Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo N100 - gasnące podświetlenie matrycy przy ruszaniu

20 Sty 2010 20:11 2499 6
  • Poziom 13  
    Podczas ruszania matrycą podświetlenie matrycy wygasza się, muszę znaleźć odpowiednie ustawienie (pozycję) ekranu i nie pochylać ani w jedną ani w druga stronę aby działało. Czyli wnioskuję że taśma (kabel) który łączy korpus notebooka z ekranem gdzieś się załamał wyrobił gdyż przyznam że sporo wachlowałem matrycą od nowości, bardzo często była zamykana i otwierana.
    Zastanawiam się czy zakupienie taśmy sygnałowej rozwiąże problem czy można wymienić kabelek od świetlówek (podświetlania) matrycy.
    Poniżej link do części matrycy mojego modelu:

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-68083#two

Myślę o wymianie pozycji nr 4 lecz nie jestem pewien czy to jest łącznie video + podświetlenie.

Proszę o pomoc.
  • Poziom 23  
    W N100 jak i w większości notebooków wszystko idzie w jednej taśmie, która pod matrycą się rozgałęzia część idzie do matrycy a część do inwentera max 8 pinów.
    Inwenter przetwarza nam napięcie na odpowiednie do zaświecenia jarzeniówki, dodatkowo idą przewody sygnałowe "informujące" inwenter o tym czy matryca jest zamknięta, regulacja oświetlenia, można taką taśmę naprawić, ale:

1. Koszt w serwisie który to naprawi=nowy zamiennik, używany, z demontażu oryginał
    2. Można samemu ale trzeba mieć takie małe złączki i w miarę cieńki przewód aby się tam zmieścił.

W sumie najlatwiej jest wymienić całą taśmę chwila pracy a efekt murowany i mamy pewnośc że w zawiasie nie będzie się kabelek przecierał, nigdzie nam się obudowa nie wybuli
  • Poziom 13  
    Czy możesz zatem zerknąć na poniższy diagram części matrycy w N100:

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-68083#two

Czyli z tego co piszesz wystarczy wymiana taśmy nr 4 z powyższego rysunku tak??

Wydawało mi się że ta właśnie taśma to taśma sygnałowa video i nie ma nic wspólnego z podświetleniem matrycy, wydaje mi się że podświetlenie idzie kabelkiem który widać przy elemencie nr 2 z powyższego diagramu (od matrycy) - w dolnym prawym rogu przy inwerterze odstaje krótki kabelek i przypuszczam że to on ma przerwę ale mogę się mylić.

Może ktoś zna bardziej szczegółowo budowę tego notebooka ?
  • Poziom 23  
    Tak taśma nr 4, patrząc od góry na nią:
    szerokie złącze podłączenia do matrycy
    niżej złącze do inwentera
    i kolejne dwa wpinane na płytę jedna wtyczka dane do matrycy druga miejsza sygnały dla inwentera.
  • Poziom 13  
    W takim razie co to za kabelek wystaje z matrycy (nr 2 na rysunku) przy dolnym prawym rogu matrycy (obok zawiasu) - tuż przy inwerterze (elemencie nr 3) z diagramu??

Lenovo N100 - gasnące podświetlenie matrycy przy ruszaniu
  • Poziom 23  
    Ten kabelek to dwużyłowy kabel do zasilania neonówki podświetlającej matrycę, podpinany on jest do inwentera, na stałe zamontowany, praktycznie się nie uszkadza, co najwyżej przepala obok neonówki, ale wtedy to całkowita ciemność następuje.
    Nie psuje się gdyż w ogóle nie działają na niego siły fizyczne tzn. skręcanie, ściskanie rozciąganie.
  • Poziom 13  
    Wymieniłem taśmę i jest OK.