Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo 3000 N100 - brak ładowania 9 komorowej baterii

ganson851 20 Sty 2010 20:27 4321 11
  • #1 20 Sty 2010 20:27
    ganson851
    Poziom 9  

Witam, na wstępie zaznaczę iż, nie jest to problem felernej serii baterii, który był powtarzany już 1000 razy a, USZKODZENIA. Przechodząc do sedna, bateria oczywiście nie trzyma wcale, jest niewykrywalna przez system(dioda na kadłubku zamiga 5 razy nic)-bateria się nie ładuje. Laptop nie jest na gwarancji. Tu się kończy chyba cały temat, jedynie poniżej zamieszczam opis jak mogło powstać uszkodzenie, ale jak Ci się niechce czytać to nie czytaj ;) A, i to jest bateria 9 komorowa, 7800mAh!

Samo uszkodzenie(choć bateria nie jest uszkodzona fizycznie/wizualnie) powstało w trochę nie wyjaśnionych okolicznościach. Pewnego pięknego dnia, zadzwoniła do mnie koleżanka, że potrzebuje laptopa na wykłady. Niestety gdy go oddała(jej koleżanka) po miesiącu, był ostro "zajechany" m.in. pokrywa matrycy przy zawiasach popękała, co świadczy najprawdopodobniej o upadku, a, owa bateria miała cechy wypisane powyżej. Nie dowiedziałem się w jaki sposób, co i dlaczego, gdyż Magda wyjechała z dnia, na dzień, bo ktoś zaoferował jej podobno, super posadę w Anglii. Kontakt zupełnie się urwał, a ja zostałem z pogruchotanym lapem i bez działającej baterii. Podejrzewam że bateria mogła się popsuć po przez upadek albo coś podobnego, bo przecież nie da się do zera ( w sumie się da, ale to już naprawdę extremalne przypadki) zajechać baterii w niepełne 3 tygodnie! Myślałem nawet o podmianie, ale na 100% jest to ta sama bateria.

Jestem studentem i nie mam pieniędzy na kupno nowej (ok300zł) więc chciałbym to bardzo naprawić...

0 11
  • #2 20 Sty 2010 21:19
    misiozol
    Poziom 29  

Poczytaj FAQ i podaj troche informacji

0
  • #3 20 Sty 2010 22:17
    ganson851
    Poziom 9  

tzn. nie wiem co masz na myśli (w sensie informacji, bo chyba podałem wszystko co możliwe, tak jak w faq każe) , Reasumując bateria wizualnie nie wygląda na uszkodzoną mechanicznie (usterka wew. baterii) jak już wspomniałem to 9 komorowa bateria 7800mAh oryginalna Lenovo(tyle informacji na samej baterii, reszta to znaczki chińskie i ostrzeżenia czego nie należy robić, tylko tyle info). Po podłączeniu pod ładowanie, kontrolka ładowania mryga 5 razy po czym przestaje to robić, bateria jest niewykrywana przez system, zarazem się nie ładuje. Przestała działać PRAWDOPODOBNIE po upadku całego laptopa. Stan baterii przed wypadkiem był idealny.

0
  • #4 20 Sty 2010 22:34
    misiozol
    Poziom 29  

na mysli mam to co pisze w "jak zadawac pytania " czyli napiecia ogniw, uklady itd.

0
  • #5 29 Wrz 2010 22:11
    adventure
    Poziom 10  

Miałem problem z baterią, gdyż laptop nie chciał uruchamiać się na baterii, więc rozebralem ją i okazało się, że ogniwa są sprawne (pod obciążeniem trzymają napięcie), natomiast za bezpiecznikiem napięcie spada z 11,7 volt na ok. 3 volty, więc ten bezpiecznik zmostkowałem i okazało się, że laptop uruchamia się na baterii, ale po około 5-10 minutach zaczyna w niej coś rzęzić, wyświetlany obraz zaczyna mrugać i laptop wyłącza się. Bateria standardowa dla lenovo N100 (6 ogniw).
    Może macie jakieś sugestie jak rozwiązać powyższy problem.

0
  • #6 30 Wrz 2010 08:43
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Proponowałbym zmierzyć napięcia na sekcjach baterii, gdy zaczyna wydawać te dziwne dźwięki.

0
  • #7 30 Wrz 2010 16:32
    adventure
    Poziom 10  

Zastosowałem się do Twojej wskazówki i napięcie na każdych sekcjach mniej więcej spada równomiernie, a gdy podłączyłem się z miernikiem do napięcia wyjściowego baterii, to zauważyłem, że objaw trzeszczenia występuje, gdy napięcie baterii spada poniżej 8 volt i wtedy odzywa się inwerter podświetlenia matrycy (stąd te trzeszczenie) i laptop wyłącza się. Gdy na zasilaczu z regulacją napięcia ustawię napięcie na 8,1 volta wpinając się z nim do baterii, to występuje ciągłe trzeszczenie, ale laptop się nie wyłącza, natomiast gdy napięcie zwiększe do 8,5 volta to jest wszystko ok a inwerter się nie odzywa. Tak więc wnioskuję, że jednak akumulatorki są do wymiany. Czy dobrze wnioskuję?

0
  • #8 30 Wrz 2010 18:02
    jarob

Dobrze wnioskujesz. Ogniwa są do wymiany. Swoją drogą trochę to dziwne, że sterownik nie wyłącza baterii szybciej. Powinien to zrobić, gdy napięcie na baterii spadnie poniżej 9 V.

0
  • #9 30 Wrz 2010 18:58
    adventure
    Poziom 10  

Nie jestem specem od elektroniki i komputerów, ale czy ten sterownik, o którym piszesz jest w baterii? Jaką rolę spełnia bezpiecznik termiczny na płytce elektronicznej w baterii? Pytam się gdyż został on przeze mnie zmostkowany, a czy po wymianie ogniw ten mostek nie bedzie miał negatywnych skutków dla baterii lub laptopa?

0
  • #10 30 Wrz 2010 19:25
    jarob

Tak, sterownik jest w baterii - przeczytaj artykuł "Co znajduje się w baterii laptopowej".

Ten bezpiecznik jest dodatkowym zabezpieczeniem. Gdy go zmostkowałeś, to po prostu jest o jedno mniej. Ideałem byłoby wymienić go na nowy. Niestety nie dostępny w sprzedaży detalicznej. Może bateria działać bez tego bezpiecznika, ale wtedy trzeba wylutować klucz sterujący jego grzałką.

0
  • #11 30 Wrz 2010 19:50
    adventure
    Poziom 10  

W moim sterowniku baterii są dwa tranzystory MOS (klucze), które umieszczone są pod bezpiecznikiem termicznym. Tak więc muszę je dwa wylutować czy tylko jeden z nich? Znajomy ma takie tranzystory (znalazł na starej płycie głównej) i czy jakbym je wymienił, to byłoby wszystko OK? Mam jeszcze jedno pytanie, gdyż teraz laptop wogóle nie chce się załaczyć z baterii pomimo tego, że na wszystkich ogniwach napięcie jest na poziomie 11,3 volt, więc co mogło paść w module sterownika, że z gniazda baterii nie wychodzi napięcie?

0
  • #12 30 Wrz 2010 20:18
    jarob

Nie chodziło mi o te duże tranzystory, tylko o tranzystor klucz załączający grzałkę bezpiecznika - jest to mały tranzystorek - przeważnie 3 nóżkowy.

Poczytaj te artykuły, to Ci wiele rozjaśni.

0