Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja pogody CLARUS CL 209

bassman 23 Jan 2010 21:21 34509 33
 • #1
  bassman
  Level 12  
  Witam
  Kupiłem dziś stację pogody CLARUS CL 209 z bezprzewodowym czujnikiem zewn. temperatury i wilgotności. Czujnik zewnętrzny umieściłem obok dokładnego i sprawdzonego termometru spirytusowego zaokiennego i po 8 h stabilizacji wskazań stacja zawyża pomiar temp. zewn. o 3,5-4 st.C. w stosunku do termometru zwykłego. Przed wystawieniem czujnika na zewnątrz stacja i czujnik stały ok. 2 h razem i pokazywały zbliżoną temperaturę. Jednak teraz się wszystko rozjechało. Wskazania wewnątrz są OK a na zewnątrz zawyżone. Przy wskazaniu -16 st.C na zwykłym stacja wskazuje -12,3.
  Czy w czujniku lub stacji jest jakaś regulacja do kalibracji wskazania? Nie chcę na razie tego rozkręcać, bo mogę to zwrócić ale jeśli by była regulacja to bym zaryzykował otwarcie i regulację.
  Uprzedzę pytających o baterie. Wsadzone są nówki alkaliczne świeżo rozpakowane.
  Fotka poglądowa poniżej
  Stacja pogody CLARUS CL 209
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  akysz1
  Level 11  
  Witam. Jestem kolejnym użytkownikiem tej stacji i również u mnie stacja źle wskazuje temperaturę zewnętrzną. Faktyczna temperatura jest -12, a stacja wskazuje -20. Poszukam jeszcze schematu w necie, a jak nic nie znajdę to ją rozkręcę i zobaczę czy jest regulacja. Wymieniać nie będę bo widzę że chyba wszystkie są źle skalibrowane.
 • #4
  ceem
  Level 11  
  Witam wszystkich forumowiczów.
  Jestem od soboty szczęśliwym posiadaczem takowej stacji pogody no i przy -15 pokazuje -25, ale co ciekawe to przy ok 20 stopniach zewnętrzny czujnik wskazuje poprawną temperaturę. Powyżej zaczyna zawyżac, czyli przy +25 pokazuje +27. Myślę że ten czujnik jest po prostu słabej jakości i kalibracja może niewiele pomóc. Wewnętrzny czujnik także powyżej +20 zaczyna dodawac na +. Muszę jeszcze go sprawdzic w niskich temperaturach.
 • #5
  mareapa
  Level 12  
  Witam ja również zakupiłem taką stację, u mnie wahania na czujniku zewnętrznym były 8-mio stopniowe.Wymieniłem w sklepie i różnica jest tylko 2-u stopniowa. Na stronie internetowej którą podali na opakowaniu niczego się nie dowiecie. Z tego co wiem nie ma regulacji. Jednak jak bym się mylił to napiszcie .
 • #6
  akysz1
  Level 11  
  Witam.Jak pisał "ceem" U mnie również przy temperaturach dodatnich(+16) wskazuje dobrze. Zdecydowałem się rozkręcić stację i czujnik zewnętrzny.Niestety nie ma żadnej regulacji temperatury. Jest regulacja w stacji ale wg.mnie to jest od częstotliwości bo na osobnej płytce z antenką. Może ktoś czyta nasze posty(mam na myśli elektronika) i podpowiedział co trzeba zrobić żeby stacja dobrze wskazywała temperaturę.Postaram się wstawić zdjęcia płytek czujnika i stacji.
 • #9
  mariuszspa
  Level 20  
  Elektronika czujnika zewnętrznego taniej stacji pogodowej jest wrażliwa na niską temperaturę. Rozkręciłem obudowie i czujnik temperatury na przewodach wystawiłem za okno, obudowa i cała reszta w mieszkaniu. wskazania różnią się o 1-1,5 stopnia w dół od termometru laboratoryjnego.
 • #10
  ceem
  Level 11  
  "mariuszspa" a jakie wartości wskazywała stacja gdy czujnik był wystawiony wraz z obudową?
 • #11
  mareapa
  Level 12  
  Muszę powiedzieć że , jak wspomniałem wcześniej , po wymianie w sklepie temperatura się poprawiła , i wskazuje już normalnie .
 • #12
  mariuszspa
  Level 20  
  Wcześniej stacja -17, termometr -13. Stacja -24 termometr -20. I t i to w tym samym miejscu osłonięte od wiatru.
 • #13
  SQ4FAE
  Level 11  
  Witam
  A może ktoś napisać jak sprawdzić temperaturę którą ten termometr zapamiętuje chodzi mi o wartość minimalną zewnętrzną

  Problem z pokazywaniem temperatury też miałem ale w biedronce wymieniłem na drugi i ten wskazuje już dobrze

  Pozdro.......
 • #14
  kinia876
  Level 1  
  Ja również jestem "szczęśliwą" posiadaczką tej stacji, ale mam inny problem. Nie chce mi się ustawić zegar z czujnika na głównym wyświetlaczu. Próbowałam zmieniać kanały, ale to nic nie daje. Mógłby ktoś coś mi poradzić?:/
 • #15
  bassman
  Level 12  
  nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie ale zegar i datę ustawia się manualnie. Jest to opisane w instrukcji. Kanały służą do obsługi następnych dwóch czujników.
 • #16
  ceem
  Level 11  
  A ja wymieniłem i jest jeszcze gorzej.
  Teraz przekłamuje o nawet 12 stopni.Dlatego nie wiem czy miało by sens wystawienie samego czujnika jak zrobił mariuszspa.
 • #17
  bassman
  Level 12  
  Widzę, że te moje 3,5-4 st.C to całkiem przyzwoicie. Teraz czujnik zewnętrzny ustawiłem obok stacji i innego sprawdzonego termometru w mieszkaniu. I obserwuję. W temperaturze pokojowej wskazania są nie najgorsze. Jutro podam dokładne wyniki po stabilizacji. Szkoda, że pomiar temp. wewnętrznej zaczyna się od zera. Można by było powtórzyć taki pomiar na zewnątrz. Z pierwszych obserwacji wynika, że błąd wskazania czujnika zewnętrznego rośnie wraz z obniżaniem się temperatury. Czyżby zła charakterystyka termistora?
 • #18
  frestylo
  Level 13  
  Witam ja równiez padłem ofiarą tego zakupu:D, kupiłem stację w biedronce za 39zł, co się okazało w domu mam 17stopni na stacji pokazuje 20-21~C, wystawiłem czujnik za okno na 1wszym piętrze gdzie powiewa wiaterek i czujnik wskazuje temp 22stopnie gdy na normalnym termometrze jest 15stopni, jak dla mnie 1 stopień róznicy to ma być max, dlatego będę wymieniał sprzęt, i zastanawiam się nad kupnem z aukcji stacji o nazwie: "Bioterm 148009" która kosztuje 65zł+przesyłka, i może ktoś się z taką stacją spotkał już i by napisał coś o niej lub jakiejś podobnej za podobne pieniądze, bo niechciałbym się znowu zawieść na róznych odczytach...
 • #19
  kozway
  Level 10  
  kinia876: Jeśli chodzi o zsynchronizowanie zewnętrznego czujnika ze stacją to najpierw wkładamy baterie do czujnika a później dopiero uruchamiamy stacje. Oczywiście kanał musi być ten sam.
 • #20
  bassman
  Level 12  
  Do kozway
  Chyba nie masz tej stacji albo nie czytałeś instrukcji?
  W instrukcji tej stacji każą włożyć baterie najpierw do stacji poustawiać wszystko (czas). W dalszej kolejności baterie włożyć do czujnika. Nie ma nic o wkładaniu do czujnika w pierwszej kolejności.

  Wracając do wskazań stacji - stacja, czujnik zewn. i inny sprawdzony termometr ustawiłem obok siebie w pomieszczeniu na 12h. Wyniki pomiarów: stacja (wewn.) + 20,7, czujnik zew. +20,4, inny term. +20,6. Wilgotność: stacja (wewn.) = 31%, czujnik zew. = 59%

  Wniosek: stacja za pomocą czujnika zewn. w miarę dokładnie pokazuje temperatury "plusowe" ale już przy wystawiony na dwór przy - 20st.C zafałszowuje w górę o prawie 4 st.
  Tego typu urządzenia powinny mieć błąd wskazania +/- 1st.C od temperatury rzeczywistej.

  Zaraz jadę do Biedronki.
 • #21
  kozway
  Level 10  
  Wręcz przeciwnie, mam stacje i czytałem instrukcje. Robiąc zgodnie z instrukcją miałem tak samo, dopiero kiedy najpierw włączyłem czujnik a później stacje zsynchronizowały się. A poza tym nie narzekam na staje, wyniki pomiarów są porównywalne z innymi termometrami.
 • #22
  bassman
  Level 12  
  Właśnie jestem w fazie testów nowej, wymienionej stacji. Robiłem wszystko "po staremu" wg instrukcji i wszystko działa. Problemem jest tylko chwilowy brak mrozu. W temperaturze około 0 st.C działa bez zastrzeżeń - wskazania są poprawne. U mojego ojca (mieszka ok. 300 m ode mnie) na o wiele, wiele droższej stacji z full wypasem w pewnym momencie było -0,6 st. a u mnie -0,8. W obu przypadkach czujniki od zachodniej strony.
  Czekam na większe ruchy temperatury, szczególnie w dół.

  Do kozway: co się działo gdy uruchamiałeś stację wg instrukcji (najpierw stacja później czujnik)?
 • #23
  mareapa
  Level 12  
  Lekko podsumowując stacja jest DOBRA jeśli trafi się dobry egzemplarz .? Decyzje pozostawiam wam , mi się trafiło !!!!!!!!!
 • #24
  kozway
  Level 10  
  Stacja pokazywała tylko pogodę wewnątrz a nie łączyła się na żadnym kanale z czujnikiem zewnętrznym, nawet po dłuższym czasie. Natomiast kiedy podłączyłem w odwrotnej kolejności po kilkunastu sekundach zsynchronizowała się.

  Też jestem zdania że jeśli trafi się dobry egzemplarz to stacja warta swojej ceny ale to trochę dziwne żeby trzeba było trafić...
 • #25
  akysz1
  Level 11  
  Już sporo napisano na temat działania stacji.Wymieniałem już dwa razy i dalej wskazuje źle.Na pewno można zmodyfikować czujnik zewnętrzny.Tylko jak? Czy wystarczy wymienić czujnik temp. Jak go wyregulować? Elektronicy , proszę o pomoc bo stacja jest fajna, szkoda ją wyrzucać.
 • #26
  ceem
  Level 11  
  Ja się poddałem i stacja oddana...
  Dopłacę kolejne 40zł ale będę miał wiarygodny odczyt.
 • #27
  Marek Kuzak
  Level 1  
  Witam-u mnie wskazania temperatur są dobre , różnica 1 st. na stacji i na czujniku zewnętrznym ( czyli trafiłem na dobry egzemplarz ) faktycznie przy pierwszym uruchomieniu konieczny był montaż bateri w odwrotnej kolejności , na opakowaniu podają o pamięci min i max tylko jak to można odczytać bo już w instrukcji na ten temat zero informacji. Może ktoś wie proszę o pomoc . Testowałem inną stacje za około 100 zł. i to była wielka pomyłka różnica do 4 st.
 • #28
  SQ4FAE
  Level 11  
  No właśnie jak odczytać te temperatury zapamiętane min i max które jak podają na opakowaniu niby są lecz nie wiem jak je sprawdzić wydaje się że sobie tylko napisali a w tej instrukcji nie ma nic na ten temat

  Napisałem w tej sprawie na adres serwisu który jest podany w/w instrukcji zobaczymy co odpiszą

  Pozdrawiam
 • #29
  zibi1961
  Level 10  
  Może ktoś wie co to za otwór z boku zaślepiony gumowym korkiem?
 • #30
  bassman
  Level 12  
  Nareszcie ruch temperatury w dół. Spirytusowy, zaokienny (przy oknie balkonowym) pokazuje teraz równo -9 st.C a Clarus (czujnik oddalony od okna ok.2m, zamocowany przy balustradzie) -9,9 st.C. Myślę, że jest teraz b.dobrze.