Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jedna z pierwszych końcówek jakie zrobiłem. SPA 234x

29 Sty 2010 23:56 41507 62
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol przekaźniki
    misturek
    Poziom 15  
    Uważnie śledzę każde projekty. I cały czas jestem pełen podziwów Pańskiej wiedzy.
    Jestem ciekaw czym pisane są opisy na panelu przednim jak i z tyłu.
    Jest to zwykły biały pisak do płyt?
  • Relpol przekaźniki
    pinkin
    Poziom 18  
    Bardzo ciekawy schemat. Podoba mi się jego czytelność. Mam pytanie - co się ustawia potencjometrem R12?
    ANUBIS
    Moderator sekcji Technicznej
    Witam
    pinkin napisał:
    Bardzo ciekawy schemat. Podoba mi się jego czytelność. Mam pytanie - co się ustawia potencjometrem R12?

Prąd spoczynkowy stopnia końcowego mocy czyli tranzystorów Q 11 i Q 12 .
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Witam. Ja mam pytanie co do zastosowania tranzystorów kd503 i obciążalności mostka kolumna 4Ohm. Buduję podobną końcówkę mocy opartą o dwa układy Eltron 100, w mostku, posiadam 4szt kd503 na jeden kanał, razem w mostku 8, mam trafo około 800- 900 Watt toroid, i zasilanie +-40V.
    Chciałbym zwiększyć moc, podając na układy większe napięcie, tak jak kolega +-46V, uzyskał bym moc w mostku 400W 8R, a jeśli chciałbym podpiąć kolumnę 4R ? Tranzystory w stopniu końcowym to wytrzymają? Teoretycznie otrzymałbym moc 800 Watt 4Ohm, w praktyce mniejszą, ale to i tak różnica.
    Mógłbym tak zrobić? Dodałbym trochę zwoju, tak abym uzyskał napięcia 32V, i zamontował kondensatory na większe napięcie(póki co mam 40V..) oraz zwiększyłbym trochę pojemność. Co Pan autor, oraz koledzy o tym sądzą?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Tak, eltron jest bez układu zabezpieczeń, co już wcześniej przewidziałem, przepraszam, że nie poinformowałem. Pytanie nasuwa się jeszcze jedno, czy trzeba będzie zmieniać wartości rezystorów... bo z tym miałbym kłopot, jestem tylko elektronikiem amatorem i to młodym...mało doświadczonym.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    TOMI
    Serwisant
    Obawiam się że to nie taka prosta sprawa z tym mostkiem przy 4 ohm. Z tego co pamiętam to będziemy za bardzo blisko drugiego napięcia przebicia KD503 ??
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Bardzo dziękuję, za wszelką pomoc, jak uda mi się popełnić taki wzmacniacz to na pewno go tutaj pokażę, póki co końcówka pracuje w konfiguracji 2x eltron w mostku, i działa bez problemowo, przy 4 Ohm, i zasilaniu +-40V, a temp. radiatora nie przekracza 50 stopni, bez żadnych wentylatorów. Pozostaje mi tylko dołożyć kilka zwojów, wymienić kondensatory w filtracji i mamy 800W. Raz jeszcze dziękuję za poradę, i przepraszam za mały OT.
    TOMI
    Serwisant
    Albo coś pokręciłem albo koledzy coś przeoczyli.
    +-50V to daje prawie 170W RL4 ohm, a w mostku x4 wyjdzie 680W co daje prąd 13A !!. Przy czterech tranzystorach w stopniu mocy po dwa w gałęzi wychodzi prąd ponad 6A na tranzystor, a w szczycie 8,5A i to bez przesterowania. Chyba będą problemy. Wiem że KD to świetne tranzystory, że koniec Eltrona to najlepsza klasyka, sam go uwielbiam, ale udało się komuś wyciągnąć z dwóch KD 700W ??
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Właśnie... tutaj kończy się moja wiedza...i dlatego piszę do Was...Co sądzi kolega dj-MatyAS ? Ja chcę napięcie podnieść do +-46V, nie 50V.
    TOMI
    Serwisant
    A jakiej mocy trafo chcesz zastosować ??
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Mam trafo teraz z dużym zapasem, bo około 800-900 W, a toroidy dobrze się przeciążają, poza tym nie uzyskam z tego wzmacniacza 800W, wątpię w to bardzo, mam nadzieję chociaż na jakieś 600W 4Ohm w mostku, tak więc trafo powinno być wystarczające.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Może z mitu, że moc wzmacniacza w mostku rośnie 4x, tak więc 4 x 200= 800W, lecz jestem całkowicie przekonany, że nie odda tak dużej mocy.
    Dziękuję, raz jeszcze za udzielone porady, co chciałem to się dowiedziałem, być może spróbuję, w zależności od dostępu do drutów nawojowych...
    Oczywiście, tranzystory końcowe są parowane, dość dokładnie, być może nie będę podnosić zasilania do +-46V, raczej ciut mniej, +-44, bądź około, dla zapewnienia jakiegoś tam bezpieczeństwa. Wielkie dzięki!!
    TOMI
    Serwisant
    W mostku trafo to podstawa. W brew pozorom z podanego napięcia powinieneś uzyskać ok 600W i wedle mojej wiedzy, żeby było bezpiecznie powinno być powinno być 16 KD503, możesz zaryzykować z 12-toma, ale jak trafi sie jedna czarna owca możesz stracić wszystkie. Jak by co służę pomocą, ale to już w nowym temacie i starczy off topa.
    TReneR666
    Poziom 12  
    A ja 3gr do schematu - bardzo nie podoba mi sie niesymetryczny stopien wyjsciowy
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    TReneR666
    Poziom 12  
    A gdzie ja pisalem cokolwiek o stopniu wejsciowym? :roll:

ps. stopnie wejsciowe symetryczne tez istnieja - np we wzmacniaczach ze sprzezeniem zwrotnym pradowym. :scatter:
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    TReneR666
    Poziom 12  
    Dlatego tez napisalem, ze lubie sie "czepiac".
    Tez pamietam te czasy, gdy zdobycie nawet 2N3055 graniczylo z cudem...
    TOMI
    Serwisant
    Ale nie problem poprawić symetrię wstawiając w układzie qasi-komplementarnym diodę a najlepiej dwie schottkyego w emiterze tranzystora sterującego.
    arek59
    Poziom 29  
    Konstrukcja mi się podoba. To co już koledzy napisali to już nie będę komentował. Jedynie mam pytanie.
    Dlaczego zabezpieczenie DC wyłącza przekażniki dopiero po 2 sek od pojawienia się DC na wyjściu? Przecież po pojawieniu się DC i głośnik pali się w ułamki sekund podobnie jak bezpiecznik.
    Proponuję przyśpieszyć próg zadziałania zabezpieczenia przed DC.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    A ja mam pytanie dotyczące również zabezpieczenia, ale zwarciowego. Przy zadziałaniu jego, następuje odłączenie wyjścia (przekaźnik) ? Czy tylko jest ograniczony prąd w tranzystorach mocy?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    To co na schemacie pokazane, to jest jasne, ale reszty brak :D
    Skoro komparator, to domyślam się że robisz pomiar na rezystorze i potem wyjście komparatora steruje przekaźnikiem. Tak? Zastanawia mnie jak to jest zrobione w innych konstrukcjach fabrycznych, ADS, Elmuz itp.
    Robiąc swoją końcówkę i myśląc intensywnie nad swoim zabezpieczeniem, natknąłem się na jakąś starszą, naszą końcówkę, wykorzystującą transoptory i skorzystałem z tej koncepcji. Niestety mało jest dostępu do takich schematów.