Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

instalacja sygnalizacji pożarowej - ponowna pomoc

21 Jan 2010 19:44 2505 5
  • Level 9  
    Witam. Jestem studentem Automatyka i Robotyka 4 rok. Obecnie piszę pracę inżynierską na temat: "analiza i właściwości systemów do pomiaru i sygnalizacji pożaru" Czy istnieje ktoś kto zna się i jest w stanie mi pomóc lub posiada jakis przykładowy projekt dla domku nawet parterowego, w którym jest zainstalowana taka sygnalizacja? Potrzebuje przykładowy projekt sygnalizacji pożarowej. Niestety nie jestem w stanie jej poprawnie wykonać a w pracy bardzo mi się przyda. Dziękuje za pomoc. moj adres email fantasti(malpa)o2.pl jak ktos posiada byle jaki aby zgodny z zasadami niech wysle :P
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 24  
    Z systemami sygnalizacji pozaru jest dość skomplikowana sprawa.
    Dla prywatnych domków raczej nie spotkałem się z prawdziwym SAP. Tu dobrym i wystarczającym rozwiązaniem jest "zaprzęgnięcie" centralki alarmowej , dołączeni e czujek p-poż (temperatury, dymu, czadu, gazu ....) odpowiednia konfiguracja centralki.
    W dużych obiektach podlegających odbiorowi p-poż projekt musi być zgodny z przepisami. SAP w takich obiektach jest wykonywany jako oddzielny system .
    Ogólnie to:
    1. czujki, przyciski pożarowe łączone sa w pętle o dwustronnym zasilaniu. Podnosi to stopień bezpieczeństwa na wypadek uszkodzenia przewodów.
    2. sygnalizatory dźwiękowe stanowią oddzielny obwód i także zasilany w pętli obustronnie. O ile czujki i przyciski maja za zadanie tylko podać sygnał do centrali - zazwyczaj łączy się je przewodem nie mającym atestu ogniowego - jest dla wyróżnienia czerwony jednak nie musi wytrzymać określonego czasu.
    Sygnalizatory muszą być natomiast łaczone przewodem ogniowym o wytrzymałości minimum 30 minut, podobnie musza byc zastosowane kołki do mocowania z atestem ogniowym.

Rozmieszczenie czujek jest dokładnie określone w przepisach - to znaczy ile czujek na jaka powierzchnię, to że czujki muszą być w przypadku sufitów podwieszanych zarówno nad sufitem jak pod . Te nad sufitowe muszą mieć wyprowadzone sygnalizatory optyczne pod sufit.

Jak piszesz prace to wez papier z uczelni i poproś o udostępnienie przykładowego projektu straz pożarna - tam mają i powinni bez problemów pomóc.
  • Level 9  
    no wlasnie bylem i mi mowili ze oni nie maja itp ze nie mogą ... papier tez mialem legitke wszystko ;/ A nie posiada ktos wlasnie takiego przykładowego rozmieszczenia ? Nie musi to byc projekt jak prosto z firmy... Tylko cos co bedzie zrobione zgodnie z zastosowaniem norm wszelkich nawet dla dwoch pokoi ...
  • Level 20  
    Problem w tym, że jakbyś zapłacił to by Ci zrobili...I to uwierz m nie calkiem małe pieniądze.
    Przypomnij się na prywatnego maile za jakies 2-3 tyg. coś przerobię i ci podeślę
    Teraz nie dam rady - jestem zawalony robotą
  • Level 9  
    Witam serdecznie. Jestem na etapie konczenia pracy inżynierskiej. Tematem jest analiza i wlasciwosci systemów przeciwpożarowych. Do ukonczenia pracy potrzeba mi jakas prezentacje lub jakis program pokazujący w jaki sposob taki system/sygnalizacja działa. Niestety żadna z firm nie chciała mi za darmo udzielić takiego materiału. Może ktos z Państwa posiada takowy program wizualizacyjny, który ukazuje działanie takiego systemu? Będe bardzo wdzięczny za pomoc lub wszelkie wskazówki jak to wykonać....
  • Level 15  
    Witam,
    Skontaktuj się z największym polskim producentem systemów sygnalizacji pożaru firmą POLON-ALFA. Oni co jakiś czas wydają bardzo fajne poradniki dla instalatorów systemów SAP. Ostatni jest chyba z zeszłego roku. Masz tam wszystkie niezbędne informacje gdzie, ile i co należy zamontować, wyciągi z norm, przepisów. Co prawda dają go chyba tylko osobą które skończyły specjalny kurs ale jak tam zadzwonisz lub napiszesz po co Ci to jest to na pewno dostaniesz.