Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodzenie pod s478 P4 Northwood 2.4GHz, obecnie 2.7GHz

maxi000 21 Jan 2010 23:42 3531 18
Fluke Kamera Termowizyjna
    maxi000
    Level 13  
    Witam. Mam w tej chwili oryginalne chłodzenie INTEL-a na CPU. Wyszło tak że chciałem naoliwić trochę wiatrak żeby był cichszy, rozbierając wiatrak uszkodziłem łożysko i teraz nawet po cichu jak słucham muzykę to przebija po prostu a lubię ciszę. Więc postanowiłem i już wybrałem sobie nowe chłodzenie pod mój "s478"

Płyta główna: |GA-8IG1000 Pro-G|

Chłodzenie: XILENCE (COO-XPCPU.P4.PRO) Socket 478 - 23dBA
    32 + 25 pobranie = 57 zł

Albo inne jakieś dobre,wydajne,ciche chłodzenie do max 100 zł z przesyłką żeby mi wyniosło.
    Mam nadzieje te które podałem jest dobre w takiej cenie i pozwoli mi na nim wyciągnąć 3GHz :)]Link[/url]
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    leven
    Level 36  
    Do takiego OC trzeba bedzie cos wydajniejszego zalozyc np.

SCYTHE Ninja PLUS rev. B

Na allegro mozna kupic za 99 zlotych.
    maxi000
    Level 13  
    ugh-zan3 wrote:
    Do takiego OC trzeba bedzie cos wydajniejszego zalozyc np.

SCYTHE Ninja PLUS rev. B

Na allegro mozna kupic za 99 zlotych.

Nom wiem ale to już by wyniosło ok 140 zl ;/
    leven
    Level 36  
    Kupisz aluminiowy radiator i po OC bedziesz miec piekarnik na cpu.
    Wybieraj... 2.7 ghz na boxie czy 3 ghz ?
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    Karaczan
    Level 41  
    Ja bym wybral BOXa ;)
    Szkoda takich pieniedzy na tak nedzny wzrost wydajnosci!
    maxi000
    Level 13  
    A to Chłodzenie: XILENCE (COO-XPCPU.P4.PRO) Socket 478 - 23dBA

będzie lepsze niż ja mam teraz ? INTELA kurcze dość głośny nawet jak był sprawny ;/.
    leven
    Level 36  
    To jest "aluminiak".
    Z doswiadczenia wiem, ze taki radiator nie odprowadzi w krotkim czasie duzej ilosci ciepla i bedziesz miec wysokie temperatury na cpu po mocnym OC.
    Znajdz radiator z miedzianym rdzeniem.

Moze cos z tego sobie wybierzesz jak sa jeszcze dostepne...

http://pclab.pl/art13337.html
    maxi000
    Level 13  
    OK więc zrobię inaczej żeby mieć potem spokój :). Uzbieram i kupię jednak SCYTHE Ninja PLUS rev. B, bo każdy ma pozytywną opinię na temat chłodzenia i każdy poleca. Więc na razie będzie jak jest potem kupię.

Tylko proszę mi powiedzieć czy ten procesor 2.4GHz a obecnie ma 2.7 to chyba bez problemu podkręcę do 3.0 i więcej. Chciałbym wtedy do 3.4 jest to możliwe ? :)

O to cały mój komputer jak coś:

Pole Wartość
    Komputer
    Typ komputera Jednoprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI
    System operacyjny Microsoft Windows XP Professional
    Dodatek service pack systemu operacyjnego Dodatek Service Pack 3
    Internet Explorer 6.0.2900.5512
    DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)

Płyta główna
    Typ procesora Intel Pentium 4, 2700 MHz (18 x 150)
    Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-8IG (5 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio, Video)
    Mikroukład płyty głównej Intel Springdale-G i865G
    Pamięć fizyczna 2048 MB (PC3200 DDR SDRAM)
    Typ BIOS'u Award Modular (08/17/05)
    Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)
    Port komunikacyjny Port drukarki (LPT1)

Ekran
    Karta wideo Radeon X1950 Pro Secondary (512 MB)
    Karta wideo Radeon X1950 Pro (512 MB)
    Akcelerator 3D ATI Radeon X1950 Pro (RV570)
    Monitor LG 775FT [17" CRT] (12294104)

Multimedia
    Karta dźwiękowa Realtek ALC850 @ Intel 82801EB ICH5 - AC'97 Audio Controller [A-2/A-3]

Magazyn
    Kontroler IDE Intel(R) 82801EB Ultra ATA Storage Controllers
    Storage Controller AXXUFV1O IDE Controller
    Napęd dyskietek Stacja dyskietek
    Dysk fizyczny SAMSUNG HD103UJ (931 GB, IDE)
    Napęd dysków optycznych NYBUZOH 30XMNGXE SCSI CdRom Device
    Napęd dysków optycznych TSSTcorp CD/DVDW SH-S182D (DVD+R9:8x, DVD-R9:8x, DVD+RW:18x/8x, DVD-RW:18x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
    Status dysków SMART OK

Partycje
    C: (NTFS) 20002 MB (11863 MB wolne)
    D: (NTFS) 933856 MB (816920 MB wolne)
    Rozmiar całkowity 931.5 GB (809.4 GB wolne)

Urządzenia zewnętrzne
    Drukarka Microsoft Office Document Image Writer
    Drukarka Microsoft XPS Document Writer
    Kontroler podczerwieni Port podczerwieni
    Kontroler USB1 Intel 82801EB ICH5 - USB Controller [A-2/A-3]
    Kontroler USB2 Intel 82801EB ICH5 - Enhanced USB2 Controller [A-2/A-3]
    Urządzenie USB USB ADSL2 WAN Adapter

DMI
    DMI: producent BIOS'u Award Software International, Inc.
    DMI: numer wersji BIOS'u F7
    DMI (system): producent
    DMI (system): nazwa
    DMI (system): numer wersji
    DMI (system): numer seryjny
    DMI (płyta główna): producent Gigabyte Technology Co., Ltd.
    DMI (płyta główna): nazwa 8IG1000-G
    DMI (płyta główna): numer wersji x.x
    DMI (płyta główna): numer seryjny
    DMI (obudowa): producent
    DMI (obudowa): numer wersji
    DMI (obudowa): numer seryjny
    DMI (obudowa): metka środka trwałego
    DMI (obudowa): typ Desktop Case
    DMI (pamięć): całkowita liczba / liczba wolnych gniazd 4 / 1
    leven
    Level 36  
    Kazdy procesor podkreca sie inaczej. Wszystko zalezy od tego z jakiej czesci wafla jest wyciety rdzen procesora. OC zalezy tez od jakosci plyty glownej, pamieci, zasilacza, chlodzenia i oczywiscie umiejetnosci owerlockera :D
    Zasada jest prosta... im lepiej chlodzony procesor tym wyzsze OC.

Tylko nie szalej z OC tego Northwooda, bo to nie jest penryn e8xxx :D
    maxi000
    Level 13  
    Hehe :) nie no szaleć to nie będę tylko chcę na razie 3.0 potem się zobaczy. Wiadomo że jak standard 2.4 i po O/C np 3.4 jest różnica wydajności jak by nie było :). Jak bym miał P4 3.4 standard to bym 4.0+ zrobił :) Ale dobra tam, trzeba się cieszyć z tego co się ma ;) jak kupie chłodzenie to pokombinuję.
    magal84
    Level 14  
    Dużo daje nawet modyfikacja seryjnego chłodzenia. Ja aktualnie mam Northwood 2,8GHz podkręcony na 3,22GHz. Zdjąłem seryjny radiator i dokładnie potraktowałem go drobnoziarnistym papierem ściernym. Różnica w gładkości powierzchni kolosalna, po czym zamontowałem go na pastę zalmana. To samo zrobiłem z chłodzeniem chipsetu. W stresie osiąga około 60 stopni. Stabilnie nie miałem problemów nawet na 3,29GHz ale nie chciało mi się szczypać o te kilkadziesiąt MHz i obniżyłem FSB o 5 MHz do poziomu 230
    Exodos
    Level 19  
    magal84 wrote:
    Dużo daje nawet modyfikacja seryjnego chłodzenia. Ja aktualnie mam Northwood 2,8GHz podkręcony na 3,22GHz. Zdjąłem seryjny radiator i dokładnie potraktowałem go drobnoziarnistym papierem ściernym. Różnica w gładkości powierzchni kolosalna, po czym zamontowałem go na pastę zalmana. To samo zrobiłem z chłodzeniem chipsetu. W stresie osiąga około 60 stopni. Stabilnie nie miałem problemów nawet na 3,29GHz ale nie chciało mi się szczypać o te kilkadziesiąt MHz i obniżyłem FSB o 5 MHz do poziomu 230

Nie mów mi że na seryjnym chłodzeniu po przeszlifowaniu pokrywki rdzenia masz stabilne 3.22 GHz, bo w to nie uwierzę, u mnie na byłym kompie też na 2.8 na pentagramie 100 CU przy 3.3 już się ładnie grzał, a co dopiero na seryjnym.
    magal84
    Level 14  
    Suche fakty.
    Chłodzenie pod s478 P4 Northwood 2.4GHz, obecnie 2.7GHz Chłodzenie pod s478 P4 Northwood 2.4GHz, obecnie 2.7GHz Chłodzenie pod s478 P4 Northwood 2.4GHz, obecnie 2.7GHz
    Mam zrobić zdjęcia bebechów? A gładka powierzchnia+dobra pasta i czysty wentylator potrafią zdziałać cuda;) Że nie wspomnę o samej dokładności montażu radiatora i przekłamywaniu czujników na niektórych płytach. Co prawda buda z boku też permanentnie zdjęta, ale to z powodu krążących dysków....
    magal84
    Level 14  
    Mówisz, masz!
    Jeśli chodzi o wynik to w tej klasie szału nie ma, ale obstawiam, że to jeszcze przez kilka innych rzeczy, na których cały czas coś robiłem, a które pochłonęły trochę zasobów. Jutro zrobię go dokładniej.
    Jeśli chodzi o temperaturę to ta cały czas oscylowała pomiędzy 58-59 stopni i szczerze to większe wrażenie robiło ostatnio na nim pakowanie 5-gigowego folderu do archiwum rar w najlepszej metodzie kompresji. Wtedy temperatura dochodziła do 61 stopni.
    Exodos
    Level 19  
    58 stopni to już bardzo dużo, zmień se radiator na coś miedzianego to wtedy zobaczysz.
    magal84
    Level 14  
    Może na dzisiejsze standardy w dobie wielordzeniowych procesorów to dużo ale dla P4 (które znane są ze swojej prądożerności i wysokich wydzielanych temperatur) już nie. Bywa, że takie temperatury trzymają niekręcone Prescotty, a Northwood, którego mam są z założenia trochę chłodniejsze. Generalnie maksymalna bezpieczna temperatura pracy dla mojego procesora określona przez inżynierów to około 75 stopni i taką też wartość przyjmuje się w praktyce. Chłodzenie w przyszłości na pewno pojawi się lepsze jeśli będę dłubał mocniej. Choć za pieniądze wydane na dobre chłodzenie można już kupić przy odrobinie szczęścia P4 Northwood 3.4GHz, który bez podkręcania poradzi sobie na seryjnym chłodzeniu...
    Exodos
    Level 19  
    CHyba nie wiesz co piszesz, mój były 2.8 w windowsie przy winampie wydzielał 30 stopni na miedzianym radiatorze z wiatrakiem skręconym na minimum.
    magal84
    Level 14  
    Jaki dokładnie procesor? Jakie jądro? Jaka szyna FSB? Zaliczyłem 2 Northwoody 2,8.
    Pierwszy był na FSB 533 MHZ. Pracuję na nim nadal bo wraz z całym starym kompem dzielnie daje sobie radę u mnie w pracy. Przetaktowany na 3GHz w stresie ledwo przekracza 30 stopni na tym gównianym wentylatorku i radiatorze wprost od intela - jedynie z obrobionym spodem i na paście zalmana. Drugi 2,8 już na FSB 800 MHZ - był do zeszłego tygodnia i to z niego były screeny - temperatury diametralnie odmienne. Za grosze wpadł mi Prescott 3GHz i już kręci się na 3,44 GHz i przy tych samych warunkach środowiskowych które przedstawiłeś (winda+winamp - oszałamiające obciążenie) na maksymalnie skręconych obrotach trzyma się między 43 a 47 stopni Czyli jak na biegu jałowym. Widzę, że niektórzy boją się podwyższonych temperatur jak 300 tysięcznego przebiegu w samochodzie. Wszystko jest dozwolone ale z głową i pod kontrolą. OC również, do którego powinno znać się dokładnie sprzęt, na którym się siedzi, jego specyfikację a nie ślepo patrzeć na cyferki, snuć dywagacje i wrzucać wszystko do jednego wora. Nie rozpędzam się dalej bo nie mam lepszego chłodzenia, a jak trzeba to i tak bios automatycznie zwolni procesor na 5 stopni przed progiem konstrukcyjnym, który i tak jest ładnie przekraczany przez lepszych ode mnie. Jak na razie nawet nie zbliżyłem się do niego.