Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer samochodowy - AVT2477 - Jaki głośnik?

BSK 23 Sty 2010 13:07 3057 7
  • #1 23 Sty 2010 13:07
    BSK
    Poziom 9  

Jak wyżej. Chciałbym się dowiedzieć na jakim głośniku mogę zrobić subwoofer do auta?
    Wiem ze musi mieć 4ohm tylko nie wiem jaki przedział mocy RMS lub max.
    Jakiś STX czy tonsil? Oby niedrogi był:P
    Chce go zasilić wzmacniaczem AVT2477 na TDA1562.
    Jestem początkującym i to mój pierwszy projekt:P

0 7
  • #2 23 Sty 2010 13:26
    adam313890
    Poziom 12  

Cześć. Jak kiedyś zaczynałem przygodę z elektroniką to też miałem same problemy. A więc, chcesz dobry głośnik to wzmacniacza niezłej klasy. Jest kilka głośników o dobrych parametrach:
    http://www.stx.pl/gdn-30-500-4-ap.html - tego na pewno nie spalisz i jest nawet tani
    http://www.profet.pl/car_audio_sklep_suby.html - tutaj jest ich kilka, nawet niezłych.

Tonsil' i nie polecam, ale jest jeden model warty uwagi - tonsil EXPLOSIV

Jeszcze możesz poszukać głośników marki Pioneer, ale to z wyższej półki.

Przedział mocy to 100W-1000W

0
  • #3 23 Sty 2010 13:38
    BSK
    Poziom 9  

W opisie tego wzmacniacza pisze ze ma 70w. I nie wiem czy to jest max czy rms?
    Myślałem ze mam szukać głośnika coś koło 60-100W rms. Myślałem nad GDN 25-100-4 SC, czy to zły pomysł?
    Chyba muszę się jeszcze sporo nauczyć:P

0
  • #4 23 Sty 2010 13:42
    c_04
    Poziom 21  

Witam
    Czy kolega wzial pod uwage, ze przy projektowaniu subwoofera istotna jest skrzynia? Kiedys probowalem zbudowac experymentalnie subwoofer na zupelnie przypadkowym glosniku - rezultaty: subwoofer nie mial nawet basu. To jest oczywisty przyklad dla wszystkich tych, a glownie moich kolegow ktorym sie wydawalo, ze subwoofer to byle jaki duzy glosnik wsadzony w wiaderko. Otoz nie! Lepszym i chyba latwiejszym sposobem na dobry subwoofer bedzie rozejrzenie sie na allegro w subwooferach pasywnych i podpiecie do takowego posiadany przez Ciebie wzmacniacz. Trzeba brac pod uwage przede wszystkim impedancje, moc nie jest tutaj jakims szczegolnym wyznacznikiem. Byle nie byla to kolosalna roznica np wzmacniasz 100W, a glosnik 15W. Polsrodkiem moze okazac sie subwoofer dedykowany dla kina domowego, z tym ze "dedykowany" oznacza ni mniej ni wiecej: nie nadajacy sie do samochodu. Tzn bedzie dzialal i moze dzialac calkiem dlugo, ale moze tez sie rozkleic ze wzgledu na panujaca wilgoc, zmiany temoperatur i inne czynniki zmieniajace sie w aucie przez caly rok... nawet opary benzyny moga uszkodzic glosnik. Jak dobrze poszukasz to za 50-70 pln kupisz caly subwoofer wiec gra nie warta swieczki w budowanie na takim samym glosniku poniewaz ani tonsil ani stx nie sa glosnikami przeznaczonymi do pracy w samochodzie (a moze sa);)
    Musisz to wszystko wziac pod uwage. A jezeli nadal upierasz sie na budowe to musisz znac kilka parametrow glosnika zeby Ci nie wyszlo ze skrzynie jaka on potrzebuje bedzie wielkosci przecietnej wanny;) Obudowe mozesz wykonac z rury szalunkowej - i tak tez sie robi tylko ze taka rura kosztuje ale jak ktos ma zamiar zrobic 10 subwooferow to wychodzi to tanio. Rury maja srednice np 30cm i sa dlugosci 3m, a cena ok 300pln (o ile dobrze pamietam). Z tego wyjdzie 6 subwooferow gdyby kazdy mial 50cm dlugosci. Czyli nie tak drogo.
    Pozdrawiam

0
  • #5 23 Sty 2010 13:44
    adam313890
    Poziom 12  

Możesz go wstawić. Głośniki tonsila są dobre ale do samochodu lepsze są stx.
    W tym wzmacniaczu możesz stosować głośniki o większej mocy nominalnej niż moc wzmacniacza. To jest nawet na korzyść wzmacniacza

0
  • #6 23 Sty 2010 14:02
    BSK
    Poziom 9  

W tym stx są podane parametry potrzebne do budowy do niego skrzyni i w winISD wyszło mi 38l i mi się wydaje trochę duża(skrzynia zamknięta). Chce zrobić wszystko sam bo lubię to uczucie jak zrobię sam i działa:P Mam jakiś stary mebel to mogę coś zbić z niego. A jak już się tak uparłem to może być ten stx czy szukać coś innego?

0
  • #7 23 Sty 2010 15:09
    c_04
    Poziom 21  

Jezeli wszystko wyszlo Ci poprawnie z obliczen, jezeli faktycznie chcesz wozic mebel w aucie to rob:)
    Tylko jeszcze wez pod uwage to co napisalem wczesniej - glosniki do domowego audio moga sie rozlazic w aucie i to w ciagu kilku mies. Moze zapytaj kogos kto zna te glosniki (stx) bardzo dobrze i niech odpowie Ci na pytanie czy nadadza sie do auta. Szkoda by bylo wywalic kase na glosnik, ktory wlasciwie ulegnie biodegradacji;)
    Masz jeszcze mozliwosc rozejrzenia sie za samochodowym glosnikiem basowym. Wzmacniacz masz stereo? Jezeli tak to glosnik powinienes kupic 2-cewkowy. Jezeli juz bedziesz mial glosnik i wzmacniacz to jeszcze musisz miec filtr albo przed wzmacniaczem albo za w postaci cewki (zwrotnica). I dopiero wtedy bedzie to subwoofer. Co do skrzyn subwooferowych to nie spotkalem sie jeszcze z budowa zamknieta - najczesciej stosowany jest bass-reflex (BR). Powinno Ci duzo ubyc z tych 38 litrow. Tylko nie wiem na ile byloby najlepiej stroic taka skrzynie. Moze 70Hz. Do tego trzeba by wiedziec max pasmo przenoszenia glosnika i jego charakterystyke w dolnych czestotliwosciach. Bo coz da strojenie na np 40Hz jezeli glosnik przenosi np max 70Hz?;) Od zastosowanego filtra tez bedzie zalezalo jak trzeba ciac gorne pasmo. Na oko to gdzies w okolicach 400Hz ale jak dasz filtr np 2 lub 3 rzedu to wyjdzie na pewno wyzej niz 1-rzedu. Dla 1-rzedu cialbym juz gdzies kolo 300Hz. Najlepiej jakbys mial jednak filtr strojony recznie tj ustawiane pasmo odciecia. W ogole bass to jest temat rzeka, niezgodnosci fazowe - szczegolnie te wynikajace z budowy zwrotnic... czasami okazuje sie, ze jedyne wyjscie to odwrotne podpiecie glosnika w stosunku do tych wysokotnowych... na razie jednak nie masz tego zmartwienia;)
    P.S. Jeszcze jedna uwaga dot tym razem TDA1562Q - kiedys przeprowadzalem debate z kolegami nt tej koncowki mocy i podobno ona nieszczegolnie sie sprawdza jako wzmacniacz basowy. Oczywiscie mozesz probowac. Na pewno radiator bedziesz musial zamocowac olbrzymi - kiedys zbudowalem koncowke mocy z tym ukladem i strasznie sie to grzeje przy wiekszych mocach na niskich czestotliwosciach. Kiedys rozbieralem upalona tube Tonsila i tam siedzial scalak 2x22W polaczony w mostek, a na obudowie tuby pisalo TONSIL 100;)
    Cos jak to:
    Subwoofer samochodowy - AVT2477 - Jaki głośnik?
    P.S.2 Sprawdz na allegro przedmiot: Tuba TONSIL 100% sprawna (numer 892044130)
    cena 70pln (kup teraz) - nie wiem czy taniej zrobisz... a roboty na pewno Ci nie zabraknie w przystosowaniu wzmacniacza do tego.

0
  • #8 23 Sty 2010 17:05
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Regulamin p.14 i p.16, temat zamykam.

0