Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja

browarhehe 13 Sie 2010 23:15 272267 290
    adrian_gal
    Poziom 9  
    Witam mógłby ktoś wrzucić jakieś fotki układu kierowniczego, bo buduję podobną maszynę tylko układ kierowniczy stanowi mały problem.Mam oś na zwrotnicach od maluszka i do dyspozycji kolumnę od żuka i malucha i nie wiem która będzie lepsza i jak za bardzo to połączyć
  • AdexAdex
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    elektryku napisał:
    ... na wskutek wysokiej temperatury ropa dostaje samozapłonu, i można jeździć na wyłaczonym zapłonie.

Zapłon mogę zrozumieć, ale jak podawane jest paliwo?
    Gaźnik podaje mieszankę paliwowo-powietrzną w benzyniaku, a pompa paliwowa poprzez wtryskiwacze wali mgłę "ropy" do spalania. Nie rozumiem tu właśnie ie tego :) Czy "ropa" jest na tyle "elastyczna", że można ją podawać z gaźnika ?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    browarhehe
    Poziom 15  
    Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja
    u mnie jest coś takiego na maluchowskiej zwrotnicy, dospawałem do piasty tam jakąś nakrętkę dużą, żeby pod nią spasowała gałka, no i widać tam dospawane wzmocnienie małe
    jeszcze zwrotnice malucha można podciąć , żeby skręt był większy, tylko trzeba patrzeć , gdzie na maksymalnym skręcie haczy, i ciach.. no, tylko żeby nie przesadzić za bardzo żeby nie wyciąć..

Dodano po 4 [minuty]:

no a co do tego zasilania ropą.. no to można ale silnika trochę szkoda, teraz ropa a benzyna ceny zbliżone, no a silnik potem robić no to nie za bardzo bo też koszty, już lepiej propan butan wyjdzie chyba, kiedyś to liczyłem, i z tej 11kg butli wyszło by tak jak na lpg, zbliżone do 2zł za litr..
    no i w sumie, w gaźniku benzyna też rozpyla się tam jak przepustnica, to i ropa też, więc idzie jak w benzynie, tyle tylko no ta temperatura się robi i ten samozapłon..
    no w dieslach pompa wtryskowa troche za górnym martwym punktem daje wysokie ciśnienie ropy do cylindra , tam jest powietrze, no i jest tak duże ciśnienie i bum, i cykl za cyklem tak..
    ale się rozpisałem.. :)
  • AdexAdex
    Vein
    Poziom 22  
    lepiej z butlą LPG, do tego elektrozawór i reduktor/parownik z normalnego samochodu, mikser i działać będzie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    browarhehe
    Poziom 15  
    napisałeś - lepiej z butlą lpg.. właśnie z lpg jest taki problem , że jeśli bym chciał zatankować, to musiałbym jechać 5 km po drodze krajowej :D
    a propan butan to nawet poldkami rozwożą..
    a o parowniku to widziałem i słyszałem takie cuda, i o tym żeby był przy wydechu
    Vein
    Poziom 22  
    lpg = propan butan, to co lejesz do samochodu to to samo co masz w butlach do kuchenek gazowych. Odnośnie parownika, lepiej wspawać/wlutować wężownicę w miskę olejową (lub owinąć rurkę wokoło rury wydechowej) i wykorzystując jakąś pompkę obiegową na 12v puścić płyn chłodniczy przez wężownicę i parownik
    browarhehe
    Poziom 15  
    aj, faktycznie aż sprawdziłem lpg a propan butan, faktycznie to samo, pomyliłem się bo kiedyś ktoś mówił że troche się to różni..
    nie jest trudno zrobić tę instalacje lpg, tylko parownik i te inne potrzebne części . no ale u mnie narazie nie będzie .
    mam już 2 zębatki komarowskie z łańcuchem, no i zrobię jutro mam nadzieję to do pompy hydraulicznej, a potem czeka mnie orka na moim kawałku pola :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    piotr2048
    Poziom 9  
    browarhehe z czego masz piasty w przednich kołach czy z malucha tak samo jak zwrotnice?
    browarhehe
    Poziom 15  
    tak całe przednie piasty są maluchowskie, tylko je przyciąłem tam, żeby był większy skręt kół .
    sprawdzałem przy skręconych gdzie wadzi, no i przycinałem, bo skręt był mały oryginalnie .

Dodano po 1 [minuty]:

a no i widać pręt dospawany, żeby do przekładni kierowniczej drążek dać , bo w oryginalnych otworach jest drążek między piastami

no powiedzmy że maska w podkładzie, jeszcze trochę ją podszlifuję na zagięciach, no i malowanie na zielono :D

pompa już na łańcuchu, no jutro sprawdzę podnoszenie

Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja

i jeszcze zdjęcie przy otwartej masce
    Vein
    Poziom 22  
    naciągnij bardziej łańcuch pompy, szybko posadzisz i łańcuch i zębatki przy takim naciągu
    browarhehe
    Poziom 15  
    mam napinacz, ale muszę dorobić jeszcze poduszkę na silnik z boku , ponieważ lata trochę ten silnik i tak trochę szarpie nim
    jak poduszkę zrobię że nie będzie latało to napnę bardziej
    okroj
    Poziom 10  
    Hej.Zrobiłem podnośnik na twoim pomyśle [podnośnik słupowy 2-t z Castoramy]. W sobotę orałem i jest OK .Podnoszę i opuszczam z siedzenia , bez złażenia .Widziałem na you tubie jak skonstruowałeś pług do odśnieżania i mam zamiar taki zrobić z hydroforu 300l i zaczepić go na podnośniku co oznacza odśnieżanie na wstecznym.Jak rozwiązałeś proste podnoszenie na przodzie? Krzychu.
    browarhehe
    Poziom 15  
    no taki podnośnik działa , ale dla mnie niewygodnie tak było
    z przodu pług miałem na linkę, ale problemowe to było, można lepiej zrobić tak, że podciągnąć linkę np od hamulca ręcznego pod spodem traktora, od przedniego podnośnika do tylnego
    tak , że machasz wajchą, podnosisz tył a linka ciągnie przód do góry
    no i nie musisz wtedy wcale na wstecznym zasuwać z odśnieżaniem :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    browarhehe
    Poziom 15  
    tablicy rozdzielczej ? no ta deska maluchowska, kiedyś się bawiłem podłączałem te kabelki ale chaos trochę tam mam..
    2 przekaźniki na drogowe i długie , a na postojówki nie mam przekaźnika
    skrzynka na bezpieczniki starego typu
    muszę to uporządkować zanim się wakacje skończą bo później technikum to czasu nie będę miał za bardzo :(
    browarhehe
    Poziom 15  
    niestety prace stanęły w miejscu...
    jakiś kawałek metalu dostał mi się chyba przez przypadek do komory spalania...
    zdjąłem głowice, i okazało się dodatkowo, że pęknięcie wielkości włosa jest na 1 cylindrze między zaworami..
    założyłem inną sprawną głowicę, odpala, ale dalej coś niemiło stuka, i znów czeka mnie majstrowanie :(
    Vein
    Poziom 22  
    silnik malucha to 50-100zł na szrocie, nie ma co się cackać tylko kupić drugi, zrobić przegląd, wymienić uszczelniacze, panewki, pierścienie i uszczelkę pod głowicą i latac będzie.
    browarhehe
    Poziom 15  
    nie opłacalne, kupić 2 silnik i jeszcze remontować :)
    ten obecny już skręciłem, odpalenie mi tylko pozostało
    wybiorę się niedługo do sklepu z częściami, to uszczelkę muszę pod głowicę nową kupić i olej wymienić
    browarhehe
    Poziom 15  
    2 najświeższe fotki, niestety trochę ciemno było :(
    Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja
    prace powoli idą do przodu, dodatkowo teraz mam problemy z rozdzielaczem..
    ma ktoś schemat tego rozdzielacza? od c330 na błotnik do wywrotu
    są dostępne do niego jakieś zestawy naprawcze ?? (uszczelki itp...)
    i ile kosztuje olej do hydrauliki siłowej za litr ?
    LORDUS
    Poziom 14  
    Olej to Hipol ja jak wymieniałem 3 dni temu we władku to płaciłem chyba 7 zł za litr. Kupuj ten co sprzedaja z beczek 2x taniej wychodzi ;) Ps fajny traktorek ;)
    pawelfel
    Poziom 1  
    Kolego browarhehe mam takie Pytanie- przeczytałem od początku całą historię twojego dzieła, serdecznie gratuluję pomyślunku, ale napisz mi proszę w jaki sposób wyprowadziłeś napęd na tylne koła ze skrzyni biegów od golfa. Czytałem coś, że zespawałeś półośki, ale tego właśnie nie zrozumiałem do końca :( Napęd ze skrzyni malucha na skrzynię od golfa przenoszony jest za pomocą łańcucha, ale co dalej??? Proszę o odpowiedź, a gdybyś mógł jakaś fotkę wrzucić właśnie do tego problemu, to bardzo byłbym wdzięczny. Pozdr.
    browarhehe
    Poziom 15  
    nie polecam tego, co ja zrobiłem, lepiej sztywny most dać..
    bo z półosiami tak jak u mnie , był problem ze zbieżnością..
    no więc tak.. skrzynia golfa, oryginalnie przy niej przeguby kulkowe, i w nie wchodzi półoś golfa, która jest kawałek dalej odcięta, później przyspawany kawałek półosi malucha, no i zabieraki i przegub malucha, bo piasta jest maluchowska
    teraz zmieniłem to, ponieważ od momentu obrotowego rozrywało mi zabieraki i przeguby malucha..
    część półosi golfa, grubościenna rura, i piasta malucha , przy założonym łożysku spawałem, mocne spawy, i orkę wytrzymuje nawet przy 2 biegu
    może nie najlepszy pomysł, bo jak coś muszę całą piastę i łożyska wymieniać, ale nasmarowałem i śmiga..
    czasem tylko przy większym obciążeniu "pstryknie" przegub golfa, na wielowpuście , tam gdzie wchodzi półoś
    to chyba tyle, w razie niejasności pisz :) bo sam nie wiem czy zrozumiale to ująłem
    Patrykzz
    Poziom 10  
    Witam. Ja też mam w planach wykonanie (mini) traktorka z silnikiem Fiata 126p i skrzynią biegów żuka. Chciałbym się dowiedzieć czy zamiast reduktora między silnikiem a skrzynią można użyć paska klinowego lub łańcucha.
    Patrykzz
    Poziom 10  
    A w zwiąsku z dwoma silnikami i remontem jednego to jest to czasochłonne i potrzeba do tego troche floty lepiej kupić jeden sprawny a droższy. Przynajmniej ja tak myślę
    browarhehe
    Poziom 15  
    ja radzę unikać pasków klinowych.. prędzej przejście na łańcuchu
    kolega ma sama z silnikiem vw 1.6d skrzynią żuka, paski klinowe i skrzynia stara.. bardzo mocno musi napinać te paski klinowe.. a ja bym ich raczej unikał..