Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CMOS checksum error plus niedziałająca klawiatura

klaudinek 24 Jan 2010 15:20 1962 5
    klaudinek
    Level 9  
    Witam.
    Mam problem.

Grałem w gierkę. Komputer mi się wyłączył (nie resetował). Chciałem go włączyć ale nic się nie działo jakby spalił się zasilacz. Po paru próbach przełączania wtyczek na płycie głównej i kombinowaniu poruszaj kabelki załączył się komputer. Ale monitor nie włączył się. Pomyślałem karta spaliła się. Ale po paru próbach monitor się włączył. Raz wykryło tylko kartę bez biosu a raz doszło do ekranu startowego bios. Wyskoczył błąd CMOS. Klawiatura nie działa, żaden przycisk. Restartowałem biosa przez zworkę i bateryjkę nic nie daje. Wszystkie wtyczki są poprawnie załączone. Odłączyłem karty PCI. Dalej nic. Teraz doszło do tego, że monitor dalej się nie włącza. Czarny ekran. Ma ktoś pomysł co się mogło stać? Za parę minut wymienię baterię CMOS ale wątpie by to coś dało
    Paweł1964
    Level 14  
    Witam!!!
    Nie napisałeś nic jaka to płyta , jaki procesor , przyczyn może być wiele :
    1.Przegrzewający się procesor.
    2.Nie pracuje wentylator na procesorze (płyty to kontrolują ).
    3.Uszkodzone kondensatory na płycie głównej(spuchnięte , wylane).
    4.Uszkodzony zasilacz.
    To takie podstawowe przyczyny.
    Moja propozycja:
    oczywiście zakładam że zasilacz jest sprawny , zostaw na płycie tylko niezbędne elementy (procesor ,jedną kostkę pamięći , karta grafiki ) resztę wyjmij , dyski i cd lub dvd odepnij , zobacz czy wtedy się uruchamia ( czyściłeś BIOS więc ustawienia wprowadź od nowa).
    Nie napisałeś też czy BIOS daje jakieś dźwięki .
    klaudinek
    Level 9  
    tTeraz włączałem komputer bios daje ciągły dźwięk przedtem nic nie wydawał głosu. Na płycie głównej INTELl 4 jest wyświetlacz z jakimiś kodami wyskakuje kod E1. a osprzęt to karta graficzna geforce 4 64mb
    256 ddr2 ram
    procesor 1,6 GHz INTEL
    karta muzyczna zintegrowana
    wentylator Kodegen 300 Watowy

Procesor nie jest gorący , w ogóle obudowy nie mam
    wentylator na procesorze działa
    kondensatory wg mnie w porządku żadnych odznak uszczerbków
    zasilacz chodzi bo komp w teorii działa bez karty graficznej z błędem biosowym jakimś

Po o depnięciu wszystkiego prócz procesora karty i ram bios piszczy ciągiem E1 błąd a ekran dalej się nie włącza.

Dodano po 27 [minuty]:

musze mieć 2 kości ram bo nie włączy mi się komp ale i tak załączenie biosa trwa ok 1 minuty zwykle mi się załącza w 5 sekund ;/ a klawiatura dalej ma błąd cmos checksum error

Niezwłocznie usuń niechlujstwo językowe, zastosouj poprawną interpunkcję i popraw bzdury, które powypisywałeś.
    [jankolo]
    Paweł1964
    Level 14  
    Dźwięk ciągły - Błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej , wszystkie rodzaje BIOSU .
    Dziwne , ale płyta powinna wystartować na jednej kości RAM , może wkładasz uszkodzoną kostkę.
    Co oznacza błąd na wyświetlaczu nie wiem , jeśli masz książeczkę od płyty tam powinien być typ i oczywiście na końcu kody błędów post.
    Cheksum error to błąd BIOSU, może powstanie tego błędu powodować np. bateria , albo uszkodzony BIOS ,czasem złe ustawienia , ale na pewno nie klawiatura.
    klaudinek
    Level 9  
    ps2 a bios to Phoenix-AwardBIOS v6.00pg 84-2002

Dodano po 39 [minuty]:

a baterię wymieniłem jakby ktoś pytał