Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Compal JHL90 - regeneracja baterii BATEL80L9 7200mAh

Pablos891 22 Jan 2010 11:26 13765 19
    Pablos891
    Level 10  
    Witam, chciałem opisać moj przypadek.
    Posiadam laptopa Compal JHL90. Kupiłem go równo 1,5 roku temu. Laptop pracował średnio na baterii 3h, jednak od około miesiąca temu czas pracy na laptopie zaczął spadać (dosyć drastycznie). Na przestrzeni 2-3 tygodni spadł do tego stopnia ze obecnie laptop trzyma ok 1h i mniej więcej na tym etapie się degradacja baterii zatrzymała. Myślę ze ilość cykli ładowań nie przekroczyła 300.
    Obecnie czas ładowania baterii do pełna wynosi około 2h, niestety nie wiem ile wynosił przed pojawieniem się problemów ale na pewno nie był znacząco różny, jeżeli nawet nie taki sam.
    Rozładowywanie również nie jest stałe: 1% baterii starcza mniej więcej na 30 sekund, jednak na 6% oraz 0% bateria pracuje ok 5-10 minut (zanim spadnie o kolejny 1% lub laptop wyłączy się).
    Poczytałem co nieco o regeneracji i postanowiłem rozebrać baterie. Myślałem o wymianie samych ogniw, ponieważ elektroniki raczej nie dam rady zresetować.

Po rozebraniu pomierzyłem napięcia na sekcjach i tak oto:
    na rozładowanej baterii (laptop się sam wyłączył):
    3,58; 3,59, 3,59
    na naładowanej do pełna:
    3,98; 3,99, 3,98

taki wynik mnie trochę zdezorientował, bo myślałem ze napięcie na którejś sekcji będzie wyraźnie rożne.

Jeszcze jedna sprawa. Pojemność baterii to 7200 mAh czyli ogniwa mają po 2400 mAh? nigdzie nie widziałem do nabycia takich ogniw...

Proszę o opinie czy w ogóle brać się za wymienianie ogniw, czy dać sobie spokój bo to nie w nich leży problem?

Poniżej zdjęcia baterii, oraz screen z battery mon'a:

Dodam jeszcze, że baterię próbowałem kalibrować wg porady w FAQ ale nic to nie daje.
    misiozol
    Level 31  
    z tego co widzie na odczycie to poki co wystarczy wymienic ogniwa (ale trzymaja jeszcze godzine wiec nie jest zle ), uklad jeszcze sie nie nauczyl tego ze bateria sie drastycznie degraduje oczywiscie nie widac tam ilosci cykli jesli bedzie zbyt wielka bateria tez bedzie trzymala krocej ,w twoim przypadku jesli ja skalibrujesz moze byc potrzebny reset pamieci bo nauczysz uklad nowych parametrow, masz zintegrowany eeprom wiec reset tylko przy pomocy SBW full albo BEW tez full no i oczywiscie miec trzeba nadzieje ze uklad nie ma hasla , BEW jest mozliwosc sklonowania ukladu nawet kiedy jest zahaslowany ale wiaze sie to z wymina glownego ukladu
    Pablos891
    Level 10  
    ok wiec biorę się za wymianę ogniw. Myślałem o takich: Sony 18650 li-ion 2200mAh 3,7V. Czy będą dobre?

Druga sprawa, to gdzieś czytałem, żeby uważać z wymiana, bo po odłączeniu starych ogniw można zablokować elektronikę, jak to się ma u mnie? W jaki najlepiej sposób wymienić ogniwa?
    kuba_bj
    Level 1  
    Witam!
    Czy wymiana ogniw się udała? i czy były problemy z elektroniką?
    Jak z żywotnością "nowej" baterii?
    Pozdrawiam!
    Pablos891
    Level 10  
    witam, wszystko przebiegło sprawnie, nie było problemów z elektroniką. Należy zachować jedynie kolejność przy odłączaniu i podłączaniu kabli. Po wymianie bateria wróciła do świetności i obecnie trzyma max 3h 10 min (ściemniona matryca). pozdrawiam
    misiozol
    Level 31  
    Pozostaje tylko pogratulowac dobrze przeprowadzonej regeneracji.
    Squel
    Level 11  
    Witam mam pytanie Pablos891 gdzie kupowałeś te ogniwa ?
    Lolasher
    Level 10  
    Kupił pewnie na allegro, wystarczy wpisać "ogniwa li ion" w szukarkę i jest parę ofert. I takie mam pytanie bo nie jestem pewny. Dobrze zrozumiałem, że bateria odzyskała świetność bez resetowania elektroniki ?
    roomzeig
    Level 1  
    Witam, sam przymierzam sie do regeneracji baterii w moim kompalu. Moge spytac gdzie kupiles ogniwa, a przede wszystkim parametery? tj V + mAh ?
    rav13
    Level 2  
    Witam, mam problem z moja baterią w compalu. Rzadko jej używałem, więc przeważnie była wyciągnięta i leżała na półce naładowana do ok 40%.

Ostatnio gdy chciałem jej użyć, po podłączeniu do laptopa zaczęła mi migać przez chwile niebieska dioda(normalne ładowanie), za chwile z niebieskiej zrobiła się pomarańczowa... Windows wykrywa ją, ale pokazuje komunikat - podłączone, nie ładuje. Gdy odłączę zasilanie sieciowe, komp się wyłącza jakby nie miał w ogóle baterii.

Czy wina jest po stronie elektroniki baterii? Ogniwa chyba są w porządku bo do "końca" trzymała prawie 3 h. Czy podmiana elektroniki z innej baterii (np takiej http://allegro.pl/bateria-compal-fl90-i-inne-okazja-30-40-minut-i1484178986.html) załatwiło by sprawę?
    misiozol
    Level 31  
    Bezpiecznik do sprawdzenia w baterii.
    rav13
    Level 2  
    Jak to wygląda? da się to naprawić w warunkach domowych?

Nie wiem czy to istotne, ale bateria normalnie, miałem remont i raczej jej nie używałem(leżała w zakurzonym miejscu), a po nim już nie działała...
    misiozol
    Level 31  
    Typowy objaw dla slabej juz baterii czesciowo badz calkowicie rozladowanej pozostawionej na dluzszy czas samej sobie . Wszystko da sie naprawic poczytaj troche oraz poczytaj podwieszone tematy bylo to juz mielone i tak samo odnosnie bezpiecznikow pdf jest bodajze na 16 stronie zamknietego dzialu w podwieszonych tematach .
    rav13
    Level 2  
    A myślicie, że dało by przełożyć elektronikę z jednej do drugiej? kupiłem sobie baterię do compala fl90/fl92 tyle że 4800mAh a ja mam 7800mAh?
    misiozol
    Level 31  
    Wszystko da sie zrobic ,ale nie podales podstawowych wymaganych informacji .
    sfetrzak
    Level 9  
    Witam,

Mam Compala jhl90 od jakiś 3 lat. Ostatnio popsuł mi się zasilacz - cały czas się włączał i wyłączał. Niestety za późno to zauważyłem i zniszczył mi baterię - trzymała jakieś 20 minut a tak wyglądał jej wykres z BatteryMon:

Wymieniłem ogniwa na nowe. Bateria trzyma teraz 3,5-4h ale przez pierwsze 3 godziny pokazuje około 97% potem spada do 90% a na 3 minuty przed wyładowaniem wskaźnik pokazuje 7%.
    Kalibrowałem nowe ogniwa wg porady z FAQ ale nic to nie daje.
    Czy EEPROM się kiedyś "nauczy", że ogniwa są nowe czy muszę sobie złożyć urządzenie do jego zresetowania w programie BEW?

W pliku znajduje się log nowych ogniw.

Pozdrawiam
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    No niestety w tym wypadku elektronika może się nie skalibrować. W wyniku tych przepięć od zasilacza wpisała się bardzo duża wartość FCC. Jedynie reset może na to pomóc.
    sfetrzak
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedź. Czy jeżeli nie będę resetować elektroniki może mi ona popsuć ogniwa czy po prostu nie będę tylko wiedział jaki jest ich stopień rozładowania i sam będę musiał pamiętać że po 3,5h zaraz mi padnie laptop?
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przy założeniu, że inne wartości we wsadzie się nie pozmieniały, to ogniw nie powinno uszkodzić. Jednak uważam, że taka praca jest mało komfortowa. Tym bardziej, że czas pracy będzie się skracał wraz ze zużyciem ogniw.
    Elektrofor
    Level 10  
    jarob wrote:
    Przy założeniu, że inne wartości we wsadzie się nie pozmieniały

To możesz sprawdzić odczytując dane bezpośrednio z baterii za pomocą np. programu Battery EEPROM Works przez interfejs i2c. Wpisanie za dużej wartości FCC spotkałem w wielu bateriach. We wszystkich zmieniany był parametr: pojemność, o którą skokowo zmniejszany jest parametr FCC. Ten parametr służy do dostosowywania aktualnej wartości FCC do aktualnej pojemności. Jeśli pomiar ładunku w czasie rozładowania od "pełnej" do "pustej" wykaże, że jest on mniejszy od zapisanej w FCC, to wartość FC jest zmniejszana jednorazowo o ten parametr.
    W bateriach Compal ten parametr domyślnie wynosi 256 mAh. czyli pojemność FCC jest w miarę zachodzących procesów chemicznych (np. starzenia się ogniw) stopniowo zmniejszana o te ćwierć amperogodziny.
    W bateriach jak opisana oprócz zmiany wartości tego skoku do 1080 mAh (ponad 1 Ah!) następuje wpisanie fałszywej z gruntu wartości FCC przekraczającej wielokrotnie pojemność fabryczną. W skrajnym przypadku FCC może osiągnąć 65525 mAh (65 Ah - jak akumulator samochodowy!).
    Zrobiłem kiedyś eksperyment i wielokrotnie rozładowywałem taką "65-amperogodzinną". Wartość FCC każdorazowo spadała o 1080 mAh. Niestety coś się psuje w logice procesorka BQ gdyż nawet rozładowanie do zera przy FCC w zakresie faktycznej pojemności ogniw np. 4000 mAh powoduje zmniejszenie FCC o 1080 mAh. Ciekawostką jest to, że jeśli FCC było mniejsze od 1080 mAh, to zmniejszenie o 1080 mAh powodowało zmianę wartości z np. ~900 mAh na ~65000 mAh. Zerowa pojemność nie była problemem do przekroczenia dla logiki BQ! I kolejna niedogodność: licznik cykli zwiększał się nieubłaganie.
    Zauważyłem, że dostępna dla użytkownika pojemność jest zgodna z faktyczną pojemnością ogniw gdyż ogniwa są odcinane dopiero przy osiągnięciu minimalnych napięć na ogniwach. Natomiast krótsza praca w Windows wynika z przyjętych parametrów zgłaszania rozładowania przez Windows. Jeśli przykładowo mamy ustawione wyłączanie systemu przy 10% energii, to trzeba pamiętać, że te 10% od 65525 mAh wynosi 6552,5 mAh czyli do użytku pozostaje w najlepszym przypadku 7200-6552,5=647,5 mAh. Jeśli sprawna, pełna i nowa bateria da 90% energii do zgłoszenia alarmu 7200-720=6480 mAh a nasza bateria z wymienionymi na nowe ogniwami da 647,5 mAh do zgłoszenia alarmu, to widać, że błędy arytmetyki BQ zmniejszają dla nas użyteczną pojemność 10-krotnie.

Lekarstwem jest zmniejszenie w Windows progu dla alarmu z 10% tyle razy, ile razy FCC jest większe od faktycznej pojemności ogniw.

Więcej w tym wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2781939.html

Bardzo jestem ciekaw czy ktoś zna "lekarstwo" na tę przypadłość.