Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podlicznik dla małej firmy

scalak4 23 Sty 2010 03:12 2339 7
  • #1 23 Sty 2010 03:12
    scalak4
    Poziom 17  

Witam! od 1 lutego otwieram własną działalność. Będzie to serwis sprzętu CB GSM GPS itp... Swoje usługi kieruje m.in. dla kierowców zawodowych, dlatego mój serwis będzie działał przy bardzo ruchliwej trasie na stacji benzynowej na która można wjechać ciężarówka.. Podpisałem umowę dzierżawy gruntu z właścicielem stacji. Na tym gruncie mam zamiar za tydzień postawić kontener biurowy. W umowie dzierżawy zaznaczyłem że wydzierżawiający zgadza się na podłączenie mojego serwisu do sieci elektrycznej będącej jego własnością, i że wydzierżawiający może naliczać opłatę za dzierżawę wyłącznie od momentu podłączenia energii elektrycznej. Czyli co do właściciela stacji to jest ok. Tylko pytanie jak się ma do tego prawo i ZE? Jak na razie nie byłem się jeszcze nigdzie pytać( Chcę się najpierw dowiedzieć...).... Więc proszę odpowiedzcie mi jaki jest koszt, jakie formalności i ile trwa takie przyłączenie? Jakie są konsekwencje gdy podłącze prąd od wydzierżawiającego bez wiedzy ZE ? ? Może są jakieś luki prawne...

0 7
  • Pomocny post
    #2 23 Sty 2010 07:12
    temprawg
    Poziom 17  

wiem ze możesz zakupić licznik elektryczny, zamontuje ci go uprawniony elektryk i przy co miesięcznych odczytach licznika właściciel który ci dzierżawi miejscówkę może ci wystawiać faktury za energię elektryczna.
    Na podstawie tych faktur będziesz mógł sobie wbijać koszty swojej firmy
    Tak było u mnie w firmie, gdzie mieliśmy podwykonawce wykonującego remont hotelu przez 2 lata i wystawialiśmy mu faktury co miesiąc.

Reasumując ZE nie musi być informowany bo prąd pociągniesz od właściciela. Ważne aby licznik miał ważną legalizację i zamontowany był przez osobę z uprawnieniami.

0
  • Pomocny post
    #3 23 Sty 2010 13:38
    stomat
    Specjalista elektryk

Koszt przyłączenia do sieci ENEA OPERATOR to: 113,23 zł/kW przy przyłączu napowietrznym i 141,82 zł/kW przy przyłączu kablowym plus VAT.
    O zasadach i formalnościach poczytaj tu : Zasady przyłączanie do sieci
    Trwa różnie, zależy głównie od miejsca gdzie zamierzasz się przyłączyć.
    Konsekwencji ze strony ENEA nie ma żadnych, ale mogą być kłopoty z wydzierżawiającym. Może nie chcieć wystawiać ci faktur albo mieć jakieś inne "esy".

0
  • Pomocny post
    #4 23 Sty 2010 14:38
    temprawg
    Poziom 17  

i dlatego właśnie robi się umowę aby obie strony były zabezpieczone przed przekrętami.

0
  • #5 23 Sty 2010 14:51
    scalak4
    Poziom 17  

Więc nie mam się czym przejmować ? Energetyka nie może w żaden sposób ukarać mnie ani właściciela stacji?

0
  • Pomocny post
    #6 24 Sty 2010 10:53
    temprawg
    Poziom 17  

Nie maja podstaw do żadnych żalów,
    Główny odbiorca mógł by sobie postawić 50 baraków i do nich pościć prąd. Jeżeli płaci rachunki i nie ingeruje w główne przyłącze to nie widzę podstaw.

0
  • Pomocny post
    #7 24 Sty 2010 11:22
    GBW
    Poziom 27  

Skoro kontener ma być na gruncie właściciela to ZE nie ma podstaw do ukarania. Zawsze można wybudować garaż lub inny budynek.
    Jedyną karą może być za pobór mocy większy niż przydzielony, ale nie każdy układ pomiarowy jest w stanie ten parametr zarejestrować.

0
  • #8 24 Sty 2010 12:15
    scalak4
    Poziom 17  

Ogrzewanie będzie na gaz a reszta sprzętu nie pobiera dużo energii wiec jest ok. Dzięki wszystkim za odpowiedź. Temat uważam za zamknięty :)

0