Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

siła sygnału w łańcuchu efektów gitarowych

24 Sty 2010 19:09 1202 2
  • Poziom 21  
    Witam ponownie. W moich poszukiwaniach ponownie trafiłem tutaj z teoretycznie błahego powodu. Nijak nie mogę znaleźć przez googla jaki jest standardowy poziom sygnału w łańcuchu efektów, czyli między przedwzmacniaczem a wejściem wzmacniacza.
    Najlepiej by było gdybym znał tą wartość w milivoltach ponieważ decybelovolty są dla mnie kompletną zagadką. Dla jakiegoś porównania , prosił bym też o podanie tego parametru dla wejścia liniowego przeciętnej karty dźwiękowej, abym mógł chociaż na ucho sobie porównać. Muszę mieć jakieś porównanie z tego względu że ślepe kopiowanie efektów niema sensu. Przy zbyt małym napięciu wejściowym po prostu nie zagrają jak trzeba, natomiast przesterowanie efektu jest również niepożądane. Z resztą nie wiem dokładnie jak mocny sygnał generuje moja gitara i jaki przedwzmacniacz jest mi z tego względu potrzebny. Co za tym idzie, jaka czułość i wzmocnienie wzmacniacza były by najlepsze. Dzisiaj oszukałem się tylko jak głupi od rana. Jedyne co w rezultacie znalazłem, to różne wartości, które nijak się mają do siebie (w moim wyobrażeniu). Ponieważ w obydwu przypadkach input i output widniały tylko wartości w decybelach. Np +10db , +20db oraz -10db, - 20db w na prawdę dziwnych różnych kombinacjach.
    Szczerze mówiąc pogubiłem się jeszcze bardziej niż na początku.
    Proszę więc o nakierowanie.
    Do tej pory kalibrowałem sam przedwzmacniacz z gitarą i wzmacniaczem , "żeby jakoś grało" ale przy efektach musi być już jakiś ład.

Ps.
    Najbardziej interesuje mnie aspekt praktyczny, czyli jak się ma sygnał z łańcucha do poziomu sygnału "line" komputera (jako punkt odniesienia). Pozwoli mi to jakoś wszystko razem skalibrować nie patrząc na niezrozumiałe dla mnie oznaczenia.
    A i nie posiadam miernika poziomu sygnału , jedynie zwykły multimetr, więc pomiary są dość ograniczone.
  • Pomocny dla użytkowników
    Tu masz rozważania o poziomach sygnałów w akustyce, z jedną różnicą w 0dBu w instalacjach akustycznych radiofonii to 1.5Vsk a nie 0.775Vsk

http://www.ation.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=339&Itemid=14

Co do poziomów z efektów to zobacz np. tu

http://www.ibanez.co.jp/world/manual/9series/AD9.pdf

maksymalny poziom wejściowy to +5dBV czyli 1.77 Vsk a układ ma wzmocnienie 1 (0dB) czyli na wyjściu maksymalnie będzie to samo.

Tu masz przykład karty dźwiękowej zewnętrznej

http://midi.pl/p6247-ESI-UGM96-karta-muzyczna.html

Maksymalny poziom wejściowy to +5dBV (dla tej karty, bo dla innych może być innaczej i trzeba w specyfikację zerknąć).

http://midi.pl/p5163-ESI-MAYA-44-USB-karta-muzyczna.html

Co do decybeli to one mówią o stosunku Uwy do Uwe. Jeżeli Uwy jest większe od Uwe to wynik w dB jest dodatni a jeżeli mniejsze to ujemny, jeżeli równe to otrzymujemy 0dB. Decybel jest jednostką względną i nic nie mówi o bezwzględnej wartości napięcia.

$$dB=20*log_{10}\ |\frac{Uwy}{Uwe}|$$

w drugą stronę

$$\frac{Uwy}{Uwe}=10^{\frac{dB}{20}}$$ [V]

Przykładowo

0 dB -> wzmocnienie 1 -> Uwy=Uwe
    -20dB -> wzmocnienie 0.1 lub tłumienie 10 krotne -> Uwy=0.1*Uwe
    +20dB -> wzmocnienie 10 krotne -> Uwy=10*Uwe

Podanie wzmocnienia w dB nic nie mówi czy sygnał jest odwrócony w faze czy nie a tylko o wzajemnym stosunku ich amplitud czy wartości skutecznych.

Wartości bezwzwlędne napięcia mogą być podane dBu lub dBV.

W przypadku dBu napięciem odniesienia (Uwe w powyższych wzorach) jest spadek napięcia wydzielający 1mW mocy na 600Ω, tj.

$$Uodn=\sqr{P*R}=\sqr{0.001W*600\Omega}=\sqr{0.6}\approx\ 0,775V$$

$$U=0.775*10^{\frac{dBu}{20}}$$ [V skuteczne]

w przypadku jednostki dBV (decybelowolt) napięcie odniesienia wynosi 1V

$$U=10^{\frac{dBV}{20}}$$ [V skuteczne]
  • Moderator
    Efekty powinny, jak wspomniano wyżej, zachować ten sam poziom sygnału.
    Temat zamykam - p.8.1, p.14 i p.16 regulaminu.