Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bufor na opampie i potencjometr

22 Sty 2010 02:26 1758 4
 • Poziom 21  
  Witam , ostatnimi czasy grzebie się w kostkach gitarowych. Napotkałem jednak bardzo dziwny z mojego punktu widzenia przypadek, który bardzo mnie martwi. Chciał bym dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje.

  Problem polega na tym , że bez bufora przed efektem potencjometr gitary działa normalnie (chociaż impedancje się nie zgadzają), natomiast z buforem na wzmacniaczu operacyjnym wzmocnienie sygnału jest stałe. Nawet po przyciszeniu gitary do połowy, sygnał za buforem jest jednakowo silny jak ten z gitary ustawionej na 100%. Natomiast poniżej 50% na gitarze za buforem wzmaga się szum przy ciągle jednakowym poziomie sygnału gitary.

  Schemat układu mojej gitary ze strony www.gitara.pl Link
  bufor na opampie i potencjometr
  P1 (500 kOhm) - potencjometr regulacji poziomu wyjściowego
  P2 (550 kOhm) - potencjometr regulacji barwy
  C1 (0,001 mikroF) - kondensator
  C2 (0,02 mikroF) - kondensator
  OUT - gniazdo wyjściowe
  Jedyna różnica to przetwornik dwucewkowy zamiast pojedynczego.

  Bufor se strony www.muzique.com Link
  bufor na opampie i potencjometr
  Jedyna zmiana to rezystory 1,2m zamiast 1m.

  Efekt gitarowy do którego to było podpięte to zwyczajny npn fuzz z temetu w dziale diy "fuzzy face - 'potwór'" Link . Dalej jest wszystko normalnie.

  Chce w łańcuchu efektów zastosować zamiast buforu na wzmacniaczu operacyjnym, przedwzmacniacz na tranzystorze fet. Ale czy on też będzie tak działać? Mam szukać usterki po stronie efektów czy rozbierać gitarę?

  Bardzo bym prosił o pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Wg mnie to ten potencjometr P1 jest włączony nie jako regulator poziomu tylko jako regulowany płynnie zwieracz przetwornika gitary. On nie jest włączony jako potencjometr.

  bufor na opampie i potencjometr

  Przy skręcaniu P1, przetwornik jest zwierany jego malejącą rezystancją ale C1 przepuszcza górną część pasma (prawie do pełnego zwarcia L1) czyli wszystkie szumy właśnie.

  Wg mnie wyjście na gniazdo powinno być z suwaka potencjometru (styk środkowy P1) a przetwornik, czyli tak:

  bufor na opampie i potencjometr
 • Poziom 21  
  Kurcze rzeczywiście , zaraz to sprawdzę. Ale czy ci ludzie na gitara.pl poszaleli? Jeżeli to jest takie oczywiste to połowę schematów gitar mają źle. A ja sie dałem nabrać że "tak ma być". Ciekawe czy zmniejszy mi to trochę szumy własne gitary :]. No cóż niema co gadać zabieram się za lutowanie.
 • Pomocny dla użytkowników
  Tak mi się wydaje, że coś pokręcili, bo część schematów jest jak ten pierwszy schemat a część jak ten drugi
 • Poziom 21  
  Zadziałało, trochę jeszcze szumi ale to zapewne ten kondensator. Generalnie szumy własne gitary spadły o 2/3. Poziom sygnału przy maksymalnym wysterowaniu spadł na ucho też ok 1/5. Ale potencjometr działa a sam dźwięk jest czystszy. Trochę też spadła czułość potencjometru tonu , ale to nic.

  Dzięki za pomoc.