Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Triak sterowany przez uc Czy potrzebna jest detekcja zera?

tomson5 23 Sty 2010 19:46 10057 44
  • #31 23 Sty 2010 19:46
    mirekk36
    Poziom 42  

Pewnie że nie ma co przesadzać i równie dobrze w takim przypadku można dać optotriaka MOC3021 czyli bez wykrywania ZERA sieci. Nawet dzięki niemu będzie milion razy mniej zakłóceń w eterze niż przy zastosowaniu takich starodawnych styczników ;)

• Computer Controls
  • #32 24 Sty 2010 13:51
    tomson5
    Poziom 16  

Prosiłbym jeszcze o sprawdzenie poprawności schematu

• #33 24 Sty 2010 14:21
    mirekk36
    Poziom 42  

Wygląda, że schemat jest ok

• Computer Controls
  • #34 24 Sty 2010 14:32
    tomson5
    Poziom 16  

Na schemacie umiesciłem przypadkowe trafo.
    Teraz siedzę nad projektem płytki i muszę mieć pady pod mój transformator

Jak się takie coś robi w programie eagle ??
    Czy muszę wybrać cztery pady zamiast trafo i potem je odpowiednio rozmieścić na płycie czy może jest sposób aby zaprojektować swój rodzaj elementu aby potem automatycznie rozmieściło mi te pady.

• #35 24 Sty 2010 15:02
    mirekk36
    Poziom 42  

tomson5 napisał:

Jak się takie coś robi w programie eagle ??
    .

w eagle bardzo łatwo i szybko tworzy się własne biblioteki i elementy w tych bibliotekach - ale trzeba o tym poczytać

• #36 30 Sty 2010 13:52
    tomson5
    Poziom 16  

Witam
    Wreszcie złapałem chwilę wolnego czasu aby dokończyć płytkę

Proszę o rzucenie okiem na płytkę w szczególności na połączenia triak - optotriak
    Czy to nie wybuchnie ??? :)
    na płytce doszły mi dwie zwory 3zw i 1zw których nie ma na schemacie
    zmieniły się opisy rezystorów przy triakach wprowadziłem sobie dodatkową cyfrę aby wiedzieć który rezystor od którego triaka jest.

Próbowałem stworzyć swój własny element w biblotece.
    Coś tam mi wyszło ale do końca tego nie rozumiem

Mam nadzieję że nie pomyliłem wyprowadzeń w optotriakach i triakach

• #37 30 Sty 2010 14:30
    acid12
    Poziom 21  

Cytat:
    Mam nadzieję że nie pomyliłem wyprowadzeń w optotriakach i triakach

zdecydowanie nie jestem profesjonalistom, zrobiłem tylko kilka płytek ale mnie zawsze wygodniej było robić:

ścieżki prowadzić na warstwie 'bottom', napisy na 'top'

dzięki temu, montując elementy przewlekane, wkładam je od góry (top) a nóżki lutuje od spodu 'bottom' .

Dzięki temu nie bawię się w lustrzane odbicia układów scalonych, na schemacie płytki widzę ję dokładnie tak jak w notach katalogowych, nie kombinuję zastanawiając sie czy nie pomyliłem wyprowadzeń (minimalizując błędy)

oczywiście elementy smd układam na stronie 'bottom' i wtedy one są pokazane lustrzanie, ale jestem poczatkujący i zazwyczaj mam elementy przewlekane.

no i zawsze robie najpierw schemat połączeń, a pozniej na jego podstawie schemat ścieżek (eagle w takiej konfiguracji pomaga bo pokazuje połączenia pomiedzy poszczególnymi elementami)

• #38 30 Sty 2010 15:42
    tomson5
    Poziom 16  

W sumie mi to było bez różnicy bo potem i tak wydruk na papierze i wykonanie termotransferem. Ale dałeś mi tym do myślenia i czuję że optotriaki są źle
    Triaki również ale je mogę obrócić i dać je pionowo

Czekam może ktoś mnie oświeci bardziej

EDIT: oczywiście schemat sobie wykonałem wcześniej ale z podpowiedzi połączeń nie korzystałem bo układają się w dziwny sposób i zamiast mi ułatwiać to wnoszą dużo zamieszania.

• #39 30 Sty 2010 15:59
    _Robak_
    Poziom 33  

tomson5 napisał:

EDIT: oczywiście schemat sobie wykonałem wcześniej ale z podpowiedzi połączeń nie korzystałem bo układają się w dziwny sposób i zamiast mi ułatwiać to wnoszą dużo zamieszania.

A to dziwne podejście do tematu ;)

• #40 02 Lut 2010 20:33
    tomson5
    Poziom 16  

Pisząc "w dziwny sposób" nie miałem na myśli zły.
    Chodziło mi raczej o takie sytuacje gdzie kondensator na zasilaniu procka który jest umieszczony przy samym procesorze ma podpowiedź połączenia do VCC a nie do tej nogi procka przy którym się znajduje.
    Ciągnie się wtedy taka "podpowiedź" przez cały schemat zasłaniając i mieszając się z innymi.
    Póki co nie potrzebne mi takie bajery stąd moje podejście do tematu

Płytka skończona, dzisiaj dotarły po 9 dniach zamówione piorytetem optotriaki :)
    Jutro wlutuje i finito.

Nasuwa mi się pytanie jaką moc są w stanie załączać triaki bez radiatorów ??

Kolejny krok to program i płyta sterująca, ale to pewnie już w innym wątku bo mam kilka pytań ale już nie w tym temacie.

• Pomocny post
    #41 02 Lut 2010 20:39
    atom1477
    Poziom 43  

Bez radiatorów to z 500W.

• #42 02 Lut 2010 20:41
    tomson5
    Poziom 16  

Spoko to mi wystarczy :)
    Dzięki wszystkim za pomoc i rady

• Pomocny post
    #43 02 Lut 2010 22:19
    acid12
    Poziom 21  

tomson5 napisał:
    Pisząc "w dziwny sposób" nie miałem na myśli zły.
    Chodziło mi raczej o takie sytuacje gdzie kondensator na zasilaniu procka który jest umieszczony przy samym procesorze ma podpowiedź połączenia do VCC a nie do tej nogi procka przy którym się znajduje.
    Ciągnie się wtedy taka "podpowiedź" przez cały schemat zasłaniając i mieszając się z innymi.
    Póki co nie potrzebne mi takie bajery stąd moje podejście do tematu

po prostu nóżki tego kondensatora sa połączone do GND oraz VCC i do takich sygnałów element ma podpowiedź (airwire)

Rozwiązaniem jest funkcja RATSNEST(Calculate shortest airwires) w menu Tools, bądź podręcznym toolboxie

patrząc na schemat, poukładaj elementy na płytce mniej więcej tak jak byś sobie tego chciał, pogrupuj je razem, układy optotrak-triak-rezystory, albo do zasilania mostek i kondensatory albo ten przykładowy kondensator daj przy procku (masz w końcu ponumerowane np C11)

i kliknij w RATSNEST, zobaczysz że te żółte linie zmienia swoje punkty, one po prostu wyznaczają najbliższy punkt z tego samego sygnału, tj naprawde pomocne, bo na schemacie widzisz wyraźnie które nóżki układu za co odpowiadają, a na płytce to już gorzej zwłaszcza w uC gdzie piny z jednego portu potrafią być porozrzucane

• #44 03 Lut 2010 12:48
    tomson5
    Poziom 16  

To co piszesz nabiera sensu spróbuje przy kolejnej płytce
    dzięki

• #45 28 Lis 2012 09:59
    Ici
    Poziom 11  

Czy ktoś zwrócił uwagę na wydzieloną moc strat na triaku?

Grzałki 9kW, 3 fazy, czyli 3kW/fazę. Przy szacunkowym spadku napięcia rzędu ~2V, na traku wydzieli się ok. 26-30W mocy cieplnej do schłodzenia. W 3 fazach mamy już ok. 90W do schłodzenia - 4-ta grzałka, stanowi stratę 1% mocy gł. grzałek.
    Teraz należy dobrać radiator oraz miejsce na jego montaż, izolację, itd.
    Stycznik natomiast nie wydzieli ciepła w nadmiarze, chłodzić go nie potrzeba. Spadek napięcia na stykach jest pomijalny. W takim razie sterowanie triakiem cewki stycznika jest jak najbardziej uzasadnione.
    Przy małym prądzie cewki, chłodzenie triaka nie jest wymagane i 100% energii trafia do miejsca przeznaczenia. Inne straty np. na przewodach wystąpią w obu przypadkach, więc pomińmy je w rozważaniach.
    Ponieważ cewka jest elementem indukcyjnym, więc załączenie jej w zerze również ma jakiś sens, ze względu na mały udar prądu magnesowania przy załączaniu.