Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plan rozmieszczenia czujek - dom jednorodzinny - do oceny

25 Sty 2010 00:11 6320 9
  • Poziom 9  
    Witam,
    Byłbym wdzięczny gdyby któryś z szanownych forumowiczów zerknął na mój projekt - na początek plan rozmieszczenia czujników i główne założenia systemu.

Wyrysowałem schemat piwnicy, parteru i piętra klienta.
    System chcę zbudować na centrali INTEGRA 64 + ekspander wejść. Komunikacja przez telefon na linii stałej (komunikacja alarmu i braku napięcia - syntezer mowy 16 kanałów). W planach rozbudowa do GSM w przyszłości. Projekt ograniczony finansowo - ale dodanie 1 lub 2 czujek wchodzi w grę.

Baza to kontaktrony okienne schowane w futrynie i skrzydle oraz czujki ruchu PIR oraz PIR+MW (Aqua Plus, Ivory, w garażu Cobalt Plus, w małych pomieszczeniach lub tam gdzie nie ma gdzie na ścianie powiesić Ring na suficie).

Położenie czujek przemyślałem zgodnie z zasadami montażu (PIRy nie wprost w okno, tam gdzie ciaśniej Ivory ze zwierciadłem, praktycznie wszystkie czujki mają ponad 140st kąta widzenia) - i choć czasami mogą wyglądać na źle umieszczone to wydaje mi się, że ze względu na cechy niektórych pomieszczeń nie da się ich założyć inaczej - nie mniej jednak jestem otwarty na Wasze sugestie i propozycje poprawek.

Okna umieszczone wysoko nie są zabezpieczone kontaktronami - jedynie PIRami, które gdzieś dalej mogą "zebrać" intruza gdyby sobie wymyślił jednak wejść po drabinie przez te wysokie okna.

Gdybym o czymś zapomniał - dopiszę z czasem.

Plan rozmieszczenia czujek - dom jednorodzinny - do oceny Plan rozmieszczenia czujek - dom jednorodzinny - do oceny Plan rozmieszczenia czujek - dom jednorodzinny - do oceny
  • Poziom 9  
    elektronik1970 napisał:
    W salonie, gdzie jest kominek polecam czujkę PIR + Mikrofala
    np. Cobalt SATEL - http://www.guardius.pl/produkty/pokaz/COBALT_103.html
    To samo chyba w kuchni, chociaż niekoniecznie.

Rozważałem to...ale kominek nie będzie nigdy palony podczas nieobecności domowników więc nie ma obawy o szybkie zmiany widma pochodzącego od ognia.
    Zastanawiam się tylko czy nagrzewający się kaloryfer pod oknem (salon) może aktywować czujkę. Teraz klient ma ogrzewanie grawitacyjne z piecem węglowym więc nie ma obawy o sytuację gdy nagle podczas nieobecności kaloryfer się nagrzewa - raczej wolno ochładza. Klient w przyszłości planuje wymianę pieca na gazowy, oczywiście z wymuszonym obiegiem - czy takie systemy grzewcze są w stanie aktywować czujnik PIR poprzez nagrzewający się kaloryfer?
  • Poziom 11  
    Wiadomo, że kominek powinno się wygasić przed wyjściem z domu.
    Ale zdarzają się przecież różne alarmowe sytuacje, gdy trzeba nagle wyjść. Wówczas może się zdarzyć, że nagrzany kominek po uzbrojeniu alarmu wywołuje ruchy powietrza generując fałszywy alarm.

Kaloryfer raczej nie powinien aktywować czujki PIR.
  • Poziom 14  
    Kominek na pewno nie wystygnie w 1min.(czas na wyjście), więc bezpieczniej będzie założyć duala.

Nie jestem przekonany do Ringów - nie ma sensu montowanie 360° w kącie pomieszczenia. Może na poddaszu w pom. wypoczynkowym.

W garażu można pomyśleć o sufitowym duo, obecnie może być zasłaniany przez auta (zależy to od aut i bramy). Jak rozbrajany i uzbrajany ma być sys. przy wyjeżdżaniu i wjeżdżaniu samochodem?

Moim zdaniem kontaktrony są dodatkowym zabezpieczeniem i proponuję duo w kotłowni.

No i jeszcze jedna ważna rzecz, co grzeje czynnik w kaloryferach to kocioł, a nie piec. ;)
  • Poziom 9  
    marcc napisał:
    Kominek na pewno nie wystygnie w 1min.(czas na wyjście), więc bezpieczniej będzie założyć duala.

Nie jestem przekonany do Ringów - nie ma sensu montowanie 360° w kącie pomieszczenia. Może na poddaszu w pom. wypoczynkowym.

W garażu można pomyśleć o sufitowym duo, obecnie może być zasłaniany przez auta (zależy to od aut i bramy). Jak rozbrajany i uzbrajany ma być sys. przy wyjeżdżaniu i wjeżdżaniu samochodem?

Moim zdaniem kontaktrony są dodatkowym zabezpieczeniem i proponuję duo w kotłowni.

No i jeszcze jedna ważna rzecz, co grzeje czynnik w kaloryferach to kocioł, a nie piec. ;)

Garaż ma być uzbrajany i rozbrajany centralnie (na razie nie ma tam klawiatury), ale podciągnę do garażu kabel na ewentualną klawiaturę w przyszłości. Ring dual w garażu to może być faktycznie lepsza opcja.

Na przedsionek za bardzo nie mam pomysłu - to bardzo małe pomieszczenie, podłużne do tego i przy klawiaturze ciasno jedne i drugie drzwi - Ring zaplanowany żeby mieć kąt 180 stopni i podejście - chyba, ze jest jakaś czujka która ma ze 160 stopni i zwierciadło ...pytanie jaki koszt by to był.

Co do kotła/pieca to zainstalowane jest urządzenie na węgiel/drewno - i mnie się zawsze wydawało, że to jest właśnie "piec" ;) ...a "kocił" to bardziej na gaz ;) ...no chyba że się mylę ;) ?
  • Poziom 14  
    Uważam, że bardziej ergonomicznie będzie korzystać z klawiatury (nawet strefowej) w garażu, a nie biegać po piętrach, wydłużać czasy wejścia, ustawiać 17 czuj. wejściowych, czy warunkowych.

W przedsionku możesz zastosować np. Ivory, choć cena chyba jest podobna.

Hmmm.... Kocioł czy piec? Dlaczego pomieszczenie gdzie on stoi nie nazywa się piecownia?
    Paliwo nie ma znaczenia, lecz sposób przekazywania ciepła. Jeśli za pośrednictwem czynnika to kocioł, a jak bezpośrednio piec. Więc kominek to piec, a kominek z płaszczem wodnym to kocioł. :)
  • Poziom 9  
    marcc napisał:
    Uważam, że bardziej ergonomicznie będzie korzystać z klawiatury (nawet strefowej) w garażu, a nie biegać po piętrach, wydłużać czasy wejścia, ustawiać 17 czuj. wejściowych, czy warunkowych.

W przedsionku możesz zastosować np. Ivory, choć cena chyba jest podobna.

Hmmm.... Kocioł czy piec? Dlaczego pomieszczenie gdzie on stoi nie nazywa się piecownia?
    Paliwo nie ma znaczenia, lecz sposób przekazywania ciepła. Jeśli za pośrednictwem czynnika to kocioł, a jak bezpośrednio piec. Więc kominek to piec, a kominek z płaszczem wodnym to kocioł. :)

Łamałem się właśnie między Ringiem a Ivory w tym przedsionku...teraz zastanawiam się jednak nad zmianą właśnie na zwierciadło na uchwycie obrotowym i ustawioną tak, żeby wyłapać jak najwięcej tej części wzdłużnej przedsionka i głównie drzwi wejściowych kosztem drzwi do przedpokoju (Ivory ma kąt trochę powyżej 90 stopni z tego co widzę). W przedpokoju i tak ewentualny intruz idący do przedsionka zostanie zebrany z przedpokojowej czujki.

Odnośnie pieca i kotła ;) zetnijmy ten temat ;) z pokorą przyjmuję pouczenia ;)
  • Poziom 14  
    Drzwi od przedsionka otwierają się na zewnątrz, więc czujnik można założyć w samym rogu nad drzwiami, wtedy (jak dasz lustro z zabezp. podejściem) będzie zabezpieczona całość.

Powodzenia.
  • Poziom 9  
    marcc napisał:
    Drzwi od przedsionka otwierają się na zewnątrz, więc czujnik można założyć w samym rogu nad drzwiami, wtedy (jak dasz lustro z zabezp. podejściem) będzie zabezpieczona całość.

Powodzenia.

Coś mi się wydaje, że tam idą w rogu rurki do kaloryfera - więc sam róg jest słabo dostępny ale myślę o "bliskim" rogu (trochę obok od rurek, na tyle obok, żeby nie grzały za bardzo w czujkę) ...no i na tym uchwycie który pozwoli ustawić kąt - rekompensujący odsunięcie od właściwego rogu, ale nie na tyle żeby zgubić drzwi do przedpokoju ;) ...heh no właśnie niewdzięczne trochę to pomieszczenia ;)