Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana wentylatora pod radiatorem-AMD

24 Sty 2010 08:32 7479 18
  • Warunkowo odblokowany
    Chcę wymienić wentylator pod radiatorem jaki byście polecili(oczywiście chcę go pod pod płytę główną),procesor athlon 64-2800 socket 754,zależy mi żeby nie miał obrotów powyżej 3tys obr/min
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Weź radiator, zdemontuj fabryczny wentylator i przejdź się do sklepu komputerowego i "poprzymierzaj" wentylatory. W chłodzeniach boksowych, czasami też w sprzedawanych oddzielnie często są wentylatory dedykowane, o nietypowym rozstawie otworów lub nietypowym kształcie.
  • Warunkowo odblokowany
    Z tego co wyczytałem to wentylator 70 lub 80mm, procesor AMD athlon3000+, socket 754, zastanawiam się nad zephyr 80, acutake, lub revoltec.
    Co możecie doradzić z wyborem? Procesor nie kręcony i nie chodzi mi tutaj o overlocku, chcę wymienić ten boxowy jest strasznie głośny,radiator oczywiście zostaje

Ma się kręcić maks do 2500obr/min oczywiście podłączony pod płytę główną, sam ma ustawiać prędkość zależnie od temperatury procesora.
  • Poziom 31  
    Podaj oznaczenia tego obecnego wentylatora to się dobierze coś o zbliżonej wydajności.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wszystkie boksowe radiatory na s.754 mają wentylator 70x70mm 25mm grubości. Grubość nie stwarza problemu będzie tylko nieco wyższe całe chłodzenie.
    AMD stosuje standard dla boksowych radiatorów i wentylatory we wszystkich pudełkach jakie miałem w ręce mają zawsze standardowy rozstaw otworów montażowych. Zależnie od typu chłodzenia boksowego wentylator jest albo przykręcany albo zakładany na ramkę z plastykowymi kołkami zapinaną do radiatora zaczepami.
    Zmiany odnośnie skuteczności chłodzenia opierają się na radiatorze - albo jest z miedzianym rdzeniem albo cały aluminiowy. W przypadku AM2 były wersje z heat-pipe dla procesorów X2 6000 i 6400.
    Druga różnica to typ wentylatora - instalowane są wersje 3000RPM, 3500RPM, a w bardzo grzejących się CPU lub o wysokim TDP Delta 5500RPM.

Wymieniasz więc na typowy wentylator 70x70mm (nie spotkałem boksa dla s.754 z wentylatorem 80x80, a miałem ich sporo w rękach) - kwestię obrotów załatwiasz albo odpowiednim modelem wentylatora albo kupując model z PWM i regulacją obrotów wtedy sprawa spada na barki biosu płyty głównej.

Finalnie zaś albo idź za radą szaleńca albo po prostu linijka w łapkę i zmierz rozstaw otworów wentylatora i takiego rozmiaru kup.
  • Warunkowo odblokowany
    bo były 2 modele podstawek jak się nie mylę 754 i 939 a AMD,i w tych 939 też był wentylator o średnicy 70mm?

Dodano po 1 [minuty]:

dodam ,że radiator jest aluminiowy,wentylator przykrecany,mocowanie radiatora na tzw klamki/zatrzaski
  • Poziom 12  
    Mery84 napisał:
    W przypadku AM2 były wersje z heat-pipe dla procesorów X2 6000 i 6400.
    Druga różnica to typ wentylatora - instalowane są wersje 3000RPM, 3500RPM, a w bardzo grzejących się CPU lub o wysokim TDP Delta 5500RPM.

Wymieniasz więc na typowy wentylator 70x70mm (nie spotkałem boksa dla s.754 z wentylatorem 80x80, a miałem ich sporo w rękach) - kwestię obrotów załatwiasz albo odpowiednim modelem wentylatora albo kupując model z PWM i regulacją obrotów wtedy sprawa spada na barki biosu płyty głównej.

Hej, mam pytanko. Właśnie posiadam wentyl boxowy z heat-pipe. Ostatnio głośno pracuje (4700rpm)procek chodzi na ok 57C.

Warto inwestować w inne chłodzenie czy kupić nowy wentylator(co konstrukcja radiatora jest OK)

Mam również Gigabyte 3D Cooler Pro. ale nie wiem czy będzie wydajniejszy od boxowego. -może dziś zamontuje go choć w specyfikacji nie ma AM2 - ale chyba będzie pasował?
    Co sądzicie?>
  • Warunkowo odblokowany
    włsnie standardowy box ma wentylator 70mm,,czy założyć 80mm arctic cooling8025L-1500OBR/MIN czy zephyr 70mm 2000obr/min,czy jakiś inny,chodzi mi tutaj o sam wentylator bez zmiany całego chłodzenia pod procesorem

Dodano po 1 [minuty]:

czy 70 i w obudowę 80 wtedy zamontować -wylot ciepłego powietrza
  • Poziom 36  
    To podstawa wymuszenia cyrkulacji powietrza w obudowie.
    Z przodu obudowy powinien byc nawiew.
    Przy okazji dyski beda chlodne.
  • Warunkowo odblokowany
    Jakie proponujecie wentylatory na procesor i tył obudowy?
  • Poziom 12  
    kajoj6661 napisał:
    włsnie standardowy box ma wentylator 70mm,,czy założyć 80mm arctic cooling8025L-1500OBR/MIN czy zephyr 70mm 2000obr/min,czy jakiś inny,chodzi mi tutaj o sam wentylator bez zmiany całego chłodzenia pod procesorem

Dodano po 1 [minuty]:

czy 70 i w obudowę 80 wtedy zamontować -wylot ciepłego powietrza

Witam, nie wiem czy temperatura będzie zadowalająca. Standardowy BOX z miedzią i heat-pipe kręci sie w stresie do 5000 i wtedy temperatura jest ok 58C(czy 68C tego nie jestem juz pewien).
    Jak tam wsadzisz coś co rozkręca sie do 2000 moze być mało.
    Miałem ten sam problem...... i skończyło sie na nowym wentylatorze na procesor. Kupiłem Tagana HP-928, bo był tani i zachwalany. Jednak nie moge go polecić do mojego procka (x2 6000+) - poziom temperatur pozostał, czyli oprócz jednego - ciszy, nie zmieniło się nic. A myślałem ze choć z 7 do 10 stopni obniżę całość. A moze było warto zapłacić 79 pln za kompletną ciszę ??

A jeszcze jedno - pasta nie dała sie rozsmarować na procku, była zbrylona, nie przyklejała sie do powierzchni, męczyłem sie - ostatecznie ją wyrzuciłem. Zastosowałem kupioną kiedyś z wentylatorem (TYTAN SILVER.. :/ ).
  • Warunkowo odblokowany
    czyli szukać już najlepiej wentylator powyżej 2tys obrotów? Nie chcem zmieniać całego chłodzenia,wymieniam wentylator ze względu na jego głośną pracę,nie można nawet tv z komputera oglądać tak głośno zachowuje się ten wentylator
  • Poziom 31  
    Strasznie kombinujesz. Pisałem już wcześniej - podaj oznaczenie wentylatora. Ilość RPM nie zawsze jest wyznacznikiem wydajności.
    ...A najlepiej odklej naklejkę z od spodu tego wentylatora i wpuść tam 2 krople oleju do maszyn do szycia.
  • Poziom 12  
    1. Zgadzam sie z przedmówcą, ja swój boxowy porządnie wyczyściłem i naoliwiłem, było względnie cicho.
    2. Jednak na Boxie nie zamontujesz wolniutkiej 120ki. A co do wcześniejszego pytania, 3- 4tyś na 70ce by wydajność była podobna - możne być głośno.
  • Warunkowo odblokowany
    70 zephyr niektórzy montowali na;
    1.Athlonie X2 4000+
    2.64 3500
    a tutaj szczegółowe opisy;komputronik
    1Wentylator zamontowany zamiast BOXowego na Athlonie X2 4000+. Przy o wiele niższej prędkości obrotowej (a co za tym idzie mniejszym hałasie) temperatura na procku spadła o ładnych kilka stopni. Jak najbardziej POLECAM!!!
    2. Zamontowałem go na boxowy radiator na Athlonie 64 3500. Obroty można regulować programem SpeedFan. Podczas normalnej pracy z komputerem obroty ustawiam na 70% (1800 rpm) i po zamontowaniu obudowy jest zupełnie niesłyszalny, do grania i wydajnej pracy na 100% (2300 rpm) i słychać jedynie lekki szum. Kabel 30 cm, trochę za sztywny. Podczas pracy okropnie śmierdzi (chyba wina temperatury, zamontowałem go przecież jako chłodzenie procesora, a nie do obudowy. Myślę, że trzeba mu dać trochę czasu na "wypalenie się", używam go dopiero drugi dzień). Atrakcyjna cena, cisza, w miarę dobra wydajność, bardzo szybka dostawa - WARTO GO KUPIĆ!
    3. Rewelacja! Cisza, wydajność, świetne wykonanie. Jeśli szukasz wentylatora 70mm na swój procesor, nie zastanawiaj się! Ten wentylator jest właśnie dla ciebie!
  • Poziom 12  
    No widać(po opiniach), że fajny wentylator. Bierz i podziel się uwagami. Może i ja go kupię do BOX'a.
  • Warunkowo odblokowany
    już zakupiony,czeka na montaż
  • Warunkowo odblokowany
    wentylator wymieniłem,wentylator kręci się w granicach 2300obr/min,temp 50-51stess, i zdecydowanie ciszej dodatkowo zamontowałem 80mm ww obudowie do wyciągania powietrza ciepłego