Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiowozy wyposażone w działo EMP niedaleką przyszłością

pseven 23 Sty 2010 20:02 7096 30
  • Radiowozy wyposażone w działo EMP niedaleką przyszłością
    Pościgi samochodowe są niemal codziennością w pracy policjantów w Ameryce. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o planach koncernu General Motors związanych z wprowadzeniem systemu OnStar. Będący dodatkowym elementem wyposażenia wybranych samochodów system pozwala policji na zdalne zatrzymanie pojazdu poprzez uruchomienie elektronicznej blokady pedału przyśpieszenia. Naukowcy z laboratorium Eureka Euroscience zaprezentowali nowe rozwiązanie, które może wspomóc pracę funkcjonariuszy w krytycznych sytuacjach. HPEMS (High Powered Electromagnetic System) złożony jest z kompaktowego źródła zasilania i kierunkowej anteny o dużym zysku energetycznym. Działanie systemu polega na skierowaniu w stronę pojazdu impulsu elektromagnetycznego, który spowoduje zatrzymanie pracy komputera pokładowego. System pozwala na niemal natychmiastowe unieruchomienie dowolnego, znajdującego się w ruchu pojazdu. Pozwala na uniknięcie ryzyka mechanicznego uszkodzenia, jak i narażenia zdrowia znajdujących się w samochodzie osób. Obawę komentatorów budzi jedynie kwestia czy samochód pozbawiony elektronicznego (i hydraulicznego) wspomagania kierownicy i hamulców będzie w stanie bezpiecznie się zatrzymać. Zwrócono także uwagę na fakt, że metoda tego rodzaju nie sprawdzi się również w przypadku pojazdów starszej produkcji, ubogich w elektronikę. Naukowcy z Eureka Aeroscience w tej chwili pracują nad minimalizacją i uczynieniem urządzenia przenośnym. Już niedługo możemy spodziewać się testów na drogach.


    Link


    Źródło:
    http://www.motorauthority.com/blog/1041891_electromagnetic-pulse-gun-stops-cars-cold

  • #2 23 Sty 2010 20:11
    zorro1
    Poziom 11  

    W Polsce to prędko się nie przyjmie - zbyt dużo jest na naszych drogach pojazdów z wtryskiem tradycyjnym (bez komputera) i benzyniaków ze zwykłym gażnikiem na które to system ten nie zadziała.

  • #3 23 Sty 2010 22:17
    Qb4HkM
    Poziom 14  

    Hmm... no dobrze, nie wiem za dokładnie na jakiej zasadzie to działa... a co jeśli elektroniczne układy danego samochodu będą ekranowane i uziemione?

  • #4 23 Sty 2010 22:25
    P.Ryś
    Poziom 13  

    Ciekawe co jeżeli kierowca będzie miał rozrusznik serca. To może być dla niego niebezpieczne.

  • #5 23 Sty 2010 22:25
    jarewa
    Poziom 31  

    zorro1 napisał:
    W Polsce to prędko się nie przyjmie - zbyt dużo jest na naszych drogach pojazdów z wtryskiem tradycyjnym (bez komputera) i benzyniaków ze zwykłym gażnikiem na które to system ten nie zadziała.


    No tak tylko taki samochód raczej nie będzie pędził 200km/h.

    Dobry pomysł który powinien już być z 5lat temu wprowadzony.


    P.Ryś napisał:
    Ciekawe co jeżeli kierowca będzie miał rozrusznik serca. To może być dla niego niebezpieczne.    To będzie jego ewidentna wina po co ucieka?    Piratom samochodowym mówię STOP!

  • #6 23 Sty 2010 22:27
    elvis1990
    Poziom 14  

    A co będzie jak unieruchomi przy okazji radiowóz??

  • #7 23 Sty 2010 23:20
    Vein
    Poziom 22  

    jarewa - czy jesteś pewien, że samochód beż żadnego komputera nie jest w stanie rozpędzić się do 200km/h? Są samochody typu Muscle Car, całkiem popularne w USA, gdzie jedyna elektryka to alternator, przerywacz i cewka HV

    elvis - jest to działo kierunkowe

  • #8 23 Sty 2010 23:31
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

    Jak znam życie to zaraz się pojawią rozwiązania i firmy, które za ułamek ceny tego urządzenia uodpornią samochody zainteresowanych na ten impuls. Ekranowanie plus wielostopniowe "filtry" na transilach, filtrach LC, ekranowane kable i nici będą z urządzenia. Natura nie znosi próżni. ;)

  • #9 23 Sty 2010 23:37
    marchello
    Poziom 15  

    jarewa napisał:

    To będzie jego ewidentna wina po co ucieka?

    a jezeli pasażerowie będą mieli rozrusznik??
    też ich wina bo nie unieruchomili kierowcy.
    W takim razie czy porwani przez bandytę pasażerowie też są winni sami sobie, bo dali się steroryzowac i porwać?
    przy takim rozwiązaniu powinni wozić ze sobą przy okazji lekarza i sprzęt do reanimacji.

  • #10 23 Sty 2010 23:44
    NeoX
    Poziom 15  

    Wszystko fajnie, tylko że samochód po takim "wyłączeniu" ma praktycznie do wymiany całą elektrykę.
    Aż żal było patrzeć jak popsuli tą corollę

  • #11 23 Sty 2010 23:54
    jarewa
    Poziom 31  

    marchello napisał:
    jarewa napisał:

    To będzie jego ewidentna wina po co ucieka?

    a jezeli pasażerowie będą mieli rozrusznik??
    też ich wina bo nie unieruchomili kierowcy.
    W takim razie czy porwani przez bandytę pasażerowie też są winni sami sobie, bo dali się steroryzowac i porwać?
    przy takim rozwiązaniu powinni wozić ze sobą przy okazji lekarza i sprzęt do reanimacji.    A co jest ważniejsze życie pasażerów? czy życie pieszych? pasażerów może być z 3-6 a grupka młodych ludzi jak i dzieci dużo więcej. Nie jedno juz w Polsce się działo. Zawsze to będzie dylemat. Weź przykład z moich stron. Gdzie pewny nastolatek bez prawka po pjanemu rozjechał grupkę młodzieży (bodajże z czterech nie żywych) kilku rannych. Policja go goniła rozwijał zawrotne prędkości.


    Wiem że jedno i drugie jest ważne.    Znajdą sie zwolenicy (to chyba tacy co przestrzegają prawo) i przeciwnicy tacy co chyba łamią prawo.

  • #12 24 Sty 2010 00:26
    Obcy1111
    Poziom 10  

    Przecież coś takiego można uzyskać wykorzysując magnetron z mikrofalówki. Zwykłe działko elektromagnetyczne

  • #13 24 Sty 2010 08:39
    Jacek Rutkowski
    Poziom 24  

    Ciekawe co zrobią jak chybią i przypadkiem rozwalą komuś postronnemu samochód np. jadącej z przeciwka 40 tonowej ciężarówce z gazem, która w tym momencie traci wspomaganie kierownicy oraz hamowanie (ABS) powodując zablokowanie jego działania.
    Powiedzą sorry ale to on miał dostać a potem zasypią krater w miejscu gdzie rozwaliła się ta cysterna :D

  • #14 24 Sty 2010 08:55
    submariner
    Poziom 32  

    Kolejna zabawka dla gliniarzy ciekawe ile osob tym " przypadkowo" zamorduja.
    To nie jest jego wina... gliniarze sa po to by zatrzymac a nie zabic nie wiem Jarema jakie masz doswiadczenia z tzw wladza ale zapewniam Cie ze nie jest po to by pomagac tylko jest narzedziem represji w dodatku samowola bezmozgich gliniarzy powoduje bardzo duze zagrozenie zycia dla przypadkowych osob. Heh taki lansowany wielki glina szczegolnie w amerykanskich serialach , ktoremu wszystko wolno... to bandyta nie glina.
    Za przyadkowe zabicie postronnej osoby powinien odpowiadac podwojnie a nie no szkoda chlopa ale gdzie drwa rabia tam wiory leca.

    Pociski z EMP zawsze zawieraly material wybuchowy tu pewno zastosowano jakies superkondensatory ktore wrzucaja impuls w obwod rezonansowy antena wyglada na kilkaset MHz o polaryzacji kolowej.

  • #15 24 Sty 2010 09:19
    marek_Łódź
    Poziom 36  

    NeoX napisał:
    Wszystko fajnie, tylko że samochód po takim "wyłączeniu" ma praktycznie do wymiany całą elektrykę. Aż żal było patrzeć jak popsuli tą corollę
    Elektrykę? To chyba po wybuchu jądrowym. Tu chodzi głównie o elektronikę. Już widzę, jak się zmartwił uciekający właściciel powiedzmy dwudziestoletniej Corvetty, któremu przestało działać radio i komórka. Ja bym się od razu poddał ;)
    Poza tym faktycznie przy intelekcie policjantów równie dobrze można im dać do ręki bazukę

  • #16 24 Sty 2010 09:30
    schredder
    Poziom 12  

    [quote="jarewa"]

    zorro1 napisał:
    W Polsce to prędko się nie przyjmie - zbyt dużo jest na naszych drogach pojazdów z wtryskiem tradycyjnym (bez komputera) i benzyniaków ze zwykłym gażnikiem na które to system ten nie zadziała.


    No tak tylko taki samochód raczej nie będzie pędził 200km/h.


    Będzie będzie
    Są samochody gaźnikowe, które mogą jechać grubo ponad 200 na godzinę

  • #17 24 Sty 2010 09:32
    marek_Łódź
    Poziom 36  

    A kto powiedział, że to "działko" ma być użyte powyżej 200 km/h :?: Ale się zdziwią, jak im się radiowóz "rozleci", a goniony maluch pojedzie dalej.

  • #18 24 Sty 2010 09:35
    schredder
    Poziom 12  

    I jeszcze jedna ciekawostka.
    Jak działo trafi pod strzechy to sobie ktoś kupi stanie w oknie i będzie strzelał do przejeżdżających samochodów drogą...

  • #19 24 Sty 2010 10:00
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

    Moim skromnym zdaniem pomysł durny. Wszystko zależy od mocy tego impulsu i dokładnego określenia co autor miał na myśli pisząc "impuls elektromagnetyczny". Typowy impuls elektromagnetyczny (były robione testy za pomocą testowego urządzenia imitującego tego typu impuls na małym obszarze dosłownie "wypalały" elektronikę samochodu - oglądałem taki materiał).
    Nie wyobrażam sobie zastosowania tego w mieście przy samochodzie jadącym chociażby 100 km/h. Wszystko co elektroniczne i znajdzie się w zasięgu (w tym rozruszniki serca) zostanie uszkodzone. Nawet przy założeniu że dobrze wycelują pojazdy obok "ściganego" i jadące z naprzeciwka mogą też oberwać, jadący w pojeździe mają uszkodzoną całą posiadaną elektronikę.
    Rano okaże się, że wsiadam do samochodu, który jest martwy, bo Policjant broniący prawa na mojej ulicy źle wycelował, ale nie mogę mieć żalu, bo był na służbie, zresztą nic nie udowodnię, bo jak ?
    Albo taki trafiony przy 100 km/h pojazd wbija się w mój samochód, bo nie był w stanie zapanować nad pojazdem (oczywiście wszystko w porządku, obrona prawa najważniejsza), jak siadło wspomaganie hamulców i kierownicy. W zeszły roku kumpel mnie holował (padł mi pasek a jechaliśmy w 2 samochody i nie było sensu poświęcać na zimnie godzinki na wymianę) i nie mając w/w wspomagań przy 40 km/h miałem poważny problem ze skręcaniem i nawet delikatnym hamowaniem.
    Pogratulować kolejnego "wspaniałego" pomysłu. Armia byłaby zachwycona (o ile już nie mają czegoś lepszego).
    Czekam na wojny uliczne typu kto pierwszy użyje impulsu. Policja ? Czy ścigany, który już zakupił "działko" na czarnym rynku bo i tak będzie jeździł szybko i się nie da złapać.
    Gratuluję firmie i tym, którzy to ewentualnie wykorzystają na ulicach "zdrowego rozsądku".

  • #20 24 Sty 2010 10:28
    michalstec
    Poziom 11  

    Cytat:
    a co jeśli elektroniczne układy danego samochodu będą ekranowane i uziemione?


    Ekranowanie chroni bardziej przed wpływem pola elektrycznego niż elektromagnetycznego.

  • #21 24 Sty 2010 10:30
    bialy20
    Poziom 20  

    "Już niedługo możemy spodziewać się testów na drogach." ??? Mam nadzieję ze nie polskich! A serio, o policji nie będę się wyrażać, zrobili to koledzy powyżej... Wziąwszy pod uwagę ilość przypadków wspołpracy policjantow z bandziorami, ci ostatni szybko dostaną do ręki bardzo fajną (dla nich!) zabawkę! Żeby zatrzymać Tir-a w ustronnym miejscu, albo auto z osobą którą ktoś zechce porwać, to działko się idealnie nada!

  • #22 24 Sty 2010 11:39
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

    PiotrRDiablo: Dopóki silnik się obraca dopóty działa wspomaganie kierownicy i hamulca. Z tego co się orientuje na ustawieniu "D" w automatycznej skrzyni nie ma hamowania silnikiem, więc nie wiem, ale przy manualnej masz wspomaganie cały czas, mimo braku wtrysku paliwa. No, chyba, że wciśniesz sprzęgło.
    Od pewnego czasu producenci odchodzą od wspomagania kierownicy za pomocą pompy hydraulicznej na rzecz wspomagania elektrycznego, które to zazwyczaj podłączone do sieci CAN będzie zapewne też uszkadzane tym działkiem.
    Moim zdaniem omawiane działko nie powinno być wprowadzone do użytku.

  • #23 24 Sty 2010 13:12
    J_Bravo
    Poziom 27  

    Oby nie montowali takich działek na fotoradarach ;P Jedziesz za szybko ??? Bach ..... i "zwalniasz" ;)

  • #24 24 Sty 2010 14:31
    revolt
    Poziom 34  

    Szybciej i taniej zastrzelić kierowcę. I problem z papierkami odpada.

  • #25 24 Sty 2010 15:18
    elektrodom
    Poziom 20  

    Nie do zastosowania- za każdym razem, kiedy użyty byłby ten sprzęt, niszczone byłoby czyjeś mienie- kto za to ponosiłby koszty? Samochód- narzędzie powiedzmy przestępstwa, ok, ale komórki, aparaty, laptopy, rozruszniki serca, stracone dane?
    Zastosowanie chyba faktycznie tylko dla armii...

  • #26 24 Sty 2010 15:21
    3_at
    Poziom 14  

    Ja jestem ciekaw czy można by odbić taką wiązkę...

  • #27 24 Sty 2010 16:38
    lukas1121
    Poziom 18  

    6 calowa płyta ołowiana zamiast bagażnika xD. A tak na seri to ołów chroni przed promieniowaniem magnetycznym czy nie bo nie jestem pewien?

  • #28 24 Sty 2010 16:56
    999602
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 24 Sty 2010 17:13
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

    W moim "poldku" 1.6 jak zgaśnie silnik (mimo, że się dalej obraca) siada wspomaganie kierownicy :cry: - przetestowane jak czasami gasł na gazie (wymiana reduktora załatwiła sprawę).

  • #30 24 Sty 2010 21:27
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

    submariner nie przesadzaj, wszędzie tylko teorie spiskowe...
    Jakby nie było już normalnych ludzi na świecie, wszędzie tylko ONI i grupy trzymające władzę. Za dużo filmów. Nie odnieś tego do siebie, piszę ogólnikowo, ale był nawet artykuł, gdzie pisało, dlaczego ludzie wszędzie szukają takich właśnie teorii tłumaczących im wszechświat...

    Jarewa ma całkowitą rację. Jeżeli ktoś łamie prawo, to jego wina. Powinien się zatrzymać. Nie? To na własną odpowiedzialność, trudno. I tak pewnie by się rozwalił na jakimś zakręcie. Ma hamulce, niech hamuje. To, że bez ABS'u, trudno. Działko jest kierunkowe, także policjanci będą uważać, czy w linii mniej-więcej prostej nie znajduje się np tir. Ludzie, nie przesadzajcie. Trochę zdrowego rozsądku. Ileż to ludzi ginie w wypadkach, jak ktoś ucieka? Samochody wjeżdżające w pieszych, zderzenia czołowe etc...
    I ilu ma rozruszniki serca? Jaka jest szansa, że znajdą się w pobliżu? Bo szansa na rozwałkę jest stanowczo zbyt duża. Druga rzecz, że bandyci pewnie uodpornią samochody, ale chodzi tu też o idiotów, którzy myślą, że są "fajni", zabijając przy okazji innych. A drobni złodziejaszkowie nie będą się bawić w
    transile i ekranowane obwody.
    :arrow: schredder a ilu ma radzieckie rpg i strzela z okna? Zapewniam Cię, że takie coś można kupić na czarnym rynku o kilka rzędów wielkości taniej, a jaki efekt...
    Po kija jakiś idiota miałby to robić, skąd miałby tyle pieniędzy...
    Zastanów się, zanim coś napiszesz, a nie tylko po to, żeby coś było...

    Zresztą jak często byłoby to używane? Przecież nie za każdym razem, gdy komuś nie świecą światła...
    Co do tirów bandyci i tak mają broń. Biedni z tego nie skorzystają a bogaci i tak dają sobie radę bez...
    Odnośnie cudzego mienia, wystarczyłby przepis o obowiązku wypłaty przez samych przestępców.

    A co do karania policjantów podwójnie za zabicie kogoś niewinnego... najgorsze, co może być. Policjanci już teraz boją się zrobić cokolwiek, bo prawo, niestety, jest takie, że bandyta może ich pozwać do sądu. Że uciekał i się nie zatrzymał, będąc winnym? Kogo to obchodzi. Został ranny i ma okazję wyciągnąć kasę. Przepisy są takie, że trzeba najpierw krzyknąć, strzelić w powietrze etc...
    W dodatku są sprawy typu starszego dziadka, który odciął włamywaczowi rękę, a ten podał go do sądu...
    Jeżeli przestępcy będą mieli więcej praw od policjantów, to życzę powodzenia...
    Jeżeli policjant będzie się bał wystrzelić, żeby przypadkiem nie zranić kogoś innego, albo nie zabić bandyty... również życzę powodzenia... wiadomo, że jak wśród ludzi, wszędzie są idioci, tam również...
    ale co to za policja, która w przeciwieństwie do gangsterów nie może nawet de facto wystrzelić, bo nie wiadomo, czy nie pójdzie siedzieć na więcej?


    A tak na poważnie, to jak mają się te dwa laptopy i komórka do życia tylu ludzi rozwalonych na strzępy samochodami?

    Chyba są pewne priorytety...