Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 28 brak odbioru i dziwne znaki na wyświetlaczu

23 Sty 2010 16:21 2148 14
  • Poziom 10  
    Witam
    CB radio nie nadaje jak również nie odbiera. Na wyświetlaczu pojawiają się dziwne znaki oczywiście pali się podświetlenie jak również dioda rx.W głośniku słychać cichy szum, działa głośność i prawdopodobnie sq. Nie wiem jaka jest przeszłość tego radia ale możliwe że została pomylona biegunowość. Poprawiłem wszystkie punkty lutownicze także pod vco.Po poprawieniu lutów w okolicy syntezy radio ruszyło i działało około godziny, po wyłączeniu usterka powróciła chociaż co jakiś czas ale bardzo rzadko radio załapie. Z rzeczy które sprawdziłem dioda d210 sprawna(prawdopodobnie wymieniona wcześniej), tranzystor c2078 sprawny, stabilizator oznaczony IC6 sprawny, wymieniałem kondensator C545, napięcie wchodzące na syntezę 4,8V, napięcie na wejściu do układu KIA7130P bardzo niskie 0,20V.
    Proszę o rady.
    Pozdrawiam
    Krzysztof
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Wymień rezonator przy syntezie. Może być utrząchnięty.
    Michał
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    No i oczywiście trymerek.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 10  
    Witam
    Radio po wymianie rezonatora ruszyło, ale jest pewien problem. Odbiera bardzo bliskie i silne sygnały a nie odbiera dalszych słabszych które na unidenie 520xl są spokojnie słyszalne, a w alanie albo nic nie słychać, albo słychać trzaski. Antena jest zestrojona (sirio ml-145).
    Jakieś sugestie koledzy co można zrobić?
    Pozdrawiam
    Krzysiek
  • Poziom 17  
    może najprostsze rozwiązanie... Zimne luty :P
  • Poziom 10  
    Dzięki kolego za sugestie, ale już wcześniej napisałem ze radio miało poprawiane wszystkie punkty lutownicze więc to nie to :P
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Wstaw nowy KIA7217, miałem ten sam problem, napięcia były ok a radio odbierał tylko trzaski.
    pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    A co ma KIA do bliskiego odbioru jeśli odbiera koledze poprawnie nieco silniejsze stacje.
    Przyjrzyj się przełącznikowi LOCAL/DX wieszały się czasem przełączniki i potencjometrowi RF Gain oraz całej pętli tłumika bo być może stąd ta obniżona czułość.
    No i oczywiście po wymianie rezonatora częstotliwości sprawdzone??
  • Poziom 10  
    Witam kolegów
    Przepraszam że tak późno ale brak dostępu do internetu.
    Więc kolega gregorio27 miał rację chociaż doszedłem do tego wcześniej oglądając schemat. Mianowicie uszkodzony przycisk AM/FM cały czas odbiór i nadawanie w FM. Poprawienie tego i radio łapie sygnały, ale jest problem z zrozumieniem dalszych stacji chodzi o to ze słychać komunikat ale jest nie zrozumiały. Raczej nie jest to wina głośnika ponieważ podłączyłem zewnętrzny i różnica jest prawie nie zauważalna. Radio trzyma częstotliwość a przestrajane było dołączoną cewką do kwarcu.Jeśli chodzi o potencjometr od rf gain wydaje mi się że działa prawidłowo (płynna regulacja czułości). Czy można coś spróbować poprawiać czy ten typ tak ma? Wzoruje się na unidenie 520 którego również posiadam, i na takiej samej antenie uniden ma czytelny odsłuch komunikatu a alan słychać że ktoś coś mówi ale nie wiadomo co.
    Pozdrawiam koledzy i proszę o sugestie.
    Krzysztof
  • Poziom 23  
    Witam!
    Kol. gregorio zadał pytanie na które zabrakło odpowiedzi: czy po wymianie kwarcu i trymerka radio zostało ponownie zestrojone, lub inaczej zapytam, czy radio chodzi w zerach?.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 10  
    Witam
    Kolego napisałem że radio trzyma częstotliwość więc było sprawdzane na mierniku częstotliwości i jest w porządku (chodzi w "0").W radiu wymieniany był tylko rezonator, a po sugestii kolegi gregorio udałem się do serwisu aby sprawdzić częstotliwość i okazało się że jest dobrze. Powymieniałem wczoraj elektrolity na torze od KIA do trafa i od trafa do głośnika i widać sporą poprawę chociaż chyba komunikat z głosinka w przypadku 5s powinien byc wyraźniejszy. Czy to może być uszkodzone trafo?
    Pozdrawiam
    Krzysztof
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    W takim układzie nasuwa mi się tylko jedna opcja - rozstrojony blok pośredniej częstotliowości.
    Można jeszcze spróbować, jak ktoś napisał wcześniej, wymienić samą końcówkę mocy mcz. KIA7217. Być może ona dostała jakiegoś "kopa".
    A sprawdzałeś wszystkie napięcia (stabilizatory) ze schematem?.
  • Poziom 10  
    Spróbuje chyba z KIA7217 chociaż jest jeden temat na elektrodzie, gdzie jeden z kolegów podawał napięcia na uszkodzonym KIA i na prawidłowo działającym. Według tego w moim przypadku z KIA7217 wychodzą prawidłowe napięcia. Co do napięć na synteze wchodzi prawidłowe, na układ od modulacji fm także, na KIA7217 także prawidłowe, stabilizator ic6 również ok. Jeszcze dla wszelkiego spokoju powymieniam resztę elektrolitów wokół KIA7217.
    O efektach napisze w najbliższych dniach po ewentualnych testach.
    Dziękuje koledzy za wszelkie sugestie.
    Pozdrawiam
    Krzysztof
  • Poziom 31  
    Tak mi się przypomniało, bo miałem bardzo dawno temu na tapecie takiego alanka z podobnym objawem i z tego co pamiętam była uszkodzona któraś z tych mniejszych elek na środku płyty w okolicach HT455, być może tak jak napisał kol.birband wzmacniacz p.cz. wymaga niewielkiej korekty szerokości przenoszenia co rekompensuje po zmianie punktu pracy kwarcu (przestrojenie nadajnika w 0 ) częstotliwość odbioru nieco poza kanałem . Szkoda że nie masz generatora by prześledzić cały tor odbiorczy. Możesz zaryzykować i pokręcić lekko filtrami zaczynając od wzmacniacza p.cz. po kolei w stronę wejścia ale tak by wiedzieć o ile przekręciłeś rdzeń w filtrach...
  • Poziom 10  
    Więc radio zostało zrobione. Winne elektrolity w otoczeniu KIA7217 i ceramiki na torze od KIA do głośnika (wcześniej powymieniałem elektrolity). Po wymianie komunikaty są czytelne nawet z za szumów które wcześniej były nie zrozumiałe (radio ładnie zbiera z odległości około 10Km na antenie sirio ml-145 w obszarze zabudowanym z niską zabudową oczywiście z mobila).
    Wszystkim kolegom którzy nieśli mi pomoc i rady Dziękuje. Sugestie które otrzymałem pomogły mi podnieść te radio.
    Temat można uznać za zamknięty.
    Pozdrawiam
    Krzysztof