2106 7
 • Poziom 17  
  Wykorzystanie Positivu daje nam możliwość wykonania naprawdę dobrych jakościowo płytek prototypowych pod warunkiem zachowania pewnych zasad. Laminat powinien być płaski - nie tniemy nożycami gdyż zawsze zaginają się krawędzie co uniemożliwia przyleganie kliszy do płytki. Ciąć należy na pile tarczowej lub piłką do metalu i starannie ogratować krawędzie. Płytkę wyczyścić najłatwiej przy pomocy Ludwika zmieszanego z szorstkim proszkiem do szorowania - daje to dobry rezultat i nie rysuje miedzi. Przed natryśnięciem Positivu sprawdzamy pod światło czy nie ma kurzu, jesli są nawet pojedyncze drobinki przecieramy ściereczką bezpyłową a w ostateczności wierzchem dłoni. Płytkę do natryśnięcia ustawiamy na wyższym przedmiocie np słoiku (natryskiwanie na stole powoduje podrywanie kurzu - mimo iż wydaje się że stół jest czysty). Natryskujmy naprawdę cienką warstwę. Suszymy - np w pudełku kartonowym ustawionym na kaloryferze, wystarczy godzina.
  Przygotowanie kliszy: do mało precyzyjnych płytek wystarczy wydruk z drukarki laserowej na kalce technicznej, dla precyzyjnych matowa folia do drukarek laserowych najlepsza jaką miałem to folia DTP firmy Messerli. Przy braku drukarki laserowej kopiujemy wydruk na kserografie. Poprawienie zaczernienia opisałem w poscie o sitodruku.
  Folia musi dolegać do emulsji stroną zadrukowaną.
  Po naświetleniu, wywołujemy w roztworze sody kaustycznej (NaOH) - dostępna jest w każdym sklepie z chemia gospodarczą. Na szklankę wody sypię niecałe pół łyżeczki granulek sody. Należy zadbać o dobre rozpuszczenie sody, jeśli padnie granulka na emulsję to w tym miejscu zmyje wszystko - wywoływanie niecałą minutę.
  Trawienie w roztworze kwasu solnego z dodatkiem perhydrolu - tanie i skuteczne.
  Na szklankę wody ćwierć szklanki kwasu ( pamiętaj chemiku młody zawsze lej kwas do wody) i 50ml perhydrolu. Jeśli zwiększymy ilość perhydrolu trawienie przebiega bardzo szybko ale mogą wystąpić podtrawienia. Kwas i perhydrol dostępne w składach budowlanych. Dalej to zmycie emulsji, wiercenie, czyszczenie i roztwór kalafonii.
  pozdrowienia
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 43  
  w_mirek napisał:
  Poprawienie zaczernienia opisałem w poscie o sitodruku.


  A może Kolega zapodać linka do tego postu?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 17  
  Sitodruk w domu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1441355.html
  I jeszcze: Pozitiv należy przechowywać w lodówce - wtedy nawet po dwóch latach jest do użytku. Perhydrol powinien być przechowywany również w miejscu chłodnym i ciemnym. Perhydrol, kwas solny i soda są środkami żrącymi a więc przechowywane muszą być w miejscach niedostępnych dla dzieci i w opakowaniach wyraźnie oznakowanych, w żadnym przypadku w nie oznakowanej butelce np po wodzie mineralnej - już nie jeden raz zdarzył się wypadek omyłkowego wypicia.
 • Poziom 17  
  Nadziałem się na kalkę techniczna która zupełnie nie przepuszcza ultrafioletu ( tej samej firmy ale z innej partii nadawała się!) Jest kalka w blokach po 10szt (dobra) ze sklejonym grzbietem. Przy odrywaniu niby nie zostaje klej ale niestety potrafi przykleić się do bębna drukarki - odcinam grzbiet.
  Pozdrowienia Mirek
 • Poziom 29  
  w_mirek napisał:
  do mało precyzyjnych płytek wystarczy wydruk z drukarki laserowej na kalce technicznej, dla precyzyjnych matowa folia do drukarek laserowych [...] Przy braku drukarki laserowej kopiujemy wydruk na kserografie.
  A czemuż to drukarka musi być laserowa? Co dyskredytuje drukarki atramentowe w tym zastosowaniu?
 • Poziom 29  
  w_mirek napisał:
  Zbyt małe zaczernienie wydruku z drukarki atramentowej, spójrz na wydruk pod światło.
  Dziękuję za odpowiedź. Na wydruk nie spojrzę, bo nie mam takich wydruków, ani takiej drukarki. Pytałem teoretycznie.

  Ale nie czuję się do końca przekonany i może kiedyś spojrzę u kogoś.
 • Poziom 17  
  Temat jest: Uwagi praktyczne.
  W przypadku wydruku z atramentówki należy zrobić prawdziwe ksero ( ksero znaczy suchy a więc nie atramentowe).
  Pozdrawiam