Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja

browarhehe 11 Sie 2011 18:49 271709 290
    łukasz dutkiewicz
    Poziom 12  
    Daj jakieś fotki
  • HelukabelHelukabel
    łukasz dutkiewicz
    Poziom 12  
    Widzę że temat ucichł Pawle pochwal się , lato już zleciało :cry:
  • HelukabelHelukabel
    roman_pandel
    Poziom 9  
    Fajny ten ciągnik ;D
    Ja też mam ciągnik SAM, ale do remontu.
    Mam silnik s301d Andoria.
    Ciągnik budował kiedyś mój pra pra dziadek ;D
    Mocny jest dość.

Dodano po 2 [minuty]:

Nie wiecie może, jakim silnikem zastąpić Andorię s301d??
    Ten silnik jest już zajechany ;/
    W nim jest najlepsze, że z tyłu ciągnika jest bak, a w nim olej i pompa, i wom ;]
    Marcin15lol94
    Poziom 12  
    Paweł ja tam twój sprzęt się spisuje przy tych mrozach?
    Daj jakieś fotki z prac zimowych.
    A jeszcze jedno jak tam się spisują te opony tylne bo ja mam takie same w swoim ale się ślizgają troche.
    dragstar1988
    Poziom 10  
    Proponuje zrobić zlot u konstruktora (browara)
    Wpisowe 15zł + butelka czegoś mocniejszego
    Każdy niech przywiezie ze sobą zdjęcia swoich projektów będziemy skanować i robić wystawę pod tytułem.

Jak z niczego zrobiłem porządny traktor "koleżanko i kolego"
    Traktory typ sam powinny miec osobną galerię.

Jedwabne pozdrawia elektryków
    browarhehe
    Poziom 15  
    Witam po dłuższej przerwie :)
    zdjęć z prac zimowych nie mam, traktorek stał nieużywany całą zimę, a teraz przyszedł czas na niezbędne modyfikacje.
    Krótko opisując, przebudowany przód ramy, zmienione miejsce na silnik, reszta jak widać.
    Na zdjęciach nie ma skrzyni, która już jest zamontowana, oraz dalej prace posuwają się naprzód..

Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja

Aha, to czerwone z tyłu, tak, to jest buggy, jest moje, ale na ten moment nie jest skończone i nie zakładałem nowego tematu :D

(ps. Co do zlotu, to na forum można przeprowadzić taką dyskusję, bo z czymś mocniejszym na miejscu temat na pewno został by zatracony :) )
    bartoszlipiec11
    Poziom 1  
    Kolego, a jak masz połączoną pompę hydrauliczną z 126p???
    browarhehe
    Poziom 15  
    Moja pompa to pz-18 , trochę duża, ale nic tam..
    wcześniej była połączona łańcuchem między skrzyniami, tzn był obok dodatkowy, ale teraz chcę wyprowadzić wałek z końca skrzyni malucha, wkleję fotki co zrobiłem, bo pompa jeszcze nie podłączona:)
    Pozdrawiam
    karolland
    Poziom 11  
    Witam...tak ciekawy temat strasznie ucichł...czyżby konstruktorom skończyły się pomysły?? Czy może wszyscy już dokończyli budowę swoich pojazdów i teraz delektują się użytkowaniem?? Mnie niestety czas nie pozwolił na zbudowanie mojego traktorka, a potrzeba doprowadziła mnie do tego iż kupiłem gotowy....nie znaczy to że zaniechałem planów. Wręcz przeciwnie....teraz mam coś na wzór do budowy ,,mojej pierwszej konstrukcji,,. Daleko było jechać, kupiłem w okolicach Kielc, dwie wycieczki - jedna na oględziny i druga z lawetą po traktorek. Co mogę powiedzieć...wybrany z dziesiątków innych, ciekawa konstrukcja, dość staranne wykonanie, 100% sprawności....i naprawdę pomysłowe rozwiązania. Szczególną uwagę zwraca bardzo starannie wykonana blacharka. Wrzucę kilka fotek...może dziś po południu. I teraz priorytetem jest budowa osprzętu do tego traktorka: przyczepka wywrotka, spych i kosiarka.

Dodano po 20 [minuty]:

Może kilka słów o samej konstrukcji - myślę, że niektórych zainteresuje. Rama wykonana z ceownika hutniczego 80, przednia belka to dwa zespawane kątowniki z dospawanymi zwrotnicami od malucha, przednie koła maluch nt, tylny most żuk - zwężony obustronnie na 115 po zewnętrznej kół, opony 16x6.00 jodełka, pompa hamulcowa żuk nt, przekładnia kierownicza maluch podobnie jak wszystkie drążki kierownicze. Jednostka napędowa - 126p z alternatorem i zapłonem bezrozdzielaczowym, sprzęgło Maluch, wałek sprzęgłowy zakończony zabierakiem i sprzęgło elastyczne, za nim przekładnia pasowa na dwa pasy klinowe - przełożenie ok 1:3, skrzynia biegów żuk trzybiegowa, na wałku sprzęgłowym skrzyni biegów koło zębate do napędu WOM a z drugiej strony pasków klinowych zabierak do napędu pompy hydrauliki. Pompa jakaś mała - nie wiem od czego napędzana poprzez kardan z drążka kolumny kierowniczej malucha, zbiornik oleju pod siedzeniem, rozdzielacz z C-330, siłownik podnośnika ok 5o mm średnicy. Za skrzynią biegów sprzęgło elastyczne zdaje się od RCW-3 i most. Maska to przednia klapa bagażnika od malucha - zwężona i zespawana, przednie i tylne błotniki bardzo starannie wykonane z blachy na gientarce. Lampy, klakson.
    okroj
    Poziom 10  
    Pogratulować pasji i zacięcia do wykończenia sklepowego.Mój opisany z rok temu to topór partactwa ale robi co mu każe.Ostatnio nawalił tryb wstecznego 126p służący za reduktor obrotów.Słaby materiał ,używany na wstecznym chwilowo.U mnie cały czas pracował pod obciążeniem.Nowy przyspawałem do wałka i działa jak na razie.Opis mojego w tym poście .
    karolland
    Poziom 11  
    Niebawem będzie modernizowany....o ile czas pozwoli. I tak: zamierzam przerobić chłodzenie silnika by ta dmuchawa nie wystawała aż tyle spod maski, planuję założyć pompę wspomagania i maglownicę, obowiązkowo będzie dorobiony przedni TUZ do zamontowania spycha do śniegu, rozdzielacz hydrauliki wymienię na trzysekcyjny i zamontuję gniazdo hydrauliki zewnętrznej, gniazdo świateł do przyczepki, skrzynię biegów chcę wymienić na 4-biegową a w miejsce przekładni pasowej zamontować skrzynię biegów od passata jako reduktor. Maska mimo wszystko też marzy mi się inna. Będzie zajęcie na długie zimowe wieczory.

W tej chwili już ma zmieniony tłumik wraz z kolektorem - ten był nieco śmieszny i kierownica wymieniona na cinqecento.
    bahus1509
    Poziom 11  
    Jeśli ten SAM ma pracować w zimie, więc jak na teraźniejsze czasy, nie myślałeś o kabinie?
    karolland
    Poziom 11  
    Oczywiście, że w zimie ma pracować...i pracuje. Dwa kuligi ma już zaliczone - rewelka. Moim zdaniem kabina do tak małej konstrukcji tylko ograniczy swobodę kierowcy i popsuje image traktorka - musiałaby być nieproporcjonalnie duża do reszty. Ale....właśnie kończę przedni TUZ - sporo było pracy, duża dokładność, wiele kombinacji by od razu było ,,bez poprawek,,. Wycinanie elementów z 12 mm blachy bez plazmówki jednak jest czasochłonne. Będzie do tego spych o szerokości 120 cm - materiał już na niego jest, tylko z czasem krucho. Po zamontowaniu wrzucę jakieś fotki.
    karolland
    Poziom 11  
    Prace zatoczyły dużo szerszy krąg niż to było planowane. Przedni tuz zamontowany, prezentuje się dobrze, ale....zamontowałem silnik ,,na sztywno,, - jeszcze nie próbowany, przerobiłem tulejowanie wałka sprzęgłowego bo poprzednio ktoś nie umieścił go idealnie w osi wału silnika, zamontowałem maglownicę od sejcento, wzmocniłem przednią oś - teraz maglownica jest za osią. Zamontowałem nową pompę hamulcową i rozdzielacz na prawe/lewe koło, przerobiłem nocowanie fotela by pod nim był schowek, zamontowałem trzysekcyjny rozdzielacz hydrauliki, teraz pracuję nad tym by pompa pracowała niezależnie od sprzęgła. Porobię trochę fotek (na które nigdy nie ma czasu) to wrzucę. Pozdrawiam.
    karolland
    Poziom 11  

Dodano po 50 [sekundy]:

Po trzech latach intensywnej eksploatacji.

Dodano po 4 [minuty]:

Traktorek ma opłacone ubezpieczenie OC i zawieszony trójkąt do maszyn wolnobieżnych i można nim poruszać się po drogach publicznych. Ubiegłej jesieni w tej przedniej łyżce przewiózł około 200 ton ziemi.
    zbydrze
    Poziom 11  
    No i super, że się sprawuje.
    A jak ze spalaniem?
    karolland
    Poziom 11  
    Hmmm.....spalanie??? Jak się wleje 5 l benzynki to znudzi się jeździć. Przy normalnych pracach na działce 0,4 ha- obecnie budowa, czyli rozgarnianie ziemi, bronowanie - praktycznie codziennie coś było robione traktorkiem.....to od wiosny zużył około 30 litrów benzyny. A przywieźli mi tu 30 czteroosiek czarnej ziemi do ogrodu.

Dodano po 6 [minuty]:

Dodano po 13 [minuty]:

I ten traktorek to wszystko ogarnął.Ciągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcjaCiągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcjaCiągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcjaCiągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcjaCiągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcjaCiągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcjaCiągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcjaCiągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcjaCiągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcjaCiągnik Sam 126p - moja pierwsza konstrukcja