Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny ldm pdp 615-Brzmienie wokalu

vitosha 22 Sty 2010 23:27 3357 25
  • #1 22 Sty 2010 23:27
    vitosha
    Poziom 9  

Witam serdecznie

Mam problem z nagłośnieniem nie wiem czy to z braku doświadczenia czy to wina nieodpowiedniego nagłośnienia.
    Mój sprzęt to Ldm PDP 615, 2 mikrofony shure sm58 , powermixer yamaha 5016cf. Wokal męski i żeński + podkłady mp3,keyboard.
    Otóż nie mogę uzyskać zadowalającego brzmienia wokalu. Kiedy mikrofony są na wysokich głośnościach to trzeszczą wysokie tony, sopran,po prostu jest go za dużo, kiedy go zdejmę to z kolei wokal jest nie czysty, jakby za mgłą, niewyraźny. Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki czy to wina sprzętu czy co.
    Dodam że kiedyś , w mniejszych salach używałem dwóch kolumn 250 W na 12'' głośnikach i nie miałem problemu. Jest to dla mnie naprawdę uciążliwy problem i nie potrafię sobie z tym poradzić, myślałem już nawet by wynająć jakiegoś fachowca na jakąś imprezkę kiedy będziemy śpiewać ale niestety w moich okolicach nie ma nikogo takiego...bynajmniej nie znam.

0 25
  • #2 23 Sty 2010 12:48
    papaj00
    Poziom 17  

Witam. Ten powermixer yamaha 5016cf ma 2 x 200 wat 4 ohm ldm ma 600 spróbuj może osobny koniec możliwe iż koniec mixera nie daje rady. Sprawdz także autentyczność tego SM . Sprawdz na innych mikrofonach. Myślę że mixer nie daje rady mocowo .

0
  • Pomocny post
    #3 23 Sty 2010 14:13
    marian133
    Poziom 38  

papaj00,co ma moc wzmacniacza do barwy wokali? Jak już to chyba jego jakość,tak samo jak jakość głośników i mikrofonu. Jeśli vitosha nie ma niczego na wymianę żeby porównać to nic nie zdziała żaden fachowiec...chyba że wcześniej słyszał identyczne połączenie.

0
  • #4 23 Sty 2010 15:39
    vitosha
    Poziom 9  

Witam i dziękuje... Bardzo mnie zaskoczyło że mój powermixer ma 2 x 200 wat przy 4 ohm,(jak to możliwe?) czyli to byłby powód przy dużych głośnościach że wzmacniacz się męczy... Ale w specyfikacji pisze że ma on 2 x 500 przy 4 ohm, tak też mi dobierali fachowcy w sklepie x we Wrocławiu, zapewniali że ten system (LDM PDP 615 + Yamaha 5016 CF) na pewno będzie dobrze współpracował. Co do mikrofonu to sprawdzałem również na AKG D880 ms i było to samo.

0
  • #5 23 Sty 2010 15:56
    papaj00
    Poziom 17  

Moc co ma? Myślę że ma bo jeśli chodzi muzyka ok na pełnym obciążeniu a paki mogą więcej a mikrofony jeśli orginały to brakuje prądu . Dlatego są trzaski . marian133 masz wiedze ok ale lepiej pomóż niż krytykować np. moje rady. A może masz przesterowany kanał mikrofonu? i idzie przester? Długo masz te paczki i mixer? Może jest przester? Oczywiście gdybam . marian133 chyba nie jesteś krytykiem? I bez "się nie denerwuj się"

Dodano po 10 [minuty]:

Jest wiele podróbek sm jak i beta . Ale jak widzę kolego kupił w sklepie muzycznym . Może właśnie jest przester?

0
  • #6 23 Sty 2010 15:59
    vitosha
    Poziom 9  

Ten zestaw mam już ok. 3 lat. Tak mi trochę głupio bo nie wiem o co chodzi z tym przesterem, jeśli chodzi o sprzężenia to nie sprzęga.

0
  • #7 23 Sty 2010 16:09
    papaj00
    Poziom 17  

Jest potencjometr "GAIN" musisz uważać by nie przesterować .Lepiej na Volumen dać więcej a na "GAIN" tak by czerwona dioda się nie zapalała. Ta dioda oznacza przesterowanie kanału . Gdy cicho śpiewasz jest ok ale gdy mocniej jest przester .

0
  • #8 23 Sty 2010 16:13
    marian133
    Poziom 38  

papaj00 napisał:
    Moc co ma? Myślę że ma...

Jestem krytykiem tylko w tedy gdy ktoś pisze nie prawdę lub nie do końca prawdę. Moc nie ma tu nic do rzeczy.

Vitosha,przester to np. za duża moc podawana na mikser. Sprawdź PFL podczas nagłaśniania wokalu czy czasem sygnał nie jest za wysoki.

0
  • Pomocny post
    #9 23 Sty 2010 16:24
    DjMapet
    Poziom 43  

Nie no, ten powermikser ma moc 2x500W/4 Ohm. PDP-615 świetnie sprawdzają się przy muzyce mechanicznej, ale niestety nie nadają się do nagłaśniania mużyki na żywo a już szczególnie wokalu. Sam napisałeś że: " używałem dwóch kolumn 250 W na 12'' głośnikach i nie miałem problemu"
    Ogólnie, 12" głośniki po prostu mają równiejszą charakterystykę w średnim paśmie (wokalowym). !5" ostry spadek. W połączeniu z wysoko ciętym driverem, okazuje się iż w takim zestawie występuje dziura w średnim paśmie, co głównie odbija się na jakości brzmienia wokalu.
    Sytuację można nieco podratować korektorem graficznym. Można ew. wymienić drivery na takie, które można niżej ciąć (ok. 800 Hz) oraz zastosować odpowiednią zwrotnicę, ale koszt będzie znaczny.
    Niestety, nie zawsze należy słuchać rad "sklepowych fachowców". W przeważającej większości są ignorantami.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #11 23 Sty 2010 16:49
    kapitan planeta
    Poziom 28  

wzmacniacz faktycznie jest kilkukrotnie za słaby i próba wykręcenia z tego zestawu dużej głośności spowoduje hałas a druga kwestia że to kolumna typu 2x15+1" z wysokim podziałem i oczywiste jest że wokal z takiej kolumny nigdy nie będzie na wysokim poziomie

0
  • #12 23 Sty 2010 16:52
    vitosha
    Poziom 9  

Duże sale : GAIN mam przeważnie w okolicach godz. 10-tej, suwak-głośność mikrofonu ok. 30% A główna głośność powermixera na jakieś 90% Nie zwróciłem uwagi czy czerwona dioda PFL się zapala, nie zauważyłem.

No fakt, kiedyś prowadziłem dyskotekę w plenerze (boisko) tylko muzyka mechaniczna i było naprawdę nieźle. Ale to nie mój kierunek.
    No i chyba zgadzało by się, bo już nie pierwszy raz słyszę że 15'' głośniki źle spisują się na wokalu. Czy gdybym sprzedał te kolumny i kupił PDP 612 na 12'' głośnikach było by lepiej ?
    A jaki byłby mniej-więcej koszt skonfigurowania pdp615 tzn. wymiana driverów,zwrotnicy z robocizną ? Może znacie kogoś kto by to zrobił w okolicach Wałbrzycha (mógłbym to dowieść ), czy to ma sens czy po prostu kupić wersje na 12'' głośnikach

0
  • #13 23 Sty 2010 17:04
    marian133
    Poziom 38  

vitosha napisał:

No i chyba zgadzało by się, bo już nie pierwszy raz słyszę że 15'' głośniki źle spisują się na wokalu.

To nie do końca prawda bo są głośniki 12" które grają jak kupa (te tańsze) i są głośniki 15" które na wokalu grają na prawdę dobrze (to te droższe) :) W niedalekiej przyszłości mam zamiar sobie kupić "normalny" głośnik 15" który zagra i basem i średnimi tonami...i w cale nie musi być strasznie drogi,taki głośnik kosztuje poniżej 1000zł...a jak się uprzesz to nawet dostaniesz go za 800zł :)

0
  • Pomocny post
    #14 23 Sty 2010 17:10
    papaj00
    Poziom 17  

marian133 Zdradzisz model ?

0
  • Pomocny post
    #15 23 Sty 2010 17:28
    gófer
    Poziom 34  

vitosha napisał:
    Kiedy mikrofony są na wysokich głośnościach to trzeszczą wysokie tony, sopran,po prostu jest go za dużo

Panowie nie wiem czy zauważyliście (a może kolega źle sformułował to co słyszy) ale problemem nie są średnie tony ale wysokie, jeżeli na niskich poziomach dźwięku takie zjawisko nie występuje to po prostu mamy przester.

0
  • Pomocny post
    #16 23 Sty 2010 17:45
    auroxik
    Poziom 26  

Głośniki z 615 nie są takie złe do wokalu. Wiadomo nie zagrają tak jak 612 ale to co kolega piszę jak gra na pewno nie jest winą konstrukcji LDM-a.

Jedno kolega piszę o wysokich tonach i że przy wysokich głośnościach takowe problemy występują. Więc po 1 radziłbym sprawdzić dokładnie na innych ustawieniach gain mikrofonu. Bo to wygląda nieco jak typowe przesterowanie.

Jeśli przy zmianie GAIN mikrofonu w innej pozycji będzie grało czysto będziesz miał odpowiedź.

Możesz też sprawdzić na dobrej płycie audio czy też to występuje. Bo jeśli nie to nie masz co szukać w kolumnach lecz w tym że masz przester lub np przedwzmacniacze yamahy poprostu są kiepskie.

0
  • Pomocny post
    #17 23 Sty 2010 17:57
    kapitan planeta
    Poziom 28  

marian najlepsza 15" z jedno calowym driverem nigdy nie zagra jakoś fenomenalnie natomiast dobre 12+1 owszem, a 10"+1" tym bardziej... mowa o wokalu a tu jest 2x15+1"

zaś z dobrej 15+2 można robić cuda to prawda

przerabiać tych kolumn nie ma sensu bo nie za bardzo jest to możliwe proponuje pożycz od kogoś jakiś dobry 700-1000 watowy wzmacniacz i korektor parametryczny podłączysz to pod mixer, pobawisz się i zobaczysz wtedy co uda się osiągnąć z tych kolumn jeśli cię to zadowoli będziesz musiał kupić sobie taki zestaw.

PDP 612 też potrzebuje dużego wzmocnienia bo ich moc jest podobna

0
  • #18 23 Sty 2010 18:16
    vitosha
    Poziom 9  

Panowie jestem bardzo bardzo wdzięczny, każda wskazówka jest cenna. Z tym GAIN-em sprawdzę na najbliższej imprezie(13 lutego dopiero (: )bo w domu raczej nic mi nie dadzą takie próby, może faktycznie to coś pomoże
    Nawiązując do pożyczenia większej mocy to niestety nie mam takiej możliwości... Pozdrawiam

0
  • #19 23 Sty 2010 18:40
    DjMapet
    Poziom 43  

Gain na godź. 10, nie powinien być sprawcą przesteru.
    Staraj się nie przekraczać poziomu 0 dB na tłumikach kanałów, sumy, czy też korektorów kanałów i sumy.
    Powtórzę jeszcze raz, z zestawu 15"+1" nie ukręcisz zawodowego wokalu.
    PDP-612 na pewno spisze się lepiej w tej materii, ale niestety będzie problem z przetwarzaniem niskich częstotliwości (stopa, bas).
    Niestety, do żywej muzyki, tylko zestaw trójdrożny, najlepiej w przykładowej konfiguracji: góra (satelity) 10"+1", dół 15"- 18" (suby). Chyba że kogoś stać na dobre, przynajmniej 2" drivery.

Pozdrawiam.

0
  • #20 23 Sty 2010 19:00
    kapitan planeta
    Poziom 28  

DjMapet napisał:
    przynajmniej 2" drivery.

przynajmniej ?

0
  • #21 23 Sty 2010 19:48
    DjMapet
    Poziom 43  

przynajmniej z 2" cewką drivery. :-)

Pozdrawiam.

0
  • #22 23 Sty 2010 19:53
    gófer
    Poziom 34  

Jako że do imprezy zostało trochę czasu to sprawdź kolumny w domu nawet z płyty CD na średnim i dużym wysterowaniu. Opisz potem wrażenia, da to pewny obraz sytuacji.

0
  • #23 23 Sty 2010 21:17
    JMZ
    Poziom 19  

Cytat:

A co to za wyznacznik, ta g.10 ?

Podstawowa kwestia - włącz PFL i wydrzyj się do mikrofonu - wskaźnik nie powinien wchodzić na pierwsze czerwone diodki (peak, etc.)

To podstawa, a reszta porad typu porównywanie 12" z 15" w odniesieniu do wokalu i Twojej sytuacji jest nieporozumieniem. Jeśli nadal pojawiać się będą trzaski czy przesterowania, to mozna myśleć i szukać dalej, natomiast dywagacje o wyższośći 12tek nad 15kami czy opowieści o 2-calowych driverach to inna kwestia, bez większego sensu wtrącona do Twojego tematu.

0
  • #24 23 Sty 2010 22:45
    DjMapet
    Poziom 43  

Czy gdzieś napisałem że godź. 10 to jakikolwiek wyznacznik ustawienia gain-a? Przeczytaj jeszcze raz pierwszy post autora: " Kiedy mikrofony są na wysokich głośnościach to trzeszczą wysokie tony, sopran,po prostu jest go za dużo, kiedy go zdejmę to z kolei wokal jest nie czysty, jakby za mgłą, niewyraźny", "Nie zwróciłem uwagi czy czerwona dioda PFL się zapala, nie zauważyłem".
    Po prostu, niedostatek środka chce nadgonić podbiciem góry, stąd trzeszczenie a nie trzaski. Nie raz to słyszałem, szczególnie z paczek 15"+ kiepski driver, lub 12" i wysoko cięty tweeter.
    Znam te paczki i jeszcze raz: nie nadają sie do nagłaśniania wokalu!

Pozdrawiam.

0
  • #25 24 Sty 2010 15:00
    JMZ
    Poziom 19  

DjMapet napisał:
    Czy gdzieś napisałem że godź. 10 to jakikolwiek wyznacznik ustawienia gain-a?

DjMapet napisał:

Proponuje sprawdzić, czy poprostu nie przesterowuje sygnału (również podbiciem wysokich częstotliwości na panelu, np. jeśli podkręca high na +6, to gain jednocześnie powinien zmniejszyć, i ewent. sume miksera do góry).

Poza tym:
    Cytat:
    "Nie zwróciłem uwagi czy czerwona dioda PFL się zapala, nie zauważyłem".

To niech zwróci na to uwagę, tak na początek, a nie czy ta kolumna nadaje się mniej czy więcej do nagłośnienia wokalu, a i zapewne masz racje, że są lepsze konstrukcje, niemniej problem radzisz mu zacząć rozwiązywać od d... strony.

0
  • #26 24 Sty 2010 18:38
    DjMapet
    Poziom 43  

To autor napisał że gain ma na godź. 10. Nigdy nie zdarzył mi się przester przy takim ustawieniu gain-a, nawet przy mocno (jednak nie maksymalnie) podbitych wysokich tonach.
    Nie można nie zauważyć świecącej, czy nawet migającej diody PFL.
    Poza tym, w pierwszym poście napisał, że z paczkami 12" wszystko grało dobrze. To daje do myślenia.

Pozdrawiam.

0