Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jedna z pierwszych końcówek jakie zrobiłem. SPA 234x

24 Sty 2010 17:45 41609 62
 • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
  Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
 • Relpol przekaźniki
 • #2
  shadow0013
  Poziom 34  
  Nie będę pisał że konstrukcja ... (posty giną z tego tematu) Napisz jakie pasmo uzyskałeś w tym wzmacniaczu i może zaprezentowałbyś przyrządy pomiarowe z "wyższej półki" zwłaszcza miernik mocy wyjściowej (?), generator też robi wrażenie. Jako osoba z doświadczeniem napisz artykuł o pomiarach wzmacniaczy z praktycznej strony tymi przyrządami.
 • #3
  Johny B.
  Poziom 16  
  I to się właśnie liczy... czyli? PROFESIONALIZM wykonania, dopracowanie w każdym szczególe. Można wiedzieć co pan tym napędza?
 • #4
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • Relpol przekaźniki
 • #5
  Johny B.
  Poziom 16  
  Chętnie zobaczę kolumny, choć widziałem kilka pana konstrukcji w jednym z tematów. Mogę wiedzieć jakie są koszty wykonania tej końcówki?
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  flubber.trip
  Poziom 27  
  Można wiedzieć jaką metodą zostały wykonane płytki, bo przeglądając różne czasopisma elektroniczne z tamtych lat nie znalazłem żadnych informacji o termo transferze, a wyglądają jak fabryczne. Pozdrawiam
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #9
  Freddy
  Poziom 43  
  Bardzo porządna i solidna konstrukcja. W pełni profesjonalne wykonanie, dbałość o jakość i dokładność widoczna na każdym miejscu.
  Widać od razu, że człowiek porządny i solidny. Pamięta co to Bomis, też się tam zaopatrywałem.
  W zasadzie, było to prawie jedyne źródło zaopatrzenia w tamtych czasach. Co prawda, było widać po ilości jego zaopatrzenia jakość pracy tamtejszych fabryk, ale chwała im za to. Dzięki temu my "dłubacze" mieliśmy dostęp do części.
  Ileż to się ludzie naskładali wtedy telewizorów, wzmacniaczy, tunerów, a nawet gramofonów. Osobiście miałem cały komplet z Krakowskiego Majsterka.
  Wykonałem całą wieżę łącznie z gramofonem. Jaka to była frajda, jak się coś dostało.
  ---

  Chętnie posłuchałbym próbek dźwiękowych z tego sprzętu. Zobaczyłbym chętnie również "pasmo przenoszenia", ale pewnie nie będzie Ci się chciało tego robić.
 • #10
  pinkin
  Poziom 18  
  Bardzo imponująca konstrukcja. Podoba mi się pomysł m.in. z chłodzeniem. To dość nietypowe, kiedy większość wzmacniaczy ma radiatory chłodzone na zewnątrz, albo ustawione bardziej na przestrzeń dla przewiewu lub konwekcji - Kolega zastosował po prostu "rurę" która oddaje ciepło do jej środka. Myślę że można dzięki temu skierować w większości odprowadzane ciepło w jedną stronę i przy okazji zyskać dużo przestrzeni.
  Jestem również zainteresowany rozwiązaniem Kolegi z układem zabezpieczającym przy ok 85°C.

  "gniazdo "canon" w które wpinana jest płytka sterująca końcówki mocy" - myśle że to ułatwia ew. modyfikację lub naprawy. Przydała się kiedyś Koledze tego typu "poręczność" układu? Czy coś się kiedyś uszkodziło we wzmacniaczu?

  Mam nadzieję że mimo osiągnięcia pełnoletności przez wzmacniacz, nie pozwoli mu jednak Kolega palić ;)

  Pozdrawiam!
 • #11
  store10
  Poziom 16  
  Niejasne jest dla mnie MANINS, czy to jest nazwa tego wzmacniacza, czy może słowo "zasilanie" w nieznanym mi języku? Literówka?

  Jeśli tylko będzie możliwe odzyskanie schematów, czekam, aby je przeglądnąć. Dołączam się do pytania kolegi o awaryjność urządzenia i co podlegało najczęściej awarii.

  Proszę podać wymiary całości (wysokość, głębokość, szerokość). Domyślam, że 19 cali to szerokość.
 • #12
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #13
  Johny B.
  Poziom 16  
  Skoro o oznaczeniach i literówkach to co oznacza: SPA 234x? Czy to numer wyprodukowanej końcówki? I jeszcze zauważyłem w jednym z tematów na pana sprzęcie naklejki ''fair play'' przepraszam, że czepiam się szczegółów, ale co one oznaczają? (bo chyba nagłaśniając imprezy nie da się grać nie fair) Lubię znać szczegóły.
 • #14
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #15
  flubber.trip
  Poziom 27  
  Mam jeszcze jedno pytanie. Jak nawijałeś transformator? Masz do tego jakieś specjalne narzędzia czy drut po prostu mozolnie przewlekałeś przez rdzeń?

  Co do oznaczeń to stawiam na (F) full, frequency, final (P) power (A) amplifier, co do cyfr, jeżeli oznaczają to samo cu w wypadku ww wzmacniacza to chyba 4 kanały, 6 rodzajów zabezpieczeń, 1 Om, x wymuszone chłodzenie.

  Jeszcze jedno mi przyszło na myśl co do litery F - Fajny :D
 • #16
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #17
  Johny B.
  Poziom 16  
  Ferry Perow Amplifier - wzmacniacz z rezonatorem Ferryego Perrowa (ang. FP Amplifier). Dobrze?
  4-bo cztery kanały?
  6-bo sześciorakie zabezpieczenie
  1-bo moc np.1kw?
  x-wymuszone chłodzenie?
  Jeżeli jest źle proszę moderatora, żeby usunął post.
 • #18
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #19
  SzokalML
  Poziom 36  
  Interesuje mnie jakie kolumny są tym napędzane, rozumiem ze wcześniejszych postów, że byłoby trochę roboty z umieszczaniem zdjęć itd. także chodzi mi tylko o króciutki opis.
 • #20
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #21
  SzokalML
  Poziom 36  
  widziałem kilkukrotnie na aukcjach stare, szerokopasmówki philipsa. Też domyślam się, były to jeszcze holenderskie, a nie chińskie produkty.
 • #22
  przemo-lukas
  VIP Zasłużony dla elektroda
  "Wypasiona" końcówka, jak to mawia młodzież. :D
  Brak konieczności ustawiania PR-ek świadczy o dwóch rzeczach. Dobry projekt i Twoja staranność w fazie "produkcji". Fajny pomysł z radiatorami w kształcie tunelu, wentylatory nie "mieszają" powietrza w całej obudowie, więc i temperatura powinna być niższa na końcówkach. No i te gniazdo. Raz z myślą o serwisie, dwa "stanowisko pomiarowe". Czyli z założenia miało powstać i powstało więcej konstrukcji. :D
  No cóż, najlepszą opinię wystawiło życie. Niemalże 20 lat bezawaryjnej pracy. Pogratulować. :spoko:

  Przepraszam za mały "offtop".
  Sądziłem, że "koniczynka" jest nie tylko ze względu na "fart", ale też ze względu na zamiłowanie do irlandzkich trunków tudzież kibicowanie Celtic Glasgow. :cunning:
 • #23
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #24
  SzokalML
  Poziom 36  
  widzę tam również sporo piezaków w tych kolumnach. Przez jakie zwrotnice je puszczałeś? Czemu nie choćby GDWT na tym miejscu?

  Widzę, że jako gniazda wejściowe dalej stosujesz duże jacki.
  Nie masz z tym problemu? Ja osobiście też póki co same jacki, bo dostałem ich spory zapas, i nie chce mi się wymieniać, jednak oczywiście ryzyko awarii jest dość duże w stosunku do np. speak-onów.

  Z innej beczki - w pierwszej końcówce osobiście nie podoba mi się bliskość wejść in i out. Przez pomyłkę, w stresie i przy kiepskim oświetleniu, ktoś mógłby się pomylić i podłączyć na odwrót, paląc źródło sygnału. Rozumiem że to się nie zdarzyło, ale ryzyko trzeba minimalizować ;)

  Konstrukcja zdecydowanie do działu "akustyka top".

  Chciałbym też spytać, ile w sumie zrobiłeś końcówek?
 • #25
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #26
  SzokalML
  Poziom 36  
  chodziło mi oczywiście o orientacyjnie, gdyż nie wiedziałem czy robiłeś tylko dla siebie, czy również dla znajomych/handel.

  Jak wyglądały wtedy relacje cenowe zrobienia / kupienia porównywalnej końcówki? Bo dzisiaj tego typu działania jak wiemy mniej się opłacają, gdyż ceny spadły, więc jeśli nie ma pod ręką połowy części, i dużej ilości wolnego czasu, to lepiej kupić gotowe.
 • #27
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #28
  pepitto
  Poziom 18  
  Naprawdę ogromny szacunek z mojej strony. Nie wiem dlaczego to pytanie jeszcze nie padło, ale postanowiłem je w końcu zadać. W opisie umieściłeś (umieścił Pan-nie chcę urazić) wzmiankę o projektowaniu tej końcówki, chciałbym się dowiedzieć jak wygladało projektowanie końcówek w "tamtych czasach", oraz jakie parametry udało się uzyskać (nie chodzi tu konkretnie o moc, ale o pasmo przenoszenia, wzmocnienie etc.)

  Pozdrawiam, Grzegorz.
 • #29
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto