Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetleniem przez rs485 (dużo urządzeń)

25 Sty 2010 05:23 4864 11
  • Poziom 10  
    Witam.

Chciałbym wykonać sterowanie oświetleniem - około 400 odbiorników 3x 120-135 żarówek 60W (3x bo 3 kolory żarówek) - jak wyczytałem, najlepiej (najtaniej) będzie to zrobić na rs485 (32 urządzenia lub 128 rozszerzane za pomocą repiterów). Jednakże brak mi konkretneog planu na to. Mniej wiecej zapoznałem sie z technologia ale nigdy jeszcze czegos takeigo nie robiłem. Patrzylem tez w dziale DIY ale nie znalazlem tego co mnie interesuje. W całym projekcie chodzi mi o wyświetlanie np: napisów.

proszę o pomoc
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 29  
    Witam!
    Proszę jaśniej wytłumaczyć o co chodzi.
    Jakie wyświetlanie napisów?
    Co mają z tym wspólnego żarówki 60W?
    Po co do tego ten RS485?
    Chce kolega wykonać napis z kolorowych żarówek 60W rozciągnięty na kilka kilometrów? Jakieś przesłanie dla kosmitów, czy co?
    Pozdrawiam!
  • Poziom 26  
    Njlepiej zrobić to w standardzie DMX512, który jest właśnie oparty o magistralę RS485...
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 10  
    przykładem tego co chce osiągnąć jest zapewne znany wszystkim projekt P.I.W.O politechniki wrocławskiej.. dla kosmitow przesłanie moze to nie bedzie ale dla ludzi powinno miec kosmiczny efekt. opcja jest tez puszczenie tego po ethernecie.
  • Poziom 29  
    Efekt może być kosmiczny, koszty również. ;-) Trudno znaleźć budynek, w którym montowane jest trójkolorowe oświetlenie, więc trzeba będzie go wykonać. Koszt żarówek to marne kilkaset złotych, do tego sterowniki, kable... maksymalna moc tego ustrojstwa wyniesie ponad 24 kilowaty, więc na przyłączu do sieci energetycznej może płynąć ponad 100A, wiesz jaki przekrój trzeba dobrać?!!! Problemy transmisji lub protokołów wydają mi się najmniej istotne.
  • Poziom 10  
    hmm oni jakos to zrobili wiec szukam sam jakiegos dobrego rozwiązania. na tej stronie podaja schematy (pokrojowe) Link ale dla mnie niestety to za mało zeby cos zgrac. jezeli obciążenie byloby problemem mozna zawsze przeprowadzic testy z zarówkami ledowymi i zobacyzc jak to wyjdzie z tym ze jezeli uzywac 12 V dochodzi nam trafo do kazdego panelu z zarowkami
  • Poziom 29  
    Wykorzystali gotową instalację elektryczną. Każdy pokój wyposażony został w punkt świetlny, który składał się z 4-kolorowych żarówek plus sterownik z izolacją galwaniczną (oznaczone jako "moduł"). Sterowniki były połączone poprzez skrętkę z hubem - zgodnie ze standardem RS485. Huby zostały połączone razem a potem magistrala do komputera poprzez konwerter. Wszystko jest ładnie narysowane.
    Założę się, że sterowniki zawierają triaki sterujące żarówkami i optotriaki, które separują napięcie sieciowe, do tego kawałek mikrokontrolera i konwerter RS485. Sterowników musi być tyle ile pokoi. Huby zawierają procki i jeszcze więcej konwerterów RS485, pewnie są umieszczone na każdym piętrze lub klatce. Mimo wszystko, trzeba rozprowadzić przewód skrętkowy po wszystkich pokojach, ale najwięcej roboty będzie przy sterownikach i hubach. Najprostszy protokół komuinikacji będzie najlepszy, ale przy okazji można się pokusić o stworzenie uniwersalnej sieci sterowania oświetleniem budynku i wtedy komunikacja przestaje być banalna. Logiczne wyodrębnienie obwodów, funkcji (np. zaprogramowanie obwodu jako klatkowy), współpraca z lokalnymi wyłącznikami światła... itp., ta zabawka może być fajnym i funkcjonalnym projektem.
  • Poziom 10  
    w sumie znalazlem troche inf o tym co piszesz - zbudowanie i podlaczenie zarowek do mikrokontrolera wydaje mi sie juz dobrze przyswojone (choc nie wiem jak wrzucic do takiego modułu sterowanie przez rs485) . problem z podpieciem urządzen w jedna spójna siec
  • Poziom 29  
    Żeby mieć RS485, od strony fizycznej najlepiej zastosować kostkę MAX485 lub podobne, od strony programowej masz obsługę zwykłego RS'a.
    Gdyby każdy ze sterowników nadawał co popadło, to byłby oczywiście chaos, dlatego trzeba opracować jakiś protokół. W najprostszym przypadku wyznaczyć jakieś urządzenie, które będzie odpytywać wszystkie sterowniki po jakimś adresie (oczywiście trzeba im nadać unikalne adresy). W bardziej skomplikowanych przypadkach stosuje się różne tokeny lub rozwiązywanie kolizji (np. jak w ethernet). Rozwiązania te można łączyć, np. zbudować niezależne podsieci w zasięgu kolejnych chubów, które będą odpytywały swoje sterowniki, natomiast na głównej magistrali będą już urządzeniami równoirzędnymi lub podrzędnymi w stosunku do komputera - huba głównego.
  • Poziom 11  
    Wydaje się, że produkcja urządzenia + kilkaset sterowników do żarówek jest nieuzasadniona ekonomicznie. Konsola oświetleniowa + LedPary zrobi ten projekt. Sprzęt można kupić Używany lub nowy czy wypożyczyć.
  • Poziom 20  
    Wykorzystaj protokół Modbus - jest kilka dostępnych aplikacji do testowania, a w przyszłości możesz to użyć w innych celach.
  • Poziom 10  
    Potrzebny sprzęt znajdziesz w katalogu automatyki przemysłowej www.a2s.pl

tu masz Konwertery i sterowniki na porty szeregowe RS-232/422/485, Ethernet (LAN), oraz Modbus:

http://www.a2s.pl/konwertery-sterowniki-c-131.html

Ostatnio ojciec potrzebował kilku urządzeń do firmy, znalazłem odpowiednie rozwiązania właśnie w tym katalogu. Polecam!