Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zmusić XP x32 do wykorzystania 3,68GB RAMu?

stopi 24 Jan 2010 14:15 3606 15
    stopi
    Level 28  
    Mam pewien problem. Pracuję na komputerze z WinXP 32-bit, z aplikacją do tworzenia muzyki. To DigiDesign ProTools LE 8.0 i korzystam z pluginów (tzw. wirtualnych instrumentów). Niewiele wam to powie, ale nieistotne....
    Istotne jest to, że to pamięciożerne aplikacje. Problem w tym, że system nie chce mi wykorzystać w pełni pamięci, którą posiadam. System widzi 3,68Gb, ale z tym się oczywiście godziłem dokupując kość RAM, że nie zobaczy pełnych 4ch, bo to 32-bit i mój komputer nie obsługuje rozszerzenia adresu fizycznego (do 36 bit). Głównie chodzi o to, że po załadowaniu tego co muszę, mam jeszcze 2GB RAM wolne (!), co pokazuje menedżer zadań, a po próbie załadowania czegokolwiek więcej komp się pluje, że ma "not enough memory".. I weź go tu człowieku zrozum..?? Fakty są takie, że plugin, który próbuje załadować zajmie nie więcej niż 200-300MB RAMu, a przecież ma 2GB do dyspozycji.

Konfiguracja komputera to:
    Gigabyte EP41-UD3L
    RAM 2 x 2GB/ 800MHz/ Kingston KVR800D2N6/2G
    Intel Core 2 Duo E7500 2.93GHz
    Win XP 32-bit Professional Service Pack 2

Info z programu ASTRA wygląda tak:

Przed załadowaniem pluginów mam, jak widać duużo wolnego RAMu (prawie 3,2GB):

Po załadowaniu aplikacji mam taki stan:

Jak widać jest "Dostępne - 2 114 236 KB", czyli w przybliżeniu 2GB. I teraz zaczynają się jaja, bo próba załadowania czegoś, co zeżre 300MB kończy się fiaskiem i zwisem systemu, bądź komunikatem "Not enough memory.." i zakończeniem działania całej aplikacji.

W rejestrze ustawiałem wszystko ręcznie, jak i pliki stronicowania (kombinowałem już na wszystkie strony z tymi plikami):

jak również ustawiałem ręcznie plik BOOT.INI:

Pamięć wirtualną obecnie mam ustawioną tak:

Tu też zmieniałem różnie opcje. Wczoraj pół dnia z tym walczyłem i ni cholery nie mogę przeskoczyć, aby wykorzystać jeszcze te 2GB RAMu. Wkurza mnie już ten Windows.
    Nawet jeśli ustawiłem mu pamięć wirtualną na np. tylko 512MB, na sztywno, to i tak wykorzystanie pliku stronicowania miałem na poziomie np. 1,5GB przy zapełnieniu 1GB RAMu (a co najśmieszniejsze nie widziałem żadnego innego pliku pagefile.sys na żadnej partycji, a ten właściwy w ogóle nie zmieniał rozmiaru!).
    Wynika teraz, że dokupiłem kość 2GB, a i tak pracuję tak, jakbym prawie bez niej był, bo Windows ma takie "widzimisię..."

Ma ktoś jakiś pomysł??
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    FxJ
    Level 21  
    Chciałbym zobaczyć ten komunikat "not enough memory" zrób fotkę jak się wyświetli.
    Wrzuć jeszcze koniecznie fotkę z Everesta: Płyt główna -> Pamięć
    jaki masz bios F5?
    Matuzalem
    Level 43  
    stopi - mam wrażenie, że w grę wchodzić mogą dwie kwestie - pierwsza -większość aplikacji zwykła się poruszać w obszarze 2GB (więc 3-4GB niewiele im pomoże), a druga - bym jednak, choćby rzędu 100MB, swap na C:\ zostawił.

Z tego coś podał brak mi jednej jeszcze rzeczy - ilości pamięci na grafice (chodzi o ew. rezerwacje dokonaną przez i dla PCI-E).
    Już tylko by sie upewnić kwestie z memory remap w BIOS-ie masz "przećwiczone"(?).
    tzok
    Moderator of Cars
    Dochodzi jeszcze ograniczenie 2GB pamięci jądra i 2GB na pojedynczy proces... kiepsko napisana aplikacja - ot co.
    stopi
    Level 28  
    Też jestem bardziej ku temu skłonny, że to po prostu wina tych 32-bit. Chyba czeka mnie po prostu przesiadka na Windows 64-bit, aby móc w pełni tę pamięć wykorzystać.

Co do tego komunikatu to jest to komunikat aplikacji (samplera), która ładuje sample do pamięci, więc nie wiem czy jest sens robić tego printscreena.
    Po prostu wyskakuje mi "Not enough of memory. Program will work unstable. Do you want to continue?", po czym albo się wiesza i muszę potraktować to poprzez "Zakończ zadanie" albo wywala aplikację po prostu. Nie ma bluescreenów itp.

Na innych forach też wnioski są takie, że poruszam się w systemie 32-bit, przez co nie wykorzystam w pełni tego RAMU. Jeszcze się dowiedziałem o przełączniku "/3GB", który ponoć pozwoli do wykorzystania w porywach do ok. 2.4GB. Muszę to uskutecznić. Na stronie Mikrosoftu o tym piszą właśnie też. Czy aplikacje 32-bit też będą stabilnie działać pod Win 64-bit?

Spróbuję jeszcze zostawić bardzo mały plik wymiany. Plik mam na dyskach SATA. Mam dwa SATA i jeden ATA. System i wymiana jest na SATA. Może kwestia zmiany grafiki z 256 na 512 by coś pomogła? BIOS mam F4. Nie sądzę aby aktualizacja BIOS coś dała...
    FxJ
    Level 21  
    Wrzuć jeszcze koniecznie fotkę z Everesta: Płyt główna -> Pamięć podczas gdy wywala komunikat. A i podaj wersję aplikacji z której korzystasz.
    lpm11
    Level 22  
    jest trick, aby w boot.ini dopisać /PAE. Czyli rozszerzenie adresu fizycznego. Jak to masz już włączone w ten sposób, to nie zdziałasz nic w systemie x32.
    Matuzalem
    Level 43  
    lpm11 wrote:
    jest trick, aby w boot.ini dopisać /PAE. Czyli rozszerzenie adresu fizycznego. Jak to masz już włączone w ten sposób, to nie zdziałasz nic w systemie x32.

Tyle, że Autor napisał
    Quote:
    ...mój komputer nie obsługuje rozszerzenia adresu fizycznego (do 36 bit).

Zaś przełącznik typu /3GB działa, albo i nie - nie ma reguły (choć Microsoft twierdzi inaczej).

FxJ - o co z tym linkiem po opisu pliku wymiany chodzi?
    stopi
    Level 28  
    Wiem co to jest PAE i ustawiałem to ręcznie w pliku BOOT.INI oraz w rejestrze, w Memory Management (PhysicalAddressExtension ustawione na 1).

Załączam screen z Everesta i monit. Nie wiem, czy to coś da, ale chcieliście, no to macie :)

Kurde. Zastanawia mnie fakt, że Everest pokazuje mi, że rozszerzenie adresu fizycznego jest obsługiwane, a nie jest włączone :| Byłem przekonany, że mój procek tego nie obsługuje. Przecież już to włączałem. Ten Windows po prostu działa jak chce...

Przełącznik 3G raczej nie działa, bo już go sprawdzałem.

Dodano po 21 [minuty]:

Włączyłem. Coś namotałem, bo funkcja PAE musi być włączona jednocześnie w BOOT.INI jak i w rejestrze. Teraz Everest pokazał, że jest "Aktywna". Rezultat - bez zmian :( Nadal sypie się przy wykorzystaniu więcej niż 2GB RAM.

Może zainstalowanie SP3 coś by zmieniło, albo po prostu reinstal od nowa z tą dodaną już pamięcią...? Dziwne jest też to, że po uruchomieniu "msconfig" z "Menu Start->Uruchom", na karcie BOOT.INI przełącznik /maxmem mogę ustawić myszką maksymalnie na 2048MB. Muszę ręcznie w BOOT.INI wpisywać 3776. Sprawa chyba zmierza ku temu, że z Windows 32-bit nic raczej nie zdziałam i 64-bit przyniesie dop. efekty.

Powiedzcie mi, czy aplikacje 32-bit będą działały pod systemem 64-bit poprawnie? Rozważam powoli opcję Windows 7 Professional 64-bit. Nie jest drogi, a ma też tryb XP. Tylko czy ten tryb XP też nie będzie się zachowywał tak jak dotychczasowy XP?
    FxJ
    Level 21  
    Na stronie MS jest do pobrania Windows 7 (32/64) w wersji trial na 90 dni to sprawdź samemu co Ci zadziała a co nie.

Tu jeszcze poczytaj:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

A jeśli pamięci nie umieścisz w trybie dual tylko single? Spróbuj. Tak tylko podpowiadam ale czy to ma sens nie wiem ale sprawdzić warto chyba :]
    stopi
    Level 28  
    Chyba to jest rozsadne wyjscie-sciagnac W7 x64 trial i potestowac.Przeraza mnie wizja reinstalu (duze biblioteki brzmien,sampli itp.),ale chyba nie mam juz wyjscia,jezeli chce wykorzystac w pelni pamiec kompa.Mam jeszcze plan,zeby uruchomic kilka gier i sprobowac zapelnic ram innymi aplikacjami,bo moze to nie wina systemu,tylko tej aplikacji
    szafarz
    Level 19  
    Proces pod windows nie może korzystać z więcej niż 2GB ramu. Kropka. Jeżeli ta aplikacja odpala kilka procesów, to ratunkiem może być swap file w okolicy np. 4-8GB (lub pozwól windowsowi samemu ustalić rozmiar swapa na jednym dysku).
    stopi
    Level 28  
    Ilość kombinacji, jakie robiłem ze swapem można by liczyć na podstawie rachunku prawdopodobieństwa... Nic to nie zmieniło. XP i tak robi swapa jak mu się podoba.

Moje życie zmieniło zainstalowanie Win 7 64-bit :) Odpaliłem wczoraj Win 7 Enterprise 64-bit Trial 90-dni i... śmiga aż miło. Załączam screena, gdzie zawaliłem mu 3,5GB RAMu, przy pomocy 32-bitowej aplikacji (!) - bynajmniej tak podaje producent tej aplikacji.

Co do samego Win 7, podoba mi się ten system i już widzę swój komp za 3 miesiące :) Działa szybko, ale mam też niezłego kompa, więc nie wiem jakby się zachował na 1GB RAM. Wprawdzie jeszcze za wiele nie pozwiedzałem, ale podstawowe 32-bit aplikacje działają:

Winamp
    WinRar
    Adobe Acrobat 7
    Mozilla 3.5

Nie instalowałem jeszcze MS Office i Kasperskiego. Myślę, że nie powinno być problemów. Jedyne z czym był problem na razie, to Adobe Flash Player 10. Po prostu instalka się nie pojawia po odpaleniu... No i minusem jest ilość miejsca na dysku jakie zajął - 14GB, ale muszę pogrzebać jeszcze w ustawieniach hibernacji i powyłączać zbędne rzeczy.

P.S. Win 7 też robi swapa, jak mu się podoba...
    tzok
    Moderator of Cars
    Jeśli tylko plik wymiany będzie dostępny system będzie z niego korzystał i nie ma w tym nic złego... w Windows XP można było wymusić model korzystania z pliku wymiany jak w Win95 (dopiero po zapełnieniu pamięci RAM) ale w znakomitej większości przypadków nie prowadziło to do wzrostu wydajności - wręcz przeciwnie.
    stopi
    Level 28  
    W związku z tym, iż zainstalowanie Win7 64-bit pomogło temat uważam za wyczerpany i zamykam.