Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Temat na czasie - wpływ mrozu na odbiór

22 Sty 2010 10:12 5337 13
  • Poziom 9  
    Witam,

mam na dachu antenę z 4 konwerterami (zez) i diseqc 4/1. kabel długości ok 15m na parter budynku i dreambox 800HD do odbioru. kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej -10st. przestają mi się poprawnie wstrajać niektore programy (ze wszystkich konwerterów, a konwertery mam trzech różnych firm, ale relatywnie dobrej marki -np. inverto (te np. rzekomo dzialaja do -30/-40st.). poniżej -15st. wstrajanie nie chodzi już w ogóle na żadnym konwerterze. z jednym wyjątkiem (o tym niżej).

diseq nie jest problemem - ponad wszelką wątpliwość. jest grupa programów z Astry (niemieckie FTA), które wstrajają się zawsze. bez względu na mróz. probówałem zmieniać miejscami konwertery, miejsca Astry na disequ (najważniejszy jest dla mnie HB, bo wolalbym miec dostep do pakietu C+, z ktory płacę; reszta jest drugorzędna). zero efektów. bez względu na miejsce na diseq i jaki to jest konwerter z mojej czwórki - programy niemieckie FTA z Astry wstrajają się ZAWSZE (a reszta wiecznie "leży" na mrozie). poziom sygnału odbiorczego tez napewno nie jest problemem. w normalnych warunkach (powyżej -10st.) z HB i Astry mam - nawet przy opadach śniegu 15dB (czasza 120cm).

podejrzenie pada na tuner. dreambox ma słynne problemy ze wstrajaniem się. i mogę tylko podejrzewać, ze sygnał, który głowica wysyła na kowertery jest za słaby, żeby w czasie skrajnych mrozów wszystko sie wstroiło poprawnie. a niemieckie FTA z Astry chodzą prawdopodobnie dlatego, że moze ida na jakimś "defaultowym" ustawieniu konwertera i nie wymagają wysterowania - dlatego chodzą sobie zawsze.to tylko moja teoria. poprawcie mnie proszę jeśli się mylę.

jestem na tyle zdesperowany, ze zastanawiam się, czy nie kupić jakiegos taniego tunera (np. Ariva 100), żeby działał w czasie mrozów jako zamiennik dreamboxa (z ktorego rezygnować na stałe nie chce ze względu na wiele spraw, których w tunerach konkurencji nie dostanę. czy inny tuner tutaj coś da? czy może instalacja w czasie mrozów ma prawo tak się zachowywać? jak to jest u Was?

pozdr.
    Wojtek
  • Moderator na urlopie...
    Proponuje bezpośrednie połączenie dekoder - konwerter(HB).
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Zasadniczo mamy jedno "in plus" - wraz ze zmniejszaniem temperatury spada tłumienność kabli.
    Ale niestety:
    Śnieg, szron i lód na "talerzu" i konwerterze (co z tego, że mam grzane anteny, jak mi oblodziło konwertery :twisted:)
    Obejrzyj mocowanie swojej anteny - czy nie ma np jakichś zastrzałów, które kurcząc się przestawiają antenę? U mnie aluminiowe "wąsy" podtrzymujące konwerter podnoszą go na mrozie w górę :twisted:
  • Poziom 9  
    Sprawdzałem przed chwilą podłączenie bezpośrednie - bez diseqa - nic to nie zmienia. oszronienie czy zaśnieżenie anteny tez jest bez wpływu na problem. antena ma w tej chwili na sobie zero śniegu czy szronu. jeśli w tej chwili wskoczy mi program niemiecki FTA z Astry, mam na nim poziom sygnału 15,1dB. stojak też nie reaguje więc na zmiany temperatury jakoś wyraznie, bo Astra jest brana z zeza, a HB bezpośrednio z centrum lustra. stabilność strojenia glowicy w tunerze jest idealnie proporcjonalna do temperatury zewnętrznej i tylko i wyłącznie do tego (żadne opady sniegu nie mają tutaj wplywu). obserwuję to zjawisko od kilku tygodni i jestem ponad wszelką wątpliwość pewien, że raczej nic innego tu nie działa. tylko temperatura i tylko tuner (który oczywiście nie jest w jakikolwiek sposób zależny bezpośrednio od tej temperatury, bo stoi w normalnie ogrzewanym salonie).

pozdr.
    Wojtek
  • Warunkowo odblokowany
    To kolego podstaw zamiast dreambox 800HD inny jakikolwiek dekoder i zobaczysz co jest nie tak.
    Co do mrozów to kolega forestx napisał że cytuje
    [U mnie aluminiowe"wąsy" podtrzymujące konwerter podnoszą go na mrozie w górę]
    I czy to też sprawdziłeś? To jest normalny objaw w antenie 120cm tym bardziej już kilkuletniej.
  • Poziom 9  
    Antena jest nowa.

postawiłem inny tuner. w zasadzie dwa różne. pożyczyłem sagema cyfry i Arive 100. obydwa chodzą jak po szynach. przełączanie programów od kliknięcia. żadnych zacięć. żadnych problemów ze strojeniem. w tym samym czasie - dreambox dynda.

dziś rano - ze względu na ciut wyższe temperatury - dreambox zaczął ślamazarnie wstrajać kilka programow z HB (te z paczki tvn i comedy central, reszta - zero). obydwa pożyczone tunery chodzą w tym czasie idealnie.

proszę o pomoc w wyjaśnieniu zjawiska - czy za ten problem w dreamboxie odpowiedzialna jest głowica DVB-S2 Alpsa? jeśli tak - czy wymiana glowicy coś pomoże? czy taką głowicę można w ogóle dostać w PL? szukałem na allegro i googlalem, ale ciemność jest niestety w tej sprawie.

pozdr.
    Wojtek
  • Warunkowo odblokowany
    Oddaj dekoder w odpowiednie ręce i diagnoza ewentualnie naprawa.
    Sama głowica nie jest przyczyną.
    Przyczyn może być wiele.
    Może ktoś już miał problem z takowym modelem to się wypowie.
  • Poziom 9  
    Przepraszam, ze dociekliwy jestem, ale co mi "serwis" pomoże poza wymianą modułowej głowicy czy przeinstalowaniem firmware? przecież reszta jest na płycie głównej. kilka różnych F/W już próbowałem. nic to nie zmienia. moduły ipk też mam zainstalowane najnowsze (np. dvbmodule). to wszystko jest całkowicie bez wpływu na efekt ekranowy. zwisa zależnie tylko od temperatury zewnętrznej. dodam jeszcze, że sprawdziłem właśnie wpływ długości kabla i kiedy idę na poddasze (gdzie długość kabla do anteny jest relatywnie krótsza od odległości dach-salon), wstraja się lepiej. nie da się tego chyba inaczej wyjaśnić. sygnał strojący konwertery w tym moim dreamboxie jest za słaby na takie temperatury na zewnątrz. co odpowiada za tę moc sygnału?

pozdr.
    WP
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Napisz proszę jak to sprawdzić.

W międzyczasie wykonałem mały upgrade. wymieniłem dvb-modules z ostatniego stabilnego na najnowszy - eksperymentalny. i są dwa efekty. jeden dobry. jeden zły.

dobry jest taki, że bez względu na mrozy - teraz wszystko z HB wstraja mi się znakomicie. w tej chwili jest u mnie na zewnątrz chyba z -20st., ciemno i cała cyfra świeci aż miło.

zły efekt jest taki, że dreambox przestał mi obsługiwać diseqa na dachu. żeby uprzedzić ewentualne sugestie, że diseq wysiadł na mrozie, podłączyłem pożyczonego fergusona i śmiga tym diseqiem bez problemów. więc to tuner napewno.

próbowałem teraz zmienić ustawienia tunera na "zaawansowane" i pokombinować coś z ustawieniami konwerterów na poszczególne satelity. ale nie jestem aż taki dobry w tym wszystkim, więc operuję na ślepo. zwiększałem napięcie, zmieniałem toneburst (co to w ogóle jest?). nic to nie daje. twardo siedzi mi diseq na horbirdzie i nic się nie zmienia.

pozdr.
    Wojtek
  • Warunkowo odblokowany
    Kolego wezwij kogoś kto wie co zrobić i zamknij temat.
    Jak sam piszesz nie kumasz!
    Daj innym zarobić!
  • Poziom 9  
    Przyjechał dziś rano - Pan Serwisant (z rzekomo "długoletnim doświadczeniem z dreamboxami"). centrum Warszawy. wziął 50zł za dojazd w niedzielę (choć i tak - jak twierdził - przystanek robi po drodze na Wolumen).

siedział nad ustawieniami pół godziny. grzebał tak, że aż się spocił. nic to nie zmieniło. powiedział mi same rzeczy, o których miałem pojęcie zanim się pojawił. przeprosił, że jedyne co może zrobić, to rozłożyć ręce. stwierdził, że musi wrócić jak "mróz zelżeje", żeby wejść na dach. demostracja śmigającego obok Fergusona z moim setupem antenowym nie dotarła do jego świadomości.

czy ktoś ma jakieś normalne sugestie co mogę sobie sam z tym zrobić? wiem, że mam źle ustawiony tuner. potrzebuję tylko pomocy, żeby go ustawić. za kolejne rady typu "daj zarobić serwisantowi" bardzo dziękuję.

pozdr.
    Wojtek
  • Poziom 19  
    Hmm...

...no i wlaśnie też tak czytam o tym wstrajaniu się tunera? (głowicy???) w konwerter i zachodzę w glowę o co kaman... :?:

...a tak z innj beczki...skoro zmieniłeś jak to powiadasz setup (oprogramowanie znaczy chyba ?) i masz objaw dobry i zły, tudziez wędrówka na strych poprawiła tez tak jakby wspólprace Dream'a z anteną i Diseq'iem to śmiem twierdzić że może nawet nie chodzi tutaj o oscylator w konwerterze (że się rozstraja i dream ma problemy) a raczej o kłopoty Dreamboxa z wysyłaniem sygnalu sterującego Diseq'iem (miałem ja kiedyś przeboje z Echostarem)

Ów Echostar nie chcial dzialać z Diseq'iem po kablu 25mb (dwa stropy żelbet), a ja kombinowalem wymieniając diseqi, kabel...i chciał nie chciał musiałem pociągnąć drugi kabel 25m do dekodera (i wiercić te cholerne stropy) i diseq podpiąć kabelkiem 50cm od wejścia głowicy tunera...ot taka fanaberia...ale działa do dzisiaj

pozdr
  • Poziom 9  
    Kable są pod tynkiem. więc ich nie wypruję, żeby instalować jakieś lepsze. bez wątpienia problem jest w oprogramowaniu tunera, bo z tunerami pożyczonymi wszystko śmiga bez przerw.

udało mi się (bez Panów Ekspertów Serwisantów) ustabilizować sytuację, że mam (mniej-więcej) nieźle. podniosłem amplitudę tonu z defaultowych 7 do 11 i diseq się przed chwilą "obudził". poprzez modyfikację parametrów tunera (w trybie zaawansowanym) udało mi się tak wyśrubować parametry, że na żadnym kanale nie mam już nawet "Strojenie nieudane". wyjątkiem pozostało kilka kanałów - np. Anixe HD, który zgłasza mi bez przerwy "SID nie znaleziony w PAT" (choć inny kanał HD FTA - Servus TV - działa). problem występuje z jeszcze jedenym kanałem, który ma wysoki SR = 28000. jeśli już wyskoczy mi ten "SID nie znaleziony...", to trzeba potem trochę poskakać po kanałach (albo jeszcze lepiej satelitach), żeby sytuacja się unormowała. pozostaje mi zapytać jeszcze raz - czy ktoś nie ma jakiegoś w miarę solidnego manuala (po polsku, angielsku lub niemiecku), który wyjaśniałby dogłębnie parametry zaawansowane tunera w dreamboxie?

pozdr.
    Wojtek