Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia udostępnia darmowe mapy dla telefonów z GPS.

zonker 21 Sty 2010 15:58 30358 29
  • Nokia udostępnia darmowe mapy dla telefonów z GPS.

Nokia ogłosiła dzisiaj plany, według których system nawigacji pieszej i samochodowej dla smartphonów tej firmy ma być całkowicie darmowy. Nowa wersja Ovi Maps będzie bez dodatkowych opłat możliwa do ściągnięcia ze strony www.nokia.com/maps. W swoim nowym wcieleniu Ovi Maps będą zawierać min. głosowe komendy nawigacyjne dla 74 krajów, przygotowane w 46 językach, a także dokładne mapy dla ponad 180 państw.
    Zdaniem Nokii taki ruch całkowicie zrewolucjonizuje rynek nawigacji satelitarnej, drastycznie zwiększając jej dostępność dla zwykłych ludzi. Celem firmy jest zajęcie czołowego miejsca na rynku nawigacjii mobilnej. Obecnie nawigacja GPS na telefonach używana jest przez około 27 milionów ludzi. Zdaniem Nokii, dzięki udostępnieniu darmowego oprogramowania, liczba ta w krótkim czasie wzrośnie do około 50 milionów.
    Ovi Maps będą natychmiast dostępne dla 10 modeli Nokii (pełna lista poniżej), w następnych tygodniach planowane jest rozszerzenie tej listy o kolejne telefony. Od marca nowe smartphony Nokii obsługujące GPS będą miały preinstalowane nowe wersje Ovi Maps w wersji językowej danego kraju, a także darmowy dostęp do przewodników Lonely Planet i Michelin.

Lista telefonów kompatybilnych z Ovi Maps:
    Nokia X6
    Nokia N97 mini
    E72
    E55
    E52
    Nokia 6730 classic
    Nokia 6710 Navigator
    Nokia 5800 Xpressmusic
    Nokia 5800 Navigation Edition
    Nokia 523

Link

Fajne! Ranking DIY
    solon23
    Poziom 9  
    To trzeba sobie nokie zmienić:)

Bo na mój złom N70 nie pujdzie;/
    romass
    Poziom 11  
    Dobry ruch ze strony nokii, dzięki niemu pozyskają więcej nowych użytkowników. Sam używam tej nawigacji i sprawuje się ona bardzo dobrze. Przypuszczam, że nokia udostępni te mapy za darmo, ponieważ odnotowuje małą ilość zakupywanych licencji z powodów oczywistych...
    sunok
    Poziom 13  
    A modelu N95 oraz N958Gb już nie wspierają? Ta usługa powinna być dostępna do wszystkich modeli z symbianem i wbudowanym odbiornikiem GPS.
    luksci
    Poziom 10  
    Witam. Zainstalowalem Ovi Maps w swojej E66. Podczas jazdy wyskakuje mi komunikat "Twoja licencja na nawigacje wszystkie regiony wygasla 3.02.2010. Kupic nowa licence aby nadal korzystac z nawigacji???" Mam pytanie: to wkoncu te mapy sa platne czy nie bo juz nie wiem o co chodzi??? Czy mozna jakos korzystac bez kupowania licencji??
    egzergia
    Poziom 9  
    luksci napisał:
    Witam. Zainstalowalem Ovi Maps w swojej E66. Podczas jazdy wyskakuje mi komunikat "Twoja licencja na nawigacje wszystkie regiony wygasla 3.02.2010. Kupic nowa licence aby nadal korzystac z nawigacji???" Mam pytanie: to wkoncu te mapy sa platne czy nie bo juz nie wiem o co chodzi??? Czy mozna jakos korzystac bez kupowania licencji??

dokładnie mam to samo !!

Może ktoś przybliżyć system działania tych map ?!
    luzik87
    Poziom 2  
    Przyłączam się do pytania.. bo szukam tego i raz jest napisane że płatne raz że za darmo i już sam nie wiem o co chodzi.. gdzieś wyczytałem, że za darmo nawigowanie tylko dla pieszych..:/
    kil_mariusz
    Poziom 1  
    Ogólnie jest jakaś ściema, wgrałem mapę na 6210 i zaktualizowało mi licencje na 2 lata za darmo. Teraz próbuje na e66 i chce żebym za to zapłacił :( a przecież na stronie noki jest napisane że wszystko za free forever
    Jeśli na 6210 wgrała się ze free to czemu nie działa na e66 szczególnie że 6210 wcale nie jest na liście kompatybilnych
    Matthew1
    Poziom 9  
    mi na N97 się zainstalowało ale na arzie nie krzyczy, że potrzeba mu nowej licencji, napisze za kilka dni jak się coś zmieni. natomiast całe OVI nie działa na E90, wyświetla komunikat, że jeszcze jest nie dostępna usługa dla starszych modeli
    km4
    Poziom 17  
    ogarnął ktoś to ? ja się męczę i nie mogę dojść do tego

help jak coś
    Bobys
    Poziom 2  
    Witam. Również z tym walczę, ale wygląda to na chwyt marketingowy nokii. O tyle nie jest to uczciwe - że na stronie noki jak wybierze się wersję mapy 3.0 i cenę nawigacji - wyskakuje, że jest gratis. Niestety co innego na telefonie e66. Przeglądnąłem szereg zagranicznych forum dyskusyjnych i jak na razie wszyscy pomstują, że to wielkie oszustwo nokii. Trzeba by chyba zaatakować firmę przez jakiegoś rzecznika praw konsumenta, ale kto się porwie na Nokię ?
    km4
    Poziom 17  
    ja mam nokie e75 miałem darmowy GPS do czasu kiedy spierniczyła mi się karta. Musiałem robić formata całej pamięci i od tamtej pory bujam się z ovi maps. Już myślałem, że zrobiłem all i będzie śmigało to znów porażka.
    Mam najnowsze oprogramowanie na telefonie, najnowsze oprogramowanie GPS wgraną mapę polski i już zaczyna hulać kiedy nagle po 10s wyskakuje licencja wygasła.
    Pomocy Panowie trzeba to jakoś rozgryźć
    Olleo
    Poziom 17  
    Tak, jak ktos napisal wyzej - wersja 3.03 jest za darmo, ale nie ma jej jeszcze na wszystkie fony. Lista telefonow ze wsparciem dla tej wersji jest na angielskiej wersji strony. Z polskiej nawet dla nich udaje sie sciagnac bodajze 3.01, czyli platna. Mam podobna kwestie, bo na E52 mam juz darmowa, a na 6220c jeszcze czekam.
    kyniu73
    Poziom 2  
    Witam.Bardzo proszę o podpowiedz odnośnie ustawień GPS w telefonie nokia e52. Po uruchomieniu nawigacji nie moze połączyć z GPS. Co żle zrobiłem albo co nie zrobiłem :-). Dziękuję za wszelaką podpowiedz (pomijając wymądrzanie się). Pozdrawiam Krzysiek.
    Olleo
    Poziom 17  
    A jak długo czekałeś? Jeśli masz wyłączone "wspomaganie GPS" oraz "bazująca na sieci" (upewnij sie, że masz "zintegrowany GPS", a nie bluetooth), to czasem trzeba czekać i kilka minut z dobrą widocznością nieba. Oczywiście możesz włączyć "bazującą na sieci", to będzie szybciej, ale i pociągnie nieco kB po GPRS.
    kyniu73
    Poziom 2  
    Mam włączony zintegrowany GPS pozostawiam tak telefon przez około nawet 10 min i lipa bez efektu, nie wiem co o tym myśleć. Oczywiście niema tragedii bo telefon służy przede wszystkim do dzwonienia ale jak jest taka możliwość to fajnie mieć ful opcję. Gdyby ktoś wpadł na jakiś genialny pomysł uporania się z tym problemem to bardzo proszę o info.Dzięki i pozdrawiam.Krzysiek
    zielarz22
    Poziom 2  
    W mojej e66 mam taki sam problem. Czasem po uruchomieniu ovi maps za nic nie może namierzyć satelitów, (myślałem nawet że mam uszkodzony moduł gps, bo można czekać nawet pół godziny) ale znalazłem na to sposób. Przed uruchomieniem map, uruchamiam na chwile dane gps i dopiero po złapaniu fixa (z tym o dziwo nie ma problemów) przechodzę do ovi maps, gdzie już normalnie łapanie sygnał. Co ciekawe, problem nie występował przed wgraniem nowego oprogramowania.
    lukasz1212
    Poziom 10  
    Ja na swoją E66 nie miałem nic lecz ściągnąłem Nokia Map Loader i z pomocą tego wgrałem mapę Polski oraz głos. Udało mi się połączyć offline przez wbudowany GPS i bez problemu pokazuje moją pozycję na mapie i inne opcje. Nie sprawdzałem jak będzie z nawigowaniem i czy poprowadzi. Sprawdzę i napiszę.
    lukasz1212
    Poziom 10  
    Wgrałem nowszą wersję Nokia Ovi Maps v3.03(360) S60v3 SymbianOS9.x i działa bez problemu. Do tego mapa europy. W ustawieniach jak korzystamy z Nokia Maps lub Ovi Maps musimy ustawić serwer wspomagania GPS na adres: supl.nokia.com. Lecz jeśli chcecie łapać szybko fixa do wystarczy zmienić na adres: supl.google.com. Pobiera jakieś kb lecz bardzo mało i do momentu złapania sygnału satelity.
    Qrzysio
    Poziom 10  
    Też zaktualizowałem i wygląda świetnie. nowy fajny wygląd. Jutro sprawdzę w czasie jazdy.
    ktr
    Poziom 10  
    Do niedawna korzystałem ze wzmocnionej witaminką Nokia Maps 2.0, która w N. E66 działała mi bez problemu i łapała satelity dosłownie w kilkanaście sekund.

Teraz zainstalowałem sobie bezpłatną legalną Ovi Mapkę (plik instalacyjny: nokia_maps_3.03_10wk11_b04_s60_3.1_rom.Nocs.sis) i mam problem, bo w tej wersji mogę sobie oglądać mapę, ale program nie może nawiązać kontaktu z satelitami. 5, 10 min... godzina... i nic. Dokładnie mowiąc Ovi mapa nie może, bo np. narzędzie "Dane GPS" (Nawigacja, Pozycja, Długość trasy) nie ma z tym problemu (kilkanaście sekund). Swoją drogą po przejściu z 2.0 na Ovi ta część (Dane GPS) zupełnie się nie zmianiła, jedynie aplikacja "Mapy".

Generalne moje wrażenie jest takie, że chyba więcej funkcji miała Nokia Maps 2.0, ta najnowsza Ovi 3.03 wygląda jak wersja "bida".

Nie wiem co jest nie tak, czemu nie może się zafixować, proszę o pomoc, jeśli się nie uda to wrócę do NM 2.0.
    ktr
    Poziom 10  
    Rozwiązałem problem - wystarczyło uaktualnić soft telefonu. Miałem 102.07.81, a teraz mam 210.21.007. Ovi Mapa łapie sygnał w kilkanaście sekund:)

Jedno ale odnośnie samego aktualizowania softu... robiąc to zrobiłem kopię zapasową wszystkich rzeczy (zalecane), ale pomimo tego, że po aktualizacji/instalacji nowego softu przywróciłem wszystkie dane specjalną opcją, to i tak musiałem zmarnować prawie godzinę na ponowne personalizowanie telefonu (tapeta, wygląd aktywnych aplikacji i skrótów na ekranie głównym, budziki, itp, itd) - mogli zrobić to mądrzej, żeby wszystko wyglądało po staremu:)

Co ważniejsze i bardziej przykre, straciłem wszystkie Punkty Orientacyjne (działka, łowiska ryb hehe itp). Zaskoczyło mnie to, bo wcześniej instalując rózne odmiany NM 2.0 i później instalując NM 3.03 (która nie łapała zasięgu) - wszystkie punkty/lokalizacje były przechowywane, ale widocznie aktualizacja softu wszystko skasowała - nie wiem. Operacja aktualizacji softu wgrała mi także znów NM 2.0, tylko nie mogłem jej odpalić bo wyświetlił się komunikat, że nie komaptybilna wersja z systemem:) a po zainstalowaniu Ovi Mapy już punktów/lokalizacji nie zobaczyłem:( szkoda, ale trudno - chyba, że ktoś wiedziałby jak można to odzyskać (zrobiłem wszak wcześniej kopię zapasową wszystkiego).
    km4
    Poziom 17  
    no ale ja nadal się męczę z tą Nokia E75. Nie mam czasu czekać aż wydadzą free licencję dla mojego modelu ;/ wakacje i trzeba korzystać.

Zrobił ktoś może coś na E75 ?
    mpszek
    Poziom 10  
    witam wszystkich
    aby nie zakładać nowego tematu - jedno pytanie dotyczące GPS w nokia 97 mini
    czy istnieje możliwość pracy z GPS bez łaczenia się z internetem ?
    mam kartę TAK-TAK i jak na razie navi ciągnie mi kasę za połączenia z netem
    Olleo
    Poziom 17  
    Sprawdź ustawienia odbiornika pozycjonowania w ustawieniach telefonu. Jeśli masz wspomaganie pozycjonowania (AGPS) włączone, to GPS będzie się posiłkować danymi o położeniu satelit pobieranymi z internetu.

A wracając do tematu: czy ktoś już się dowiedział, czemu Nokia nie udostępnia map w wersji 3.03 dla pozostałych swoich telefonów z symbianem (np. Nokia 6220 Classic z wbudowanym GPS)?
    ktr
    Poziom 10  
    Pewnie trzeba chwilę poczekać i w końcu udostępnią...
    Olleo
    Poziom 17  
    No czekamy już prawie rok (kiedy będzie? W lutym? Marcu?)
    egzergia
    Poziom 9  
    Witam,
    od czerwca tego roku korzystam z GPS w telefonie nokia e66.
    Przejechałem w lipcu całą Kretę na nim. Ostatnio również korzystałem w Niemczech. Działa dobrze nie ma do czego się przyczepić.

Wystarczy ściągnąć na komputer Nokia OVI (dla danego typu telefonu) a następnie w zakładce mapy wgrać potrzebne mapy (Polska, Niemcy itd.)
    Jedynym no może mankamentem jest to że wszystkie mapy ważą ponad 2GB, niestety trzeba posiadać odpowiednią kartę pamięci. No ale nie trzeba na raz mieć całej Europy wgranej wystarczy kraj do których się jedzie, takie moje zdanie.

enjoy,

:D