Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Włącznik/wyłącznik czasowy 12 V

kitachi 22 Jan 2010 12:33 6918 10
    kitachi
    Level 10  
    Witam
    Poszukuję automatycznego włącznika / wyłącznika czasowego zasilanego baterią sterującego układam 12 V o obciążeniu max 3 A. Chcę podłączyć mały wiatrak zasilany 5 V który w założeniu ma pracować ok 15 min. co +- godzinę, zasilany baterią np. R6. Najchętniej gotowy model tylko do podłączenia przewodów zasilania.
    Czy ktoś coś takiego widział ? Przegooglałem sporo netu i forum itp. ale nic nie spotkałem co odpowiadałoby moim potrzebom. Oczywiście były sterowniki, ale nie chcę super wypasionego sterownika z wyświetlaczami i programowane itp. za sto kilkadziesiąt zeta lub więcej.
    Potrzebuję to do trudno dostępnego miejsca, gdzie nie mogę pociągnąć kabli. W przeciwnym wypadku kupiłbym zasilacz i sterownik do gniazdka :)
    Jeśli nie ma gotowców to ile kosztowałoby zmontowanie takowego ustrojstwa i czy poradziłby sobie z tym laik elektroniczny ?
    Czekam na wasze podpowiedzi i sugestie.
    Pozdrawiam

Ps.
    do admina, gdybym pojechał po regulaminie to proszę o wyrozumiałość i zwrócenie uwagi, obiecuję bezzwłoczną poprawę jeśli zajdzie taka potrzeba. Proszę o nie usuwanie czy przenoszenie tego postu do śmietnika. :D
    grzeslaw1wielki
    Level 9  
    możesz użyć czegoś takiego

http://jabel.com.pl/?,ww,3,,

Najczęściej takie sterowanie czasowe przy tym zasilaniu 12V czy 24V jest przez sterowniki PLC, PC i inne tego typu ustrojstwa. Przypuszczam że chcesz też by było nie drogie. Ten przekaźnik czasowy powyżej kosztuje około 50 - 60 zł. Jednak przekaźnik jest przez coś sterowany, działa z opóźnieniem tak długo jak zaniknie zasilanie, koszty wzrastają.

Możesz też poszukać na tej stronie jest tam kilkadziesiąt różnych włączników i wyłączników czasowych do samodzielnego montażu i wybrać ten który tobie odpowiada. Nie wiem ile masz miejsca na wł/wył.
    kitachi
    Level 10  
    witam
    wyjaśnię dokładnie swój problem i rozwiązanie jakie chcę zastosować, czyli po kiego mi ten włącznik.
    Nad klatką schodową w domu mam okno dachowe we wnęce. Przy mrozach poniżej -5 st lub mniej okno zaczyna się pocić, czyli dolna krawędź robi się mokra, a nawet zachodzi lodem. Przyczyna to za mała konwekcja, ruch powietrza przy oknie. Skutkuje to powstawaniem pleśni i ogólnie jest nie ok. Kaloryfer, który miał suszyć okno jest od niego zbyt daleko, okno jest za wysoko i odsunięte w poziomie. Co roku muszę kombinować i malować wnękę okna i samo okno. W pokojach gdzie kaloryfery są pod samymi oknami jest ok, problemem jest to na klatce schodowej. Chcę po prostu zainstalować wentylatorek np. : Link lub podobny, zasilany 4 x R6 powieszone na krawędzi wnęki okiennej do której sięgam i sterowane tym wł/wył co godzinę na 15 min. Będę mógł bez problemu wymieniać akumulatory zasilające.
    To powinno rozwiązać problem z skraplaniem wody na oknie.
    Nie chcę ciągnąć kabli bo nie mam jak, musiałbym powiesić je wierzchem na ścianie klatki schodowej do samego okna. Taki zestaw łatwo tam zamontuję i ukryję, tak aby nie był widoczny zbyt mocno.
    Jeśli ktoś wymyślił coś mądrzejszego bez obrażania się, a nawet z radością przyznam mu rację i zastosuje lepsze rozwiązanie.
    Czekam na wasze pomysły, sugestie i krytykę mojego pomysłu.
    Pozdrawiam
    grzeslaw1wielki
    Level 9  
    Mój pomysł jest taki. Kup zwykły włącznik/wyłącznik czasowy wtyczkowy na allegro albo w innych e-sklepach kupisz za dwie dychy. Do tego zwykłą ładowarkę 12V/230V lub zasilacz i rozwal jej gniazdo(albo podłącz w zależności jaka końcówka) i w zależności gdzie masz gniazdko może trzeba będzie przedłożyć przewody tak by starczyły do wiatraczka. Podłącz ładowarkę lub zasilacz do wiatraczka, zaprogramuj włącznik/wyłącznik z instrukcji i chyba wszystko. Nic tańszego i prostszego nie da się wymyślić chyba.
    kitachi
    Level 10  
    witam
    Też o tym myślałem, jednak musiałbym ciągnąć ponad 10 m kabla od gniazdka lub puszki (najbliższej) po ścianie centralnie na pełnym widoku. Z powodów estetycznych jestem zmuszony do kombinowanych, droższych i mniej efektywnych rozwiązań.
    Takie zaproponowane rozwiązanie byłoby ok na etapie ponownej zabudowy KG, wtedy całość mógłbym ukryć pod płytami lub nawet zmieniając całkowicie geometrię skrzyni na okno (pionowa dolna krawędź skrzyni zamiast jak teraz prawie poziomo) znacząco rozwiązałbym ten problem. Teraz okno jest tak głęboko osadzone we wnęce, że tworzy się poduszka powietrzna, która skutecznie hamuje cyrkulację przy szybie okiennej.
    Zrobiłem test, wstawiłem farelkę pod to okno, do tej wnęki, włączyłem tylko nadmuch bez grzania i po ok 30 min. okno wyschło.
    Cóż, budując dom najlepiej wiedzieć lepiej od zatrudnionych fachowców, jak budować :|
    Pozdrawiam
    pukury
    Level 35  
    Witam.
    Robiłem kiedyś coś podobnego do sterowania osuszacza w pracowni lutniczej .
    Krótko mówiąc włączamy coś tam na ( powiedzmy 5 min. ) a następnie wyłączamy na 20 min. ( również - powiedzmy ) .
    I tak w kółko .
    Jak chcesz to poszukam na dysku projektu - zgroza .
    Czy dało by się aż 1 godzinę zwłoki uzyskać ? - nie wiem trzeba by sprawdzić , to było dość dawno i nie pamiętam szczegółów .
    Nawiasem mówić inny kumpel stosował to do sterowania podawaniem starego oleju do swojego " wynalazku " .
    Pozdrawiam .
    kitachi
    Level 10  
    witam
    mam na oku "prawie sprawny" sterownik pieca CO Euroster 2000, walnięty pomiar temp. ale poza tym odpowiadał mi swoimi możliwościami :)
    Mam jeszcze inny pomysł tzn. pomoc kolegi z forum :)
    Pozdrawiam
    jack63
    Level 43  
    Witam
    Uważam, że pomysł grzeslaw1wielki jest najlepszy, ale wymaga pewnych modyfikacji.
    Programatory tygodniowe, które są tanie (ok.30 zł w OBI), można łatwo przystosować do Twoich potrzeb. Rozebrałem jeden i poznałem jego budowę. Jest tam, podtrzymywany przez wewnętrzny akumulator, układ czasowy z zegarem czasu rzeczywistego : 10 "programów", czyli cykli włącz-wyłącz o określonej porze. Elementem wykonawczym jest "Olbrzymi" przekaźnik sterowany tranzystorem, którego baza (bramka - tak dokładnie nie sprawdzałem) jest sterowana malutkim prądem przez układ czasowy. Dodam, że ładowanie akumulatorka i zasilanie przekaźnika następuje z sieci przez beztransformatorowy zasilacz.

A teraz jak to wykorzystać:
    1. Usuwasz wszystkie elementy od strony sieci 230V aż do rzeczonego tranzystora.
    2. Jak nie jest to mosfet to on też out.
    3. Wstawiasz małego mosfeta np. BS170 i zestaw akumulatorków dający np. 12V.
    4. Z tej puszeczki czy innej obudowy zasilasz wentylator komputerowy np. 80mm. Tranzystor robi za wyłącznik o małych stratach i mało obciąża sterowanie.
    5. Programujesz tą inteligentną czasówkę.
    6. Raz na jakiś czas zdejmujesz skrzyneczkę i podłączasz do ładowania akumulatorków wentylatora i równocześnie akumulatorka czasówki.

Oczywiście jest to idea, ale możliwa do szybkiego i taniego wykonania

Pozdrawiam
    kitachi
    Level 10  
    witam
    ok, pomysł ciekawy. Zobaczę czy dam radę go sam zrealizować.
    Dziękuję za pomysł i podpowiedź.
    Pozdrawiam
    jack63
    Level 43  
    Witam

Mogę pomóc nie ma problemu. Sam będę się zajmował tym tematem. Mam do zainstalowania układ czasowy odszraniania do starej (ale jarej) lodówy, na bazie takiego sterownika tygodniowego. Mój pomysł i realizacja. Tam jednak nie mam problemów z zasilaniem jak Ty.

kitachi Nie wymagaj zbyt wiele od układu zasilanego z akumulatorków! Przecież w Twoim przypadku wystarczy lekko "ruszyć" powietrze w "poduszce" przy oknie, więc może układ na akumulatorkach spełni swoją rolę.

Pozdrawiam
    kitachi
    Level 10  
    witam
    sprawdzałem wentylatorek podłączony na sztywno bez regulatora, efekt zgodny z zamierzonym, czyli spełnia swoją rolę. Teraz tylko pozostał ten regulator, nie ma potrzeby ciągłej pracy wentylatora. Potrzebuję go w zasadzie gdy temp. na zewnątrz spadają poniżej - 5 st.C gdy jest wilgotno lub ok - 10 i mniej gdy jest sucho. Takich dni na szczęście nie ma zbyt wiele i chyba na akumulatorach będzie ok
    Pozdrawiam