Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator równoległy 3w1

marco47 22 Sty 2010 19:28 13973 29
  • Programator równoległy 3w1
    Witam kolegów.
    Chciałbym przedstawić małe urządzenie 3w1, podłączone do portu LPT komputera .
    Powstało ono jako uzupełnienie zestawu testowego stosowanego do testowania uruchamianych urządzeń mikroprocesorowych . Jak sami wiecie czasami zdarza się zablokować procka w układach testowych , chociaż teoretycznie wszystko robimy dobrze.
    Pierwszym elementem urządzenia jest programator równoległy wysokonapięciowy , pochodzący ze strony http://elm-chan.org/works/avrx/report_e.html sterowany programem AVRPP.EXE
    Na płytce mamy dwie podstawki do wkładania zablokowanych procków , 20-pinowy (2313) i 28-pinowy dla ATmega8 . Dodatkowo są zastosowane przystawki dla ATmega16/32 wersji Dip i SMD.
    Można rozbudować o inne procki adaptując podstawkę DIP20
    Programator posiada układ do wytwarzania napięcia +12V z +5V , jeżeli nie posiadamy takiego w pobliżu zestawu.
    Drugim elementem urządzenia jest programator szeregowy ISP STK200.
    Trzecim elementem urządzenia jest analizator cyfrowy . Analizator umożliwia badanie 8 przebiegów cyfrowych , lub 2 przebiegi o napięciu od 50mV do 5V (czułość ustawiana potencjometrem) i sześciu przebiegów TTL . Do analizy przebiegów używamy programu ze strony http://www.xs4all.nl/~jwasys/old/index.html?10
    Całe sterowanie poszczególnymi blokami realizujemy za pomocą przełącznika A/P.
    Załączenie programatora równoległego dokonujemy za pomocą zestawu zworek sklejonych ze sobą w jedną całość , co powoduje zablokowanie działania programatora STK200.
    Całe urządzenie jest podłączone z jednej strony za pomocą przewodu od drukarki do złącza LPT komputera , a z drugiej strony za pomocą złącza stosowanego do programowania ISP.
    Urządzenie może być stosowane jako oddzielny panel.
    Programator równoległy 3w1.Programator równoległy 3w1.Programator równoległy 3w1.
    Programator równoległy 3w1 Programator równoległy 3w1 Programator równoległy 3w1 Programator równoległy 3w1 Programator równoległy 3w1
    Na płytce pcb nie ma zamontowanych elementów do wytwarzania napięcia +12V , bo korzystam z napięć dostępnych w testerze.
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    marco47
    Poziom 41  
    Kolego eurotips
    A gdzie jest podane że można oglądać przebiegi analogowe ?
    Te dwa tory ze wzmacniaczami służą do badania sygnałów cyfrowych z innych urządzeń o mniejszym napięciu zasilania np. 1.5V itd.
  • PCBway
    didii0074
    Poziom 12  
    Witam, Jakie dałeś tranzystory w programatorze równoległym ? Na schemacie są RN102, A1048 Nie mogę owych nigdzie znaleźć ;/
    galgann
    Poziom 16  
    Witam, bardzo ładna konstrukcja. Powiedz coś dokładniej o kosztach. Długo to powstawało?
    marco47
    Poziom 41  
    Koszty ? Wszystko było w szufladzie , ale myślę że jakieś 10zł w zależności czy elementy nowe czy z demontażu .
    A jak długo powstawało ? Jedno popołudnie i wieczór , od zamysłu do wykonania w sumie jakieś cztery, pięć godzin.
    mateusz1313
    Poziom 10  
    Ładne wykonanie. Gdzie robiłeś płytkę?
    marco47
    Poziom 41  
    Dziękuję za dobre słowo.
    Jak gdzie ? W domu , naświetlanie w moim pokoju lampą kwarcową do opalania (czas 3 minuty z odległości 30cm) a sprawy chemiczne (wywoływanie i trawienie) w kuchni . Następnie wiercenie .
    Później cynowanie lutownicą z cienkim grotem ścieżka po ścieżce .
    To koniec tej brudnej roboty .
    Następnie wystarczy polutować elementy i gotowe . A później testowanie , testowanie ... itd.
    bodzio667
    Poziom 18  
    Program w którym projektowałeś PCB to Eagle ??
    waleryfw
    Poziom 13  
    Fajny projekt i bardzo przydatny w warsztacie amatora elektronika
    Czy może kolega napisać coś więcej odnośnie programatora równoległego wysokonapięciowego
    Interesuje mnie czy były robione próby z Atmega8 lub 16/32
    Jak to obsługiwać - proszę o szerszą wypowiedz praktyka

A ten program AVRPP.EXE gdzie mogę pobrać bo jakoś nie doszedłem do tego
    marco47
    Poziom 41  
    Kolego waleryfw
    Jak napisałem na początku na płytce są dwa gniazda , jedno dla ATmega8 , a drugie 20-pinowe jako podstawka do wkładania przystawek dla ATmega16/32 w wersji DIP i SMD , oraz dla 2313 .
    Pytasz czy robiłem próby dla tych procesorów . Ależ oczywiście że tak .
    Zresztą układy które pokazuję na Elektrodzie.pl są używane co najmniej od roku , a dopiero później udostępniane kolegom na forum . Nie wyobrażam sobie aby coś pokazać nie będąc pewny dobrego działania swojej konstrukcji .
    Co do programu sterującego programatorem , jest dostępny na stronie której link jest w pierwszym poście . Dodatkowo dodałem go do pliku 3w1.zip
    waleryfw
    Poziom 13  
    OK teraz mam wszystko
    Będę go składał jak by co to napiszę o postępach

Dziękuję za szybką odpowiedz
    marco47
    Poziom 41  
    W pliku 3w1.zip umieściłem schematy i pcb dodatkowych przystawek dla ATmega16/32 w wersji DIP i SMD które wkładamy do podstawki 20-pinowej .
    W płytce programatora umieszczamy tylko JEDEN procek dopiero po uruchomieniu programu i określeniu co chcemy zrobić . Programator czeka na włożenie procka .
    Przyjemnego używania i budzenia z letargu złych mikroprocesorów .
    hardtmuth
    Poziom 20  
    do budzenia zablokowanych atmeg jest jeszcze lepsze rozwiazanie.

druga atmega z zaladowanych softem realizujacym komunikacje rownolegla z zablokowanym prockiem, bez udzialu komputera tez mozna odblokowac procka. lepsze i prostsze.
    marco47
    Poziom 41  
    Tylko że programator równoległy wysokonapięciowy nie służy tylko do odblokowywania procków , a w Twoim wypadku tylko to robi . No i musisz mieć drugi dobry procek . A jak nie masz ?
    Zresztą można również odblokować procka ręcznie , podając mu odpowiednie stany na poszczególne piny . Jeszcze prościej i bez udziału kompa i drugiego procka .
    Tylko w tym urządzeniu nie o to chodzi .
    hardtmuth
    Poziom 20  
    Jak kto woli, ale rownolegle programowanie (hv) jest stosowane bardzo rzadko, glownie ludzie odblokowuja tym tylko procesor. Zaproponowane rozwiazanie jest idealne do takiego zastosowania.
    Freddy
    Poziom 43  
    hardtmuth napisał:
    Jak kto woli, ale rownolegle programowanie (hv) jest stosowane bardzo rzadko, glownie ludzie odblokowuja tym tylko procesor. Zaproponowane rozwiazanie jest idealne do takiego zastosowania.

Bzdury opowiadasz kolego ! Bardzo rzadko, to może przez amatorów.
    Programator HV (równoległy) jest stosowany w wielu dziedzinach.
    Stosują go m. in. producenci układów opartych ma mikrokontrolerach. Tam nie stosuje się układów ISP i tym podobnych (dla innych procesorów i pamięci) lecz właśnie programatory równoległe.
    Ciekawe jak zaprogramujesz przemysłowe procesory klasy x51 bez programatora równoległego.
    hardtmuth
    Poziom 20  
    Nie znam sie na przemyslowych procesorach x51, ale sa procki oparte na 51`ce z isp. Po to wprowadzono isp by z niego korzystac, upraszczac i unifikowac procesr programowania. Tak samo jak programowanie poprzez rs,can,czy w lancuchu jtag.
    Freddy
    Poziom 43  
    hardtmuth napisał:
    Nie znam sie na przemyslowych procesorach x51, ale sa procki oparte na 51`ce z isp. Po to wprowadzono isp by z niego korzystac, upraszczac i unifikowac procesr programowania. Tak samo jak programowanie poprzez rs,can,czy w lancuchu jtag.

Ja nie piszę o procesorach opartych na 51, ale o przemysłowych seriach.
    Powiedz mi które to przemysłowe serie oparte na 51 są z ISP ? i które z nich mogą pracować z rezonatorami np. 33MHz ?
    Tak samo w fabryce nie używa się ISP i tego typu magistral, lecz równoległych programatorów. Magistrale ISP zostały wynalezione, aby użytkownikom ułatwić pracę, a nie do przemysłowej pracy. Poza tym, programator równoległy jest szybszy i pewniejszy od ISP i umożliwia zaprogramowanie w zasadzie każdego procesora, czy pamięci.
    marco47
    Poziom 41  
    Kolego darres1
    A do czego Ci potrzebna podstawka pod SMD. Przykładasz układ do płytki i dociskasz kawałkiem płytki z doklejoną warstwą miękkiej gumy. Całość ściskasz i po sprawie. Na chwilę programowania to zupełnie wystarczy. Musisz tylko zadbać o bardzo dokładne ułożenie układu, ale możesz to sobie ułatwić kładąc układ na małej kropli zwykłego biurowego kleju. Szybko nie wysycha a dobrze trzyma układ w miejscu.

Można kupić specjalne podstawki ale kosztują sporo kasy.
    nariox
    Poziom 11  
    a że tak spytam:gdzie kolega dostał 74ac299n i lm555n
    marco47
    Poziom 41  
    Nigdzie nie dostałem. Zastosowałem SN74LS299N bo nie było HC i zwykły NE555. Przez cały czas używania nie stwierdziłem żadnych błędów w pracy programatora, mimo zastosowania wersji LS zamiast HC.