Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zrobić włącznik sterowany, wyłączający sie po 1:30min ??

24 Sty 2010 10:07 1924 7
  • Poziom 2  
    Witam robie w domu instalacje pompy cyrkulacyjnej i mam do WAS prośbe jak zrobić włącznik sterowany trzeba osobnymi fazami ( dlatego bo każdy włącznik jest na innym poziomie i na innej fazie) i który po załączeniu sam sie wyłączy po załóżmy 1:30 czas może być troszke krótszy... wiem ze jest to do zrobienia ... a instalacja jest tak zrobiona ze jak wejde do łazienki włącze światło to w tym momencie ma sie włączyć pompa cyrkulacyjna ciepłej wody z wymiennika ciepła i ma ona pompowac wode przez określony czas i sama sie wyłączyć ... porsze o pomoc
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    witam,
    tak na szybko to przychodzi mi do głowy przekaźnik programowalny np. EASY f-y Moeller.
    Może nie najtańsze rozwiązanie do tego celu, ale w nawet najprostszej wersji pozostanie jeszcze kilka dodatkowych wejść i 3 wyjścia, które można wykorzystać do sterowania innych obwodów (np oświetlenie zewnętrzne).
    pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    oki tylko on żeby zasterował musze do niego dokupić Stycznik SM 320 20A 2Z 230V AC prawda??
  • Poziom 10  
    Czy chodzi Ci o kwestie zaniku fazy? Czy regulacje mocy pompy? Pompa jest jednofazowa?
  • Poziom 10  
    Z tego co pamiętam, to wyjścia można obciążyć 16A, ale mogę się mylić.
    Jeśli pompa jest 3~, to stycznik się przyda, ale 4Z.
    Pompka do cyrkulacji jest chyba 1~ i małej mocy więc można ją włączyć bezpośrednio, ewentualnie jakoś zabezpieczyć Wy przekaźnika (jakaś dioda lub rezystor).
  • Poziom 10  
    A nie lepiej zwykły przełącznik faz do tego stycznik i przekaźnik czasowy na cewce stycznika?
  • Specjalista elektryk
    A nie sądzisz że włączanie pompy cyrkulacyjnej gdy już wchodzisz do łazienki to musztarda po obiedzie ? Gdyby było to możliwe to pompa powinna się załączać na kilka-kilkanaście minut PRZED wejściem do łazienki. Skoro jest to niemożliwe to pompa powinna pracować cały czas i tak się zazwyczaj robi.
  • Poziom 16  
    electrician napisał:
    witam,
    tak na szybko to przychodzi mi do głowy przekaźnik programowalny np. EASY f-y Moeller.

Od razu falownik :D
    Przecież to można zrobić na timerze 555, że o przekaźnikach czasowych różnego rodzaju już nie wspomnę...

TomOzga napisał:
    Czy chodzi Ci o kwestie zaniku fazy? Czy regulacje mocy pompy? Pompa jest jednofazowa?

TomOzga napisał:
    A nie lepiej zwykły przełącznik faz do tego stycznik i przekaźnik czasowy na cewce stycznika?

Widzę problem z przeczytaniem pierwszego posta...

http://www.elportal.pl/pdf/k01/19_11.pdf - rys.3 Cie powinien zainteresować. Na wyjście 3 scalaka, rezystor, tranzystor i dioda do gaszenia szpilek i przekaźnik. Zamiast przełącznika START też można włożyć mały przekaźnik, a cewkę połączyć równolegle do oświetlenia w łazience (najprościej).