Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem magazynowania energii słonecznej rozwiązany

danielde 20 Sty 2010 23:32 6314 8
 • Problem magazynowania energii słonecznej rozwiązany

  Magazynowanie odnawialnej energii jest bardzo trudne. Nie jesteśmy w stanie zarządzać siłą wiatru, ani nasłonecznieniem, z czego wynika problem nieciągłości powodujący brak możliwości dostarczenia dużej ilości energii do sieci w momencie wysokiego zapotrzebowania. Z tego wynika problem niewykorzystania gotowej energii, która w rezultacie przepada. Korporacja Southwest Solar Technologies projektuje całkowicie "czysty" system magazynowania energii za pomocą sprężonego powietrza (CAES), który wygląda obiecująco. System wykorzystuje "czystą technologię" (ang. clean technology) i w porze dziennej wpompowuje do hermetycznej komory rozgrzane i sprężone powietrze, które zostaje uwolnione poprzez turbinę w celu wytworzenia energii w momencie gdy jest ona najbardziej potrzebna.

  Systemy CAES są obecnie znane z konwencjonalnych elektrowni. Jedna z nich znajduje się w McIntosh, w stanie Alabama i działa od dziesięciu lat. Jednak użycie czystej technologii spowodowało wyraźne odróżnienie się nowego systemu od znanego z elektrowni konwencjonalnych, za sprawą metody kompresji, ponieważ w elektrowniach wykorzystuje się do tego celu gazu ziemnego, bądź węgla.

  Problem magazynowania energii słonecznej rozwiązany

  źródło:
  http://www.inhabitat.com/2010/01/07/solving-t...orage-conundrum-with-compressed-air-chambers/
  http://www.swsolartech.com/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  danielde
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  danielde napisał 676 postów o ocenie 13, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bydgoszcz. Jest z nami od 2009 roku.
 • Fabryka Prądu
 • Fabryka Prądu
 • #3
  krzychusss
  Poziom 12  
  Pomysł znany z elektrowni szczytowo-pompowych ;) Ale mimo wszystko ciekawe. Tylko dlaczego "rozgrzane powietrze"? Nie lepiej je schłodzić?
 • #4
  submariner
  Poziom 32  
  Na elektrodzie też ten pomysł od chyba kilku lat jest omawiany jako magazynowanie energii do zasilania domku. Niekoniecznie tylko chodzi o energie promieniowania Słońca w ten sam sposób można gromadzić energie z wiatraka zamiast w akumulatorze dla potrzeb domu. Wystarczy zbiornik po lpg 5000l i do kilkunastu atm można sprężać powietrze, dodatkowo napędzać tym już sprężonym powietrzem nie tylko prądnice, ale i sprężarki wysokiego ciśnienia 300atm i takie powietrze użyć do samochodu na sprężone powietrze do jazdy lokalnej, miejskiej.
  Dodatkowa zaleta takiego wiatraka, że można nim bezpośrednio napędzać sprężarkę, a przemiany gazowe wykorzystać do klimatyzacji ogrzewanie np boilera przy sprężaniu, chłodzenie podczas rozprężania.
 • #5
  wojtek60
  Poziom 22  
  Schładzanie sprężanego gazu przez odprowadzenie ciepła do atmosfery będzie tylko powiększeniem strat magazynowania. Wykorzystanie ciepła powstającego przy sprężaniu w celach grzejnych nie jest magazynowaniem, więc też pomniejsza sprawność. Ciepły sprężony w ziemi gaz jest chyba jakimś wyjściem. Zmierzając do sedna myślę, że chodzi tu o sprawność całego układu.
 • #6
  submariner
  Poziom 32  
  Zgadza się tyle, że to ciepło i tak ucieknie to lepiej go spożytkować, część energii zazwyczaj i tak jest spożytkowana na takie cele przez cały rok.
  Na masową skale oczywiście lepiej jest wykorzystać szczelne złoża i pod ziemią magazynować. Tak jak magazynuje się np. gaz ziemny, tylko nie wiem czy takie złoża występują dość często.
 • #7
  sokoleokoo2
  Poziom 22  
  Koledzy to może i faktycznie jest jakiś sposób - ale powoduje to przecież ogromne straty - pamiętam jeszcze z Politechniki że tak na prawdę to ludzkość w żaden sposób nie potrafi magazynować Energi (poza drobnymi bateriami i różnego rodzaju aku) - ale nie jesteśmy w stanie zmagazynować Fizycznie energii np. na lot w kosmos czy po chłopsku na ogrzanie domu jednorodzinnego przez 2 m-ce o powierzchni 100m2 - oczywiście zastosowanie setek aku. da taki efekt - ale to jest bez sensu. Ale jakikolwiek tani sposób na magazynowanie ( tak na prawdę na chwilowe przetrzymanie energi to już coś)
 • #8
  viki
  Poziom 16  
  Kolego sokoleokoo2 naprawdę na Politechnikę chodziłeś czy na piwo?
 • #9
  sokoleokoo2
  Poziom 22  
  Szczerze mówiąc to i tu i tu. Ale fakt jest nie zbity, że magazynować/składować nie potrafimy - koniec i kropka. Niedawno też czytałem artykuł że elektryk z 30 letnim stażem nie bardzo umiał wytłumaczyć co to jest "ten cały prąd i napięcie" a definicyjna o "uporządkowanym ruchu .... " w sumie temu nie sprzyja. Ja osobiście wole porównanie hydrauliczne że przewód (kabel) to rura ....... (nie zdradzam - a biegli wiedzą o co chodzi).

  Wracając do tematu. Z użytkowych rzeczy to najlepsze cywilne(majstersztyk ziemskiej technologi) (przechowywacze Energi) to te które będą już nie długo w autkach na prąd - czego sobie i wam życzę.

  @ Viki - swoją drogą mowa o Politechnice z Cz-wy wydział BM(IM) - podobno najlepszy.