Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchamianie Silniczka 9V praca z opóźnieniem czasowym

21 Sty 2010 13:44 1384 9
  • Poziom 11  
    Witam Dopiero zaczynam zabawę z elektroniką a Chciał bym zbudować układ który po wciśnięciu mikro stycznika uruchamiać będzie silniczek 9V tak aby silniczek działał jeszcze przez 1s po puszczeniu mikro stycznika

Szczegóły
    -9V zasilany z dwóch baterii 9V ( 6LR61 ) połączonych równolegle zdjęcie:Uruchamianie Silniczka 9V praca z opóźnieniem czasowym

-Na jednym z wyjść przy NIE WCISNIĘTYM mikro styczniku jest 3,2V zasilane również z baterii 9V ( 6LR61 ) Gdy mikro stycznik jest wciśnięty nie ma tam napięcia
    zdjęcie : Uruchamianie Silniczka 9V praca z opóźnieniem czasowym

Założenia:
    Po wciśnięciu Mikro stycznika (zaniknięciu napięcia 3,2V) Uruchamiany ma być silnik 9V
    Gdy napięcie znowu się pojawia (rozwarty mikrostcnik) silnik pracuje jeszcze przez 1s wyłącza się

Układ zastosowany będzie w podajniku kulek w pistolecie paintballowym Opóźnienie 1s
    zastosowane jest ponieważ spust (mikrostycznik) wciskany jest nawet do 5 razy na sekundę co powodowało by ciągłe włączanie i wyłączanie się silniczka

Jak juz wcześniej pisałem dopiero zaczyna zabawę z elektroniką Nie mam pomysłu jak zbudować ten układ Największy problem stwarza mi to opóźnienie czasowe

Proszę o pomoc

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Na sam początek spróbuj z dołączeniem kondensatora elektrolitycznego z odpowiednią pojemnością.
  • Poziom 11  
    Rozumiem ze kondensator ma być na wejściu sterującym tranzystora?

Tylko jaki tranzystor wybrać? rozumiem ze ma być npn
  • Poziom 19  
    To zależy ile ten silniczek pobiera pradu
  • Poziom 11  
    Silniczek przy nowych bateriach pobiera od 0,10A do 0,13A

Przy starcie na pewno więcej

Czyli jaki Tranzystor wybrać?

Tak ma wyglądać podłączenie?
  • Poziom 19  
    Tranzystor wystarczy na 0.5A. Ten kondensator ma byc podłączony jedna nóżka do bazy a droga do minusa.
  • Poziom 18  

Tranzystorki mogą być BC243 lub jakiś BD135, powinny w zupełności wystarczyć. Co do kondensatora to sam musisz popróbować z pojemnością.
  • Poziom 19  
    Na początek daj coś w granicach 100uF.
  • Poziom 11  
    kondensattory się nie sprawdziły najpierw dałem 100 potem 147 potem 194

Mam jeszcze jedno pytanie

Czy cięzko zbudować czujnik dźwięku który np po wykryciu strzału puszczał by te napięcie na tranzystor

No i był regulowany żeby działał dopiero od jakiegoś natężenia
  • Poziom 18  
    Dziwnymi wartościami operujesz. A spróbuj elektrolity 470uF, 680uF, 1000uF itd. Wystarczą Ci takie na 10V. Co do tego "czujnika" to jest to wykonalne ale niepraktyczne i niestety trochę skomplikowane. Biorę pod uwagę to, że dopiero zaczynasz z elektroniką mógłbyś mieć z tym problem.