Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jeden kanał cichy - jakie przyczyny?

elpiko 19 Jul 2004 21:32 1311 5
    elpiko
    Level 17  
    Witam

Radio samochodowe PEUGEOT. Jeden kanał bardzo cichy, drugi w porządku. Podczas wciskania przycisków dźwięk "pikania" jest dobry w obu kanałach. Czy to końcówka mocy, czy coś innego się zepsuło?

Będę wdzięczny za każdą pomoc.
    Mol
    Level 30  
    A może balans masz skręcony na jeden kanał?
    elpiko
    Level 17  
    Nie nie, balans kręciłem już w różne strony. :?

Zastanawiałem się, czy to może jest wina potencjometru, ale gdyby, to chyba cośby "trzeszczało" podczas kręcenia...
    Prezes serwis
    Level 11  
    Czy tak samo jest z radia i kasety lub cd (nie znam tego modelu)? Końcówka napewno odpada jeżeli to "pikanie" jest równie dobrze słyszalne na obu kanałach. Najlepiej zacząć od "zimnych lutów", potencjometru, przedwzmacniacza... Jeżeli nie posiadasz schematu to najlepszym rozwiązaniem jest śledzenie toru dźwięku oscyloskopem od głowicy przez przedwzmacniacz, jakiś przełącznik kaseta(cd)-radio, potencjometr i wejście końcówki mocy...
    elpiko
    Level 17  
    Potencjometr jest na osobnej małej płytce. Tam wszystkie luty posprawdziałem i nic. Wszystkich na całej płytce radia chyba nie jestem w stanie sprawdzić, bo mam tylko lutownicę transformatorową, a tam są nawet elementy SMD.

Tak, końcówka mocy odpada - kiedy przyłożyłem palca do tej małej płytki od strony ścierzek, to przez chwilę grało dobrze. Próbowałem zrobić to samo z izolowanym palcem i nie działało. W takim razie chyba połączyłem jakoś na chwilę dwa kanały...

Oscyloskopu niestety nie mam.

Dźwięk w tym kanale jest cichutki i mocno zniekształcony.

Z kasetą jest tak samo (tak się składa, że nie mam w tej chwili kasety :? , sprawdzałem na szum), tylko o ile dobrze zauważyłem, numer z palcem nie działa.

Posprawdzam jeszcze dokładniej połączenia przy różnych przełącznikach, luty, jak nie pomoże to zrezygnuję. Chyba, że ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł.

Dzięki za już.
    Pozdrawiam