Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann Vitodens i sterowanie pompą cyrkulacyjną w domu?

vojtek111 24 Jan 2010 19:29 10797 5
 • #1
  vojtek111
  Level 9  
  Witam,  mam w domu Vitodensa-200W. w obiegu c.w.u mam pompkę Grundfossa, która pompuje ciepłą wodę dookoła wszystkich ujęć w domu. trochę mnie zaskoczyło, że kocioł nie może sobie tym sterować (jest to urządzenie zewnętrzne i całkowicie niepołączone z resztą kotłowni). przynajmniej tak mi przekazali ludzie z firm instalacyjnych (pytałem w dwóch). no właśnie - naprawdę nie da się tego wysterować jakoś z kotła? przydałaby się najprostsza akcja - jeśli kocioł jest w trybie podtrzymywania temperatury c.w.u - pompka działa. w przeciwnym przypadku - nie działa. i tyle. istnieje jakieś rozwiązanie tego prostego problemu? bez tego mam ciągły obieg wody dookoła domu (która traci oczywiście ciepło przy tym obiegu). tak jak mi radzili - kupiłem sobie sterownik elektroniczny z timerem i zaprogramowałem go tak samo jak kocioł. tylko, że u mnie - z przyczyn praktycznych wyszło, że grzanie wody jest wyłącznie w godzinach rannych (7-9). potem i tak nikogo nie ma w domu przez większość dnia. poza tym potrzebujemy ciepłej wody w przypadkowych godzinach (czasem żona wraca o 13 i chce się wykąpać, czasem wszyscy jesteśmy dopiero po 22) i wtedy włączamy tryb "party". po 10 minutach woda jest ciepła. bardzo fajne. ale bardzo przydałoby się włączanie w tym samym czasie pompki (żeby woda była ciepła i nie trzeba było za każdym razem spuszczać dziesiątek litrów zimnej. teraz pompka musi działać od 7 do 23). oczywiście - w ostateczności - rozważam wywiercenie kilku otworów w ścianach, skucie pewnej ilości tynku i doprowadzenie jakiegoś przełącznika elektrycznego do miejsca gdzie mam Vitrotrola, ale - ze względu na nieestetyczny efekt i prucie ścian - wolałbym tego uniknąć... z góry dziękuję za porady.

  pozdrawiam,
  Wojtek
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Baronik21
  Level 16  
  jest możliwość wysterowania - pytanie tylko jaki masz model kotła bo w niektórych (młodszych modelach) trzeba dołożyć płytkę sterującą za kilka stówek
 • #3
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Jeśli to kocioł z Vitotronic 200 HO1 (zresztą tylko taki jest w tych kotłach poza stałotemperaturowym) to trzeba dokupić rozszerzenie wewnętrzne H1, ale to powinien kupić i założyć Twój instalator / sprzedawca, chyba że przy podpisywaniu transakcji zakupu kotłowni nie dogadałeś się z nim.
 • #4
  vojtek111
  Level 9  
  Bardzo dziękuję za poradę dot. modułu H1. Widzę z instrukcji montażu, że podłączyć to sobie można bez problemu samemu. Pytanie mam tylko odnośnie podłączania do KM-BUS. Jeśli na złączkach 6-7 mam już podłączonego Vitotrola, to czy H1 mam podłączyć do tych samych 6-7, czy trzeba nabyć jakiś rozdzielacz KM-BUS?
 • Helpful post
  #5
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Kup rozszerzenie wewnętrzne H1 (a w opisie powyżej piszesz o rozszerzeniu zewnętrznym H1). Wewnętrzne H1 podłączyć trzeba wg schematu (w załączeniu) i instrukcji serwisowej. A wtyk 145 dla Vitotrolla pozostaje do dyspozycji.

  Ale nie polecam tego samemu robić, chyba że naprawdę czujesz się na siłach i masz odpowiednie papiery.
 • #6
  vojtek111
  Level 9  
  Bardzo dziękuję za wskazówki. zajrzę do vitotronica i zobaczę jak to wygląda. jeśli to zbyt skomplikowane - wezwę serwis.

  pozdr.
  WP