Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie suwoofera pod wzmacniacz stereo

demola 22 Sty 2010 15:35 2315 7
  • #1 22 Sty 2010 15:35
    demola
    Poziom 10  

Witam

Wiem, że temat podłączania subwooferów pod wzmacniacze stereo był już poruszany wielokrotnie, ale mimo to chciał bym się spytać jak to zrobić w moim przypadku i czy w ogóle takie podłączanie ma sens.

Ale od początku, posiadam wzmacniacz stereo RELOOP HA-210B, do tego mam wpięte 2 kolumny Mission M34i. Wszystko by było ok, gdyby nie fakt że od czasu do czasu lubię posłuchać sobie muzyki elektronicznej w której z kolei lubię jak jest dużo basu, a to co oferują mi te kolumny pod tym względem nie jest wystarczające dla mnie. Stąd pomysł żeby podpiąć się jeszcze jakimś subwooferem. Z tego co mi się udało wyczytać najlepiej jakby był to subwoofer aktywny i to da się załatwić, tylko pytanie jak to zrobić aby grało możliwie najlepiej i czy przy stosowaniu takich "wymuszonych" podłączeń nie traci się na jakości dźwięku?

Drugie pytanie dotyczy samego subwoofera, jaki wybrać? Maksymalnie na "skrzynkę" mogę wydać 1000 zł. Generalnie chciał bym coś co przede wszystkim sprawdzało by się w muzyce a nie w zestawach kinowych. Myślałem nad czymś Missiona, bo bądź co bądź z kolumn jestem zadowolony tyle, że nie wiem jak to wygląda z subwooferem u nich. A dodam jeszcze, że subwoofer ma być do pokoju 20m2.

Z góry dzięki za wszelką pomoc, jeżeli będzie trzeba podać jakieś dodatkowe informacje to napiszcie jakie.

0 7
  • #2 22 Sty 2010 21:35
    zapek42
    Poziom 27  

Subwoofer pasywny w tym wypadku musiałbyś podłączyć pod wyjścia B, co z kolei zmniejsza moc, zamierzonego efektu i tak byś nie uzyskał .

Zainwestuj wobec w sub woofer aktywny . Sygnał do niego bez problemu po prowadzisz z wyjścia REC ze wzmacniacza .

Problem tylko w tym, czy chcesz jak najniższe zejście - kosztem impulsu, wykopu czy też na odwrót .

Za 1000 zł kupisz bardzo dobry używany sub, często z gwarancją rozruchową . Jestem pewien że używany sub wyższej klasy zagra lepiej od nowego lecz na pewno gorszego .

0
  • #3 22 Sty 2010 23:03
    edison

Poziom 25  

Podłączanie subwoofera aktywnego do wyjścia REC we wzmacniaczu to nie najlepszy pomysł gdyż tam jest podawany sygnał o poziomie porównywalnym do sygnału wejściowego. Czyli sygnał jest niezależny od regulacji głośności i barwy dźwięku we wzmacniaczu.

0
  • #4 25 Sty 2010 16:01
    demola
    Poziom 10  

No właśnie ja również spotkałem się z takimi opiniami, że wyżej wspomniane połączenie nie jest zbyt trafne. Ale w takim razie jak to połączyć razem i czy dalej będzie to grało stereo bez żadnych znaczących strat na jakości i jaki subwoofer wybrać? Wcześniej napisałem, że maksymalna kwota to 1k i tutaj nic się nie zmieniło, ale chciał bym zaznaczyć że jest to absolutnie max jaki mogę wydać na taki cacko. Tylko pytanie czy jest sens wydawania tyle pieniędzy na sam subwoofer do takiego zestawu?

0
  • #5 25 Sty 2010 18:32
    edison

Poziom 25  

Nieodpowiedni, źle zestrojony z kolumnami głównymi lub źle usytuowany subwoofer może zakłócić poprawność stereofonii. Zbyt dużo czynników wpływa na całokształt by można było jednoznacznie polecić konkretny subwoofer. Do muzyki zdecydowanie najbardziej neutralny będzie subwoofer zamknięty, jednak znalezienie sensownego w podanej kwocie będzie trudne. Czasami zdarzają się używane na aukcjach. Jednak jeżeli jednym z priorytetów jest niskie zejście to niestety albo bas-refleks (trudniejszy w zestrojeniu, ale tańszy) lub eqalizowany zamknięty (najlepsze właściwości impulsowe, ale droższy).
    A tak swoją drogą dobrze kombinujesz z tą zmianą kolumn...pożycz inne lub porównaj z innymi twoje w jakimś salonie. Może znajdziesz bardziej odpowiadające Tobie.

0
  • #6 25 Sty 2010 20:00
    demola
    Poziom 10  

Ponieważ już wiem jak podłączyć subwoofer do wzmacniacza ten aspekt pomijamy. Zostaje w takim razie dobranie tylko jakiegoś woofera do 1000zł. Co do zmiany kolumn taka opcja raczej nie wchodzi w grę i wcale nie chciałem czegoś takiego insynuować:p A to dlatego ponieważ z kolumn jestem zadowolony, podoba mi się w nich średnica i wysokie no i wizualnie mi odpowiadają. Generalnie bas też nie jest w nich zły, tyle że jeżeli wierzyć producentowi pasmo przenoszenia zaczyna się od 44 Hz (osobiście trochę w to wątpię), więc nie da się z nich wycisnąć głębokiego basu, stąd poszukiwania subwoofera, który mógł by uzupełnić brakujące dolne pasma a wtedy...cud, miód i malina:p

Generalnie z tego co się zorientowałem to faktycznie sprawa znalezienia subwoofera nie jest wcale taka prosta. Co do zestrojenia go z kolumnami to tutaj raczej bym się nie martwił bo przecież "skrzynki" w tym przedziale cenowym umożliwiają płynną regulacje poziomu głośności, częstotliwości podziału, fazy. Więc był bym wdzięczny za jakiekolwiek propozycje. No chyba że lepiej popatrzeć na jakieś DIY tyle że na zamówienie bo sam się na tym nie znam, a jeżeli tak to kto mógł by mi z tego forum coś takiego zrobić?

0
  • #7 26 Sty 2010 11:21
    edison

Poziom 25  

DIY byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem bo mógłbyś zrobić konstrukcję dostosowaną i zestrojoną do swoich warunków lokalowych i preferencji brzmieniowych. Nie wiem kto mógłby się podjąć takowego zadania... Ja też co prawda się tym zajmuję, ale konieczne są wstępne odsłuchy różnych wersji konstrukcyjnych u Ciebie w domu co nie wchodzi w rachubę ze zrozumiałych względów.
    Polecam jednak wybrać się do kilku dobrych salonów HiFi i dogadać się z obsługą że chętnie kupisz jeżeli umożliwią Ci odsłuch w domu (oczywiście po zapłacie). Trochę z tym zachodu, ale wybierzesz za którymś razem coś odpowiedniego dla siebie. Ewentualnie zakup w internecie (wiem że bez odsłuchu....itd.itp.) według opinii, ale jest ustawowe prawo zwrotu sprzętu w ciągu 10 dni bez podania przyczyn. Warto jednak taką ewentualność omówić ze sprzedawcą...

0
  • #8 27 Sty 2010 17:40
    demola
    Poziom 10  

Hmmm....w takim razie mam problem. Ponieważ w okolicy mojego miejsca zamieszkania nie ma żadnego profesjonalnego lub choćby aspirującego do tego miana salonu audio jestem skazany poniekąd na kupowanie w "ciemno" przez neta. Wstępnie się rozejrzałem i mam dwie propozycje. Pierwsza to taka, że jeżeli wierzyć opinią to subwoofer firmy JAMO model Sub200 nie jest wcale zły, więc może spróbować z tym? A druga moja myśl to taka, że może kupić coś z Missiona, np. model M3As, może on by dobrze współgrał z tymi kolumnami wspierając je w tych dolnych zakresach, w końcu należy do tego zestawu. To jak? W co "uderzyć" najpierw?

Znalazłem jeszcze takie coś jak Mission MV-AS, ponieważ nie jest to tym razem obudowa typu bass-reflex tylko zamknięta może nadawało by się to do mojego zestawu? Tamten wyżej wspominany przeze mnie model tej firmy odpada bo załącza się tylko automatycznie, a mi zależy na czymś co potrafi grać w trybie pracy ciągłej.

0