Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SpectrumDX5 + AR500 regulator napięcia 0-5V mały prąd

25 Sty 2010 00:10 2510 7
  • Poziom 16  
    Witam! Mam pytanie jak mogę wykonać układ który z odbiornika reagując na szerokość impulsu podawałby napięcie od 0 do 5V w zależności od położenia drążka. Nie zależy mi na +-5V lecz tylko od 0 do +5V. Czyli włączam układ w jeden kanał i na wyjściu mam od 0 do 5V w zależności od położenia drążka.
  • RenexRenex
  • Poziom 13  
    Jakikolwiek regulator jednokierunkowy by się nadał. W internecie jest od groma schematów.
  • RenexRenex
  • Poziom 30  
    Zależy czym te 0-5V ma sterować...
    Jeżeli silnikiem to faktycznie regulator modelarski...
    Regulator jednak nie daje na wyjściu napięcia o zmiennej wartości a jedynie zmienia wypełnienie sygnału... PWM...
    Jeżeli potrzebujesz żeby napięcie zmieniało się płynnie to trzeba by pokombinować z filtrem dolnoprzepustowym do fabrycznego regla albo samemu coś sklecić...
  • Poziom 24  
    Można również to zrobić z wykorzystaniem procka: odczytywać wypełnienie sygnału i na wyjściu równoległym 8 bitowym za pomocą drabinki rezystancyjnej zrobić prosty przetwornik C/A. W najprostszym przypadku będzie to procek (np. attiny24/26), kondensator filtrujący zasilanie, drabinka rezystorowa i kondensator filtrujący napięcie wyjściowe (może niekonieczny?). Można jeszcze pomyśleć o buforze napięcia wyjściowego.
    Można dywagować czy do takiej aplikacji nie jest to przerost formy nad treścią, ale jak dasz procek i kondensatorki w obudowach do montażu powierzchniowego, będzie to małe - a jeśli ma to być użyte w modelarstwie, to waga i wymiary się liczą. Wymienione elementy są również bardzo tanie.
  • Poziom 16  
    Regulator będzie podpięty do manetki zamiast czujnika halla. Ponieważ daje on napięcie od 1-5V chciałem regulować prędkości silnika z wykorzystaniem takiej manetki żeby nie budować osobnego sterownika PWM który mam. Zestaw jest z hulajnogi elektrycznej. Schematu regulatora nie mogę znaleźć nie wiem za bardzo pod jakich hasłem szukać w necie. Próbowałem pod regulator napięcia ale nie znalazłem schematów. Co do procka to sprawa trochę odpada bo nie umiem jeszcze programować procków (programy pisze na kompie ale w mikroprockach się jeszcze nie bawiłem) a termin projektu się zbliża więc na naukę nie ma czasu :/ Dzięki za zainteresowanie
  • Poziom 30  
    Czyli o ile dobrze rozumiem to jest tak...
    Z hulajnogi mamy silnik z regulatorem w którym to prędkością sterowało się manetką która dawała sygnał 1-5V z czujnika Hall'a...
    Teraz wywalamy manetkę wraz z czujnikiem...
    Sygnał 1-5V do sterowania tym regulatorem pochodzić ma z "szukanego układu" który wygeneruje go na bazie sygnału z odbiornika RC... wooow... :D
    Jeżeli nie chcesz się za uC zabrać to zostaje ci chyba tylko kombinować z prostym jednokierunkowym reglem np. http://www.math.niu.edu/~behr/RC/speed-ctl.html
    Na wyjściu filtr RC, LC...
    Aparaturę trymerem ustawić tak żeby zakres był 1-5V...
  • Poziom 16  
    tak dokładnie jest tak jak opisałeś. Ponieważ z odbiornika wychodzi impuls na każdy kanał o zmiennej szerokości w zależności od położenia drążka. Mam do tego odbiornika zrobiony układ (przez jednego elektronika), który załącza tranzystor BD przy odpowiednim położeniu drążka, niestety zastosował tam scalaka który następnie zatarł i nie wiem co to jest. Dodam że układ po za tym scalakiem i tranzystorem zawiera tylko ze dwa kondensatory i kilka rezystorów, samym potencjometrem reguluje się próg przy którym otwiera się tranzystor. Każdy taki układ był podłączony do jednego kanały i sterowałem silnikiem tak że dwa przekaźniki odpowiadały za obroty lewo prawo a jeden przekaźnik zwierał rezystor który był połączony w szereg z manetką i dzięki temu zachodziła symulacja podkręcenia manetki z zera do jakiegoś tam poziomu na którym manetka była ustawiona. Niestety silnik dostaje wtedy kopa na większym obciążeniu i obawiam się że albo konstrukcja mechaniczna tego nie wytrzyma (przez szarpanie) albo z silnikiem coś się stanie w końcu. Dlatego zależy mi na regulatorze przy pomocy którego będę powoli startował silnikiem przechylając drążek a zostaną tylko przekaźniki obrotów. Jest też inne rozwiązanie... Może zostać tak jak jest ale potrzebuje układ który powoli by dochodził do napięcia od 1 do XX (ustalonego przez potencjometr). Zrobiłem do tego wtórnik emiterowy lecz na symulacji w komputerze wszystko było ok tak po podpięciu do sterownika brakowało mocy lub startował od razu (zmieniałem kondensator lub rezystory - ładujący i na emiterze) i nic:/ Nie byłem w stanie wyznaczyć rezystancji sterownika który jest wpinany we wtórnik więc nie wiem jak zasymulować to na komputerze żeby potem przenieść na lutownicę i żeby działało. Drugie rozwiązanie z powolnym startem jest na pewno łatwiejsze ale mnie już brakło wiedzy a chętnie bym się douczył. Post w którym opisywałem problem to:
    Link1
  • Poziom 30  
    Jak dla mnie to jest kombinowanie na siłę...
    Ja widzę dwie opcje...
    Przy czym obie zaczynają się tak samo...
    Wywalić z oryginalnego sterownika wszystko poza końcówką mocy...
    Tzn zostawić mosy tranzystory nimi sterujące i ewentualnie jeżeli jest na przekaźnikach układ zmiany kierunku...
    1. Do tego co zostało zrobić sterowanie na uC który podpinamy bezpośrednio do odbiornika jak zwykły regler... ewentualnie można spróbować z już gotowym reglem i jak niżej...
    2. Zrobić kompilację układ regulatora RC z wywalonym końcowym mosem i końcówka mocy z sterownika hulajnogi...