Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak rozwiązać transmisję danych - Atmega...

25 Sty 2010 10:57 2685 16
  • Poziom 14  
    Witam!

Mam taki problem otóż potrzebuję odczytać na bieżąco dane 3 czujników temperatury modułu, który znajdzie się w ruchu. Problem polega na tym, że nie ma możliwości połączenia przewodowego a odległość do modułu może wynosić do 900m gdzie pojawią się naturalne przeszkody.

Myślałem nad przesyłem GSM, gdzie wykorzystamy go jako modem. Czy ktoś może robił coś takiego?

Pozdrawiam,
    Tomek
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 16  
    Transmisję danych można zrobić na procesorze z spi na układach RFM12B-433D
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 38  
    GSM to dobry pomysł, tylko koszty:)
    Ale to daje możliwość wysyłania danych po tcpip od razu na jakiś serwer zbierający dane.
    Jak nie to jakieś moduły radiowe *brrrrr na samą myśl* z wzmacniaczem ale to a) pewnie nie legalne w paśmie darmowym, b) RF + wzmacniacz == trzeba umiec;)
  • Poziom 14  
    RFM12B-433D to jednak radiowo... Boje się, że pojawienie się jakiejś przeszkody sprawi, że układ przestanie funkcjonować poprawnie. Do tego dochodzi jeszcze dość duża antena... Chciałbym aby to miało zasięg kilkuset metrów.
  • Poziom 16  
    Moduł transceivera ISM FSK 433MHz SMD, sterowanie po SPI,Czułość odbiornika –102dB Moc nadajnika w RFM12B 7dBm (433); 5dBm (868) Zasięg w otwartym terenie >300m (433); >200m (868) Zasilanie od 2.2V do 5.5V (RFM12) Interfejs SPI, prędkość transmisji do 115.2kbps - może wystarczy cena jest przystępna około 18 zł szt.
  • Poziom 38  
    Tylko to straszne gó***o jest IMO :P
    Choć "some says" że ponoć nie.
  • Poziom 14  
    No tak, ale zasięg i wymiary... Może ZigBee? Zależy mi na tym aby układy się komunikowały bez problemu z odległości 900m (max) i sam nadajnik był bardzo mały..
  • Poziom 42  
    Przy takich zasięgach nie licz na "drapane" czyli na jakieś tanie amatorskie rozwiązania z nadajniczkami 433MHz czy 868MHz, i to jeszcze z przeszkodami po drodze.

Chesz mieć 900m - to płać ;) albo zabawa albo poważne rozwiązanie. Z drugiej strony na dzień dzisiejszy rozwiązania oparte o GSM czy SMSy też nie będą takie drogie i trudne do wykonania. Jednak będziesz miał odległości jakie ci się żywnie spodobają.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    ZigBee bedzie dobry, podaj jeszcze jaka predkosc cie interesuje? Atmel robi gotowce, jesli to pojeduyncze urzadzenia to kup sobie plytke evaluacyjna, np. Ravena. W samplach juz maja procesory z wbudowanym modulem radiowym ZigBee.
  • Poziom 38  
    I w przypadku gsm z ticipi ipi masz czas reakcji bardzo maly, w przypadku smsów nieskonczenie długi czasami:)
    Zależy co to ma robić:)
  • Poziom 42  
    Balu napisał:

Zależy co to ma robić:)

I od tego trzeba zacząć a nie od 900m z przeszkodami ;)

Z drugiej strony jak widzę założenie , że temperatura ma być odczytywana na bieżąco od obiektu w ruchu to:

1. co oznacza na bieżąco??? co ile nano-sekund, mikro-sekund, mili-sekund czy też sekund a może minut ????

2. jakie czujniki w ogóle chcesz zastosować i w jakiej rozdzielczości jeśli cyfrowe - bo już to czasem ograniczy to twoje "odczytywanie na bieżąco"

3. czy tam gdzie będziesz mierzył te temperatury w ogóle występują aż tak duże wachania że musisz aż tak na bieżąco ją mierzyć ???? coś czuję, że jak dobrze przemyślisz założenia to szybko się okaże, że temperaturę wystarczy odczytywać raz na kilka minut w najgorszym przypadku a w najlepszym co o wiele dłuższy czas - i to zacznie być normalne

tak więc przemyśl to panie autor - bo i twoje założenia i potrzeby wtedy mogą się skurczyć. A tak to każdy wymyśla coś tu za ciebie - i nie wiadomo czy trafia w twoje gusta/potrzeby itd ;)
  • Poziom 22  
    Można spróbować przez wi-fi, Zaimplementować stos ip w procku do tego jakiś ap, nawet do routera bezpośrednio można podłączyć ds18b20. Dane trafiają bezpośrednio do PC.
  • Poziom 27  
    Może pomysł jest głupi ale prosty i tani. Mam na mysli zwykły UKF w paśmie radiofonii. Łatwo jest zrobić mały nadajnik. Nawet niewielka spokojnie np. 0,1 W mocy starczy na 1 km. Modulacja FM także jest banalna a odbiorników cala masa. Jeśli prędkości nie są wielkie to spokojnie można by było zastosować transmisję od pilotów telewizyjnych :)
  • Poziom 14  
    Ogólnie cały projekt zostanie wykorzystania do strojenia prostego silnika spalinowego. Chodzi w tym o to, że na przykład po długiej prostej lub po wysiłku silnika trzeba określić temperaturę spalin, wody, powietrza, ewentualnie obroty i na podstawie tych danych skorygować mieszankę. Na bieżąco.

Czyli jedna osoba śledzi odczyty, druga powiedzmy zajmuje się silnikiem i wprowadza korekty. Zwiększa lub zmniejsza dawkę paliwa.

Zastanawiałem się nad zapisem wszystkich danych i przeprowadzeniu późniejszej korekty, ale zdecydowanie lepiej byłoby gdyby silnik był w ruchu. Wówczas powtarzalność danej sytuacji, mała zmiana i znów odczyt znów dana sytuacja, ...

Teraz co do rozwiązań... Koszty nie są dużą przeszkodą. Transmisja też nie musi być oszałamiająca, gdyż tych danych za wiele nie będzie. Chodzi mi najbardziej o to aby urządzenie było małe, niezawodne i z dość dużym zasięgiem.

Znalazłem fajny moduł ZigBee ZDM-A1281-PN. Tylko czy ktoś starał się go gdzieś adaptować?
  • Poziom 19  
    Mozesz zapomnieć o modułach nadawczych, jeśli to ma być w ruchu będzie zrywać transmisje wyniki będą wypaczone lub nie będzie ich wcale. Zostaje faktycznie GSM lub budowa własnego transmitera ze stacją pośrednią wysoko umieszczoną. Co by nie kombinować GSM wyjdzie najtaniej i chyba najprościej. Znajdziesz na Elektrodzie rozwiązana z SIM300 i podobnymi do wykonania własnego urządzenia
  • Poziom 32  
    Sprzeżenie zwrotne zastosuj jezeli sie da bez zadnych nadajnikow zaoszczedzis czas i pieniądz.