Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Benq FP71G Q7T4 - losowo gaśnie podświetlenie

tdrozd 24 Jan 2010 19:09 4045 14
Tespol
    tdrozd
    Level 11  
    Mam ten monitor,wymienilem praktycznie wszystkie kondensatatory.
    Monitor potrafi chodzic kilka kilkanascie godzin i nagle inverter sie wylacza ,brak podswietlania panelu.Kondensatory przy inverterze te 220 nF wyminione na 180 n MKP Wima.Jakies pomysly??

Moderated By ogryz:

Wydzieliłem z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1548854.html
    Proszę nie podpinać się pod inne tematy z innym problemem.

• Tespol
    goldi74
    Level 43  
    A poprawiałeś luty na transformatorkach wyjściowych inwertera? Często tam się tworzą zimne luty.
    tdrozd
    Level 11  
    :) oczywiscie ,swietlowki swieca normalnie ale one ponoc moga tez zbytnio obciazac przetwornice i wylaczac inverter

Dodano po 29 [minuty]:

Aktualnie cos mu sie pogorszylo ,pojawia sie plansza Benq i kicha .Raz na 20 zalaczen na chwile zaskoczy obraz windy i za chwile zniknie.W momencie gdy inverter sie wylacza przetwornica zaczyna wyraznie piszczec.
    arko71
    Level 25  
    To w tym momencie MUSISZ sprawdzić tranzystory inwertera, bo z powodu zimnych lutów któryś z nich poleciał i poprawić luty w obwodzie trafka WN.
  • Tespol
    tdrozd
    Level 11  
    Luty w obwodzie WN byly poprawione .Wymienie w ciemno te tranzystory moze ktorys popuszcza.Choc wczoraj wieczorem monitor znowu pracowal poprawnie.

Dodano po 5 [godziny]:

niestety nie ma u nas 2sc5707,sa jakies pewne latwo dostepne zamienniki ??
    arko71
    Level 25  
    Jak monitor odpali, to sprawdź jego reakcje na popukiwanie - może masz rzadki przypadek zimnego lutu na świetlówce? Jak masz możliwość to podepnij sprawną świetlówkę w miejsce oryginalnych i obserwuj zachowanie monitora. Sprawdziłeś luty po "zimnej" stronie świetlówek w układzie kontroli prądu i napięcia pracy świetlówki? Zimne luty w okolicy trafka WN zazwyczaj prowadzą do spalenia tranzystorów, a twoje ciągle "żyją".
    tdrozd
    Level 11  
    Nowych swietlowek nie mam,popukiwalem ale jakos reakcji nie widac .Nie wiem czy to ma znaczenie ale kondy byly 220 n ja dalem 180n mkp10 wima.
    arko71
    Level 25  
    20% mniej od nominału i 10% tolerancji samego kondensatora to wychodzi w najgorszym przypadku 2/3 nominału i może nie wystarczyć do utrzymania właściwego prądu świecenia i zadziałania zabezpieczeń - wymień na 220nF, albo dołóż równolegle 47nF.
    tdrozd
    Level 11  
    Wymienilem te kondenstaory na 220 MKP i niby monitor kilka dni pracowal dobrze lecz sytuacja sie powtorzyla,znowy zaczyna sie wylaczac.Zastanawiam sie czy to jednak nie swietlowki .Moga one takie numery robic?? Luty to nie sa bo wszystkie poprawione.
    Trace juz sily.
    srysiek
    Level 16  
    Wymień świetlówki, lub dla sprawdzenia podłącz na zewnątrz. B.częsty przypadek przy takim objawie. Możesz podstawiać po jednej.
    Pozdrawiam.
    Stanley_P
    Level 27  
    tdrozd wrote:
    Wymienilem te kondenstaory na 220 MKP i niby monitor kilka dni pracowal dobrze lecz sytuacja sie powtorzyla,znowy zaczyna sie wylaczac.Zastanawiam sie czy to jednak nie swietlowki .Moga one takie numery robic?? Luty to nie sa bo wszystkie poprawione.
    Trace juz sily.

Hm, własnie wysmażyłem posta o swojej naprawie tego monitora, może się na coś przyda?...

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1566952.html

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. Przy okazji pytanie (pierwszy raz naprawiałem monitor LCD): czy do inwerterów należy stosować kondensatory tylko MKP? Dałem MKT, ale o wyższym napięciu 220nF/400V. Trochę się nagrzewają, no ale w końcu oryginalne też spuchły. W ogóle po jakimś czasie wszystko jest nieźle ciepłe, zwłaszcza po założeniu ekranu. Blacha się rozgrzewa, nie parzy, ale jest dosyć mocno ciepła. Ale to chyba normalne? Z kolei po złożeniu obudowy, nawet po paru godzinach pracy plastik z tyłu jest zimny (tzn. temp.pokojowa), trochę ciepła można wyczuć przy otworach wentylacyjnych u góry obudowy. Obmacałem przed chwilą parę monitorów w pracy - zachowują się podobnie.
    tdrozd
    Level 11  
    Co do wymiany swietlowek - nie mam pojecia gdzie takie kupic i czy do danej matrycy sa jakies dedykowane? A co losowosci - nie jest ona taka losowa. Powtarza sie to tak ze jak by moniotor sie nagrzewa i po czasie wylacza podswietlanie. W tym momencie resety lcd nic nie daja. Po jakims czasie startuje i znowu chodzi.
    Aby bylo jasne - tranzystory nie ruszane. W pobliskim sklepie mieli tylko 3 :/
    Stanley_P
    Level 27  
    tdrozd wrote:
    Co do wymiany swietlowek - nie mam pojecia gdzie takie kupic i czy do danej matrycy sa jakies dedykowane? A co losowosci - nie jest ona taka losowa. Powtarza sie to tak ze jak by moniotor sie nagrzewa i po czasie wylacza podswietlanie. W tym momencie resety lcd nic nie daja. Po jakims czasie startuje i znowu chodzi.
    Aby bylo jasne - tranzystory nie ruszane. W pobliskim sklepie mieli tylko 3 :/

Witam

Tak ścieka-w-ości: czy robiłeś jakiekkolwiek pomiary, np. chociażby napięć zasilania? O przyłożeniu choćby na chwilę oscyloskopu do kolektorów 2SC5707 nie wspomnę...
    Przykladowo zmierzone przeze mnie U zasilania inwerterów wynosiło ok 29V bez obciążenia, oraz ok. 14V po obciążeniu, patrz link dwa posty wyżej. Mierzyłeś napięcia na nózkach 3 i 14 układu IC801 (kontrola prądu świetlówek)? Może tu się coś dzieje, na przykład pływa po jakimś czasie, po rozgrzaniu monitora i w końcu doprowadza do zablokowania inwerterów przez IC801? Może da się coś wychwycić, zaobserwować? A może poprawę przyniesie doklejenie jakichś radiatorów do tranzystorów mocy w inwerterach (znów patrz link dwa posty wyżej)? To z kolei sugerowałoby, że ktoryś ma strukturę nadwrężoną już zębem temperatury i czestotliwości i wypadałoby je wszystkie wymienić... Oczywiście to wszystko to tylko gdybanie i przyczyna może być zupelnie inna, np. dobrze zamaskowany, upierdliwy zimny lut, ujawniajacy swoje "oblicze" po wielogodzinnym rozgrzaniu monitora. Lecz moja szklana kula w stałym remoncie i nawet mi nie podpowie, czy masz w swoim warsztacie choćby najprostszy uniwersalny miernik.

Pozdrawiam -

Stanley
    tdrozd
    Level 11  
    Miernik jest UT70a-napiec nie sprawdzalem.Oscyloskop wyszedl.Jakos mnie serce boli jak to mam znowu rozkrecac :).Moze zabiore sie za niego wieczorem,trany zamowilem beda orginalne -wyminie wszystkie .Moze ktorys podgrzewa sie i popuszcza .
    Stanley_P
    Level 27  
    tdrozd wrote:
    Miernik jest UT70a-napiec nie sprawdzalem.

Hm, schował się w pudełku i nie chciał wyjść? A poważniej: spojrzałem w google - multimetr wcale nie z najniższej półki. W domu mam jakiegoś bodaj Honteka, klasy Allegro/40zł ;-) i uważam, że do pomiarów o których mowa też spokojnie wystarczy (jakkolwiek w pracy mam przyrządy o kilka-kilkanaście klas wyższej... w sensie ceny przynajmniej).
    Sądzę również na podstawie Twoich opisów, że napięcia zasilania są raczej poprawne - ale żeby byc pewnym, przekonać się na 100%, należy przeprosić się z miernikiem.

Quote:

Oscyloskop wyszedl.Jakos mnie serce boli jak to mam znowu rozkrecac :).Moze zabiore sie za niego wieczorem,trany zamowilem beda orginalne -wyminie wszystkie .Moze ktorys podgrzewa sie i popuszcza .

W tzw. miedzyczasie oczekiwania na pólprzewodniki sugeruję wziąść porządną lupę i raz jeszcze przejrzeć/poprawić luty, zwlaszcza w okolicach inwerterów i trafek WN.

Pozdrawiam -

Stanley