Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jedna z pierwszych końcówek jakie zrobiłem. SPA 234x

24 Sty 2010 17:45 40436 62
  • Fibaro
  • #2 24 Sty 2010 20:27
    shadow0013
    Poziom 34  

Nie będę pisał że konstrukcja ... (posty giną z tego tematu) Napisz jakie pasmo uzyskałeś w tym wzmacniaczu i może zaprezentowałbyś przyrządy pomiarowe z "wyższej półki" zwłaszcza miernik mocy wyjściowej (?), generator też robi wrażenie. Jako osoba z doświadczeniem napisz artykuł o pomiarach wzmacniaczy z praktycznej strony tymi przyrządami.

• #3 24 Sty 2010 20:37
    Johny B.
    Poziom 16  

I to się właśnie liczy... czyli? PROFESIONALIZM wykonania, dopracowanie w każdym szczególe. Można wiedzieć co pan tym napędza?

• #4 24 Sty 2010 22:08
    398216
    Usunięty  
  • #5 24 Sty 2010 22:31
    Johny B.
    Poziom 16  

Chętnie zobaczę kolumny, choć widziałem kilka pana konstrukcji w jednym z tematów. Mogę wiedzieć jakie są koszty wykonania tej końcówki?

• Fibaro
  • #6 24 Sty 2010 23:11
    398216
    Usunięty  
  • #7 25 Sty 2010 03:13
    flubber.trip
    Poziom 27  

Można wiedzieć jaką metodą zostały wykonane płytki, bo przeglądając różne czasopisma elektroniczne z tamtych lat nie znalazłem żadnych informacji o termo transferze, a wyglądają jak fabryczne. Pozdrawiam

• Fibaro
  • #8 25 Sty 2010 09:49
    398216
    Usunięty  
  • #9 25 Sty 2010 13:29
    Freddy
    Poziom 43  

Bardzo porządna i solidna konstrukcja. W pełni profesjonalne wykonanie, dbałość o jakość i dokładność widoczna na każdym miejscu.
    Widać od razu, że człowiek porządny i solidny. Pamięta co to Bomis, też się tam zaopatrywałem.
    W zasadzie, było to prawie jedyne źródło zaopatrzenia w tamtych czasach. Co prawda, było widać po ilości jego zaopatrzenia jakość pracy tamtejszych fabryk, ale chwała im za to. Dzięki temu my "dłubacze" mieliśmy dostęp do części.
    Ileż to się ludzie naskładali wtedy telewizorów, wzmacniaczy, tunerów, a nawet gramofonów. Osobiście miałem cały komplet z Krakowskiego Majsterka.
    Wykonałem całą wieżę łącznie z gramofonem. Jaka to była frajda, jak się coś dostało.
    ---

Chętnie posłuchałbym próbek dźwiękowych z tego sprzętu. Zobaczyłbym chętnie również "pasmo przenoszenia", ale pewnie nie będzie Ci się chciało tego robić.

• #10 25 Sty 2010 15:40
    pinkin
    Poziom 18  

Bardzo imponująca konstrukcja. Podoba mi się pomysł m.in. z chłodzeniem. To dość nietypowe, kiedy większość wzmacniaczy ma radiatory chłodzone na zewnątrz, albo ustawione bardziej na przestrzeń dla przewiewu lub konwekcji - Kolega zastosował po prostu "rurę" która oddaje ciepło do jej środka. Myślę że można dzięki temu skierować w większości odprowadzane ciepło w jedną stronę i przy okazji zyskać dużo przestrzeni.
    Jestem również zainteresowany rozwiązaniem Kolegi z układem zabezpieczającym przy ok 85°C.

"gniazdo "canon" w które wpinana jest płytka sterująca końcówki mocy" - myśle że to ułatwia ew. modyfikację lub naprawy. Przydała się kiedyś Koledze tego typu "poręczność" układu? Czy coś się kiedyś uszkodziło we wzmacniaczu?

Mam nadzieję że mimo osiągnięcia pełnoletności przez wzmacniacz, nie pozwoli mu jednak Kolega palić ;)

Pozdrawiam!

• #11 25 Sty 2010 16:16
    store10
    Poziom 16  

Niejasne jest dla mnie MANINS, czy to jest nazwa tego wzmacniacza, czy może słowo "zasilanie" w nieznanym mi języku? Literówka?

Jeśli tylko będzie możliwe odzyskanie schematów, czekam, aby je przeglądnąć. Dołączam się do pytania kolegi o awaryjność urządzenia i co podlegało najczęściej awarii.

Proszę podać wymiary całości (wysokość, głębokość, szerokość). Domyślam, że 19 cali to szerokość.

• #12 25 Sty 2010 16:20
    398216
    Usunięty  
  • #13 25 Sty 2010 20:33
    Johny B.
    Poziom 16  

Skoro o oznaczeniach i literówkach to co oznacza: SPA 234x? Czy to numer wyprodukowanej końcówki? I jeszcze zauważyłem w jednym z tematów na pana sprzęcie naklejki ''fair play'' przepraszam, że czepiam się szczegółów, ale co one oznaczają? (bo chyba nagłaśniając imprezy nie da się grać nie fair) Lubię znać szczegóły.

• #14 25 Sty 2010 22:48
    398216
    Usunięty  
  • #15 26 Sty 2010 11:39
    flubber.trip
    Poziom 27  

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak nawijałeś transformator? Masz do tego jakieś specjalne narzędzia czy drut po prostu mozolnie przewlekałeś przez rdzeń?

Co do oznaczeń to stawiam na (F) full, frequency, final (P) power (A) amplifier, co do cyfr, jeżeli oznaczają to samo cu w wypadku ww wzmacniacza to chyba 4 kanały, 6 rodzajów zabezpieczeń, 1 Om, x wymuszone chłodzenie.

Jeszcze jedno mi przyszło na myśl co do litery F - Fajny :D

• #16 26 Sty 2010 11:51
    398216
    Usunięty  
  • #17 26 Sty 2010 11:58
    Johny B.
    Poziom 16  

Ferry Perow Amplifier - wzmacniacz z rezonatorem Ferryego Perrowa (ang. FP Amplifier). Dobrze?
    4-bo cztery kanały?
    6-bo sześciorakie zabezpieczenie
    1-bo moc np.1kw?
    x-wymuszone chłodzenie?
    Jeżeli jest źle proszę moderatora, żeby usunął post.

• #18 26 Sty 2010 12:04
    398216
    Usunięty  
  • #19 26 Sty 2010 16:32
    SzokalML
    Poziom 36  

Interesuje mnie jakie kolumny są tym napędzane, rozumiem ze wcześniejszych postów, że byłoby trochę roboty z umieszczaniem zdjęć itd. także chodzi mi tylko o króciutki opis.

• #20 26 Sty 2010 16:57
    398216
    Usunięty  
  • #21 26 Sty 2010 17:22
    SzokalML
    Poziom 36  

widziałem kilkukrotnie na aukcjach stare, szerokopasmówki philipsa. Też domyślam się, były to jeszcze holenderskie, a nie chińskie produkty.

• #22 27 Sty 2010 13:11
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

"Wypasiona" końcówka, jak to mawia młodzież. :D
    Brak konieczności ustawiania PR-ek świadczy o dwóch rzeczach. Dobry projekt i Twoja staranność w fazie "produkcji". Fajny pomysł z radiatorami w kształcie tunelu, wentylatory nie "mieszają" powietrza w całej obudowie, więc i temperatura powinna być niższa na końcówkach. No i te gniazdo. Raz z myślą o serwisie, dwa "stanowisko pomiarowe". Czyli z założenia miało powstać i powstało więcej konstrukcji. :D
    No cóż, najlepszą opinię wystawiło życie. Niemalże 20 lat bezawaryjnej pracy. Pogratulować. :spoko:

Przepraszam za mały "offtop".
    Sądziłem, że "koniczynka" jest nie tylko ze względu na "fart", ale też ze względu na zamiłowanie do irlandzkich trunków tudzież kibicowanie Celtic Glasgow. :cunning:

• #23 27 Sty 2010 13:47
    398216
    Usunięty  
  • #24 27 Sty 2010 14:13
    SzokalML
    Poziom 36  

widzę tam również sporo piezaków w tych kolumnach. Przez jakie zwrotnice je puszczałeś? Czemu nie choćby GDWT na tym miejscu?

Widzę, że jako gniazda wejściowe dalej stosujesz duże jacki.
    Nie masz z tym problemu? Ja osobiście też póki co same jacki, bo dostałem ich spory zapas, i nie chce mi się wymieniać, jednak oczywiście ryzyko awarii jest dość duże w stosunku do np. speak-onów.

Z innej beczki - w pierwszej końcówce osobiście nie podoba mi się bliskość wejść in i out. Przez pomyłkę, w stresie i przy kiepskim oświetleniu, ktoś mógłby się pomylić i podłączyć na odwrót, paląc źródło sygnału. Rozumiem że to się nie zdarzyło, ale ryzyko trzeba minimalizować ;)

Konstrukcja zdecydowanie do działu "akustyka top".

Chciałbym też spytać, ile w sumie zrobiłeś końcówek?

• #25 27 Sty 2010 14:49
    398216
    Usunięty  
  • #26 27 Sty 2010 15:09
    SzokalML
    Poziom 36  

chodziło mi oczywiście o orientacyjnie, gdyż nie wiedziałem czy robiłeś tylko dla siebie, czy również dla znajomych/handel.

Jak wyglądały wtedy relacje cenowe zrobienia / kupienia porównywalnej końcówki? Bo dzisiaj tego typu działania jak wiemy mniej się opłacają, gdyż ceny spadły, więc jeśli nie ma pod ręką połowy części, i dużej ilości wolnego czasu, to lepiej kupić gotowe.

• #27 27 Sty 2010 19:05
    398216
    Usunięty  
  • #28 28 Sty 2010 20:36
    pepitto
    Poziom 18  

Naprawdę ogromny szacunek z mojej strony. Nie wiem dlaczego to pytanie jeszcze nie padło, ale postanowiłem je w końcu zadać. W opisie umieściłeś (umieścił Pan-nie chcę urazić) wzmiankę o projektowaniu tej końcówki, chciałbym się dowiedzieć jak wygladało projektowanie końcówek w "tamtych czasach", oraz jakie parametry udało się uzyskać (nie chodzi tu konkretnie o moc, ale o pasmo przenoszenia, wzmocnienie etc.)

Pozdrawiam, Grzegorz.

• #29 29 Sty 2010 00:52
    398216
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME