Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HotAir układów BGA - po jakim¶ czasie uszk. się powtarza

Setarkos 09 Feb 2010 23:39 27896 61
    listek_
    Level 17  
    misiupan wrote:
    listek_ wrote:
    neurofunky wrote:
    Jaki hot air do tego by¶cie dobrali ? Czy może piecyk ?
    Każde sito w ramce będzie się zachowywać z jakimkolwiek hot airem w taki sam sposob. Bedzie sie wyginac. Zeby tego unikn±ć stosuje się piec.

Chciałbym wyja¶nić pewn± w±tpliwo¶ć mam komplet sit stalowych i mogę je grzać gor±cym powietrzem do oporu i nawet na ćwierć milimetra się nie wygnie.
    Jak się kupi złom to potem jest płacz.
    A sita s± na prawdę tanie 60-70zł sztuka. W kompletach po kilkana¶cie sztuk wychodzi jeszcze taniej. I w dodatku dostępne s± od ręki na naszym portalu aukcyjnym.

Jak kolega będzie miał problem to mu te kulki postawię lub pokażę o co biega, mieszkamy w Gdańsku. A płyty padaj± bo to nie wina kulek,a samych układów raczej. Choć trzeba to zdiagnozować.

Sprecyzuj jakie to s± sita i ramki. Widzę ze używasz takich 4x4 cm. Na filmiku podgrzewasz cala ramkę do 130 stopni zanim podejdziesz z hotairem dlatego sito się nie wygina.
    Samym hotairem ciężko jest cokolwiek zdziałać w tej kwestii.
    misiupan
    Level 35  
    Tamte sito na filmie to co innego niż mam teraz. Te na filmie było aluminiowe,a te kupione s± stalowe do grzania bezpo¶redniego. Nie stosuje się do nich ramek tylko ,,przykleja'' na topnik do układu, zasypuje kuleczkami, rozprowadza ładnie i potem powietrzem rozgrzewa, przy dużych układach podgrzewam układ jak na filmie wspomnian± ramkę.
    misiupan
    Level 35  
    Mam inne małe sita, nie dasz rady nic nimi zrobić. Wystarczy podgrzać i wygina się w wielkiego b±bla. Sito situ nie równe. Wytnij te sito co masz przeznaczone do ramek tak żeby było małe jak moje i powiedz mi czy się wygina czy nie. Nie ma tu znaczenia wielko¶ć tylko z czego i jak jest sito jest wykonane.
    chudyK1
    Level 10  
    Poszukuję wła¶nie takie sito uniwersalne które się przykleja do układu o wymiarach 50x50 i na kulki 0,6mm jak kto¶ wie gdzie jest takie co¶ niech da link do niego.
    Wstawiam link z filmem o jakie mi chodzi.

KamilSz
    Level 17  
    chudyK1 odezwij sie do mnie na pw i napisz do jakiego układu pasuje taki rastr
    Setarkos
    Level 18  
    misiupan wrote:

Jak kolega będzie miał problem to mu te kulki postawię lub pokażę o co biega, mieszkamy w Gdańsku. A płyty padaj± bo to nie wina kulek,a samych układów raczej. Choć trzeba to zdiagnozować.

czyli jak po podgrzaniu ponownie pada to wina układu ?
    po ponownym podgrzaniu znowu pochodzi i znowu pada

my¶lałem ze to jaki¶ syf na kulkach który szybko znowu daje o sobie znać

czyli co nie opłaca się brac sit bga bo na jedno wyjdzie? reballing robi sie tylko na nowych układach ?!
    misiupan
    Level 35  
    Jak prawidłowo reballing wykonany to płyta znacznie dłużej pracuje, do tego dochodzi prawidłowo¶ć montażu radiatora.
    Jedne układy wygrzewaj± i płyty chodz± długo i szczę¶liwe, inne po wygrzaniu padaj± ponownie.
    Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt czy układ jest w danym przypadku uszkodzony czy urwany na kulkach. Układy drogie nie s± więc przy takim komputerze warto zainwestować.
    Setarkos
    Level 18  
    O jaki¶ czas mnie nie było a tu widzę nieĽle namieszali¶cie

[quote="misiupan"]
    Chciałbym wyja¶nić pewn± w±tpliwo¶ć mam komplet sit stalowych i mogę je grzać gor±cym powietrzem do oporu i nawet na ćwierć milimetra się nie wygnie.
    Jak się kupi złom to potem jest płacz.
    A sita s± na prawdę tanie 60-70zł sztuka. W kompletach po kilkana¶cie sztuk wychodzi jeszcze taniej. I w dodatku dostępne s± od ręki na naszym portalu aukcyjnym.

Uniwersalne bez ramy ? Czemu nie ale...

... znalazłem taki filmik na którym w ogóle nie grzej± układu w sicie tylko kład± na podgrzewaczu już bez sita z przyklejonymi kulkami lub bezpo¶rednio hot airem na goły układ z kulkami
    <object style="height: 344px; width: 425px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/CVER2Ws7Sao"><param name="allowFullScreen" value="true"><param name="allowScriptAccess" value="always"></object>

no możne ze to jaka¶ ¶ciema jest i w w ogóle nie grzej± tylko udaj± ;] bo chyba kulki powinny na fluxeie się ruszać pod naporem gor±cego powietrza z hot aira

Zamierzam wła¶nie kupić stacje made in chine (niestety) oto wybory

Link1
    Link2
    Link3
    Link4
    Link5
    Link6
    Link7

Najbardziej zastanawiam się nad 1,5,6,7

Ale różnica między nimi to tylko ilo¶ć sit, maksymalna różnica to 17 więcej a cena dwa razy taka.

Czy opyka się dorzucać 400 zł za te 17 sit ?

chyba wybiorę nr 1 ewentualnie potem dokupi się sita

ps.

misiupan wrote:

Czyli w większo¶ci to układy s± wadliwe ? i reballing = nowy układ ?

je¶li tak to zmienia cał± sprawę, ale pierwszy raz się spotkałem z tak± opini± więc potrzebuję potwierdzenia od innych ;].

Zdiagnozować najpierw musiałbym założyć nowy temat jak tak± diagnozę przeprowadzić

może że potrzebujesz adepta z gdańska ;]

........................chciałem wymedytować poprzedni post ale w międzyczasie napisałe¶ swój st±d znowu pytam o to samo...............
    KamilSz
    Level 17  
    Jak juz cos takiego kupujesz to popros sprzedawce o kulki olowiowe ulatwi ci to prace w przyszlosci
    User removed account
    User removed account  
    Setarkos
    Level 18  
    Ok dzięki za potwierdzenia ale nie takiego szukam

"Przekulkowanie nie daje w 100% usunięcia usterki."

Ale co to oznacza w praktyce?

Co się dzieje z układem?

Dobrze zadam proste pytanie:

Pytanie nr.1
    Przy reballingu laptopa jaki ich % chodzi poprawnie co najmniej przez miesi±c.
    Pytanie nr 2
    Przy reballingu laptopa jaki ich % chodzi poprawnie co najmniej 3 miesi±ce.

oczywi¶cie na oko wnioskuj±c z do¶wiadczenia

Pytam gdyż serwisy po takim zabiegu daj± 3 miesi±ce gwarancji.
  • Helpful post
    misiupan
    Level 35  
    Setarkos wrote:
    Ok dzięki za potwierdzenia ale nie takiego szukam

"Przekulkowanie nie daje w 100% usunięcia usterki."

Ale co to oznacza w praktyce?

Co się dzieje z układem?

Dobrze zadam proste pytanie:

Pytanie nr.1
    Przy reballingu laptopa jaki ich % chodzi poprawnie co najmniej przez miesi±c.
    Pytanie nr 2
    Przy reballingu laptopa jaki ich % chodzi poprawnie co najmniej 3 miesi±ce.

oczywi¶cie na oko wnioskuj±c z do¶wiadczenia

Pytam gdyż serwisy po takim zabiegu daj± 3 miesi±ce gwarancji.

Jedne firmy daj± miesi±c, inne 3 miesi±ce . W sumie im to zwisa ile, przy reklamacji wygrzej± układ i maj± na jaki¶ czas z tob± spokój.

Najkrócej działaj± laptopy z klejonym układem - tylko wygrzanym - największe partactwo jakie spotykam.
    Dłużej działaj± laptopy z wygrzanym układem ,ale nie klejonym.
    Najdłużej działaj± laptopy z wymienionym układem.
    Reballing najskuteczniejszy jest w przypadku układów urwanych- kulki.
    W przypadku układów uszkodzonych < takich jest większo¶ć , reballing ,,naprawia'' strukturę układu podczas intensywnego podgrzewania w czasie demontażu i montażu układu.
    Układy z mał± wad± podgrzane do¶ć intensywnie wracaj± do życia, niektóre działaj± długo i szczę¶liwie, a niektóre tak jak u ciebie padaj± ponownie , i kolejne grzanie niewiele tu poprawi. Ja przykładowo informuję o tym klienta i jak życzy sobie od razu wymianę układu to to robię, a jak nie to wykonuję reballing i w razie wyst±pienia usterki mam 100% pewno¶ci że to wina układu nie kuleczek i taki układ wymieniam klientowi gratis- płaci tylko za układ.

Dodam że sypi± się laptopy z 2007 roku. Nowsze trafiały sporadycznie- ale głównie zalania.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Setarkos
    Level 18  
    Czyli je¶li po reballingu dalej układ nadnaturalnie się grzeje wymaga wymiany (albo Ľle go wykonałem).

A serwisy daj±c gwarancje 3 miesięczn± robi± klienta w lolka na zasadzie.

Masz 3 miechy a potem ci się znów popsuje a je¶li awaria nast±pi wcze¶niej to się ciesz bo wymienimy ci układ.

Dobrze wiedzieć uratuje mi to sporo nerwów i wyzwisk od klientów ;] dzięki

Misiupan masz u mnie piwo.

ps. a sk±d brać nowe/sprawne układy w rozs±dnych cenach ? prosto od producenta ? ;/
    @
    vogelek23
    D/C 09 lub wyższym to oznaczenie wytrzymalo¶ci układu ? :)
    User removed account
    User removed account  
    katar83
    Level 26  
    Witam,

Czy ktos z obeznanych forumowiczow moglby zglebic pojecie 'zuzycia' sie cyny w tym przypadku? Wbrew pozorom jest to dosc ciekawe.
    Rozumiem, ze w przypadku wygrzewania klejonego ukladu 'przywrocenie' polaczenia jest delikatnie mowiac dosc watpliwe z uwagi na to ze topnik nie dociera wszedzie, urwany uklad nie przylutuje sie czarodziejsko do kulek. Ewentualne takie cos moze sie powiesc w przypadku gdy kulka jest urwana od zazwyczaj padu gdzies w zewnetrznych rzedach gdzie i moze dotrze topnik.
    Osobiscie w przypadku serii DV z nvidia takze zostawiam w gestii klienta decyzje co do naprawy czy to ma byc nowy uklad czy stary. Generalnie prawie zawsze jest to stary bo klient zawsze chce zaoszczedzic chociazby bylo to 5zl i jest gluchy na wszelkie argumenty przeciw. Do tego czesto spotykam plyty upieczone w piekarniku z wyraznymi bablami na ukladzie i innymi roznymi sposobami napraw. Mozba byloby napisac o tym ksiazke :)
    Przez ostatni rok nie zauwazylem praktycznie zadnej roznicy jesli chodzi o zwroty plyt gdzie bylo wygrzanie a gdzie przekulkowanie. Gwarancja jest na 4 miesiace plus zawsze mowie klientom zeby sie odzywali w przypadku gdyby problem powrocil, maja moj telefon i email. Generalnie jesli uklad nie jest ze wszystkich bokow klejony bez mozliwosci jego usuniecia to zazwyczaj 'wygrzewam' uklad przy czym w odpowiedniej temperaturze ruszam ukladem delikatnie z obu stron. Plusem w tym przypadku jest oczywiscie krotszy czas naprawy, brak mozliwosci uszkodzenia padow(szczegolnie w G6000 nie wiedziec czemu pady maja tendencje do odpadania), etc. Generalnie koszty sa nizsze i nie ma sie co oszukiwac, pracujemy by zarobic, moge wtedy przelozyc koszty na klienta, z czego zazwyczaj jest bardziej zadowolony niz z nowego ukladu. Taka natura ludzka.
    Zakladam ze ruszenie ukladu zalatwia sprawe mikropekniec, etc poniewaz praktycznie cala struktura kulki sie zmienia. Do tego topnik robi swoje w pelni wchodzac pod caly uklad i kulka ma duza szanse na porzadne 'zlapanie' pada bo praktycznie cala powierzchnia pada ma stycznosc z cyna chociaz przez krotki czas ruszenia ukladem.
    Jesli uklad jest klejony 'na amen', jak wiekszosc plyt z HK wtedy sciagam i stawiam uklad na nowo. Jesli mam jakies zwroty to i sa i w tym i w tym wypadku i wtedy wymieniam juz na nowy uklad.
    Zwrotow jest naprawde niewiele i pewnie policzylbym je na palcach jednej reki w ciagu ostatniego polrocza mojej pracy z seria DV.
    Takze chetnie poslucham czegos na temat 'zuzycia sie cyny' w tym przypadku gdy ruszam uklad i zmieniam tym strukture kulki. Zdaje sobie sprawe z wilgoci czy korozji jednak jest to calkowite przetopienie i mechanika i nie wszystko to tlumaczy.
    Z gory dzieki za wszelkie fachowie opinie :)
  • Helpful post
    misiupan
    Level 35  
    Jeżeli kulki s± bezołowiowe i która¶ jest urwana to na powierzchni lutowania może czernieć i upłynnienie kulek może nic nie dać. Wyjmowałem kilka układów których upłynnienie nic nie dawało i jak okazywało się pady wygl±dały jak by nigdy cyny nie widziały. Dokładne oczyszczenie z nalotu i ocynowanie dało dopiero wła¶ciwy skutek.
    katar83
    Level 26  
    Oczywiscie, ze jest to leadfree jak wszystkie nowe plyty i oczywiscie zgadzam sie z tym, ze powierzchnia moze 'czerniec' i samo uplynnienie kulek jak najbardziej nic nie da. Widzialem jak wyglada kulka leadfree po pewnym czasie, sporo zdjec mozna wygoglowac. I wlasnie tu jest ruszenie ukladu(sprezynowanie jak to nazwales w swoim filmiku). Wtedy topnik powoduje ze cyna na padzie z kulka 'przyciaga sie'(jakkolwiek by tego nie nazwac, cos ala napiecie powierzchniowe), struktura kulki zmienia sie, 'lamiesz zuzyta' powierzchnie kulki i tu jest wlasnie szansa na jej prawidlowe przylutowanie sie.
    Wiadomo ze leadfree ma swoje minusy, ale mowimy tu zazwyczaj o laptopach ktore nie maja nawet 2 lat i przeciez nie sa uzywane w warunkach gdzie panuje straszna wilgoc, wachania temperatury i gdzie sama kulka jest 'projektowana' tak by wytrzymac duzo dluzej niz dwa lata.
    Zaznaczam ze mowimy tu o serii DV i nie do konca porzadnie zaprojektowanych czipach nvidi. Inne plyty to inna bajka i inne koszty, historia.
    Setarkos
    Level 18  
    no i krystalizuje się sprawa

podgrzewanie + sprężynowanie

potem przekulkowanie

na koniec wymiana układu

i jako iż jest na końcu to rzadko następuje

a że klient woli zaoszczędzić ryzykuj±c dostaje któr±¶ z pierwszych opcji

tylko teraz zdania s± podzielone katar mówisz że układy s± rzadko wewnętrznie wadliwe na tyle by wymagały wymiany je¶li klient woli tanie wygrzanie które w przytłaczaj±cej większo¶ci wystarcza

a koledzy mówia że nie ma sensu nawet przekulkowanie tylko wymiana ukladu na nowy

pewnie prawda jest gdzie¶ po¶rodku i zależy ile gwarancji jest dawanych na naprawę

W przypadku wygrzewania u mnie nie było stosowane tzw "sprężynowanie" podejrzewam że jest to dociskanie z góry do płyty już podgrzanego układu ?

Gdzie można znaleĽć filmik misiupana o którym mowa?

ps. dalej mnie trapi± trzy pytania

filmik który dodałem kilka postów wcze¶niej:

pyt 1:
    sposób wygrzewania układu z nowymi kulkami tam pokazany to ¶ciema czy można to w ten sposób wykonać?

pyt 2:
    sk±d brać tanie nowe układy ? :) bo chyba nie z allegro a czekanie na model z innym uszkodzeniem tylko po to aby wymontować układ jest mocno uci±żliwe.

pyt 3:
    Która stację naprawcz± bga z wcze¶niej wymienionych (parę postów wcze¶niej) wybrać

chyba jednak się już zdecydowałem na najtańszy model z najmniejsz± liczb± sit a potem ewentualnie dokupienie sit żelaznych skoro (długo służ±)
  • Helpful post
    katar83
    Level 26  
    Nie chodzi o dociskanie ukladu, tylko narobisz balaganu pod ukladem, ruszasz go lekko z obu stron.W kwestii wadliowsci ukladow nvidii jest to wiadoma sprawa. Starsze uklady sa zle zaprojektowane, grzeja sie tak jak tlumaczyl vogelek wyzej.
    Uklady zdarzaja mi sie wadliwe jednak wiekszosci uzywam ponownie. Kwestie tego na ile jest sprawny taki uklad ciezko rozstrzygnac i chyba tylko doswiadczalnie.
    Setarkos
    Level 18  
    W pełni rozumiem że wadliwo¶ć układów to kwestia do własnej oceny do¶wiadczeniem nabytym.

Dobrze że piszesz bo już byłem gotów wierzyć, że większo¶ć układów nadaje się do kosza przy naprawie

Delikatne ruszanie na bok

Popróbuje na obecnych laptopach może kilku to pomoże

Jeszcze trochę poczekam na stacje i reball może do tego czasu już będzie więcej wiedzy w garnku.

ps. masz namiary na ten filmik ukazuj±cy "sprężynowanie"
    DaCoPL
    Level 12  
    Witam.

Czy w profesjonalnym piecu do lutowania, rozlutuje i przylutuje chipy BGA do płyt głównych laptopów tak aby inne elementy nie poodpadały i aby się nie udzkodziły?

Je¶li da rade to prosiłbym o kilka konkretnych porad (temperatury, czas pracy itd.).

Z góry dziękuję.
    DaCoPL
    Level 12  
    A gdyby to wszystko zakryć foli± aluminiow±? Pomogłoby? Czy temperatura ok 250st nie uszkodzi elementów?
    Draks_Maxim
    Level 19  
    Ja wam powiem jeszcze z doswiadczenia ze mimo faktu ze nvidia wpuscila tandetne uklady to jest pewien " sposob " zeby troche zminimalizowac ryzyko ponownego samoistnego uskodzenia ukladu, przedewszystkim odnosi sie to do HP Pav~ DV6000/9000 i pokrewnych. Sztuczka polega na tym ze wymienia sie kulki bga na kulki olowiane, nastepnie uwaga USUWA sie ta smieszna kiepsko przewodzaca gabke z pod radiatora i w tym momencie ja wycinam nozycami kwadrat z miedzi i nakladam paste termoprzewodzaca na uklad jak i na plytke ( od strony styku radiatora i plytki ), po przekulkowaniu ok 50 sztuk w przeciagu 8 miesiecy ani jeden nie padl ( kontakt z klietami mam do tej pory ), ale to i tak wiadomo ze to jest tylko pol srodek.
    DaCoPL
    Level 12  
    DaCoPL wrote:
    Witam.

Czy w profesjonalnym piecu do lutowania, rozlutuje i przylutuje chipy BGA do płyt głównych laptopów tak aby inne elementy nie poodpadały i aby się nie udzkodziły?

Je¶li da rade to prosiłbym o kilka konkretnych porad (temperatury, czas pracy itd.).

Z góry dziękuję.

W odpowiedzi na swoje pytanie, w piecu lutowniczym da się rozlutować i przylutować BGA, ale jest to zbyt ryzykowne. Cięższe elementy je¶li nie s± klejone typu gniazda USB, ethernet itd odpadaj±. Testowane na uszkodzonych płytach głównych laptopów.