Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pośrednia modulacja FM - informacje

23 Jan 2010 04:45 2298 6
  • Level 33  
    Witam potrzebuje czegoś o pośredniej modulacji FM, tzn. modulacji w kolejnym stopniu za generatorem (tak jak to było w 3001 Radmora). Dziękuję za wszelkie info i pozdrawiam.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Moderator
    A dokładniej co jest Ci potrzebne, układ elektryczny, zasadza działania, problemy konstrukcyjne?
    Typowy układ w 3001 to tzw. pośredni modulator fazy, sygnał którego po wielokrotnym powieleniu daje modulacje częstotliwości o określonej dewiacji. Aby uzyskać dewiacje +/- 5 kHz powielanie musi być minimum x12, zalecane x16 lub x18, spotykałem się z powielaczami w radiotelefonach FM252 (rok produkcji 1961, G807 w stopniu mocy) na pasmo 34 MHz które miały powielacze x36...
    Ten układ co jest w murzynku jest bardzo dobry dla dewiacji do 40 kHz , większe wykonuje się na typowym warikapie w generatorze.

vy73 de sp5gzv
  • Level 33  
    Właściwie szukam jakiegoś schematu, bądź co bądź jakieś porady praktyczne rozwiązania konstrukcyjne itp.
    Z tego co piszesz to jest możliwe tylko po powieleniu? Mam tutaj schematy 3001, jak również blok modulatora ale nie mogę tego rozgryźć, nie mam czym tego zmierzyć nawet nie wiem jak i co podłączyć żeby to zmierzyć. Wiem tylko, że działa to jakoś na zasadzie przesunięcia fazy i chyba w zakresie 180 stopni tak jak się odwraca fazę na tranzystorze w układzie OE, może jakaś literatura? Ale nie wiem gdzie szukać, w sieci nie ma nic. Wyczytałem gdzieś tylko tyle, że stosuje się to w fabrycznych transceiverach na pasma amatorskie ze względu na jakość sygnału. Mnie to jest potrzebne do zmodulowania sygnału z generatora wzorcowego i mogę pogorszyć tylko jego parametry dłubiąc coś przy nim bo wiem że są to urządzenia super precyzyjne i najmniejszy fałszywy błąd to porażka
  • Level 40  
    Przyglądam się właśnie schematowi bloku 3031-1100 z 3001. W tym bloku jest pierwszy stopień wzmacniacza na T1 BF173. Kolektor tranzystora dołączony jest do zasilania (masa) przez układ równoległy LC (L1/D1/C7).

Varicap jest wstępnie spolaryzowany DC a punkt polaryzacji jest modulowany sygnałem m.cz. pochodzącym z mikrofonu. Varicap D1 i C7 tworzą dzielnik pojemnościowy a z jego środka sygnał leci już na kolejne stopnie wzmacniaczy/powielaczy. W takt modulacji zmienia się również rezonans obwodu w kolektorze T1.

(Schemat oglądam w Biblii "radiotelefonisty PRL" p.Wodzyńskiego p.t. "Radiotelefony" z r. 1981)

Również się zastanawiam jak dochodzi do modulacji fazy sygnału generatora w takim układzie.

Ogólniki są tu:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Modulacja_fazy
  • Level 38  
    sq6ade wrote:
    Również się zastanawiam jak dochodzi do modulacji fazy sygnału generatora w takim układzie
    Z generatora wychodzi sygnał bez modulacji, modulacja fazy powstaje w obwodzie z warikapem. W obwodzie RLC występują następujące zależności fazowe :

charakterystyka fazowa napięcia cewki:
    φL(ω)=π/2-arctg((ωL-1/ωC)/R)
    charakterystyka fazowa napięcia kondensatora:
    φC(ω)=-π/2-arctg((ωL-1/ωC)/R)

Charakterystyki fazowe napięcia kondensatora i cewki są identyczne z charakterystyką fazową prądu, jedynym wyjątkiem jest przesuniecie tych charakterystyk względem osi pionowej o kąt ±90°.

Warunkiem rezonansu jest XL=XC=ωL=1/ωC z wzorów otrzymujemy pulsację rezonansową ωr=1/√(LC), więc ωr(L)r(C).

W obwodzie równoległym moduł prądu ma fazę φ(ω) - uzależnioną od częstotliwości napięcia zasilającego gdzie:
    φ(ω)=-arctg((ωL-1/ωC)/R)

W takim obwodzie przy stałej ωr - pulsacji rezonansowej (częstotliwości) jeśli będziemy zmieniać wartość pojemności kondensatora, zmieniała się będzie jego charakterystyka fazowa φCr), natomiast charakterystyka fazowa cewki pozostanie niezmieniona. W związku z tym zmieni się kąt fazowy prądu kondensatora, kąt fazowy prądu cewki pozostanie bez zmian, a kąt fazowy modułu prądu φ(ωr) przyjmie nową wartość zależną tylko od wartości pojemności C.
  • Level 40  
    Driver- wrote:
    sq6ade wrote:
    Również się zastanawiam jak dochodzi do modulacji fazy sygnału generatora w takim układzie
    Z generatora wychodzi sygnał bez modulacji, modulacja fazy powstaje w obwodzie z warikapem. .

To jest oczywiste - generator jest na osobnym module.
    Z tego co napisałeś Driver- wynika że taki sam efekt modulacyjny wystąpi
    jeśli cewka zmieniała by swoją indukcyjność w takt modulacji ?
  • Moderator
    Modulację można wprowadzać każda reaktancją o zmiennej wartości. Można także dokonać wymodulowania przy pomocy zmiennej indukcyjności. Jest to oczywiście znacznie trudniejsze.
    W starszych układach lampowych, gdy nie dysponowano elementami takimi jak diody pojemnościowe o znacznych zmianach wartości modulacje wprowadzano na dwa sposoby; przez do dołączenie do obwodu rezonansowego lampy wprowadzonej z odpowiednim punktem pracy lub przy pomocy przesuwnika fazowego gdzie modulacje wprowadzano do każdego z dwóch modulatorów amplitudowych dwóch sygnałów przesuniętych w fazie o 90 stopni. Jest to ta sama metoda co dla współczesnych modulatorów fazy, jednak dla układów modulatorów fazy nie dokonuje sie powielania takiego sygnału.
    Jeżeli zmodulowany fazowo sygnał wprowadzimy do powielacza to wykorzystując zależności zmiennego kąta otwarcia poszczególnych powielaczy występuje zjawisko zmiany okresu poszczególnych drgań, co przy zachowaniu stałego czasu musi prowadzić do zmiany częstotliwości.

Zjawisko szkodliwej modulacji fazy występowało kiedyś w nadajnikach telegraficznych, gdzie kluczowanie wprowadzało krótkotrwałe zmiany fazowe sygnału objawiające się charakterystycznym skrzypieniem sygnału telegraficznego na początku i końcu każdej kropki i kreski. Dlatego w nadajnikach w których wykorzystywano powielacze częstotliwości uzyskanie czystego tonu było dość kłopotliwe, jeżeli kluczowało się cały tor nadajnika, a nie tylko ostatnie dwa stopnie, pracujące w klasie liniowej.
    (tzw chirp).