Witam. Mam w tej chwili oryginalne chłodzenie INTEL-a na CPU. Wyszło tak że chciałem naoliwić trochę wiatrak żeby był cichszy, rozbierając wiatrak uszkodziłem łożysko i teraz nawet po cichu jak słucham muzykę to przebija po prostu a lubię ciszę. Więc postanowiłem i już wybrałem sobie nowe chłodzenie pod mój "s478"
Albo inne jakieś dobre,wydajne,ciche chłodzenie do max 100 zł z przesyłką żeby mi wyniosło.
Mam nadzieje te które podałem jest dobre w takiej cenie i pozwoli mi na nim wyciągnąć 3GHz ]Link[/url]
To jest "aluminiak".
Z doswiadczenia wiem, ze taki radiator nie odprowadzi w krotkim czasie duzej ilosci ciepla i bedziesz miec wysokie temperatury na cpu po mocnym OC.
Znajdz radiator z miedzianym rdzeniem.
Moze cos z tego sobie wybierzesz jak sa jeszcze dostepne...
OK więc zrobię inaczej żeby mieć potem spokój . Uzbieram i kupię jednak SCYTHE Ninja PLUS rev. B, bo każdy ma pozytywną opinię na temat chłodzenia i każdy poleca. Więc na razie będzie jak jest potem kupię.
Tylko proszę mi powiedzieć czy ten procesor 2.4GHz a obecnie ma 2.7 to chyba bez problemu podkręcę do 3.0 i więcej. Chciałbym wtedy do 3.4 jest to możliwe ?
O to cały mój komputer jak coś:
Pole Wartość
Komputer
Typ komputera Jednoprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI
System operacyjny Microsoft Windows XP Professional
Dodatek service pack systemu operacyjnego Dodatek Service Pack 3
Internet Explorer 6.0.2900.5512
DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
Płyta główna
Typ procesora Intel Pentium 4, 2700 MHz (18 x 150)
Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-8IG (5 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio, Video)
Mikroukład płyty głównej Intel Springdale-G i865G
Pamięć fizyczna 2048 MB (PC3200 DDR SDRAM)
Typ BIOS'u Award Modular (08/17/05)
Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)
Port komunikacyjny Port drukarki (LPT1)
Ekran
Karta wideo Radeon X1950 Pro Secondary (512 MB)
Karta wideo Radeon X1950 Pro (512 MB)
Akcelerator 3D ATI Radeon X1950 Pro (RV570)
Monitor LG 775FT [17" CRT] (12294104)
Urządzenia zewnętrzne
Drukarka Microsoft Office Document Image Writer
Drukarka Microsoft XPS Document Writer
Kontroler podczerwieni Port podczerwieni
Kontroler USB1 Intel 82801EB ICH5 - USB Controller [A-2/A-3]
Kontroler USB1 Intel 82801EB ICH5 - USB Controller [A-2/A-3]
Kontroler USB1 Intel 82801EB ICH5 - USB Controller [A-2/A-3]
Kontroler USB1 Intel 82801EB ICH5 - USB Controller [A-2/A-3]
Kontroler USB2 Intel 82801EB ICH5 - Enhanced USB2 Controller [A-2/A-3]
Urządzenie USB USB ADSL2 WAN Adapter
DMI
DMI: producent BIOS'u Award Software International, Inc.
DMI: numer wersji BIOS'u F7
DMI (system): producent
DMI (system): nazwa
DMI (system): numer wersji
DMI (system): numer seryjny
DMI (płyta główna): producent Gigabyte Technology Co., Ltd.
DMI (płyta główna): nazwa 8IG1000-G
DMI (płyta główna): numer wersji x.x
DMI (płyta główna): numer seryjny
DMI (obudowa): producent
DMI (obudowa): numer wersji
DMI (obudowa): numer seryjny
DMI (obudowa): metka środka trwałego
DMI (obudowa): typ Desktop Case
DMI (pamięć): całkowita liczba / liczba wolnych gniazd 4 / 1
Kazdy procesor podkreca sie inaczej. Wszystko zalezy od tego z jakiej czesci wafla jest wyciety rdzen procesora. OC zalezy tez od jakosci plyty glownej, pamieci, zasilacza, chlodzenia i oczywiscie umiejetnosci owerlockera Zasada jest prosta... im lepiej chlodzony procesor tym wyzsze OC.
Tylko nie szalej z OC tego Northwooda, bo to nie jest penryn e8xxx
Hehe nie no szaleć to nie będę tylko chcę na razie 3.0 potem się zobaczy. Wiadomo że jak standard 2.4 i po O/C np 3.4 jest różnica wydajności jak by nie było . Jak bym miał P4 3.4 standard to bym 4.0+ zrobił Ale dobra tam, trzeba się cieszyć z tego co się ma jak kupie chłodzenie to pokombinuję.
Dużo daje nawet modyfikacja seryjnego chłodzenia. Ja aktualnie mam Northwood 2,8GHz podkręcony na 3,22GHz. Zdjąłem seryjny radiator i dokładnie potraktowałem go drobnoziarnistym papierem ściernym. Różnica w gładkości powierzchni kolosalna, po czym zamontowałem go na pastę zalmana. To samo zrobiłem z chłodzeniem chipsetu. W stresie osiąga około 60 stopni. Stabilnie nie miałem problemów nawet na 3,29GHz ale nie chciało mi się szczypać o te kilkadziesiąt MHz i obniżyłem FSB o 5 MHz do poziomu 230
Dużo daje nawet modyfikacja seryjnego chłodzenia. Ja aktualnie mam Northwood 2,8GHz podkręcony na 3,22GHz. Zdjąłem seryjny radiator i dokładnie potraktowałem go drobnoziarnistym papierem ściernym. Różnica w gładkości powierzchni kolosalna, po czym zamontowałem go na pastę zalmana. To samo zrobiłem z chłodzeniem chipsetu. W stresie osiąga około 60 stopni. Stabilnie nie miałem problemów nawet na 3,29GHz ale nie chciało mi się szczypać o te kilkadziesiąt MHz i obniżyłem FSB o 5 MHz do poziomu 230
Nie mów mi że na seryjnym chłodzeniu po przeszlifowaniu pokrywki rdzenia masz stabilne 3.22 GHz, bo w to nie uwierzę, u mnie na byłym kompie też na 2.8 na pentagramie 100 CU przy 3.3 już się ładnie grzał, a co dopiero na seryjnym.
Suche fakty.
Mam zrobić zdjęcia bebechów? A gładka powierzchnia+dobra pasta i czysty wentylator potrafią zdziałać cuda;) Że nie wspomnę o samej dokładności montażu radiatora i przekłamywaniu czujników na niektórych płytach. Co prawda buda z boku też permanentnie zdjęta, ale to z powodu krążących dysków....
Mówisz, masz!
Jeśli chodzi o wynik to w tej klasie szału nie ma, ale obstawiam, że to jeszcze przez kilka innych rzeczy, na których cały czas coś robiłem, a które pochłonęły trochę zasobów. Jutro zrobię go dokładniej.
Jeśli chodzi o temperaturę to ta cały czas oscylowała pomiędzy 58-59 stopni i szczerze to większe wrażenie robiło ostatnio na nim pakowanie 5-gigowego folderu do archiwum rar w najlepszej metodzie kompresji. Wtedy temperatura dochodziła do 61 stopni.
Może na dzisiejsze standardy w dobie wielordzeniowych procesorów to dużo ale dla P4 (które znane są ze swojej prądożerności i wysokich wydzielanych temperatur) już nie. Bywa, że takie temperatury trzymają niekręcone Prescotty, a Northwood, którego mam są z założenia trochę chłodniejsze. Generalnie maksymalna bezpieczna temperatura pracy dla mojego procesora określona przez inżynierów to około 75 stopni i taką też wartość przyjmuje się w praktyce. Chłodzenie w przyszłości na pewno pojawi się lepsze jeśli będę dłubał mocniej. Choć za pieniądze wydane na dobre chłodzenie można już kupić przy odrobinie szczęścia P4 Northwood 3.4GHz, który bez podkręcania poradzi sobie na seryjnym chłodzeniu...
Jaki dokładnie procesor? Jakie jądro? Jaka szyna FSB? Zaliczyłem 2 Northwoody 2,8.
Pierwszy był na FSB 533 MHZ. Pracuję na nim nadal bo wraz z całym starym kompem dzielnie daje sobie radę u mnie w pracy. Przetaktowany na 3GHz w stresie ledwo przekracza 30 stopni na tym gównianym wentylatorku i radiatorze wprost od intela - jedynie z obrobionym spodem i na paście zalmana. Drugi 2,8 już na FSB 800 MHZ - był do zeszłego tygodnia i to z niego były screeny - temperatury diametralnie odmienne. Za grosze wpadł mi Prescott 3GHz i już kręci się na 3,44 GHz i przy tych samych warunkach środowiskowych które przedstawiłeś (winda+winamp - oszałamiające obciążenie) na maksymalnie skręconych obrotach trzyma się między 43 a 47 stopni Czyli jak na biegu jałowym. Widzę, że niektórzy boją się podwyższonych temperatur jak 300 tysięcznego przebiegu w samochodzie. Wszystko jest dozwolone ale z głową i pod kontrolą. OC również, do którego powinno znać się dokładnie sprzęt, na którym się siedzi, jego specyfikację a nie ślepo patrzeć na cyferki, snuć dywagacje i wrzucać wszystko do jednego wora. Nie rozpędzam się dalej bo nie mam lepszego chłodzenia, a jak trzeba to i tak bios automatycznie zwolni procesor na 5 stopni przed progiem konstrukcyjnym, który i tak jest ładnie przekraczany przez lepszych ode mnie. Jak na razie nawet nie zbliżyłem się do niego.