Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann Vitodens i sterowanie pompą cyrkulacyjną w domu?

vojtek111 24 Jan 2010 19:29 11631 5
 • #1
  vojtek111
  Level 10  
  Witam,

  mam w domu Vitodensa-200W. w obiegu c.w.u mam pompkę Grundfossa, która pompuje ciepłą wodę dookoła wszystkich ujęć w domu. trochę mnie zaskoczyło, że kocioł nie może sobie tym sterować (jest to urządzenie zewnętrzne i całkowicie niepołączone z resztą kotłowni). przynajmniej tak mi przekazali ludzie z firm instalacyjnych (pytałem w dwóch). no właśnie - naprawdę nie da się tego wysterować jakoś z kotła? przydałaby się najprostsza akcja - jeśli kocioł jest w trybie podtrzymywania temperatury c.w.u - pompka działa. w przeciwnym przypadku - nie działa. i tyle. istnieje jakieś rozwiązanie tego prostego problemu? bez tego mam ciągły obieg wody dookoła domu (która traci oczywiście ciepło przy tym obiegu). tak jak mi radzili - kupiłem sobie sterownik elektroniczny z timerem i zaprogramowałem go tak samo jak kocioł. tylko, że u mnie - z przyczyn praktycznych wyszło, że grzanie wody jest wyłącznie w godzinach rannych (7-9). potem i tak nikogo nie ma w domu przez większość dnia. poza tym potrzebujemy ciepłej wody w przypadkowych godzinach (czasem żona wraca o 13 i chce się wykąpać, czasem wszyscy jesteśmy dopiero po 22) i wtedy włączamy tryb "party". po 10 minutach woda jest ciepła. bardzo fajne. ale bardzo przydałoby się włączanie w tym samym czasie pompki (żeby woda była ciepła i nie trzeba było za każdym razem spuszczać dziesiątek litrów zimnej. teraz pompka musi działać od 7 do 23). oczywiście - w ostateczności - rozważam wywiercenie kilku otworów w ścianach, skucie pewnej ilości tynku i doprowadzenie jakiegoś przełącznika elektrycznego do miejsca gdzie mam Vitrotrola, ale - ze względu na nieestetyczny efekt i prucie ścian - wolałbym tego uniknąć... z góry dziękuję za porady.

  pozdrawiam,
  Wojtek
 • #2
  Baronik21
  Level 16  
  jest możliwość wysterowania - pytanie tylko jaki masz model kotła bo w niektórych (młodszych modelach) trzeba dołożyć płytkę sterującą za kilka stówek
 • #3
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Jeśli to kocioł z Vitotronic 200 HO1 (zresztą tylko taki jest w tych kotłach poza stałotemperaturowym) to trzeba dokupić rozszerzenie wewnętrzne H1, ale to powinien kupić i założyć Twój instalator / sprzedawca, chyba że przy podpisywaniu transakcji zakupu kotłowni nie dogadałeś się z nim.
 • #4
  vojtek111
  Level 10  
  Bardzo dziękuję za poradę dot. modułu H1. Widzę z instrukcji montażu, że podłączyć to sobie można bez problemu samemu. Pytanie mam tylko odnośnie podłączania do KM-BUS. Jeśli na złączkach 6-7 mam już podłączonego Vitotrola, to czy H1 mam podłączyć do tych samych 6-7, czy trzeba nabyć jakiś rozdzielacz KM-BUS?
 • Helpful post
  #5
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Kup rozszerzenie wewnętrzne H1 (a w opisie powyżej piszesz o rozszerzeniu zewnętrznym H1). Wewnętrzne H1 podłączyć trzeba wg schematu (w załączeniu) i instrukcji serwisowej. A wtyk 145 dla Vitotrolla pozostaje do dyspozycji.

  Ale nie polecam tego samemu robić, chyba że naprawdę czujesz się na siłach i masz odpowiednie papiery.
 • #6
  vojtek111
  Level 10  
  Bardzo dziękuję za wskazówki. zajrzę do vitotronica i zobaczę jak to wygląda. jeśli to zbyt skomplikowane - wezwę serwis.

  pozdr.
  WP