Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil ZG-40C (4 ohm) - kompletna renowacja

22 Sty 2010 13:44 3850 11
  • Poziom 11  
    Witam, chciałbym odnowić swoje ZG-40C, wersja 4-omowa, renowacja kompletna, zostają tylko membrany bierne. Jeżeli jest ktoś kto zna te kolumny to prosiłbym o podanie mi wszystkich symboli głośników, które mam dokupić, bo niestety bede musial zamawiac w internecie, a symbole na glosnikach sa dosc powycierane.

Jakie będą to koszta, i czy wogóle dostane jeszcze takie glosniki (oryginalne Tonsil) bo z tymi ktore sa teraz, kolumny graja bardzo ladnie, punktualnie i bardzo nisko schodza (bija na leb subwoofery z kin domowych) i chcialbym zeby tak pozostalo.

Prosze o odpowiedz

EDIT
    A i jeszcze bede myslal nad wymiana wzmacniacza, ale to jeszcze za jakis miesiac moze dwa. Tak na obecna chwile co byscie polecili do tego? Oczywiscie uzywki jak najbardziej wchodza w gre, budzet to ok 300-400zl
  • Poziom 10  
    Basowe powinny mieć zawieszenia z tkaniny, w tym przypadku lepiej ewentualne drobne uszkodzenia membran próbować naprawić. Oryginały ciężko zdobyć a inne głośniki zmienią charakterystykę, zwłaszcza że tam jest starannie zestrojony układ bierny.
    Tak czy inaczej powierzchnia łączenia głośników z obudową musi być uszczelniona, inaczej bas będzie "rozlazły". Polecam kombinować z uszczelkami, w przypadku silikonu głośniki przy demontażu, jeśli w ogóle odejdą to razem z kawałkami drewna. Średniotonowce w tych kolumnach można ostatecznie próbować zastąpić nawet chińczykami, z zadowalającym rezultatem, chociaż zamienniki - GDM 12/60 są dostępne.
    Wzmacniacz - należy pamiętać o mocy kolumn - 40W - tu żaden demon nie jest wskazany, polecam te z lat 70. czy 80. typu Rotel czy Marantz, lub porządne Unitry np. WS 503, żeby usłyszeć potencjał ZG-40.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Niski to GDN 25/40/1 - fajnie by odcień był taki sam jak w MB.
    Średni to GD 12/5/2 wątpie bys dostał nowego.
    Wysoki to GDWK 9/40/1, to też nie lada gratka.

Musiałbym poszukać u siebie, skłąmał bym, mówiąc że mam tego wysoko tonowca, znaczy dwa.

Niskie pojawiają sie czasem na alle, musisz szukać.
    Co ze skrzyniami?
  • Poziom 11  
    Możesz też oddać głośniki do regeneracji, będzie to dużo taniej.
  • Poziom 36  
    Trzeba szukać na allegro niestety wszystkich tych głośników. Jedynie GDWK z powodzeniem można zastąpić nowym GDWK 9/80 bo w ogóle się nie różni.

Pozostałe - niestety tak, zwłaszcza wstawianie innego GDN niż oryginał może popsuć sprawę.
  • Poziom 11  
    wlasnie zauwazylem ze w jednej kolumnie niskotonowiec zaczyna charczec, nie wiem czy cos z tego bedzie jesli oddam go do naprawy, zawieszenia i membrany sa w porzadku, a co z tymi glosnikami z zawieszeniami na piance ze sklepu www.tonsilsklep.pl? Czy dostosuje sie on do MB ktora ma zawieszenie na tkaninie? Jesli nie to czym to bedzie skutkowac? (czy nie zmieni sie strojenie, czy bas pozostanie punktualny, szybki i rzuci miechem kiedy trzeba?)

Obudowy sa utrzymane idealnie, nie rozlaza sie, wszystko szczelne i ladnie wyglada, wiec tutaj nic nie zmieniam, zwrotnice tez w porzadku.
  • Poziom 36  
    sprawdz czy to na pewno niskotonowiec, czy też może wzmacniacz? Ewentualnie spróbuj uszczelnić, lub inaczej zamocować śruby.

niestety głośnik gdn 25/40 na piankowym zawieszeniu to zupełnie co innego, i skutki trudno przewidzieć.
  • Poziom 11  
    Wydaje mi sie ze glosnik na tym piankowym zawieszeniu ma juz wiekrzy Xmax, do tego najslabszy to 60 wat, na piance pewnie bedzie juz wolniejszy, wiec membrana bierna na nic tu juz sie nie zda, a na allegro nie trafie juz takiego rodzynka zeby pogral pare lat, nie mowiac juz o dwóch takich ;/

Sprobuje to jeszcze pouszczelniac i podepne pod jakis inny piecyk, sprawdze na samochodowym moze, bo ten ktory napedza kolumny ma juz swoje lata, i ma troche zuzyty potencjometr (trzeszczy podczas podglaszania/przyciszania) czy to tez moze miec na to wplyw?

A jeszcze naszła mnie myśl, sa na allegro zestawy naprawcze do glosnika GDN 25/40, niestety z pianka, i jakbym przekleil zawieszenie piankowe do membrany biernej czy uzyskam wtedy podobny efekt? (domyslam sie ze raczej nie :|)
  • Poziom 36  
    Będzie to wszystko po prostu trudne do przewidzenia, i na pewno dalekie od oryginału.

Ja bym jednak nie popadał w pesymizm, widziałem już kilkakrotnie 2 szt. tych głośników dostępne na allegro. Także nie trać nadziei ;) Trochę cierpliwości i uporu w szukaniu i myślę, że da radę.

Kiedyś w nagłośnienie giełda gość miał do sprzedania 4 szt. tych głośników.

na początek zamień kolumny lewą i prawą - dowiesz się, czy to wina wzmacniacza, czy kolumny. Co do potencjometru to oczywiście jeśli bardzo jest zużyty, może wykazywać takie objawy, ale jeśli trzeszczy tylko podczas zmiany położenia, to nie.
  • Poziom 35  
    petryk88 posżło pw odnośnie wysokich.

Te 40c były wypuszczane na rynek, z głośnikami na piankowym zawieszeniu, jednak, zwrotnice były inne, mianowicie od 60c201.
    Tyle tego wyszło, że ja sam się gubię. Jeżeli w grę wchodziła by pianka, to tak jak w oryginale, i bas i MB.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    Jeż○eli ktoś by chciał, to MB i GDNy mam na sprzedaż, 8 om.