Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewacz wody - jak podłączyc elektrykę?

22 Sty 2010 01:10 14263 19
  • Poziom 14  
    Potrzebuję fachowej pomocy z dziedziny elektryki.
    Chcę założyć do swojego golfa podgrzewacz wody aby bardzo szybko robiło się ciepło w kabinie i żeby silnik szybciej też się nagrzewał.
    Podgrzewacz założę go na wężu który wychodzi z bloku silnika prowadzącym do nagrzewnicy. Wyposażony jest w trzy świece żarowe.
    Wyczytałem na innym forum że trzeba do każdej ze świec podłączyć przekaźnik 30/40A, więc wychodzi na to że ja będę potrzebował trzy przekaźniki.
    Czy można to tak podłączyć aby jeden włącznik załączał trzy przekaźniki a one trzy świece żarowe? No i jeśli jest potrzebny bezpiecznik to w którym miejscu go umieścić?
    Czy może ktoś rozrysować mi taki schemat?
    Serdecznie pozdrawiam

P.S.
    Zdjęcie podgrzewacza w załączniku
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Ja u siebie w 1z montowałem coś takiego tylko że z Audi B4. Podłączyłem wszystkie 3 świece pod jeden przekaźnik od świec żarowych i jest różnica w nagrzewaniu. Oryginalnie są chyba 2 przekaźniki od małej mocy i od dużej mocy grzania i jest sterowane z komputera. Schemat jak znajdę to zamieszczę.
    Znalazłem coś takiego:
    Warunki załączenia tych świec :
    - silnik pracuje od min. 10 s
    - temp. płynu chłodzącego < 70°
    - temp. powietrza < 5°
    - obr. silnika > 800
    - obciążenie Alternatora < 50%
    jedna -" małe grzanie "
    dwie lub trzy zależne jest to od obciążenia alternatora.
  • Poziom 14  
    Mam taki schema z forum vwgolf.pl
    Podgrzewacz wody - jak podłączyc elektrykę?
    Czekam na podgrzewacz i będe kombinować
  • Poziom 25  
    Miałem robić na dwóch przekaźnikach ale wolałem zrobić na jednym i dobrze tak zrobiłem. Mniej kabli a efekt taki sam. Zrób najwyżej na dwóch przekaźnikach trzeci jest zbędny.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    matrixs według tego co mówisz to jedna swieca mam byc na jednym przekazniku i dwie kolejne tez na jednym?
  • Poziom 25  
    virusexe napisał:
    matrixs według tego co mówisz to jedna swieca mam byc na jednym przekazniku i dwie kolejne tez na jednym?

Właśnie tak. Ja u siebie zrobiłem 3 świece na jednym przekaźniku i jest duże obciążenie na alternator(na samym początku bo jedna świeca na start bierze ~18A ale później spada do około 10 A). Zdjąłem jedną fajkę tymczasowo i podgrzewam dwie. A tą jedną świecę co rozłączyłem podłącze jak będę miał czas pod drugi przekaźnik. Musisz koniecznie dać bezpiecznik. Ja u siebie dałem na trzy świece 60 A.
  • Poziom 14  
    OK myśle ze już wszystko wiem. Czekam na podgrzewacz i będę go montować. Dam znać jak poszło
    Pozdro
  • Poziom 25  
    I jak kolego zamontowałeś ten podgrzewacz?
  • Poziom 13  
    matrixs napisał:
    I jak kolego zamontowałeś ten podgrzewacz?

Podobny układ montowany jest w Renault tylko na 4 świece - oczywiście "niewymienne" może ktoś poda namiary na te świece od audi??nie chcę wymieniać kompletnego dogrzewacza jak proponuje serwis Renault
  • Poziom 25  
    Wejdź sobie na allegro wpisz podgrzewacz wody audi i masz:D
  • Poziom 25  
    owik napisał:
    A to ja nie wiedziałem, że jak każdą ze świec się zapnie na osobnym przekaźniku to obciążenie alternatora spadnie. Dzięki chłopaki, czego to się człowiek nie nauczy na elektrodzie. Jesteście mocni i wręcz niesamowici. Podziw wielki. Good job!
    Żartowałem, żenada.

Oryginalnie jest na dwóch przekaźnikach. Jeden załącza dwie a drugi jedną zależnie od temperatury i obciążenia. Po to są dwa przekaźniki żeby nie załączać trzech tylko dwie lub jedną świecę. Twój komentarz nic nie wnoszący? Żenada...
  • Poziom 25  
    owik napisał:
    Nic, owszem, przyznaję Ci rację, Jak i cała ta dyskusja. Alternator sobie spokojnie poradzi, 3x20 w porywach? Wasze wyimaginowane super szybkie i dobre ogrzewanie już raczej nie. To jest dogrzewacz...zagotuj se jeden z drugim tym 2 litry wody i policz, ile prądu na to poszło i ile czasu to zajęło...

Ale kto tu mówi o załączeniu trzech naraz? Czytaj dokładnie i ze zrozumieniem! Tyle moich komentarzy w tym temacie z Tobą. Kolego trochę ogłady i spokoju to nie podwórko.. Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Temat był ze stycznia.

Jak chcecie ogrzewanie to se kupcie grzłaki elektryczne powietrza- są dostępne- są wydajne 1000W.

Koniec.
  • Poziom 10  
    Witam jestem zainteresowany tym tematem
    jakie przekazniki zostały użyte w tym schemacie ?

prosze o odpowiedz pozdrawiam 1!!#$%^7