Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiowozy wyposażone w działo EMP niedaleką przyszłością

pseven 23 Jan 2010 20:02 7849 30
 • Radiowozy wyposażone w działo EMP niedaleką przyszłością
  Pościgi samochodowe są niemal codziennością w pracy policjantów w Ameryce. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o planach koncernu General Motors związanych z wprowadzeniem systemu OnStar. Będący dodatkowym elementem wyposażenia wybranych samochodów system pozwala policji na zdalne zatrzymanie pojazdu poprzez uruchomienie elektronicznej blokady pedału przyśpieszenia. Naukowcy z laboratorium Eureka Euroscience zaprezentowali nowe rozwiązanie, które może wspomóc pracę funkcjonariuszy w krytycznych sytuacjach. HPEMS (High Powered Electromagnetic System) złożony jest z kompaktowego źródła zasilania i kierunkowej anteny o dużym zysku energetycznym. Działanie systemu polega na skierowaniu w stronę pojazdu impulsu elektromagnetycznego, który spowoduje zatrzymanie pracy komputera pokładowego. System pozwala na niemal natychmiastowe unieruchomienie dowolnego, znajdującego się w ruchu pojazdu. Pozwala na uniknięcie ryzyka mechanicznego uszkodzenia, jak i narażenia zdrowia znajdujących się w samochodzie osób. Obawę komentatorów budzi jedynie kwestia czy samochód pozbawiony elektronicznego (i hydraulicznego) wspomagania kierownicy i hamulców będzie w stanie bezpiecznie się zatrzymać. Zwrócono także uwagę na fakt, że metoda tego rodzaju nie sprawdzi się również w przypadku pojazdów starszej produkcji, ubogich w elektronikę. Naukowcy z Eureka Aeroscience w tej chwili pracują nad minimalizacją i uczynieniem urządzenia przenośnym. Już niedługo możemy spodziewać się testów na drogach.

  Źródło:
  http://www.motorauthority.com/blog/1041891_electromagnetic-pulse-gun-stops-cars-cold

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  pseven
  Translator, editor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
  Has specialization in: tłumaczenia, copywriting
  pseven wrote 8967 posts with rating 1979. Been with us since 2009 year.
 • #2
  zorro1
  Level 11  
  W Polsce to prędko się nie przyjmie - zbyt dużo jest na naszych drogach pojazdów z wtryskiem tradycyjnym (bez komputera) i benzyniaków ze zwykłym gażnikiem na które to system ten nie zadziała.
 • #3
  Qb4HkM
  Level 15  
  Hmm... no dobrze, nie wiem za dokładnie na jakiej zasadzie to działa... a co jeśli elektroniczne układy danego samochodu będą ekranowane i uziemione?
 • #4
  P.Ryś
  Level 13  
  Ciekawe co jeżeli kierowca będzie miał rozrusznik serca. To może być dla niego niebezpieczne.
 • #5
  jarewa
  Level 31  
  zorro1 wrote:
  W Polsce to prędko się nie przyjmie - zbyt dużo jest na naszych drogach pojazdów z wtryskiem tradycyjnym (bez komputera) i benzyniaków ze zwykłym gażnikiem na które to system ten nie zadziała.


  No tak tylko taki samochód raczej nie będzie pędził 200km/h.

  Dobry pomysł który powinien już być z 5lat temu wprowadzony.


  P.Ryś wrote:
  Ciekawe co jeżeli kierowca będzie miał rozrusznik serca. To może być dla niego niebezpieczne.  To będzie jego ewidentna wina po co ucieka?  Piratom samochodowym mówię STOP!
 • #6
  elvis1990
  Level 14  
  A co będzie jak unieruchomi przy okazji radiowóz??
 • #7
  Vein
  Level 22  
  jarewa - czy jesteś pewien, że samochód beż żadnego komputera nie jest w stanie rozpędzić się do 200km/h? Są samochody typu Muscle Car, całkiem popularne w USA, gdzie jedyna elektryka to alternator, przerywacz i cewka HV

  elvis - jest to działo kierunkowe
 • #8
  Paweł Es.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jak znam życie to zaraz się pojawią rozwiązania i firmy, które za ułamek ceny tego urządzenia uodpornią samochody zainteresowanych na ten impuls. Ekranowanie plus wielostopniowe "filtry" na transilach, filtrach LC, ekranowane kable i nici będą z urządzenia. Natura nie znosi próżni. ;)
 • #9
  marchello
  Level 15  
  jarewa wrote:

  To będzie jego ewidentna wina po co ucieka?

  a jezeli pasażerowie będą mieli rozrusznik??
  też ich wina bo nie unieruchomili kierowcy.
  W takim razie czy porwani przez bandytę pasażerowie też są winni sami sobie, bo dali się steroryzowac i porwać?
  przy takim rozwiązaniu powinni wozić ze sobą przy okazji lekarza i sprzęt do reanimacji.
 • #10
  NeoX
  Level 15  
  Wszystko fajnie, tylko że samochód po takim "wyłączeniu" ma praktycznie do wymiany całą elektrykę.
  Aż żal było patrzeć jak popsuli tą corollę
 • #11
  jarewa
  Level 31  
  marchello wrote:
  jarewa wrote:

  To będzie jego ewidentna wina po co ucieka?

  a jezeli pasażerowie będą mieli rozrusznik??
  też ich wina bo nie unieruchomili kierowcy.
  W takim razie czy porwani przez bandytę pasażerowie też są winni sami sobie, bo dali się steroryzowac i porwać?
  przy takim rozwiązaniu powinni wozić ze sobą przy okazji lekarza i sprzęt do reanimacji.  A co jest ważniejsze życie pasażerów? czy życie pieszych? pasażerów może być z 3-6 a grupka młodych ludzi jak i dzieci dużo więcej. Nie jedno juz w Polsce się działo. Zawsze to będzie dylemat. Weź przykład z moich stron. Gdzie pewny nastolatek bez prawka po pjanemu rozjechał grupkę młodzieży (bodajże z czterech nie żywych) kilku rannych. Policja go goniła rozwijał zawrotne prędkości.


  Wiem że jedno i drugie jest ważne.  Znajdą sie zwolenicy (to chyba tacy co przestrzegają prawo) i przeciwnicy tacy co chyba łamią prawo.
 • #12
  Obcy1111
  Level 11  
  Przecież coś takiego można uzyskać wykorzysując magnetron z mikrofalówki. Zwykłe działko elektromagnetyczne
 • #13
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  Ciekawe co zrobią jak chybią i przypadkiem rozwalą komuś postronnemu samochód np. jadącej z przeciwka 40 tonowej ciężarówce z gazem, która w tym momencie traci wspomaganie kierownicy oraz hamowanie (ABS) powodując zablokowanie jego działania.
  Powiedzą sorry ale to on miał dostać a potem zasypią krater w miejscu gdzie rozwaliła się ta cysterna :D
 • #14
  submariner
  Level 32  
  Kolejna zabawka dla gliniarzy ciekawe ile osob tym " przypadkowo" zamorduja.
  To nie jest jego wina... gliniarze sa po to by zatrzymac a nie zabic nie wiem Jarema jakie masz doswiadczenia z tzw wladza ale zapewniam Cie ze nie jest po to by pomagac tylko jest narzedziem represji w dodatku samowola bezmozgich gliniarzy powoduje bardzo duze zagrozenie zycia dla przypadkowych osob. Heh taki lansowany wielki glina szczegolnie w amerykanskich serialach , ktoremu wszystko wolno... to bandyta nie glina.
  Za przyadkowe zabicie postronnej osoby powinien odpowiadac podwojnie a nie no szkoda chlopa ale gdzie drwa rabia tam wiory leca.

  Pociski z EMP zawsze zawieraly material wybuchowy tu pewno zastosowano jakies superkondensatory ktore wrzucaja impuls w obwod rezonansowy antena wyglada na kilkaset MHz o polaryzacji kolowej.
 • #15
  marek_Łódź
  Level 36  
  NeoX wrote:
  Wszystko fajnie, tylko że samochód po takim "wyłączeniu" ma praktycznie do wymiany całą elektrykę. Aż żal było patrzeć jak popsuli tą corollę
  Elektrykę? To chyba po wybuchu jądrowym. Tu chodzi głównie o elektronikę. Już widzę, jak się zmartwił uciekający właściciel powiedzmy dwudziestoletniej Corvetty, któremu przestało działać radio i komórka. Ja bym się od razu poddał ;)
  Poza tym faktycznie przy intelekcie policjantów równie dobrze można im dać do ręki bazukę
 • #16
  schredder
  Level 12  
  [quote="jarewa"]
  zorro1 wrote:
  W Polsce to prędko się nie przyjmie - zbyt dużo jest na naszych drogach pojazdów z wtryskiem tradycyjnym (bez komputera) i benzyniaków ze zwykłym gażnikiem na które to system ten nie zadziała.


  No tak tylko taki samochód raczej nie będzie pędził 200km/h.


  Będzie będzie
  Są samochody gaźnikowe, które mogą jechać grubo ponad 200 na godzinę
 • #17
  marek_Łódź
  Level 36  
  A kto powiedział, że to "działko" ma być użyte powyżej 200 km/h :?: Ale się zdziwią, jak im się radiowóz "rozleci", a goniony maluch pojedzie dalej.
 • #18
  schredder
  Level 12  
  I jeszcze jedna ciekawostka.
  Jak działo trafi pod strzechy to sobie ktoś kupi stanie w oknie i będzie strzelał do przejeżdżających samochodów drogą...
 • #19
  PiotrRDiablo
  Level 22  
  Moim skromnym zdaniem pomysł durny. Wszystko zależy od mocy tego impulsu i dokładnego określenia co autor miał na myśli pisząc "impuls elektromagnetyczny". Typowy impuls elektromagnetyczny (były robione testy za pomocą testowego urządzenia imitującego tego typu impuls na małym obszarze dosłownie "wypalały" elektronikę samochodu - oglądałem taki materiał).
  Nie wyobrażam sobie zastosowania tego w mieście przy samochodzie jadącym chociażby 100 km/h. Wszystko co elektroniczne i znajdzie się w zasięgu (w tym rozruszniki serca) zostanie uszkodzone. Nawet przy założeniu że dobrze wycelują pojazdy obok "ściganego" i jadące z naprzeciwka mogą też oberwać, jadący w pojeździe mają uszkodzoną całą posiadaną elektronikę.
  Rano okaże się, że wsiadam do samochodu, który jest martwy, bo Policjant broniący prawa na mojej ulicy źle wycelował, ale nie mogę mieć żalu, bo był na służbie, zresztą nic nie udowodnię, bo jak ?
  Albo taki trafiony przy 100 km/h pojazd wbija się w mój samochód, bo nie był w stanie zapanować nad pojazdem (oczywiście wszystko w porządku, obrona prawa najważniejsza), jak siadło wspomaganie hamulców i kierownicy. W zeszły roku kumpel mnie holował (padł mi pasek a jechaliśmy w 2 samochody i nie było sensu poświęcać na zimnie godzinki na wymianę) i nie mając w/w wspomagań przy 40 km/h miałem poważny problem ze skręcaniem i nawet delikatnym hamowaniem.
  Pogratulować kolejnego "wspaniałego" pomysłu. Armia byłaby zachwycona (o ile już nie mają czegoś lepszego).
  Czekam na wojny uliczne typu kto pierwszy użyje impulsu. Policja ? Czy ścigany, który już zakupił "działko" na czarnym rynku bo i tak będzie jeździł szybko i się nie da złapać.
  Gratuluję firmie i tym, którzy to ewentualnie wykorzystają na ulicach "zdrowego rozsądku".
 • #20
  michalstec
  Level 12  
  Quote:
  a co jeśli elektroniczne układy danego samochodu będą ekranowane i uziemione?


  Ekranowanie chroni bardziej przed wpływem pola elektrycznego niż elektromagnetycznego.
 • #21
  User removed account
  Level 1  
 • #22
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  PiotrRDiablo: Dopóki silnik się obraca dopóty działa wspomaganie kierownicy i hamulca. Z tego co się orientuje na ustawieniu "D" w automatycznej skrzyni nie ma hamowania silnikiem, więc nie wiem, ale przy manualnej masz wspomaganie cały czas, mimo braku wtrysku paliwa. No, chyba, że wciśniesz sprzęgło.
  Od pewnego czasu producenci odchodzą od wspomagania kierownicy za pomocą pompy hydraulicznej na rzecz wspomagania elektrycznego, które to zazwyczaj podłączone do sieci CAN będzie zapewne też uszkadzane tym działkiem.
  Moim zdaniem omawiane działko nie powinno być wprowadzone do użytku.
 • #23
  J_Bravo
  Level 27  
  Oby nie montowali takich działek na fotoradarach ;P Jedziesz za szybko ??? Bach ..... i "zwalniasz" ;)
 • #24
  revolt
  Level 34  
  Szybciej i taniej zastrzelić kierowcę. I problem z papierkami odpada.
 • #25
  elektrodom
  Level 20  
  Nie do zastosowania- za każdym razem, kiedy użyty byłby ten sprzęt, niszczone byłoby czyjeś mienie- kto za to ponosiłby koszty? Samochód- narzędzie powiedzmy przestępstwa, ok, ale komórki, aparaty, laptopy, rozruszniki serca, stracone dane?
  Zastosowanie chyba faktycznie tylko dla armii...
 • #26
  3_at
  Level 14  
  Ja jestem ciekaw czy można by odbić taką wiązkę...
 • #27
  lukas1121
  Level 18  
  6 calowa płyta ołowiana zamiast bagażnika xD. A tak na seri to ołów chroni przed promieniowaniem magnetycznym czy nie bo nie jestem pewien?
 • #28
  User removed account
  User removed account  
 • #29
  PiotrRDiablo
  Level 22  
  W moim "poldku" 1.6 jak zgaśnie silnik (mimo, że się dalej obraca) siada wspomaganie kierownicy :cry: - przetestowane jak czasami gasł na gazie (wymiana reduktora załatwiła sprawę).
 • #30
  Frog_Qmak
  Level 25  
  submariner nie przesadzaj, wszędzie tylko teorie spiskowe...
  Jakby nie było już normalnych ludzi na świecie, wszędzie tylko ONI i grupy trzymające władzę. Za dużo filmów. Nie odnieś tego do siebie, piszę ogólnikowo, ale był nawet artykuł, gdzie pisało, dlaczego ludzie wszędzie szukają takich właśnie teorii tłumaczących im wszechświat...

  Jarewa ma całkowitą rację. Jeżeli ktoś łamie prawo, to jego wina. Powinien się zatrzymać. Nie? To na własną odpowiedzialność, trudno. I tak pewnie by się rozwalił na jakimś zakręcie. Ma hamulce, niech hamuje. To, że bez ABS'u, trudno. Działko jest kierunkowe, także policjanci będą uważać, czy w linii mniej-więcej prostej nie znajduje się np tir. Ludzie, nie przesadzajcie. Trochę zdrowego rozsądku. Ileż to ludzi ginie w wypadkach, jak ktoś ucieka? Samochody wjeżdżające w pieszych, zderzenia czołowe etc...
  I ilu ma rozruszniki serca? Jaka jest szansa, że znajdą się w pobliżu? Bo szansa na rozwałkę jest stanowczo zbyt duża. Druga rzecz, że bandyci pewnie uodpornią samochody, ale chodzi tu też o idiotów, którzy myślą, że są "fajni", zabijając przy okazji innych. A drobni złodziejaszkowie nie będą się bawić w
  transile i ekranowane obwody.
  :arrow: schredder a ilu ma radzieckie rpg i strzela z okna? Zapewniam Cię, że takie coś można kupić na czarnym rynku o kilka rzędów wielkości taniej, a jaki efekt...
  Po kija jakiś idiota miałby to robić, skąd miałby tyle pieniędzy...
  Zastanów się, zanim coś napiszesz, a nie tylko po to, żeby coś było...

  Zresztą jak często byłoby to używane? Przecież nie za każdym razem, gdy komuś nie świecą światła...
  Co do tirów bandyci i tak mają broń. Biedni z tego nie skorzystają a bogaci i tak dają sobie radę bez...
  Odnośnie cudzego mienia, wystarczyłby przepis o obowiązku wypłaty przez samych przestępców.

  A co do karania policjantów podwójnie za zabicie kogoś niewinnego... najgorsze, co może być. Policjanci już teraz boją się zrobić cokolwiek, bo prawo, niestety, jest takie, że bandyta może ich pozwać do sądu. Że uciekał i się nie zatrzymał, będąc winnym? Kogo to obchodzi. Został ranny i ma okazję wyciągnąć kasę. Przepisy są takie, że trzeba najpierw krzyknąć, strzelić w powietrze etc...
  W dodatku są sprawy typu starszego dziadka, który odciął włamywaczowi rękę, a ten podał go do sądu...
  Jeżeli przestępcy będą mieli więcej praw od policjantów, to życzę powodzenia...
  Jeżeli policjant będzie się bał wystrzelić, żeby przypadkiem nie zranić kogoś innego, albo nie zabić bandyty... również życzę powodzenia... wiadomo, że jak wśród ludzi, wszędzie są idioci, tam również...
  ale co to za policja, która w przeciwieństwie do gangsterów nie może nawet de facto wystrzelić, bo nie wiadomo, czy nie pójdzie siedzieć na więcej?


  A tak na poważnie, to jak mają się te dwa laptopy i komórka do życia tylu ludzi rozwalonych na strzępy samochodami?

  Chyba są pewne priorytety...