Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie w sprawie nawinięcia dławika

22 Sty 2010 16:23 810 2
 • Poziom 19  
  Składam właśnie (rekreacyjnie) prosty odbiorniczek superreakcyjny ze starego "Młodego Technika".
  http://www.mlodytechnik.pl/archiwum/84-Nw-06-Superreakcyjny_odbiornik.pdf
  Nurtuje mnie jedynie kwestia dławika w obwodzie emitera T1. W opisie zaznaczono, że należy go wykonać przez nawinięcie 30 zwojów na rdzeniu ferrytowym o średnicy 4mm i długości około 12mm. W swoich domowych zapasach części wyszperałem stary dławik na rdzeniu, który jest o jakiś milimetr cieńszy i parę milimetrów dłuższy. Nada się? A może będę musiał skompensować średnicę przez nawinięcie odpowiedniej ilości zwojów więcej?
 • Poziom 35  
  Witam
  Pamiętam, że robiłem ten odbiornik, ale ja wykonałem ten dławik, według drugiego sposobu i działało. Po prostu wtedy nie miałem takiego rdzenia.
  Pamiętaj, że te dane obwodu rezonansowego są dostosowane do starego zakresu UKF. Odbiornik odbierał mocne stacje na UKF-ie.
  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Przez drugi sposób rozumiesz nawinięcie dwukrotnie większej ilości zwojów na rezystorze MŁT 0,5 o R>30k i przylutowanie końcówek uzwojenia bezpośrednio do wyprowadzeń rezystora? Też o tym myślałem, nie wiem jednak czy znajdę w swoich zapasach odpowiedni rezystor... Tak więc jestem ciekaw, czy dałoby się wykorzystać posiadany rdzeń.

  Oczywiście zdaje sobie sprawę, że odbiornik był robiony w czasach, gdy w naszym kraju obowiązywało pasmo OIRT. Na razie nawijając cewkę dałem jeden zwój mniej - może wystarczy aby trafić w górne pasmo. Jeśli pomimo ściskania i rozszerzania cewki nie uda się - odejmę jeszcze jeden.