Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SRI45M15, nie pobiera wody a nagle OK

mikie 21 Jan 2010 22:48 24763 1
 • #1
  mikie
  Level 11  
  Witam,  Mam problem ze zmywarka jak w temacie Bosch SRI45M15. Otóż użytkuję jej już ponad pół roku i nie było żadnych problemow aż do teraz. Otóż po uruchomieniu coś buczy (ten klocek przy dopływie, nie wiem co to) trwa to chwile, po czym zapala sie lampka "kranik". Oczywiście woda jest, bo sprawdzałem w dopływie. W instrukcji pisza aby przeczyścić tamtejsze sitko - tak też zrobiłem. To sitko ma bardzo małe otwory i jakoś nie chce mi się wierzyć że tam coś było. W każdym razie, skręciłem to, odpalam i po którejś tam próbie uruchomienia nagle słychać taki "strzał" jakby przepchnięcia przez wodę, tak jakby coś było zapchane. Mimo to odgłos przepływającej wody nie wskazuje na to aby płynęła swobodnie pełnym ciśnieniem. Te strzały powtarzają się tak kilka razy, wtedy nie pali się "kranik" i po jakichś 4 minutach nagle zmywarka zaczyna pracować jak gdyby nigdy nic, woda leci pełną parą. W trakcie zmywania zauważyłem że zapala się czasem "kranik", ale program chyba trwa dalej (nie siedzę przy zmywarce całe 3 godziny by obserwować).
  Minęły dwa zmywania od tamtej pory i problem znowu dziś powrócił. Znowu próbowałem przepłukać to sitko na dopływie (mimo że wyglądało na czyste). Skręciłem i znowu po którejs próbie z kolei znowu "strzały" i po 3-4 minutach zmywarka zaczyna zmywać.

  Nie wiem co jest, czy coś źle czyszczę, bo w tym dopływie jest jeszcze drugie sitko którego nie jestem w stanie wyjąć, ale ono też wygląda raczej na czyste. Czy może któryś element zmywarki wysiada i w końcu padnie całkiem... ?

  Proszę o porady.
 • #2
  mikie
  Level 11  
  Odpowiadam dla potomnych: okazuje się że wbrew instrukcji lampka "kranik" może równiez oznaczać problemy z odpływem - pompą wyrzutową (niezbyt trafne oznaczenie symbolem kranika, ale cóż...)
  Informacje ze strony boscha:
  Quote:
  Zapala się dioda z symbolem kranika (...) . Inną przyczyną problemu może być zablokowana pompa wyrzutowa (patrz rozdział: Zmywarka nie wylewa wody).

  Rozdział: Zmywarka nie wylewa wody
  (Dla zmywarek z plastikowym dnem zbiornika – obejrzyj załączony film instruktażowy)
  Przyczyną tego zjawiska może być zanieczyszczenie pompy wyrzutowej, którą w wypadku wystąpienia tego problemu należy dokładnie oczyścić. Na początku należy opróżnić zmywarkę z wody przy użyciu małego naczynia czy łyżki wazowej.

  - w przypadku maszyn z metalowym dnem zbiornika należy użyć śrubokręta z końcówka Torx nr 20, wykręcając wkręt mocujący osłonę pompy wyrzutowej. Znajduje się ona na dnie komory zmywarki. Następnie należy oczyścić wirnik pompy wyrzutowej, zgodnie z zaleceniami z instrukcji obsługi.

  - w przypadku maszyn z plastikowym dnem zbiornika należy wyjąć osłonę wirnika, opis postępowania znajduje się w instrukcji obsługi. Odbywa się to bez użycia śrubokręta, lecz z za pomocą np. dużej łyżki stołowej. Trzeba przede wszystkim oczyścić dolną część komory zmywarki z resztek, a szczególnie twardych pestek, wykałaczek lub potłuczonego szkła.


  Dalej podano nawet link do filmiku instruktazowego odnosnie zmywarek z plastikowym dnem. Moja akurat ma metalowe, ale samo czyszczenie bez odkrecania oslony pomogło. Co ciekawe - nie wiem jakim sposobem prze dwa sitka filtrujące dostały sie tam resztki pożywienia w postaci np. całych ziaren kukurydzy...