Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Puffin -jednoosobowy,super cichy,elektryczny samolot (wideo)

danielde 25 Sty 2010 07:05 4443 7
 • Puffin -jednoosobowy,super cichy,elektryczny samolot (wideo)
  Zaprojektowany przez NASA samolot o długości 3.7 metra posiada dwa skrzydła o rozpiętości równej 4.1 metra. Na każdym skrzydle umieszczono śmigło o szerokości 2.7 metra. Samolot jest nietypowy z racji pionowej pozycji startowej, metody lądowania oraz horyzontalnej pozycji pilota w momencie lotu (wideo). Puffin waży 180 kg wraz z akumulatorami litowo-fosforanowymi. Jego elektryczne motory o mocy 60 KM umożliwiają lot z jedną osobą na pokładzie. Sprawność silników wynosi 95%, co jest wynikiem znacznie lepszym w stosunku do silników spalinowych o takiej samej wielkości, których sprawność wynosi około 20%. Poza tym silniki elektryczne są 20 razy bardziej niezawodne niż silniki tłokowe, z uwagi na zawarcie w ich konstrukcji mniejszej ilości części ruchomych.

  Motory napędowe nowego samolotu są super ciche (50 dB ze 150 metrów), co czyni Puffin'a około 10 razy cichszym od helikopterów charakteryzujących się niskim poziomem hałasu. Więc w praktyce nowy aeroplan może być użyty jako transport osobisty, czy kurierski, tym bardziej, że do jego startu i lądowania nie jest potrzebny pas startowy.

  Prędkość przelotowa Puffin'a wynosi 240 km/h, natomiast maksymalna prędkość chwilowa może sięgać 480 km/h. Jego silniki do działania nie wymagają odpowiedniego ciśnienia atmosferycznego, więc może latać na wysokości 9150 metrów. Po pełnym naładowaniu akumulatorów, z prędkością przelotową możliwy jest lot na odległość 80 km, lecz nowe ogniwa są już opracowywane i do roku 2017 powyższy dystans prawdopodobnie wzrośnie do ponad 300 km.


  Link


  źródło:
  http://www.physorg.com/news183361139.html

 • #2 25 Sty 2010 12:49
  Karol966
  Poziom 30  

  Super wynalazek, ciekawe czy będzie dostępnych dla szarych ludzików a jeżeli tak to ile takie cudo będzie kosztowało. Dodatkowo zastanawiam się, czy puffin ma wbudowany algorytm startu a przede wszystkim lądowania- na symulacji 'pilot' bardzo zwinnie wylądował...

 • #3 25 Sty 2010 12:53
  sokoleokoo2
  Poziom 22  

  Koledzy spójrzcie na szybkę - jest strasznie źle rozplanowana pilot, nie widzi gdzie ląduje - chyba że są umieszczone kamery na podwoziu (stopkach) i wszystko widzi na tym 3 ekranowym "hood-zie" - ale to i tak nie wiele, bo podchodząc do londowania będzie miał ograniczoną widoczność.

 • #4 25 Sty 2010 13:25
  AndrewNS
  Poziom 10  

  Pomysł ciekawy, nawet bardzo, ale powinni popracować nad pozycja pilota, bo ta zaprezentowana na dłuższy lot będzie niewygodna. Pilot chcą coś widzieć do przodu musi cały czas mieć głowę lekko odchyloną do tyłu i po kilkudziesięciu minutach trzymania jej w takiej pozycji zacznie go boleć kark (wiem z własnego doświadczenia) no i dochodzi jeszcze wspomniana wcześniej ograniczona widoczność przy lądowaniu.

  No ale jak projekt doszedł by do realizacji to lot 9000 m nad ziemią (jeżeli rzeczywiście wzniesie się na taką wysokość) dostarczył by niezłych wrażeń

 • #5 25 Sty 2010 14:51
  kokodin
  Poziom 21  

  Moim zdaniem konstrukcja z kategorii "tych wspaniałych konstrukcji (nie) latających".
  I to z bardzo prostego powodu start i lądowanie. Możliwe że leciało by toto nawet ale do takiego startu czy powolnego opadania jest niezbędna kompletnie bezwietrzna pogoda. W skrócie rzecz na którą wpływu nie mamy i trudna do osiągnięcia za razem (zwłaszcza w mieście). Wystarczy drobny podmuch przy lądowaniu i już ogon połamany lub chociaż zgięty. A i nawet bezwietrzne powietrze jednolite nie jest. Pomysł bardziej na łódź podwodną niż samolot.

  Poza tym zwyczajny helikopter ma trudności z utrzymaniem idealnie ustabilizowanej pozycji i to przy dużej masie , bezwładności. A to piórko waży tyle co nic, ma dużą powierzchnię i małą moc.

 • #6 25 Sty 2010 15:25
  Tomasz.W
  Poziom 35  

  kokodin napisał:
  .....konstrukcja z kategorii "tych wspaniałych konstrukcji (nie) latających"....
  Tym bardziej że jest to zwykła animacja a nie faktyczny pokaz przelotu. Takie "genialne pionowzloty" to już 50 lat temu testowali i jakoś ich w powszechnym użyciu nie ma.

 • #7 25 Sty 2010 18:09
  mattipl
  Poziom 14  

  Nie sądzę abyśmy my w przyszłości mogli tego skorzystać... Od-razu pomyślałem, że wygląda to jak mała rakieta. Trochę ładunku do środka i odlot w jakiś piękny budynek..

  Swoją drogą bardzo ciekawy projekt. A lądowanie skoro to takie lekkie może nic się nie stanie(nie połamie nie po-wygina) podczas lądowania.

 • #8 25 Sty 2010 18:37
  submariner
  Poziom 32  

  Fantastyczna sprawa taki samolot, heh do ataku terrorystycznego można użyć każdy dlaczego właśnie ten ma być podejrzany? Dlatego, że przypomina rakietę?
  Ktoś niedawno mówił o wyższości silników spalinowych nad elektrycznymi. Chyba nie miał racji. Pierwszy raz jak zobaczyłem te nowoczesne silniki w modelach, to natychmiast nabrałem szacunku do nich. Mają dodatkową zaletę, można je wyłączać podczas lotu i szybować. Ten samolot do szybowania zapewne się nie nadaje i prawdopodobnie podczas awarii napędu spadnie jak kamień, no chyba że opanuje ktoś lądowanie myśliwcami bo ciężko tym prawdopodobnie latać. Wolno, ale ci piraci drogowi mają największe szanse :).