Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie są objawy uszkodzonej sondy lambda?

radiowiec1988 21 Jan 2010 17:19 89730 10
Texa Poland
    radiowiec1988
    Level 13  
    Witam. Znajomy ma zamiar kupić auto astra I , rocznik 1995 , z silnikiem 1,4 benzyna.
    Sprzedawca twierdzi że uszkodzona jest sonda lambda a orientuje się ktoś ile kosztuje nowa i założenie jej ?
    Jakie są objawy uszkodzonej sondy?
    i czy wogule można jeździć autem z uszkodzoną sondą?
    Pozdrawiam
  • Texa Poland
  • Helpful post
    Ireneo
    Level 42  
    Świeci się kontrolka silnika jak jest uszkodzona,po sprawdzeniu błędów masz większą pewność że to ona.Na allegro możesz sprawdzić cenę samej sondy.
  • Texa Poland
  • Helpful post
    jsah
    Level 17  
    radiowiec1988 wrote:
    Witam. Znajomy ma zamiar kupić auto astra I , rocznik 1995 , z silnikiem 1,4 benzyna.
    Sprzedawca twierdzi że uszkodzona jest sonda lambda a orientuje się ktoś ile kosztuje nowa i założenie jej ?
    Jakie są objawy uszkodzonej sondy?
    i czy wogule można jeździć autem z uszkodzoną sondą?
    Pozdrawiam

Nowa sonda lambda-zamiennik kosztuje ok. 100-200 zł.
    Objawy uszkodzonej sondy to: zwiększone zużycie paliwa, mniejsza moc i osiągi silnika, wyższa toksyczność spalin, itd.
    Zbyt długo nie pojeździsz z uszkodzoną sondą lambda.
    radiowiec1988
    Level 13  
    A samemu ciężko wymienić sondę?
    Może mi ktoś napisać jak to zrobić?
    Wystarczy starą odkręcić i w jej miejsce przykręcić nową i wtyczkę podłączyć?
    Czy jeszcze jest coś do zrobienia przy wymianie?
    jsah
    Level 17  
    radiowiec1988 wrote:
    A samemu ciężko wymienić sondę?
    Może mi ktoś napisać jak to zrobić?
    Wystarczy starą odkręcić i w jej miejsce przykręcić nową i wtyczkę podłączyć?
    Czy jeszcze jest coś do zrobienia przy wymianie?

Sondy-zamienniki nie mają wtyczek. Trzeba samemu podłączyć wtyczkę. Mogą też być problemy z odkręceniem starej sondy lambda. Myślę, że poradzisz. Powodzenia.
    lukasz530
    Level 13  
    Sonda powoduje głównie większe spalanie, czasem nawet o 2-5l więcej (w zależności jaki silnik)
    j.amator
    Level 13  
    Witam. W starszych samochodach jest jedna sonda i znajduje się zaraz przy kolektorze ,ona załącza się wtedy jak temperatura osiągnie 300stopni to jej czujniki zmieniają bogatą mieszankę i w ten sposób ograniczają zużycie benzyny.Sonda feler-uje wtedy jak niedomaga w silniku spalanie ,nie spalona mieszanka robi nagar na głównych częściach sondy ,na tej części która jest wkręcona w kolektorze .W moim Puncie silnik po zapaleniu zachowywał się nieprzewidywalnie ,sam sobie przyśpieszał to znowu obroty spadały.Postawiłem na jedno że jak zabieg się nie uda to kupię nową sondę . Samą tą czapę koniec sondy zanurzyłem w kwasie fosforowym na jakieś dwie godzony ,a późnej wypłukałem koniec sondy w wodzie dystylowanej i wygrzałem na zwykłym palniku kuchenki gazowej ,o moje zdziwienie silnik chodzi już z trzy lata pięknie i tak zaoszczędziłem kilkaset złotych, zaznaczam że każdy kto oprze się na tej opinii to bierze to na swoją odpowiedzialność ,w moim przypadku pomogło.
    TESMEN
    Level 18  
    pamietaj że jak komputer diagnostyczny wyżyga jakieś kody błędów związane z sondą to nie zawsze oznacza wymiane sondy...
    rutek16
    Level 11  
    poczytaj to:
    Link
    A to opis działania sondy lambda:
    Link
    Ten link na temat sondy .... jest warty uwagi:
    Link
    sebasta
    Level 12  
    Jednoprzewodową 1 voltową sondę kupisz w cenie do 100 zł (z wtyczką).
    Przy wykręcaniu starej najlepiej nagrzać rurę wydechowa - klucz 22 i wykręcać. Nowa sonda powinna mieć gwint nasmarowany specjalnym smarem (grafit ze szkłem) i wkręcać z odpowiednim momentem.
    radiowiec1988
    Level 13  
    dzięki wszystkim za pomoc :)
    Pozdrawiam