Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ten silnik da się przerobić na prądnicę?

24 Sty 2010 22:00 11598 8
  • Poziom 12  
    Czy ten silnik da się przerobić na prądnicę? Czy ten silnik da się przerobić na prądnicę?
    Był to stary silnik szczotkowy
    Nie wiem jakiej mocy bo nie ma tabliczki
    jakie by tu magnesy zastosować
    jaką moc można by osiągnąć bez przezwajania
    36 żłobików posiada

Dodano po 10 [minuty]:

Czy ten silnik da się przerobić na prądnicę?

Usunąłem kilka identycznych zdjęć. [Łukasz]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    grubość drutu 1 mm
    długość wirnika 15 cm
    grubość wirnika 15 cm

Dodano po 4 [godziny] 41 [minuty]:

Wszystkich zainteresowanych prosze o pomoc
  • Poziom 12  
    Stojan jest 100% sprawny
  • Poziom 12  
    Ma ktoś jakieś propozycje
  • Moderator
    Pewnie by się dało. Jednak po pierwsze: trzeba by mieć całkiem niezłe wyposażenie warsztatu, po drugie, byłoby to raczej kosztowne, po trzecie - to, że stojan wygląda na sprawny, to nie wiadomo jak przedstawiają się jego własności, chodzi o obwód magnetyczny. Z doświadczenia wiem, że silniki kilka razy przewijane mają przegrzane blachy. W sumie - sprawa wygląda na mocno nieopłacalną.
  • Poziom 33  
    Taki silnik można zrobić jako prądnicę - wystarczy obtoczyć wirnik i nakleić magnesy neodymowe.Prądnica ta ma 4-ry bieguny i tyle samo trzeba dać na wirniku.
    Na małych obrotach ok.100 /min będzie miała 12 lub 24 V - tyle trzeba do ładowania akumulatorów.
    By uzyskać 230 - 400V z obciążeniem 1 kW to będzie potrzeba ok 1000 obr/min.
    By zrobić z tego wolnoobrotową prądnicę to trzeba przezwoić stojan na 12 biegunów.
  • Poziom 21  
    Witam
    Mam pytanie do kol.retrofood . W swoim poście kol. wspomniał iż kilkakrotnie przezwajane silniki mają przegrzane blachy . Z czego to wynika ? Czy przyczyną jest nagrzewanie stojana w piecu przed usunięciem uzwojenia ?
    Przed laty widziałem jak nawijacz z ok. 30- letnim doświadczeniem , wraz ze swoim pomocnikiem usuwał uzwojenia ze stojanów silników o mocy 23 kW . Stosowali barbarzyńską metodę . Przy pomocy palnika acetylenowego wypalali izolację drutów i żłobków w stojanie . Następnie przy pomocy wycinaka wycinali czoła uzwojeń . Przy okazji ucinając po kilka "zębów" blach na czołach pakietu .
    Ja zastosowałem swoją metodę . Odcinałem czoła uzwojeń na pile ciernej . Następnie wybijałem zezwoje ze żłobków dopasowanym klinem z miękkiej stali .
    Większość wychodziła bez problemów ze żłobków razem z izolacją żłobkową .
    Usunięcie starego uzwojenia z 3 stojanów trwało kilka godzin bez uszkodzenia blach . Pozdrawiam