Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

subwoofer - proszę o pomoc w budowie

20 Lip 2004 13:18 1965 15
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie

Od samego początku proszę o wyrozumiałość i tolerancję.
    Chcę mieć w domu suba, ale nie mam ok. 1000 zł żeby go kupić. Dlatego pomyślałem że spróbuje go zbudować (oczywiście nie sam).
    I tu się zaczyna problem. Nie znam się na elektronice, ani akustyce, i prawdę powiedziawszy nie jestem w stanie się w tym temacie uczyć z powodu braku czasu. Zajmuję się rodziną, pracuję i uczę się w tej chwili programowania - zajmuje mi to masę czasu.
    Dlatego też proszę Was o pomoc. Wy się na tym znacie - wam to idzie lepiej. I proszę nie krzyczeć na mnie że mi się nie chce, że jestem leniuch, czy też do góry mam link szukaj, albo że podacie mi rozwiązanie a ja później napiszę że mi to nie gra tak jak chciałem (czytałem trochę to forum). Nie piszę tego posta z tych przyczyn. Podchdzę do tego trochę na wyzysk, ale mam nadzieję że mnie rozumiecie. Przepraszam za to.
    Jeżeli znalazłby się ktoś kto by mi pomógł (czytaj: podał na tacy) jakie duże pudło, z czego je zbudować, jakie bass-reflexy, jaki głośnik, jaka zwrotnica, i jak to wszystko sklecić do kupy, to podaję kilka moich wskazówek:
    - pomieszczenie 36 m2,
    - amplituner yamaha 430,
    - słucham filmów i różnej muzyki
    - sugerowany przeze mnie koszt suba ok. 500 zł.

Z góry THX za każdą wypowidź i pomoc
  • Poziom 43  
    ma być aktywny czy pasywny - ja od razu radze aktywny - do tego solidny wzmacniacz, dla tych którzy tego raczej za dużo nie konstruowali radze jakiś mostek na darmowych próbkach ze stanów zjednoczonych + filtr aktywny który tanim kosztem bedzie lepiej regulował pasmo niz pasywny (pasywny wymagałby gigantycznych cewek)

w aktywnym - tu bym zastosował nawet jakiegoś KITA jesli o to chodzi np. z Nowego elektronika.

co do obudowy: http://www.akustyka.tk/

- co do glosnika to stawiałbym na tesle:

przejżyj tą strone: http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=114&prnid=1 i wybierz jakiegoś ARN... jesli nie zmieścisz się w kosztorysie sprobuj na jakims alphardzie ale ciężko robić na alphardzie bo ich parametry są nie zawsze zgodne z prawdą.
  • Poziom 10  
    Dzięki Tremolo za odpowiedź.

Wydaje mi się że aktywny, a skoro twierdzisz że będzie lepszy, to na pewno aktywny;

Wspominacie dużo na forum o głośnikach ARN-312-00. Wg Ciebie nadawałby się dla moich potrzeb? Aha - jaka różnica jest między 4 a 8 Ohm? (poza tym że 4 jest mniejsze od 8 :wink: )

A teraz trochę lamerskich pytań (nie znam się na tym):
    - mostek na darmowych ... - możesz podać jakiś kontkretny symbol, żebym mógł go znaleźć
    - filrt aktywny - również proszę o jakiś typ
    - KIT z Nowego elektronika - Nie wiem o co chodzi.. .sorry

Dzięki za link do obudowy - znalezłem arta jak zrobić obudowę - myślę że na jego podstawie już sobie z tym tematem poradzę.

Natomiast co do tej elektroniki i wymiarów obudowy nadal bardzo proszę o pomoc
  • Poziom 43  
    w przypadku mostkowego wzmacniacza na mostku powiedzmy 2xOPA 541 lub 2x OPA549 najlepsza impedancją bedzie 8 Ohm -> 4 Ohm może te układy po prostu spalić.

4 Ohm to większy prąd i większe grzanie się wzmacniacza. po za tym ta impedancja podawana na blasze przy magnesie głośnika to jest to najmniejsza możliwa w całym pasmie częstotliwosci i w trakcie pracy. Zmienia się w zalezności od częstotliwości, od połozenia głośnika, temperatury cewki...

jesli zdecydujesz się na 4 Ohm będziesz musiał kombinowac z innymi ukłądami niz OPA - jesli oczywiście nie chcesz ich spalić to daj 8 Ohmowiec.

"mostek na darmowych" - problem darmowych układów był wiele razy omawiany. nie chce tu opisywac bardzo szczegółowo, bo na tym forum juz dużo było powiedziane o tym jak można ze Stanów Zjednoczonych z firmy Texas Instruments zamówić próbki układów w ramach programu powiedzmy edukacyjnego. Oferuja nawet gotowy układ m.in. do mostkowania DRV 134.

- kit z nowego elektronika - jest to układ wraz z plytką i elementami (bez zasilacza) jest oferowany przez firme Nowy elektronik. Jest to bodajże na 2x TDA 7294.
  • Poziom 10  
    Znalazłem już tego KITA w firmie Nowy elektronik (mam nadzieję że to ten: 201-K). Podpytałem sprzedawcę o zasilacz i on zasugerował: transformator 250W, mostek gretza, radiator i 2 kondensatory 4700 mikrona 12V.
    Możecie zweryfikować czy to się nadaje? Aha - proszę jeszcze o jakąś instrukcję łopatologiczną co z czym połączyć - przeglądałem te schematy na różnych stronach i ja po prostu nie wiem o co w nich chodzi.
  • Poziom 15  
    Najlepiej zrobic aktywny z wyjsciem zeby podpiac pasywny :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 40  
    Jak nie wiesz o co chodzi to kup sobie gotowy modol wzmacniacza do subwofera. Oszczedzisz sobie klopotow i nam przy okazji.
  • Poziom 10  
    właśnie szukam jakiegoś gotowca z zasilaczem na układach wymienionych przez was. Myślę że to będzie najlepsze rozwiązanie dla mnie i Was ;).
  • Poziom 10  
    oki o coś takiego mi chodzi (choć znalazłem jeszcze inną, podobną ale na tda7294 ofertę - tylko za większe pieniądze)
    Tylko proszę zróbcie mi porównanie (o ile da się to porównać) tego wzmacniacza WDS100TP
    firmy matronix ze wzmacniaczem na 2xTDA7294.
    I czy do tego głośnik ARN-312-00/8 jest ok?
  • Poziom 13  
    Mam podobny problem. Chce zrobić suba na cw1202c i nie wiem jak wzmacniacz czy ten Matrox z allegro (100W) czy ten na http://www.carton.glt.pl/ "Moduł wzmacniacza mocy TDA 300W" a znamionowej ma 180 to by myśle wystarczyło. Co o tym myślicie
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tomi - za takie cos sie dostaje ostrzezenie...

Mostkowane TDA pewnie - i z tego bedzie ze 130-150W, co w zupelnosci wystarczy. Odnosnie obudowy juz wszystko zostalo 14 razy powiedziane, poszukaj, wszystko jest, nie bedziemy po raz 200 pisac tego samego.
  • Poziom 13  
    Obudowe już wiem jaką chce zrobić, chcę tylko abyście porównali te 2 wzmacniacze, który lepszy do zastosowania w cw1202c. !!!!
  • Poziom 16  
    strona www.carton.glt.pl nie nalezy do tanich, ja zbudowalem subwoofera na ARN-312-00/8ohm i przyznam trzesie scianami, wstawilem do niego podwojny TDA 7294 nie podjalem sam walki z lutownica, bo wolalem niczego nie zepsuc i kupilem wszystko zmontowane od takiego milego pana co sprzedaje to zawodowo, jestem w pelni usatysfakcjonowany, mnie budowa suba lacznie z materialami wkretami itp wyniosla 560zl
    http://axetyk.republika.pl/html/podzespo3y_audio-oferta.html to link do stronki gdzie sprzedaje, on wystawia rowniez na allegro pod nickiem "jurtyk" filtr rowniez bardzo dobrze spelnia swoja role, przyznam ze przy ogladaniu filmow i wlaczonym subie momentami podskakuje jak łupnie :)

przepraszam strone carton.glt.pl pomylilem z dexon.pl na carton.glt.pl tez sa spoko ceny fakt ze samemu wyjdzie okolo polowe taniej, ale za to duze ryzyko jesli się ktos nie zna i trzeba wszystkie czesci osobno nabywac nieraz w wielu sklepach

post pod postem scalono

3molo
  • Poziom 13  
    Dzięki za odpowiedz. Życze wszystkim aby wszystkie odpowidzi takie były. Wyczerpująca, bez lania wody, konkretnie i na temat !!! Dzięki