Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na tranzystorach by Sebxx (v1.0)

sebxx4 21 Sty 2010 17:16 5790 29
  • Wzmacniacz na tranzystorach by Sebxx (v1.0)

Witam !

WSTĘP :
    Już od około pół roku jestem w trakcie budowy wzmacniacza (zbieranie planów, analiza, zakup części i w końcu wykonanie oraz testy). Ale jakby zebrać ten czas, od momentu znalezienia ciekawego projektu aż do jego wykonania to byłoby około 2 tygodnie... (albo nie ma czasu, albo potrzebnych części). Niestety mieszkam na takim zad*piu że nie mam jak kupić wszystkiego na miejscu. Wszystko do budowy tego wzmacniacza zakupiłem w Cyfronice : (poza obudową)

---

---> CYFRONIKA <---

ZAŁOŻENIA :
    :arrow: Wzmacniacz (końcówka mocy) o mocy 100-150W RMS / 4R
    :arrow: Koszt <50zł
    :arrow: Prosty, łatwy do wykonania oraz zadziwiający ładnym brzmieniem
    :arrow: Ta konstrukcja nie ma ładnie wyglądać tylko działać i tak też jest

---

BUDOWA :
    Z budową wzmacniacza nie miałem większych problemów. Wzmacniacz odpalił od razu, z tym że pierwsze uruchomienie przeprowadziłem na zasilaczu symetrycznym 12V 500mA. O dziwo uruchomił się i nawet ładnie grał, ale jak podkręciłem głośność to charczał (przesterowanie). Ten zasilacz (&plusmn;12V 0,5A) miał tylko sprawdzić poprawność montażową itp. Warto również dodać że wykonałem wzmacniacz od podstaw. (tzw - wykonałem płytki, obudowę i zamontowałem wszystko). Tranzystory (TIP'y) przykręcone są do radiatora od procesora (Socket 748) i przy pełnym grzaniu leciutko się grzeją. Oczywiście podkładki pod tranzystory (takie przeźroczyste), pasta silikonowa i wkłady (zakładane) na śruby, aby odizolować tranzystor od radiatora. Wszystkie części chłodzenia (oprócz radiatora) wyciągnąłem z jakiegoś ATX'a. Do wzmacniacza dołożyłem trafo 2x35V 150W i bardzo dobrze sobie radzi. Dodatkowo mniejszy zasilacz do wentylatorów, jednak na zdjęciu widać obcięty kabel od tego zasilacza -chwilowo jest on nie podłączony, bo wtedy wzmacniacz był w fazie chwilowej przeróbki :). Jedyną rzeczą, którą zmaściłem jest obudowa... Tragedia, masakra i nie wiem co tylko. A tak na serio to ta "długa" dziura, która jest na panelu przednim to pozostałość po potencjometrze suwakowym, gdyż ta obudowa wcześniej była wykorzystana do czegoś innego. A także panel tylni mi nie wyszedł... Nie mam dojścia do sprzętu, do wycinania takich otworów, więc zrobiłem je lutownicą i trochę za dużo mi sie nabrało... Zakleiłem taśmą, ale nie mam czarnej więc jest niebieska. Proszę też żeby sie nie czepiać montowania transformatora. Kupiłem je kiedyś na allegro, bez mocowania, więc założyłem prowizorkę.

---

UDOSKONALENIA :
    Tak jak w temacie, jest to wersja 1.0 więc jest to "prototyp". Mam zamiar dodać sterownik wiatraków (z przyczyn oczywistych), mocniejszy zasilacz, wskaźnik wysterowania (może nawet analizator widma akustycznego), regulator barwy oraz... nową obudowę ;)

---

OGÓLNE WRAŻENIA :
    Jestem zadowolony. Po prostu. Jak na te nie całe 50zł to gra to wprost cudownie i zadziwia mocą. Ogólnie polecam każdemu, kto chce mieć niedrogi, a całkiem dobry sprzęcik.

---

GALERIA :

Wzmacniacz na tranzystorach by Sebxx (v1.0) Wzmacniacz na tranzystorach by Sebxx (v1.0) Wzmacniacz na tranzystorach by Sebxx (v1.0) Wzmacniacz na tranzystorach by Sebxx (v1.0)
    Wzmacniacz na tranzystorach by Sebxx (v1.0) Wzmacniacz na tranzystorach by Sebxx (v1.0) Wzmacniacz na tranzystorach by Sebxx (v1.0) Wzmacniacz na tranzystorach by Sebxx (v1.0)

Pozdrawiam ![img]

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Sty 2010 19:27
    cikol
    Poziom 27  

Elwy maja jeszcze swoja pojemnosc? 2x4700 to nie za malo na tyle mocy? Tranzystory przymocowalbym od dolu obudowy(tam gdzie miejsce na procek).

• #3 21 Sty 2010 19:29
    czopik2004
    Poziom 19  

Gratuluję Koledze działającego wzmacniacza. Obudowa faktycznie kiepska, ale zawsze coś. Doczepiłbym się do powierzchni, na której zamocowane są tranzystory. Lepsze odprowadzanie ciepła według mnie jest na części, która przewidziana była dla procesora. Czy te pozwijane kable są od tranzystorów końcowych? O wiele porządniej byłoby je skrócić.

Pozdrawiam i życzę udanych konstrukcji!

• #4 21 Sty 2010 20:03
    arek59
    Poziom 29  

Widzę że to wzmacniacz po taniości i prototyp to tak może być na odpalenie próbne. Do jakich celów ma być dokładniej zastosowany ten wzmacniacz? Zrobił bym lepszy porządek z kablami bo może się wzbudzać albo mogą pojawiać się zakłócenia. No i ten widok obudowy psują zaślepki z taśmy koło włącznika i wtyczki, czyżby się cięcie otworów nie udało się?

• #5 21 Sty 2010 20:12
    shadow03
    Poziom 14  

Brawa dla kolegi za to że nie zrobił wzmacniacza na tanim TDA. Ale nie przesadzajmy z tym ,,zadziwiająco ładnym brzmieniem". Ta końcówka jest prosta i dobra dla początkującego. Ale raczej parametry ma mizerne. Nie podoba mi się ten wzmacniacz różnicowy. Tak bezpośrednio zasilony symetrycznym +/-45v

• #6 21 Sty 2010 20:30
    matias31
    Poziom 16  

Witam, a jak się w nim reguluje prąd spoczynkowy?? hmm... i ciekawe czy biję tda7294 jak myślicie??

• #7 21 Sty 2010 20:38
    shadow03
    Poziom 14  

Nie reguluje się;p Prawdziwa klasa B

• Sklep HeluKabel
  • #8 21 Sty 2010 20:52
    Maciello
    Poziom 10  

Oprócz taśmy izolacyjnej istnieje także koszulka termokurczliwa powinieneś wiedzieć o co chodzi

• #9 21 Sty 2010 21:03
    mdm150
    Poziom 26  

Faktycznie konstrukcja stopnia mocy jest stosunkowo prosta. Jeśli jest to klasa B to przy małych sygnałach powinien zniekształcać sygnał. Wiec jak to ma się u kolegi w praktyce?

• #10 21 Sty 2010 21:14
    sebxx4
    Poziom 22  

Siema.

cikol napisał:
    Elwy maja jeszcze swoja pojemnosc? 2x4700 to nie za malo na tyle mocy? Tranzystory przymocowalbym od dolu obudowy(tam gdzie miejsce na procek).

:arrow: Tak, elwy kupiłem nowe na allegro
    :arrow: 1x4700uF na gałąź bardzo dobrze sie sprawdza dla tej mocy
    :arrow: Nie miałem jak przykręcić tranzystorów od dołu bo musiałem jakoś przykręcić cały radiator do podstawy. Poza tym, tranzystory przykręcone z boku radiatora też dobrze odprowadzają ciepło. Po godzinie na prawde ostrego grzania, radiator był lekko ciepły.

czopik2004 napisał:
    Czy te pozwijane kable są od tranzystorów końcowych?

:arrow: Tak, te kolorowe kable są od tranzystorów. Opłaca się dać takie długie, bo można dowolnie ustawić płytkę z układem wzmacniacza w obudowie.

arek59 napisał:
    czyżby się cięcie otworów nie udało się?

:arrow: No niestety :(

shadow03 napisał:
    Ale nie przesadzajmy z tym ,,zadziwiająco ładnym brzmieniem". Ta końcówka jest prosta i dobra dla początkującego. Ale raczej parametry ma mizerne. Nie podoba mi się ten wzmacniacz różnicowy. Tak bezpośrednio zasilony symetrycznym +/-45v

:arrow: "zadziwiająco ładnym brzmieniem" - chodziło mi o nawiązanie co do ceny wzmacniacza. Jak na <50zł to gra to bardzo ładnie.
    :arrow: Może i dobra dla początkującego, ale czemu osoba doświadczona nie miała by czegoś takiego zrobić ?
    :arrow: Szczerze, to ja go zasilam z około +/-50V i działa...

Dodano po 4 [minuty]:

Maciello napisał:
    Oprócz taśmy izolacyjnej istnieje także koszulka termokurczliwa powinieneś wiedzieć o co chodzi.

:arrow: Tak, wiem o co chodzi. Jak wcześniej (wyżej) wspomniałem, nie mam możliwości zakupu na miejscu różnych rzeczy elektrycznych, a zapasów nie będe robił.

mdm150 napisał:
    Faktycznie konstrukcja stopnia mocy jest stosunkowo prosta. Jeśli jest to klasa B to przy małych sygnałach powinien zniekształcać sygnał. Wiec jak to ma się u kolegi w praktyce?

:arrow: Tak, pojawia się coś podobnego. Jest lekko zniekształcony dźwięk, ale nie przeszkadza mi to.

Dodano po 2 [minuty]:

P.S - Na dalsze odpowiedzi proszę zaczekać do jutra (nie będę miał możliwości odpisywać, ale jutro nadrobie braki :))

• #11 21 Sty 2010 21:15
    szymon_zawiercie
    Poziom 12  

sebxx4 napisał:
    ...dobrze odprowadzają ciepło. Po godzinie na prawde ostrego grzania, radiator był lekko ciepły.

A tranzystory?

• #12 21 Sty 2010 21:42
    Krzysiek16
    Poziom 24  

Kto wymyślił, że LM317 ma bazę, kolektor i emiter? 8-O

• #13 21 Sty 2010 21:47
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Jeśli mogę coś doradzić to przejedź całą obudowę czarnym sprayem, zobaczysz jak zmieni się efekt bo teraz jest paskudnie.. I LM317 to nie tranzystor..
    I dodaj zdjęcie na początku postu tak jak prosił moderator bo troche sucho to wygląda na stronie głównej..
    Piszesz o kosztach <50 zł.. czemu nie liczysz trafo? przecież też go kupiłeś..

• #14 21 Sty 2010 21:54
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

To nie jest klasa b tylko AB. Prąd spoczynkowy regulują 2 szeregowo połączone diody pomiędzy bazami tranzystorów końcowych. Jeżeli radiatory tych tranzystorów nagrzewa się znacząco to diody powinny mieć z nim kontakt w celu kompensacji prądu spoczynkowego. Ten wzmacniacz można określić po krótce - prostota 95%, jakość 5%.

• #15 21 Sty 2010 22:23
    _TIGER_
    Użytkownik obserwowany

Większość koledzy już napisali a więc nie będę po nich powtarzał...

Ale cóż to jest? :(
    Wzmacniacz na tranzystorach by Sebxx (v1.0)

Cytat:
    Może i dobra dla początkującego, ale czemu osoba doświadczona nie miała by czegoś takiego zrobić ?

Rozumiem ze Ty jesteś tą doświadczoną osobą?
    Jak już zamieszczasz PCB płytki to zrób to porządnie i popraw błędy bo zaraz ktoś będzie pytał gdzie LM317 ma Kolektor, emiter i bazę...

• #16 21 Sty 2010 22:49
    sebxx4
    Poziom 22  

Hehe a jednak udało mi się urwać na chwilę więc odpisuję...

Krzysiek16 napisał:
    Kto wymyślił, że LM317 ma bazę, kolektor i emiter?

Nie wiem. LM317 to stabilizator napięcia. Ja nie roziłem tego schematu, nie podpisywałem go więc proszę sie mnie nie czepiać o błędy w pisowni oraz emiter, kolektor i baze w LM317. Spodobał mi się projekt to wziołem. Znalazłem go gdzieś na forum, już z tymi napisami.

drzasiek napisał:
    Piszesz o kosztach <50 zł.. czemu nie liczysz trafo? przecież też go kupiłeś...

:arrow: Ponieważ trafo kupiłem już dość dawno temu, do czegoś innego.

cikol napisał:
    Jedyne o co sie boje to te tranzystory koncowe...

:arrow: Nie ma sie o co bać, tranzystory mają dobre chłodzenie, w ogóle się nie grzeją :!: (ani tranzystory, ani radiator)

_TIGER_ napisał:
    Rozumiem ze Ty jesteś tą doświadczoną osobą?
    Jak już zamieszczasz PCB płytki to zrób to porządnie i popraw błędy bo zaraz ktoś będzie pytał gdzie LM317 ma Kolektor, emiter i bazę...

:arrow: Nie. To nie chodziło o mnie. Pisze ogólnie.
    :arrow: Fakt, PCB ja projektowałem, ale robiłem to na szybko więc sory za jakość. Ja zrobiłem płytke na tym wzorze PCB i jakoś działa :) (nie ma tego układu w obudowie, dopiero dzisiaj go włożyłem)

• #17 21 Sty 2010 22:52
    leonow32

Poziom 30  

Tak się zastanawiam po co ten termistor. Jako zabezpieczenie przed przegrzaniem LM317? Tylko, że ten układ ma już takie zabezpieczenie wbudowane. Jeżeli nagrzeje się powyżej 100'C to automatycznie ograniczy prąd do takiej wartości, by się nie spalił. Polecam zrobić mały eksperyment z amperomierzem i jakimś obciążeniem (np. żarówką halogenową 12V). U mnie przy 110'C zmniejsza prąd do kilkudziesięciu miliamperów.

• #18 21 Sty 2010 22:56
    sebxx4
    Poziom 22  

Termistor to część tego układu, zbudowanego na LM317. Komplet zabezpieczeń też ma termistor, ale ten układ odcina głośniki powyżej 85*C. A ten układ na LM317 to sterownik wiatraków.

Dodano po 15 [sekundy]:

oczywiście z osobnym termistorem

• #19 21 Sty 2010 23:09
    mdm150
    Poziom 26  

chaka napisał:
    (...)Ten wzmacniacz można określić po krótce - prostota 95%, jakość 5%.

No ale do napędu subwooferów by się nadał. :) Mam na myśli moje przyszłe doły basowe. Ciekawe jaką moc by oddał przy obciążeniu rzędu 2Ω?

• #20 22 Sty 2010 01:28
    store10
    Poziom 16  

chaka napisał:
    To nie jest klasa b tylko AB. Prąd spoczynkowy regulują 2 szeregowo połączone diody pomiędzy bazami tranzystorów końcowych. Jeżeli radiatory tych tranzystorów nagrzewa się znacząco to diody powinny mieć z nim kontakt w celu kompensacji prądu spoczynkowego. Ten wzmacniacz można określić po krótce - prostota 95%, jakość 5%.

Jasne. Te TIPy to darlingtony, klasa B "jak w pysk strzelił".

• #21 22 Sty 2010 16:33
    matias31
    Poziom 16  

No ale myślę że jako napęd do subwoofera się nadaje?? Bo przy wzmacniaczu stereo raczej by się nie spisał przynajmniej w warunkach domowych.

• #22 22 Sty 2010 17:21
    sebxx4
    Poziom 22  

U mnie sie spisuje... Jako sub też da sobie radę (tak myślę...)

• #23 22 Sty 2010 17:42
    matias31
    Poziom 16  

Obecnie mam suba na tda7294 i stxie 22 i tu moje pytanie czy warto założyć ten wzmacniacz ;> po wyprostowaniu +-40V 120W ??

• #24 22 Sty 2010 18:13
    sebxx4
    Poziom 22  

jak użyjesz trafa 2x35V to bedzie (z filtracją 1x4700uF na gałąź) te 45-58V. 120W RMS / 4R. Koszt wykonania nie drogi, złóż najpierw na pająka i sprawdź sam. A jak ci sie spodoba to zrób sobie płytke do tego i tranzystory będziesz już miał. (koszt pozostałych elementów, oprócz kondów filtrójących, nie powinien przekroczyć 5zł ;))

• #25 22 Sty 2010 18:48
    Freddy
    Poziom 43  

Cytat:

...
    Nie wiem. LM317 to stabilizator napięcia. Ja nie roziłem tego schematu, nie podpisywałem go więc proszę sie mnie nie czepiać o błędy w pisowni oraz emiter, kolektor i baze w LM317. Spodobał mi się projekt to wziołem. Znalazłem go gdzieś na forum, już z tymi napisami
    ...

Tak piszesz, żeby się Ciebie nie czepiać, bo podpisy na płytce z LM317 nie są Twoje. Ja Ci powiem, że nie sądzę, patrząc resztę Twojego tekstu.

- co to za blacha na wierzchu transformatora , radiator, czy nie chciało Ci sie porządnej dociąć ?
    - dlaczego płytka zabezpieczenia jest przyklejona na "glucie" do kondensatorów ?
    - pozwijane kabe do tranzystorów mocy mogą powodować wzbudzanie sie okładu i niepotrzebne zakłócenia, prowadząc nawet do uszkodzenia,
    - nie podoba mi się niebieska taśma izolacyjna na zewnątrz obudowy
    - nie podoba mi się taśma izolacyjna na przewodach, stosuj koszulki termokurczliwe
    - to, że na Allegro powiedzieli, że pełnosprawne i nowe, nie znaczy że jest to prawda, wyglądają na co najmniej 20-to letnie, więc raczej swojej pojemności już nie mają

Cytat:

...
    Tak jak w temacie, jest to wersja 1.0 więc jest to "prototyp". Mam zamiar dodać sterownik wiatraków
    ...

Skoro to prototyp, trzeba było zamieścić go w dziale "niedokończone"
    Poza tym, skoro jesteś zadowolony z brzmienia ....

• #26 22 Sty 2010 19:22
    sebxx4
    Poziom 22  

A kolega wyżej to strasznie zrzędliwy jest :) Podpisy na serio nie są moją własnością, schemat też nie. Jest gdzieś temat na elce o tym i kilku innych układach przydatnych we wzmacniaczach. Elwy są nowe, sprzedał mi je koleś, który miał całą partie do sprzedania, a ich styki są nienaruszone. Wiem co to termokurczka :!: Wyżej napisałem że mi brakło i nie bede jeździł 20km za kawałkiem rurki :| Niebieska taśma... No nie miałem innej więc zalepiłem. Obudowa nie wyszła :| Zakłuceń żadnych nie ma... Zabezpieczeń nie miałem gdzie opchnąć więc przylepiłem tak, na kondach. A ta blacha na trafie - to jakiś radiator z ATX'a. Też wyżej napisałem że kupiłem trafo luzem na allegro (bez żadnych mocowań).

Freddy napisał:
    Poza tym, skoro jesteś zadowolony z brzmienia ....

:arrow: Sory... Nie każdy jest audiofilem i mi nie przeszkadza to, że mam wzmacniacz za 40zł. Ważne że działa :D

• #27 22 Sty 2010 19:30
    Freddy
    Poziom 43  

Nie jestem zrzędliwy.
    Kolego sam prosisz innych użytkowników o opinie, więc je dostajesz.
    Po to również zamieszczasz swoją pracę na forum, aby usłyszeć pozytywy jak i negatywy.
    Skoro kupiłeś transformator bez mocowań, trzeba było dorobić, a nie iść na łatwiznę.

PS powinno być napisane Zakłóceń
    Termokurczka, nie ma takiego słowa w języku polskim.

• #28 23 Sty 2010 19:37
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

store10 napisał:
    chaka napisał:

Jasne. Te TIPy to darlingtony, klasa B "jak w pysk strzelił".

To prawda, zapomniałem o tym ze to darlingtony. Musiałyby być tu więc min. 4 diody.

• #29 23 Sty 2010 20:14
    sebxx4
    Poziom 22  

A która klasa ma największą sprawność ? (moja to B)

• #30 23 Sty 2010 20:47
    Freddy
    Poziom 43  

sebxx4 napisał:
    A która klasa ma największą sprawność ? (moja to B)

Największą sprawność mają wzmacniacze klasy D.

Szukaj w 5mln produktów